Skocz do zawartości
Michał

Rozmnażanie Błazenków (Amphiprion ocellaris) w domowym akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Napływają liczne prośby o dokładny opis jak tego dokonałem,
zostało to wielokrotnie opisane w internecie, ale wiem że chcecie to usłyszeć od Polaka, więc zakładam na reefclub.pl wątek na ten temat :D

Wiem, że na stronkach opisują, że nie jest to takie proste, ale sposób opisany poniżej pozwolił mi odchować 100% larw w domowych warunkach.

Piszę "z marszu" i zapewne będę tu później edytował i zamieszczę jakieś zdjęcia wygrzebane z twardego dysku.

Jak rozmnożyć Błazenki - Amphiprion ocellaris?
Napiszę że jest to bardzo proste, należy się jedynie do tego dobrze przygotować.

Czego potrzebujemy?

Przede wszystkim trącej się parki Błaznów.
Gdy zobaczymy, że Clowny oczyszczają skałę i kręcą się w jednym, wybranym miejscu to może być pierwszy sygnał.

Następnie pojawiają się jajka, przyklejone do powierzchni skały, przeważnie w kolorze żółtawo-pomarańczowym (zależy od koloru światła w akwarium).

W tym momencie mamy jakieś 7-9 dni do wylęgu i powinniśmy mieć przygotwane:

1. osobny zbiornik dla młodzieży.

Z grzałką i kostką napowietrzającą, jakimś oświetleniem.
Nie dajemy żadnych filtrów, jest to zagrożenie dla życia larw. Szybki prąd wody będzie nimi rzucał, a same larwy będą wciskały się do wnętrza gąbek, gdzie po prostu zginą.

Lepszy mały zbiornik niż duży, w małym koncentracja pożywienia będzie większa i larwom będzie łatwiej je znaleźć.

Delikatnie napowietrzamy, tak by nie wywoływać silnego ruchu wody, ale po paru dniach od wylęgu może zajść konieczność zwiększenia napowietrzania bo dojdzie do "przyduchy".

2. domową produkcję fitoplanktonu - albo zakupiony duży zapas fito, nie będę tutaj rozwijał tego zagadnienia.

3. hodowlę wrotki - Brachionus plicatilis

Wystarczy wiadro, najlepiej ciemne, kostka napowietrzająca, może być grzałka, ale nie musi. Hodowla jest również opisana dokładnie na forach.

Sito do odławiania wrotki to również podstawa.

Gdy małe Błazenki się wylęgną będzie nam potrzebne dużo wrotki, gdyż będą jadły tylko żywy pokarm, możemy zapomnieć o nawet najdrobniej pokruszonych suchych karmach.

Aby mieć dużo wrotki, potrzeba stosunkowo sporo fitoplanktonu, koło się zamyka :)

I tutaj jest sedno wyzwania - musimy mieć odpowiednio dużo pożywienia dla larw. Same larwy nie są jakieś szczególnie wrażliwe, czy wymagające, jedyne co muszą ,mieć to dużo pożywienia.

Musimy się nastawić na to, że Błazenki składają 100-200 jajek, może więcej, zależy od ryby i jej wielkości.

To oznacza nawet 200 larw, które będą jadły, z dnia na dzień podwajały swoje gabaryty i jadły dwa razy więcej ;)

Najważniesza sprawa - larwy nie mogą być głodne. Jeśli ich żołądki są puste, zaczynają trawić własne wnętrzności. Dochodzi do nieodwracalnych uszkodzeń wewnętrznych i powolnej śmierci.

Larwy leżą na dnie,gwałtownie zrywają się i jakby skaczą, pływają dookoła, po spiralnej trajektorii - to wszystko jest oznaką tego że właśnie umierają z głodu.

Nakarmiona larwa ma widoczny, srebrny, wypchany brzuszek - i taki stan rzeczy ma być 24h/7 :)

Jeśli jedzenie skończy się gdy jesteśmy w pracy i wrócimy nakarmić po kilku godzinach - to może być już, jak to mówią - "pozamiatane".

Fitoplankton -> wrotka -> ryby

Kolejna uwaga, gdy hodujemy wrotkę i wyczerpie się (wyjedzą) cały fitoplankton, to co prawda nie umrą, ale mogą zaprzestać reprodukcji nawet na parę dni.

Skutek tego może być taki, że zabraknie nam wrotki dla larw, a te jak opisałem wyżej - umrą z głodu.

Dlatego przez te pierwsze 7-9 dni (do metamorfozy) dbamy o to by woda w zbiorniku z wrotką była zawsze zielona, a w zbiorniku z larwami zawsze mętnawa od wrotki.

4. jajka Artemii

Po tych 7-9 dniach, gdy larwy przejdą metamorfozę, możemy zacząć podawać świeżo wyklutą Artemię.

Tu już mamy z górki, jest to proste, wystarczy butelka i kostka napowietrzająca. Jest to opisane w sieci.

5. test na amoniak i zapas solanki w razie "W".

Będziemy dużo karmili w małym zbiorniku, więc może skoczyć amoniak. W sklepach są takie naklejane na szybę testy, które zmieniają kolor gdy poziom amoniaku rośnie.

Jak to było u mnie.

1 - złożenie  jaj, wiedziałem że mam jakieś 8-9 dni, zamówiłem fito, nawóz do fito, wrotkę, sito do wrotki.

cdn... muszę iść :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

U mnie nie sprawdził się filtr do kawy.

Kupiłem sito na ebayu w tym samym sklepie co fito i wrotkę.

Mam 53 mikron, ale widzę że 40-50 mikron siatki są w użyciu, można sobie zrobić DIY, kupić kawałek siatki i przykleić do końcówki rury pvc.

To sitko w pierwszym linku to może larwy byś wyłapał, ale na pewno nie wrotkę, ona jest drobniutka, z bliska trzeba się patrzeć żeby ją widzieć.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dlaczego się nie sprawdził filtr do kawy? są widzę że albo metalowe albo nylonowe. Pewnie chodzi o to że musi być pod ciśnieniem przelewane żeby przez taki filtr przeszła woda?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W moim oczka okazały się zbyt duże by odsiewać wrotkę..

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A masz jakiś link do tego sitka które się nie sprawdziło? Miałem dzisiaj w rękach te sitko nylonowe i metalowe do kawy z linku podanego przeze mnie wcześniej i wyglądają ok. To metalowe ma jakby mniejsze oczka. W poniedziałek podejdę do sklepu z lupą

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Michał na jakim zasoleniu produkujesz fito i wrotkę?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zrobiłem duże koryto solanki z zasoleniem 1,021 i na tym wszystko ruszyło.

Jeszcze wracając do karmienia.

Nie ma mnie w domu po 14h więc zrobiłem taki patent, że w tym zbiorniku gdzie wylęgały się i dorastały larwy była równoległa produkcja wrotki.

W ten sposób pływały w żarciu i jadły non stop. Według mnie jest to klucz do sukcesu i dlatego udało mi się odchować wszystkie.

Będę zachęcał byście postępowali w ten sam sposób.

Tylko miejcie obok drugi zbiornik z wrotką gdyby wyżarły całą w głównym, albo gdyby coś poszło nie tak i któraś farma wyleciała w powietrze.

Gdy braknie papu może wam braknąć czasu na załatwienie nowej wrotki.

Kolejny dobry patent to utrzymywanie w zbiorniku z larwami takiego samego zasolenia jak w waszym akwarium z rafą.

W ten sposób będziecie mogli zrobić bezbolesną zamianę wody gdyby w kotniku zaczął rosnąć amoniak (a nie macie akurat gotowej solanki).

Jeszcze jeden patent, na amoniak :)

Robiłem małą za/podmiankę co 3 dni, a cały czas w kotniku były bacto balle od FM i trochę zeovitu od KZ.

Codziennie odsysajcie syfek z dna kotnika.

Polecają lać preparaty :) lałem więc co 3 dni po podmianie - 1 kropla Zeofood 7 (bo są tam witaminy) + 1ml coral booster + 1ml jodu od Red Sea (na 30l)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

I nie miałem wrażenia że "metamorfoza" to jakiś krytyczny moment.

Po prostu larwy powoli ciemniały, rosły, zmieniał się kolor, pojawił się jeden pasek, drugi itd...

Przeżyło wszystko, nawet takie zdechlaki co od pierwszego dnia leżały na szkle i dyszały, a ja patrzyłem codziennie czy je już odessać czy jeszcze nie.

Pływają, żyją, ale są 10x mniejsze niż reszta ekipy.

W naturze na 100% byłoby po nich.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To już teraz mam inny lepszy obraz drogi do sukcesu ;) dzisiaj zamówiłem kolejną porcję wrotki z innego źródła i tą będę hodować tak jak Ty w docelowym zbiorniku dla larw błazenków. Wrotka która teraz przyszła była w zasoleniu ponad 40 ppt, nie wiem czy ktoś specjalnie tak zrobił wysyłając czy nie kontroluje zasolenia heh od razu zrobiłem dolewkę wody o dużo mniejszym zasoleniu i oczywiście dolałem fito żeby woda była zielonkawa i dałem napowietrzacz - kręci się :) dzisiaj rano widziałem że wrotki żyją, nie zabiłem ich heh choć ilość moim zdaniem jest bardzo mała jak na zakup 2l.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli zrobisz po mojemu i będziesz hodował wrotkę w tym samym szkiełku co rybki to postaraj się o jakieś bakterie, albo medium absorbujące amoniak (albo oba).

Wtedy będziesz mógł pomijać podmiany.

A problem w tym, że robiąc podmianę wywalasz wrotkę, albo będziesz musiał cedzić tą wodę przez sito.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mam bakterie special blend ale będę miał z podmiany 100l wody w bańce i będę taką codziennie dolewał/wymieniał ze starą a wrotkę cedził przez sito.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Miesza się. Wrotek po 3 dniach już jest gęsto.

Próbował ktoś kiedyś dawać wrotkę do zbiornika głównego jako pokarm dla koralowców?

003cbc30c977c03a8d6aa2f27f6e768c.jpg

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A wrotka przypadkiem nie potrzebuje duzej ilosci fito zeby rozmnazala sie?

Chyba ze wrotka jest w bance i styroboxie, podkmarmiona fito?

Krzychu widac masz mega cisnienie, zeby blazny male byly :)

Najwazniejsze pytanie, traca sie pare regularnie masz ? :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Krzyśku wrotkę można karmić drożdżami i będzie się mnożyła.
Cały ten zachód z fitoplanktonem ma na celu dożywianie rybek.
Wrotka sama w sobie nie ma prawie żadnej wartości odżywczej, to fito w brzuchu wrotki pożywia rybki.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A wrotka przypadkiem nie potrzebuje duzej ilosci fito zeby rozmnazala sie?

Chyba ze wrotka jest w bance i styroboxie, podkmarmiona fito?

Krzychu widac masz mega cisnienie, zeby blazny male byly :)

Najwazniejsze pytanie, traca sie pare regularnie masz ? :)

Krzysiek po lewej w styroboxie jest fitoplankton a po prawej w akwarium wrotki. Wrotek jest już tyle że "palca nie wciśniesz" hehe

Robię tak że odlewam fito do zbiornika z wrotką i uzupełniam nową solanką i wczoraj po takiej drugiej odlewce fito dodałem 2 krople nawozu. Reaktor z fito oświetlony jest lampką przez 14h. Myślę że ta ilość fito spokojnie mi wystarczy z palcem w bucie na czas hodowli młodych błazenków.

Mam parę która się już 3 raz z kolei wytarła stąd pomysł żeby spróbować inaczej bym tego nie robił ;)

Michał zamiar jest taki żeby trzymać młode razem z wrotką w tym zbiorniku bez bawienia się w sita itd. 100l żywej wody z podmiany w beczce będzie więc raz dziennie będę po pracy ją podmieniać.

Zamówiłem też jaja solowca. Żeby być przygotowanym na drugi tydzień rozwoju rybek :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Niezła hodowla :)

EDIT: rzeczywiście sitko nylonowe do kawy od ekspresu ciśnieniowego się nie nadaje. Wrotka jest tak drobna że nawet przez to przelatuje.
mjp_filtr.png

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Laboratorium Fresza

c42d98d7528da617bea2b2a81df22ee7.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Niech fito rośnie i wrotka się mnoży, potem to już z górki :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

I niech ktoś teraz powie, że mamy za małe akwarium dla ryb. Te błazny to miały tyle wody co bojownik w kubku. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

I niech ktoś teraz powie, że mamy za małe akwarium dla ryb. Te błazny to miały tyle wody co bojownik w kubku.

Dokładnie ;) ktoś napisze że tam siedzą do czasu sprzedaży, no ok ale do tego czasu muszą dorosnąć. A w tych małych kosteczkach to nie do końca rozumiem po co siedzą.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Moje mają po 3 centymetry

Wychodzi na to że mam ponad 100 ryb w 94 litrach.

Na dodatek bez podmian i bez odpieniacza.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Michał czym je tam teraz dokarmiasz?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi