Skocz do zawartości
fresz33

Drobna awaria pompy dozującej Marine Color MCD-3-M

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj chciałem podkręcić ballinga i się okazuje że moja pompa dozująca MarineColor szwankuje, a mianowicie jeden z przycisków nie reaguje, reszta działa bez problemu. Pewnie nikt tej pompy z Was nie miał w rękach, a jeżeli tak to czy mieliście taki sam przypadek? może ktoś już próbował ją rozbierać? może wiecie czy można do niej kupić części zamienne? 

W weekend chce się do niej dobrać i zobaczyć czy można po prostu ten jeden przycisk wylutować i dać jakiś zamiennik.

III.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Rozebrałem i okazuje się że są to przyciski membranowe podpinane do płytki głównej taśmą i zintegrowane/sklejone z całym przednim panelem  :biggrin:

Poniżej zdjęcie z "internetów" -to jest to samo urządzenie od środka.
kkcFn5F.jpg

i znalazłem coś co wygląda podobnie ale ma więcej pinów do diody, ciekawe czy będzie pasować.

Prze-cznik-klawiatura-membranowa-prze-cz

Napisałem też do producenta z pytaniem czy można kupić tą część. Jestem ciekaw odpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Slabo widac na zdjeciu jak to jest tam zmontowane ale wyswietlacz wygada ze da sie odkrecic od tego przedniego panelu - widze tam dystanse ? 

Przyciski przypadkiem nie sa na plytce pod wyswietlaczem ? 

Czy ta tasma od przyciskow wchodzi w calość tego niebieskiego tla ktore jest pod pompami ?. Te podobne tez moga zadzialac choc cholera wie jak tam ta tasma poukladana i czy nie musialbys przekladac pinow w tej wtyczce. Natomiast jeśli nie razi Cie jakoś estetyka (choć estetycznie to tez można zrobić), to ja bym przerobił to na mikroprzelaczniki i dal na to wlasny opis - np. na zalaminowanym druku. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Estetycznie nie musi wyglądać bo pompa i tak jest w szafce, ma po prostu działać  ;) wyświetlacz jest przyczepiony na tych dystansach a przyciski to ten cały niebieski panel z logiem naklejany na obudowę. Nie dało by się ich zastąpić bez wycięcia np żyletką tego elementu z klawiszami.

Znalazłem kolejną klawiaturkę membranową która po drobnych przeróbkach powinna pasować, działa na tej samej zasadzie. Ale na razie czekam jeszcze na odpowiedź producenta z Chin, a jak wiadomo Chińczycy nie robią problemów na alliexpres i może prześlą mi nowy cały panel. 

klawiatura-membranowa-numeryczna-6-cyfr-

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No właśnie to proponowałem ;) Jeśli to jest zespolone z tym niebieskim to bym wyciął te przyciski a zastąpił je mikroswitchami. Pewniejsze imho rozwiazanie. Moze nawet udałoby Ci sie je zmiescic nad oryginalnymi przyciskami i mial bys od razu opisy do nich :p

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Możesz pokazać na zdjęciach z neta o jakich przyciskach mówisz? coś mi się wydaję że było by z nimi więcej zabawy niż z taką klawiaturką numeryczną.

Dostałem już od Chińczyka odpowiedź i koszt panelu z tymi przyciskami to 30 dolców - sporo heh za 70 miałbym całą nową pompę a za 100 na 6 dozowników.

Takie?

tact-switch-micro-switch-6x6-wys-5mm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dokładnie tak.... mozesz je na jakiejs plytce uniwersalnej wlutowac, nawiercic otworki w tej obudowie pompy, z drugiej strony jakims hot glue zamocowac ta plytke. Polutowac i z bani. A tak kupisz taka klawiature, bedzie miala inaczej wyprowadzenia i bedziesz walczyl. A i tak z biegiem czasu pewnie padnie ;) 

36558.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Trochę za dużo roboty jak na moje lenistwo  :D  zamówiłem już tą klawiaturkę numeryczną za 5zł i do tego kupię w elektrycznym przewodziki o takie

Jumper-wire-M-F-Strip-2.jpg

Zepnę odpowiednie piny i powinno śmigać  :biggrin:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No i jest zapas na zaś jakby się chciały szybko popsuć. Jak zamontuję to strzele jakie foto.

d55a96ac551c9b7f88ebbdb0bd0c415e.jpg

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zapomniałem napisać dla potomnych jakby mieli podobny problem. Naprawa polegała na wpięciu pinów, poszło za drugim razem - kolejność przycisków względem tego co na panelu sterującym. Wszystko działa tak jak oryginał.

Koszt naprawy około 12zł. Nowy panel gdybym chciał kupić od producenta to ponad 120zł, oczywiście możliwość była ale kiedy działa tańsze rozwiązanie to ja wybieram to tańsze ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wracam do tematu bo dozownik ma opcję rozbudowy do kolejnych 3 pompek, a mi by się przydały. Nie potrzebują one dodatkowego zasilania więc zamówiłem na aliexpress pompeczki za około 24zł/szt, tylko będzie trzeba skombinować jakąś obudowę. 

Dla potomności podsyłam foty z neta jak podpiąć kolejne pompki. Jak skończę mojego DIY'a to wrzucę fotki.

Brązowy kolor jest wspólny dla 3 pompek.

NVd8jau.jpg

iKz3Pus.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pumpki przyszły więc czas na struganie :p874a6e922a011fa32949076736a53e47.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli wielkość pompek ta sama, to zmieścił byś je w tą samą obudowę, tylko od tyłu.

Rozlutować przewody od gniazda i przylutować bezpośrednio do pompek. W tedy był by 100% oryginał  :biggrin:

Choć pewnie mało funkcjonalnie by było.

Choć z drugiej strony, jak by skombinował wąską półeczkę pod wymiar dozownika tak żeby wężyki z tyłu mogły swobodnie wisieć, było by dobrze  :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No zamówiłem już uniwersalne pudełko DIY, kabelek i gniazdo tak żeby było jak w oryginale ;)

Po złożeniu w całość zrobię fotę.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ok, to pochwal się jak już coś wystrugasz :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Elementy układanki 

cf1039844f9faba827b70ae87619.jpg

e30cf19044afbbc32798e5b1757d.jpg

9d963fac46debf168c0dd8729ac2.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Fajnie to teraz będzie wyglądać, jak to mówią, jak Polak chce to potrafi wszystko  :p

Niedużym kosztem podwoiłeś funkcjonalność, dozownik dobrej firmy więc będzie służył dobrze i jeszcze jedna pompka w zapasie zostanie.

Oojjj, teraz to będzie rożnych kropelek do baniaka leciało :laugh1:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mam komplet do układanki, a że nasi piłkarze grają/grali jak grali to sobie z znalazłem zajęcie na uspokojenie hehe otwory na pompki wycięte pozostało lutowanie "kabelków" ale to już na trzeźwo.0bf055f89253bf7d24ba484a65f19fe6.jpg

I z ostatniej chwili

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Krzychu pompka jak to pompka, fajna, ale filmik z linka co podałeś też fajny.

U nas przed każdym meczem, w trakcie meczu i po meczu, też powinno się takie rozmowy przeprowadzać :laugh1:

A na poważnie, to tylko sport. Ja tam głęboko wieżę że to część głębszej strategi, tak żeby zmylić następne drużyny i uśpić ich czujność i dopiero wtedy te nasze tygrysy wypuszczą szpony i zaatakują :rofl:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Oby było tak jak piszesz heh

Dzisiaj wieczorem ciąg dalszy prac przy układance i się zastanawiam czy obudowy nie pomalować na biało czy to już będzie przerost formy nad treścią heh eb08bed74cef713eab4c8d1db82a8a8e.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czemu nie, ale jak już malować, to nie lepiej same panele na zbliżony odcień niebieskiego, tak jak w oryginalnym dozowniku ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Uruchomiłeś już, wszystko działa jak należy?

Czy jeszcze dochodzisz do siebie, po tym jak grali nasi piłkarze  :laugh1:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Leży i czeka na podpięcie heh mam już kabelki do pompek przylutowane tylko odpowiednio połączyć. Była jedna próba na szybko ale muszą być u mnie inaczej ułożone łącza niż tak jak na rysunku wyżej bo nie zadziałało z przysłowiowego "kopa".

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pewnie inny biegun w gnieździe dozownika jest wspólny dla wszystkich pompek,( których silniczki są chyba DC ) niż ten co pokazałeś na rysunku, więc musisz trochę pokombinować.

Uruchom dozownik tak żeby załączył jedną z dodatkowych pompek i sprawdź miernikiem które piny w gnieździe są aktywne, potem drugą i to samo, wtedy będziesz wiedział który pin jest wspólny dla wszystkich  :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak tam Krzysztof, dałeś radę uruchomić dodatkowe pompki, czy dozownik posiada jakieś zabezpieczenia przed nie oryginalnym modułem?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi