Skocz do zawartości
Michał

Akwarium morskie bez odpieniacza

Rekomendowane odpowiedzi

Ja  też  od  dwóch  tygodni mam wyłączony  odpieniacz  / BK250  na 700L  wody   w obiegu   .Z tym zbiornikiem   od przekładki   mam  cały  czas  pod górkę  więdz  nic  nie  szkodzi  by  jeszcze  spróbować  prowadzenia   bez  odpieniacza        i tak  nie mam  nic  do  stracenia , tygodniowy  urobek  odpieniacza    był  nie  wielki mimo  solidnego  karmienia  czy  też  nie  wielkiego .  Cyrkulacja   mocna  obieg  mocny   .   Co  zauważyłem  w dzień  Ph 8,4  a nad ranem 8 przy zamkniętym  oknie   co, ciekawe  jak pracował  odpieniacz  nie  miałem   tak  wysokiego   ph   nawet  przy  otwartym oknie , na razie  codziennie    podmiana  waty . Zeofiltr   z kamieniami + bakterie  od  3 miesięcy,   Korale   w dzień  lepiej  polipują  i nawet  te  które  wcześniej   w dziń  nie  wypuszczały  ani jednego polipa     jedynie   w nocy  .  NO 3  0,2   ,  Po4  0,00.    A teraz  pytanie  do  Rafała  i Jacka     Owata   silikonowa  i jaka gramatura  ?

Maciek  cisza   bez  cenna  i też  czekam  na  dalszy  rozwój  wydarzeń .

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Oj Grzesiu nic się nie chwaliłeś,  Ty draniu jak Ci mówiłem że chłopaki kręcą bez to byłeś skeptyczny.

Chociaż prawdę mówiąc większość z nas ma obawy wyłączyć wtyczkę,  pomimo że niektórym się udaje prowadzić zbiornik z powodzeniem.

Trzymam kciuki i życzę powodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja czytam , obserwuję i wyciągam wnioski.

Jak będzie więcej takich zbiorników jak u Rafała i Jacka to też wyciągnę wtyczkę.

PK

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Żebyście nie zapomnieli jak wygląda ;). Na czerwonych rurkach, to chyba ten najlepszy :D

Nie mogłem się powstrzymać :)

Jak wam zawadzają takie urządzenia to ja mam sporo miejsca i chętnie przyjmę ;)

W swoim nano ostatnio uszkodziłem odpieniacz przy myciu i czekał ponad tydzień aż znalazłem czas by go załatać sylikonem.

Akwarium nie ucierpiało, ale odpieniacz szalał po uruchomieniu...

W pierwszej chwili pomyślałem że nie da się bez odpieniacza, ale później zastanawiałem się co się tam zakumulowało, dobre czy złe itd.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja mam ovatę o gramaturze 200. Grubsza za szybko się zatykała.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kurde chyba mnie już na tyle znacie, że ja tam się takich rzeczy nie boje :D

Paweł, świadomy to ja nigdy nie jestem ale powiem ci od 6 godzin dziwnie cicho w domu, niby był cichy ale jednak dość szum się po chacie niósł.

Ps. Czerwone wszytko najlepsze, nawet auta są szybsze :)

Opieniek w sampie będzie się moczył - daje sobie czas, zobaczymy co się będzie działo. Na dzień dzisiejszy No3 niewykrywalne, po4 0,02

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk Pro

Maciek wyjmij odpieniacz bo w nim woda stoi i to nie jest dobre.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Maciek, Ja ręce umywam, każdemu to powtarzam kto się szarpnie na ten ruch, chociaż Ty doskonale wiesz co robisz i grzechem byłby Cię pouczać ;) a jeżeli chodzi o ZEOvit to tutaj nie ma to znaczenia, kwestia tylko obrania metody i efektów jakie można lub jakie się zamierza mieć przy ich wykorzystaniu,  powiedzmy to że każde mają swoja inna specyfikę,  a że mnie zawsze ZEO "rajcowało" to padło na kamyki :)  w poprzednim systemie miałem "nic"  tzn po usunięciu DSB leciało na klasyku "berlinie"

A teraz  pytanie  do  Rafała  i Jacka     Owata   silikonowa  i jaka gramatura  ?

Gramatura wg uznania, ja używam tej największej 400g i tutaj Uwaga! Silikonowa się nie nadaje! musi być poliesterowa -  filtracyjna, ja kupuję z tego źródła http://allegro.pl/wloknina-poliestrowa-puszysta-owata-hurt-60-400-i5991366924.html?snapshot=MjAxNy0wMy0xNVQxMjo1Njo0Mi4zODRaO2J1eWVyO2UwOTIxNmMxMTFhNTg5NDcyMTM2MTM2OWIzYmRiMDgxNzM5ZmJmMjFhY2Q1OWFmNTZlNWJlZGQ0MTllYzhkYmE%3D

Michał, mam nadzieję że zdjęcia już wróciły na swoje mijsce  :)

Do tego tematu także warto wkleić zbiorniki prowadzone "bez" czyli mój i Andrzeja, wzywam nastepnych do ujawnienia się  ;)

f1765dd71934b6f8.png

220449ff84649eb6.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Maciek wyjmij odpieniacz bo w nim woda stoi i to nie jest dobre.

Słuszna uwaga !

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Myślę że nie można zapomnieć o przygotowaniach do wyłączenia odpieniacza.

Jacek z Rafałem pomyśleli o tym przy zakładaniu zbiornika czyli dużo większy obieg napowietrzanie wody,  jak i zwiększone złoża filtracyjne takie jak siporax, skała czy kamienie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Myślę że nie można zapomnieć o przygotowaniach do wyłączenia odpieniacza.

Jacek z Rafałem pomyśleli o tym przy zakładaniu zbiornika czyli dużo większy obieg napowietrzanie wody,  jak i zwiększone złoża filtracyjne takie jak siporax, skała czy kamienie.

„Zresztą jest prosta zasada w akwarystyce morskiej ,powierzchnia największej bocznej szyby musi być mniejsza od powierzchni lustra wody inaczej w takim zbiorniku mamy wielki problem z utrzymaniem właściwego ph i tu największy odpieniacz nie wiele pomoże to dowodzi ,że rola skimera to nie natlenianie wody"

Cytat z NR. 

Naśladując Rafała umieściłem dodatkowe złoże ceramiki w panelu (BioCeraMAX UltraPro 1600. Ma postać niewielkich kulek wykonanych ze spiekanego szkła. Dzięki temu posiada niespotykanie duża powierzchnię filtracyjną – aż 1600 m2/l. to jednak nie wszystko – wyjątkowo małe pory sprawiają, że we wnętrzu kulek panują warunki stałego niedotlenienia, dzięki czemu mogą skutecznie rozwijać się tam bakterie denitryfikacyjne rozkładające azotany do postaci azotu atmosferycznego całkowicie uwalniające wodę od tego pierwiastka.) Jednakże zauważam, że im więcej żwirku ląduje na dnie akwarium tym lepiej, pewno czysty zbieg okoliczności  :good:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

3 dni bez odpieniacza...

35636997b64271e472504d3eabe830c1.jpg

Na razie jestem pod wrażeniem !

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Maciek i za tydzień, miesiąc, pół roku bedzie po4-0 tak jak napisałem wcześniej zamknij odpieniek na klucz do szafy u mie już cztary miesiąc no3 i po4 - 0 uważaj teraz z dawkowaniem dodatków bo odpieniacz zabierał i lało się litry a teraz kropelki

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam wszystkich i nie wierze,coraz więcej morszczaków przekonuje się do prowadzenia akwa bez pienidła,ciesze się ze i ja tego urządzenia u siebie nie mam,natomiast mam dwa dsb,jedno z refu,drugie "ciemne" na dniach przechodzę na pełne Zoe,coż mam problem by się przełamać i zlikwidować oba złorza,koledzy pomóżcie mi ,oba wyżej zbiorniki wywołują uczucie pełnego zachwytu,gratki panowie,pozdrawiam i zyczę dalszych sukcesów,i pięknych kolorowych spesów,

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wszystko fajnie jak mamy zbiorniki patykowe i w baniaku sps bym się nie bał, to jakoś nie widzę tego w takim mixie jak Ja mam... Bo ile wbijali do głowy co uwalniają miękkie na wszystkich spendach .. Zresztą widać jak się zachowuje odpieniacz przy plewieniu/szczepkowaniu miękkasów ... Mimo że węgiel mam zawsze w zbiorniku..

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wszystko fajnie jak mamy zbiorniki patykowe i w baniaku sps bym się nie bał, to jakoś nie widzę tego w takim mixie jak Ja mam... Bo ile wbijali do głowy co uwalniają miękkie na wszystkich spendach .. Zresztą widać jak się zachowuje odpieniacz przy plewieniu/szczepkowaniu miękkasów ... Mimo że węgiel mam zawsze w zbiorniku..

Masz rację, zbiorniki SPS-owe są najprostsze w prowadzeniu. Jednakże myślę, że biologia też da radę w Twoim mixie. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mija tydzień bez odpieniacza.

W domu cisza - chwyciłem się już na tym, że rano pomyślałem że prądu nie ma :) Jest minus a może i plus w zależności od pory roku - woda w baniaku ma 24C rano 23,8 do tej pory była w przedziale 26-27 bez użycia grzałki...

Odpieniacz moczy się w occie :) wczoraj kupiłem pare supli z KZ, wiec jestem już pełnoprawnym członkiem tego forum ;)

Brak odpieniacza powoduje, że długo dochodzi woda do siebie po zmętnieniu np przez reaktor który po zmianie pompy zalał się mlekiem.

Kondycja korali bez zmian, cześć ledwo zipie po moczeniu w chemii a te które wyglądały dobrze nad wyglądaj dobrze czyli na razie nie widać kopa na plus ani na minus. Bez odpieniacza trzeba uważać na przyzwyczajenia podawania chemii do akwarium, ta sama dawka AF V po odłączeniu spowodowała nalot na szybach który wcześniej się nie robił - ilości cza zrewidować.

Parametry ? Nuda...

f480bea21bae62fbcb5edbe3acae47f7.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

O właśnie, trzeba zrobić tak że trzeba pokazać niebieską butelkę jako przepustkę, warunek aktywacji konta na forum ;)

Żartuję :)

Na dziś dzień mam butelki KZ które są ze mną już przy trzecim zbiorniku.

Bez odpieniacza butelka 250ml będzie kupowana raz i wystarczy na całe życie z tego co piszecie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

O właśnie, trzeba zrobić tak że trzeba pokazać niebieską butelkę jako przepustkę, warunek aktywacji konta na forum ;)

To jest taki zły pomysł :)

Maciek co zakupiłeś, co i jak dozujesz?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mam kulka acropor bardzo sponiewieranych po moczeniu w dipach i jodzie, wyglądają jak by miały zejść wiec zainwestowałem z "sterydy" KZ. Kupiłem Flatworm stop, Coral Booster, SP i ZB. Kupiłem bakterie aby odwzorować wasze systemy, trochę mam piętra używać dalej akwesanu bez odpieniacza ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jacek chyba używa jeszcze akwesan musisz się podpytać a jak Maciek psychika bez odpieńka

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mam super samopoczucie w głowie mam wbite, że to dobry kierunek i tego będę się trzymał póki parametry ze zdjęcia się nie zwiększą

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Maciek, Ja nie pamiętam już co to fotometr, Salifert NO3, i nie ma opcji by co kolwiek z tych parametrów zostało wykryte przez testy akwarystyczne, u mnie występuje skala -10 ale niestety nie ma na to testów akwarystycznych , jedynie oko jest w stanie zweryfikować jakie są aktualne poziomy, dla przykładu  0 --> 3 poniżej zera kolory ładne, 4 --> 8 korale blednieją   dalej to już śmierć głodowa ;) Przy obecnym systemie nigdy PO4/NO3 nie było wykrywalne .

Oczywiście parametry chemiczne muszą trzymać odpowiednią stabilność, i tutaj testy Mg, K, czy  Jod, są wyznacznkiem, jeżeli te trzymają normę zakładam że wszystkie inne także powinny być w normie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Rafał czy chodziło ci o to że najlepsze kolory są poniżej 1 ... a nie zera ... " dalej  to już śmierć głodowa " ... ( czyli zero )?

A podajesz Zeostart?

PK

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Masz całkowitą rację.. Zero pominąłem bo to dla mnie punkt wyjściowy, skorzystałem z dobrobytu edytowania i poprawiłem, dzięki MIchał :)

Smierć głodowa to -8 do -10 ale zaznaczam, to taki mój indywidualny punk widzenia, wyraźnie widzę kiedy system potrzebuje dokarmienia i kiedy  pokarmu jest za dużo, tyle że to wszystko dzieje się gdzie testy pokazują zero.

Tak, Zeostart to podstawa w tej metodzie, moim zdaniem najwazniejsza z niebieskich buteleczek,  czasem zapomnę zakropić ZB czy SP, lecz Zeostart staram się zakrapiać systematycznie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zeostart to podobno preparat ze zbilansowanym C:N:P bez którego system ULNS doprowadziłby do zagłodzenia zwierząt a i jego stabilność byłaby trudna do utrzymania.

Zera na testach a jednak syfek do akwarium trzeba lać.

PK

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi