Skocz do zawartości
Michał

Akwarium morskie bez odpieniacza

Rekomendowane odpowiedzi

U mnie trochę zmian było bo i klejenie skały nowy żwirek tak że czekam na stabilizację biologii a odpieniacz został wyłączony wczoraj .

Pozdrawiam Robert

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

U mnie trochę zmian było bo i klejenie skały nowy żwirek tak że czekam na stabilizację biologii a odpieniacz został wyłączony wczoraj .

Pozdrawiam Robert

To jesteś kolejny który odłączył potwora tylko go schowaj zamknij na klucz lub oddaj koledze

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jestem ciekaw ilu nas jest którzy odłączyli odpieniacze od systemu :umnik: Z tego co wiem i się orientuję to

- Raphael (mentor)

- Jacek56 - 6 miesięcy

-Kiflu - od nie dawna ale samopoczucie lepsze

-Michał - od nie dawna

-marekgolen - 5 miesięcy

-Robrt2678 - od nie dawna

- grzesiek wo - od nie dawna

-klakier 35 - dołączył

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Darek już niedługo bk300 :D

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk Pro

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Darek już niedługo bk300 :D

I będziesz miał opłacone rachunki za energię elektryczną na rok lub lepiej.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja też jestem ciekaw ilu jeszcze odlaczy .. chętnie kupię jakiś fajny odpieniacz ;-)

Dariusz Barcikowski

Wysłane z Samsung Galaxy S 7 przy użyciu Tapatalka

Darek ja wiem że do swjej solanki szukasz najmocniejszego BK bo tylko ten ładnie trzepie bąbelki

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Moim skromnym zdaniem aby odłączyć odpieniacz  należy spełnić szereg szczegółów które są pisane ale tak miedzy wierszami.

Wspólny mianownik to:

- wymiana gazowa taflą wody - "pionierzy" nie maja sumpa zamkniętego w szafce tylko panel 

- są to akwaria o rozmiarach 500+

- akwaria stoją w pomieszczeniach dużych lub gdzie dochodzi do znacznej wymiany powietrza

- domownicy nie przebywają długo w pomieszczeniach np jako miejsce snu (patrz produkują CO2)

- obsada ryb - niewielka

-  doświadczenie

coś przeoczyłem ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@marekgolen mnie tez mozesz dolaczyc do listy "bez" ,akwa uruchomione 1.11.2016 czyli juz prawie szesc miesiecy,mialem tygodniowa chwile zwatpienia i wowczas "trzepacz babelkow" wrocil do obiegu,lecz dzieki WAM ,temu forum ,nadal "bez".A pienidlo kurzy sie w piwnicy,i juz nie wroci,pozdrawiam serdecznie

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@marekgolen mnie tez mozesz dolaczyc do listy "bez" ,akwa uruchomione 1.11.2016 czyli juz prawie szesc miesiecy,mialem tygodniowa chwile zwatpienia i wowczas "trzepacz babelkow" wrocil do obiegu,lecz dzieki WAM ,temu forum ,nadal "bez".A pienidlo kurzy sie w piwnicy,i juz nie wroci,pozdrawiam serdecznie

Grzegorz podpiąłem do listy tylko nie wymiękaj relaksuj się i nie schodź do piwnicy po ziemniaki bo tam straszy

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

U mnie 9 dzień bez odpieniacza i nie dzieje się nic złego.

94l akwarium, 6l siporaxu w panelu, do tego 4 kulki bakteryjne FM i 6ml octu na dobę, podzielone na dwie dawki co 12h.

Nie widzę pogorszenia w akwarium, ale zgadzam się z postem Darka. Nie zachęcałbym do podążania tą drogą by nie mieć czyjegoś akwarium na sumieniu.

Jakby nie było już 7 rok bawię się w to hobby i chyba przeczytałem wszystko co się dało w kilku językach.

Czuję i widzę wszystko co się dzieje w zbiorniku.

Moje akwarium jest proste, dwa błazny, jakieś ślimaki, kilka quadri, jakieś niedobitki SPS które zachowały się po wyprzedaży 600ki.

Nie wiem jak by się zachował ten sam zbiornik wypełniony wrażliwymi Acroporami itd.

Dlaczego odłączyłem?

Moje akwarium to mniej więcej ten przysłowiowy "reef max" z Nemo od kórego wielu zaczyna.

Czy takie akwarium potrzebuje odpieniacza? Mówi się że tak.

Ja gdy odpalałem swoje pierwsze akwarium jakoś w 2010 to odpieniacz przyjechał do domu jeszcze zanim przyjechała sól i reszta.

Bo przeczytałem że tak trzeba - odpieniacz to serce i bez niego ani rusz.

Ale czy na pewno? :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Artykuł fajny ale moim zdaniem - jeśli nie idziesz do przodu to się cofasz, i tak można by było to skwitować ;)

Za chwile mija miesiąc "bez". Mogę was jeszcze pomęczyć fotami ale na nich nic się nie zmienia dalej zera.

W moim odczuciu stosowanie waty/skarpety filtracyjnej jest dużo bardziej wydajne niż odpieniacz - niestety, ale odpieniacz nie przemiela 100% wody z baniaka jak to robi skarpeta. Cały syfek odpieniacza zostaje na medium filtracyjnym a w odpieniaczu niekoniecznie. Nawet stosując odpieniacz znacznie przewymiarowany nie rozwiązuje problemu wybiórczego mielenia wody. Do tego dochodzi problem z odpienianiem "biologi" i wszelakiego rodzaju chemii i pokarmów dla korali.

Dla mnie jest to duży plus - w domu cisza, znacznie mniej idzie chemii i wszelkich kropelek, korale zadowolone, woda kryształ. Minus - co drugi dzień wymieniam skarpetę. Dziś z ciekawości zrobiłem testy ponieważ od niedzieli nie była wymieniana skarpeta i dozowane KZety, woda przez skarpetę po prostu się przelewała, szyby brąz - testy... nudne 0, wiec nie będę nikogo angażował na urlop żeby mi skarpetki zmieniał tylko na ten czas będzie beeez.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ant chce tu byc i pisac ale go nie chca zarejestrowac i zostal odrzucony nie wiedzieć czemu? Dzis Jarex docial szybki Antowi na wate i tez bedzie bez.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ale szef na urlopie to i nie klepnie nowego użytkownika ;)

Ant to wywrotowiec, ma szyby zamiast skały - tu tylko old school :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Odpieniaczolicy lubię to Wasze "bez"..... :drinks:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam.

Tylko tak w sumpie pusto owata i kamyki i cisza.

A ANT to przewrotowiec dwa tygodnie z nim gadałem i już to wdraża :))

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

However, you’ve got to compensate for not having that first line of defense…and what do you think the “first line of defense” consists of? Yep…other nutrient control and export mechanisms, mainly water changes, regular use of chemical filtration media, perhaps a refugium, definitely stepped-up husbandry, and more water changes.

Take away a critical piece of nutrient export equipment like a protein skimmer, and you have to step it up somewhere else. Kind of like that table at your favorite restaurant that wobbles, right? It will keep wobbling until the server puts something under the short leg to compensate. In a reef setting, this analogy, although perhaps a bit unorthodox- is perfect! Everything is dependent upon everything else, and you need to compensate in your equipment and technique of something is lacking.

Autor artykułu zapewne sprzedaje odpieniacze i dlatego wypisuje takie rzeczy.   :laugh1:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jacek, nie ma co dyskutować.. gość pisze bo pisać musi, z tego żyje i tyle.. Jednak się z nim zgadzam w jednej kwestii, tj system "bez" będzie miał inne wymagania niż system z odpieniaczem, a mianowicie..  Ilość zapotrzebowania w mikroelementy będzie znacznie mniejsza i łatwiejsza w dozowaniu gdyż zapotrzebowanie będzie takie jakie koral wchłonie, nic nie będzie ponad to eksportowane w mechaniczny sposób, w tym przypadku przy dobrym zasypie wystarczy to co się z niego rozpuści, więc odpada przedawkowanie mikroelementów, przy mniejszej obsadzie korali wystarczą same podmiany wody,  ale w tym przypadku trzeba dokładnie dobrać odpowiednią sól. 

Gość pisze o zamiennej filtracji, bo bez niej nie przejdzie.. tak, jeżeli hodujemy trudne egzemplarze, czyli w naszym przypadku to filtracja przez watę,  przy zbiorniku który jest przykładem owego artykułu to nawet tą bym sobie odpuścił..

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pierwsza sprawa - ten pan w 3 zdaniach stara się zgłębić głębokie zagadnienie.
Druga - to RB, komercja, kup kup kup. On tam nawet w pewnym momencie napisał - lepiej mieć nadmiar i zbędne, niż zbyt mało.
Trzecia - kto to jest Scott Fellman, producent odpieniaczy?

Artykuł pierdu pierdu, pozbawiony merytorycznych argumentów.

Rafał ma rację. Ale Rafał w swoim poście napisał więcej na temat, niż ten pan w swoim felietonie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dokładnie Panowie, artykuł z cyklu bla bla bla....

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Bo ten artykuł to masło maślane.

U mnie pomimo praktycznie restartu zbiornika klejenia skały CX5 wsypaniu dwóch worków żwirku KZ wystąpiło ponowne dojrzewanie zbiornika w tej chwili dojrzewanie ustępuje i powoli biologia się stabilizuje i to bez odpieniacza. Oj Rafał będę musiał do ciebie znowu zaglądnąć :)

Pozdrawaim Robert

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Do tej skarpety/włókniny można "zapiąć" jeszcze DSB z glonami i mamy super oczyszczalnię i spokój.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam .

Owata po jednym dniu pracy w tej chwili końcówka dojrzewania

post-1852-0-46210000-1493992944_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No i wymieniasz i jedziesz dalej ;)

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi