Skocz do zawartości
MLeni

Nanoakwarium- porady na start

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie stawiam na nogi moje pierwsze słone nanoakwarium ca. 100 litrów,  kwadratowa kostka.

Będę wdzięczna za wszelką pomoc, porady, rady, informacje, ciekawe słowa i co by tam kto chciał dodać, dla dobra "sprawy" ... dziękuję...

Stoi od 20 marca :

- Żywa skała  ( stała już wcześniej w innym akwarium przygotowawczym z pąpką chyba z 8 tygodni, polowe tej wody wzięlam do właściwego akwarium )

- Tropic Marine- pro Reef- sól

- Tunze 9001

- Eheim pompka

- Eheim filter 3 komorowy zewnętrzny

- Solimetr

- Grzałka

:-)

- dostałam w prezencie - niebieskiego Raczka i Xenie  - za wcześnie,  ale nie miałam wyboru, w słoiku by padły

Mam brązowy nalot, algi, wszędzie, teraz weszło mi też na szyby. Sęk w tym, że to się jak gdyby nie zmienia, ciągle ta sama faza?

Powychodzily mi Glasrosen  ( Aiptasie, różyczki? ) Mam też takie 2 małe ślimaki na te Aiptasie, ale chyba 2 to za mało.

Kupiłam taki Mittel ze strzykawką, muszę spróbować, ale trochę ich dużo, w gruncie rzeczy jestem przeciwnikiem chemii.

Ten odszumiacz Tunze jakoś nic nie szumuje, nie wiem może go źle zamontowalam, czy po prostu narazie nie ma białka do odszumowywania?

Będę wdzięczna za podpowiedzi.

Wydawało mi się, że już sporo wiem na poczatek, teraz mam wrażenie, że chyba jednak za mało ...

post-2009-0-62680500-1523088497_thumb.png

post-2009-0-87014600-1523088511_thumb.png

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Cześć,

ale masz fajnie, w Niemczech to jest akwarystyczny raj w porównaniu do tego co my mamy tutaj w Irlandii :)

Jakie oświetlenie jest w tym akwarium, co jest w filtrze zewnętrznym, jak jest ustawiony odszumiacz?

Pokażesz foto całego akwarium?

Dojrzewanie trzeba przeczekać, ale można przyspieszyć stabilizowanie się biologii za pomocą dobrego preparatu z bakteriami.

I w sumie warto już potem dodawać tych bakterii na stałe, według wskazówek producenta.

Mam podobne akwarium, tylko że z panelem i też myślę nad zaprzęgnięciem do niego filtra zewnętrznego, bo z pracy tego firmowego panela jestem średnio zadowolony.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Hi ;-)

masz rację Michał. Co mi się tutaj bardzo podoba, jest to możliwość wymiany, sprzedaży, odkupywania, jak bym miała wszystko kupować nowe, to nie byłoby mnie stać na tyle akwariów, psa i całe to zoo, flore i faune ...etc... 

Z oświetleniem narazie jeszcze kicha, stoi na razie zwykła lampa. Mam aquaray ocean blue 1430 lampe, ale nie umiem jej zamontować, jestem w trakcie rozwiązywania problemu jak ją kontrolować, bo coś tam naklikałam i robi mi disco. Niestety elektronika i ja to miłość platoniczna. A angielska instrukcja dla mnie to jak chiński.

Filter  od góry  : flis

węgiel aktywny

bio substrat

mech czarne rureczki, spiralki

Mam taki Conditioner z bakteriami, dodałam na starcie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Obiecane zdjęcia.

post-2009-0-07005900-1523114159_thumb.jpg

post-2009-0-21682400-1523114174_thumb.jpg

post-2009-0-49800500-1523114191_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A używasz wody RO czy kranówki?

Podejrzewam że przy paletach masz filtr RO.

Nieodpowiednie oświetlenie plus minerały z kranówki mogą powodować taki nieustępujący brązowy nalot.

Skoro nie ma tam korali to ja bym wyłączył lampę aż nie uruchomisz tego aquaraya.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

München ma w gruncie rzeczy dobrą wodę, wszystkie akwaria, nawet paletki lecą na kranówce i jest wszystko ok od zawsze.

Faktycznie była to trudna decyzja. W tej chwili oglądam właśnie osmose , w gruncie mam wodę naturalną morską + dolewke , ale to akurat drogo wychodzi dlatego zdecydowałam kupić filtr.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W takim razie niech sobie dojrzewa,

podlewaj bakterie i czekaj.

Wiem, że ludzie wrzucali by już absorbery, lali chemię, ale ja jestem z tych cierpliwych "probiotycznych".

Pan w sklepie mnie przez to nie lubi :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak, myślę że masz rację i tak zrobię.

Też jestem pro natur typ - bio ciotka mówią :-) chemia w ostateczności.

Dzisiaj już jakoś lepiej wygląda, bardziej przejrzyste.

A z tymi różyczkami tok jak wy walczycie ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Na różyczki najlepsze berghie, nie ma nic lepszego.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Na różyczki najlepsze berghie, nie ma nic lepszego.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

A powiedz mi ile ich mi potrzeba na te 100 l?

Wpuscilam 2 na samym poczatku, ale ich wogle nie widze, a plaga nie znika :-)

dzieki za odp.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ciężko jest określić ile konkretnie potrzebujesz ;) może być tak że jedna opędzluje w miesiąc cały zbiornik, a może być też tak że 10szt będzie się "pieścić". Jeżeli ich nie widzisz to może dojrzewanie zbiornika je zabiło?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Leni zrób gęstą zawiesinę kalkwasser z wodą RO,podrzej w mikrofali aż zrobi się gęsty i nakarm tym aptasję po 2-3 krople na każdą i masz święty spokój i zarazem tanio ;) działa osobiście taki zabieg robiłem w 100% polecam

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A powiedz mi ile ich mi potrzeba na te 100 l?

Wpuscilam 2 na samym poczatku, ale ich wogle nie widze, a plaga nie znika :-)

dzieki za odp.

Ja miałem chyba 6szt na 500l, 3 w sumpie i 3 w zbiorniku głównym, widziałem ślimaki tylko przez dwa moze trzy dni potem zniknęły :/ ale różyczki też nie mam ani jednej więc robotę chyba zrobiły, slimaki są strasznie małe może ze 1,5cm max, ale tak jak pisał Krzysiek zrobiły robotę :) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Z tego co czytałem na aiptasię dobra jest woda utleniania.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi