Skocz do zawartości
Arturro

Redox

Rekomendowane odpowiedzi

Redox

mierzycie redox, dlaczego ?

Czytany parametr pomaga w zapobieganiu jakiś złych zjawisk ? (nadwyzka bakteri, chemii, ospa itp)

Mało kto obecnie korzysta lub tak tylko wygląda..

Podzielcie się wiedzą :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Proszę bardzo :

Redox potential was at one time the big thing in Europe, and was used as a means to showing the ability of the water column to be able to have "reduction reactions", that is, the ability to exchange electrons from different species of ions to drive reactions (this is the short version). If you want a chemistry lesson, I will dump the background tomorrow after work, but basically in aquaria, the more dissolved organic material in the water column, and the lower the amount of dissolved O2, the lower the redox potential. If you still measure this function (why???), you will want to see a higher oxidation potential (in the range of 300 millivolts at least, better at 350 to 400 mV). In the presence of dissolved oxygen, there will always be a positive ORP, but there are several redox systems at work in the ocean, and especially in marine aquaria that will drive this value down. In a negative sence, measurement of orp is another way of demonstrating how much material is there that could possibly drop your dissolved oxygen, your pH, and your alkalinity/buffer levels through the ability (potential) of reacting with oxidative substances. A high redox potential reflects few of these substances in the water column, and is very important for optimum cellular respiration, especially in those organisms that are so intimately connected to the water column as are corals. Levels of 350 to 400 mV are normal in the ocean, but are dependent on which type of electrode is used to measure the redox potential (this level is with a platinum electrode, there are graphite electrodes as well which may measure a difference of as much as 100 mV in the 350 to 400 mV range.) The most important thing about redox is to watch for trends, measure the redox in several areas of the aquarium at the same time each day and watch for upward or downward trends. pH and temperature affect redox (as temp and pH go up, redox goes down), so it is very important to maintain a regular schedule for using this method of water quality checks. The use of Ozone will increase redox potential by increasing O2 saturation and by oxidizing dissolved organic substances. As we no longer use ozone... (...I trust...) and as this method of measurement is both expensive and unreliable, it has for the most part, fallen from grace.

There are problems using this method of water quality control that I haven't addressed here, but if you are really interested, there are several older books out there with info on this subject. Personally, I would rather you take my word for it, but if you want more, I will be glad to post on this tomorrow night.

Hope this helps! (Whew, this has been my night for posting!)

Źródło http://www.thereeftank.com/forums/f6/redox-potential-3936.html#/topics/3936

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pewnie gdybym mierzył redox wiedział bym że węgiel aktywny był powodem przez który prawie cała szczepka akropory mi poleciała, bo tylko to w tamtym czasie zmieniłem i natychmiast widać było że coś się dzieje niedobrego. Węgla od 2 miesięcy nie używam, a jak wrócę to do dużo mniejszej "dawki". Od tamtego czasu acropora się zabliźniła i rośnie a myślałem że już jest spisana na straty.

Pomiar redoxu musi być stały i wtedy wiemy co, jaki czynnik spowodował spadek lub wzrost. Wpływ na redox ma temperatura, ph, natlenienie, przekarmienie, śmierć jakiegoś życia (ryba, ślimak itd.), dodawana chemia, media filtracyjne, bakterie itd., w skrócie wszystko :p 

Gdyby tak zacząć wszystko mierzyć to stalibyśmy się niewolnikami własnego hobby :p ja wolę spać spokojnie i wiedzieć że gwałtowne ruchy wskazane są tylko przy zbieraniu wody z podłogi. Przy węglu chciałem zrobić zbiornikowi dobrze, a wyszło jak wyszło heh

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Gdyby tak zacząć wszystko mierzyć to stalibyśmy się niewolnikami własnego hobby :p ja wolę spać spokojnie i wiedzieć że gwałtowne ruchy wskazane są tylko przy zbieraniu wody z podłogi. Przy węglu chciałem zrobić zbiornikowi dobrze, a wyszło jak wyszło heh

Też tak myślałem. Teraz dochodzę do wniosku, że taki apex to nie jest zły pomysł. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

U siebie redox mierzę od zawsze ustabilizował mi się na poziomie 460 , gdy odpieniacz jest skręcony redox spada do 430 , gdy wkładam łapska przycinam korale redox spada do 420 , ogólnie całkiem przydatny pomiar , gdy padła obsada redox zanotował spadek do 300. Innymi słowy coś tam pokazuje :)

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Z waszych wypowiedzi rozumiem, że jest to pewnego rodzaju wskaźnik zmian jakie wystąpią w akwarium, często które sami wprowadzamy.

A jak szybko redox się zmienia po np gmeraniu w akwarium ?

Jak duże są wahania dobowe ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

U mnie wahania dobowe są niewielkie powiedzmy  standardowo utrzymuje się w granicach 460 ale z rana jest zawsze mniejszy 454.

Nigdy nie sprawdzałem jak szybko zmienia się redox wiem , że w górę idzie bardzo powoli.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Darek - a jak u Ciebie ze stabilnością PH ? U mnie redox jest mocno ujemnie skorelowany z PH - tj nad ranem jak PH najniższe to redox najwyższy i odwrotnie.

Dobowo mam PH 8.0 - 8.4 a redox 400-450

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Paweł ,

Ph u mnie jest w miarę stabilne rano 8,0 wieczorem 8,2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Redox .. poczytałem, posłuchałem, powiedzmy, że coś rozumiem. Teraz pytanie o sprzęt - czym dysponuje rodzimy market ? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja mierze redox albo sam się mierzy, w tej chwili pokazuje -1000...

Nie wiem czy kalibrować czy wymienić sondę - czy one mogą się zepsuć ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zepsuć się może wszystko Maciek , redox 1000 no to sporo :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja mierze redox albo sam się mierzy, w tej chwili pokazuje -1000...

Nie wiem czy kalibrować czy wymienić sondę - czy one mogą się zepsuć ?

Czasami kalibracja nie wystarczy. Wewnątrz sondy jest płyn odniesienia, który ulega zużyciu i trzeba elektrodę wymienić, 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak dobrze pamietam to redox po podmianach strasznie leciał w dół i przez kilka dni się podnosił.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi