Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj szykowałem się do wymiany węgla po tym artykule/filmie zdecydowałem się na węgiel AquaEl Carbomax ponieważ według testu zajmuje pierwsze miejsca jeżeli chodzi o jakość:

Tak więc mimo iż producent pisze ładnie na opakowaniu że nie trzeba płukać od razu można siup do wody, zalałem węgiel wrzątkiem około 3-4litry RODI, niestety syf woda czarna, ale ok zostawiłem do wystygnięcia, zostawiłem sobie próbkę z płukania resztę wylałem, węgiel przepłukałem zimną RODI, i jeszcze raz zalałem RODI zostawię tak na kilka dni niech się pomoczy.

Wracając do próbki bo odstaniu jak już syf opadł na dno zrobiłem test na PO4, nawet 3 razy, bo wynik mnie trochę zaszokował 1ppm test saliferta co oznacza że to chyba tragiczny wynik a na skali salifert podaje przy 0,25 zahamowanie wzrostu korali wyniki 0,5, 1 i 3 już nawet nie są opisane i tu moje pytanie czy to normalne, ciekawe jaki wynik będzie na tej wodzie w której teraz się moczy :/

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ciekawe to co Leszek piszesz, zrobiłeś test tej drugiej płukanki?

Używam ten węgiel od zawsze, w morskim też i nigdy nie płukałem, tylko w siatkę i do filtra. :biggrin:  

Testów tych nie brał bym sobie za bardzo do serca, bo pewnie większość tych firm nie produkuje go tylko przepakowuje z bigbagów kupowanych od dużych producentów. Więc testy dzisiaj są takie, a za miesiąc czy rok wychodzi inaczej, bo inna partia albo dostawca się zmienił ;)

Nie napisałeś jaką ilość płukałeś(to ważne). Przypuszczam że 0.5l bo tak są pakowane, wypłukane w 3-4l wody to co innego niż 0.1l na 100-200L wody w akwarium. Ja jestem akurat z tych co są za stosowaniem węgla w morskim, ale w minimalnych dawkach, raczej profilaktycznie i zapobiegawczo. Uwalniane fosforany u mnie nigdy nie były do wykrycia testami i nigdy nie powodowały żadnych problemów co by wskazywały na ich nadmiar. Pewnie zaraz ktoś z twardzielami w baniaku postawi mnie do pionu, no ale trudno, u mnie to nie miało znaczenia.

Pyleniem węgla też się nie przejmuję. Węgiel to medium na którym najchętniej osiadają bakterie, a te na pyle węglowym ładnie zostają odpienione przez odpieniacz, po tym jak jeszcze wyciągną z wody  no3 potrzebne do ich namnożenia. :rofl:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak mi teraz zaświtało, albo ja wariat jestem :D

Czy nie była by to dobra metoda na zbicie azotanów dozując 1ml sproszkowanego węgla aktywowanego w postaci pyłu bezpośrednio do akwarium.

Fosfor mamy, pożywkę mamy, azotan z wody, bakterie obkleją pyłek i odpieniek ma łatwiej odpienić.

No to kto pierwszy na testy :lol:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ostatnio widziałem faceta który używa węgla drzewnego, takiego na grila, jako filtracji w akwarium.

Co do proszku to podejrzewam że nawet gdyby działał, to by się wszędzie ten kurz akumulował.

Jeśli chodzi o Aquael, to parę lat temu mówiło się "taki polski Chińczyk".

Ale ostatnio podbijają zachód, w Irlandii też się tym handluje, mam parę akcesoriów i uważam że Chińczyk się nie umywa.

Aquael to już prawie że Niemiec za polskie pieniądze :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wiesz masz rację płukałem jakieś 0,5 litra węgla w 3-4 litrach ale we wrzątku dwa razy i chyba ze 3-4 w zimnym RODI, dopiero za 5 razem wynik był niewykrywalny, zrobiłem testy bo dziwnym zbiegiem okolicznosci po wymianie węgla glony które się już cofał znowu zaczęły rosnąć, ja ogólnie po tych przygodach bede uciekał od wegla bedę stawiał na ozonowania na początek zamierzam dawkować przez godzinę od 12 w nocy do 1 w nocy 10mg i bede obserwowal co się dzieje

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ale wcześniejsze porcje węgla dawałeś bez płukania, i jak zauważyłeś glony to wtedy sprawdziłeś płukankę po węglu 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

tak dokładnie, wcześniej robiłem jak Ty bez ceregieli siup do sumpa, zdziwiło mnie że glony ładnie się cofały i nagle zaczęły rosnąć, jedyną rzeczą jaka zmieniałem w akwarium był tylko węgiel, wzolem drugą połowkę z opakowanie aquaela czyli 0,5l i zacząłem robić testy i wyszło jak wyżej :/

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mimo że od roku jadę na KZ carbon, to zaciekawiłeś mnie.

Za każdym razem płukam 1 raz, aby zmyć kurz. Następnym razem machnę PO4 Salifertem.

Ostatnio widziałem faceta który używa węgla drzewnego, takiego na grila, jako filtracji w akwarium.

Jakie efekty ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Polecam zrób ja się zdziwiłem, tak jak pisalem na razie rezygnuje z wegla bedę testowal ozon

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Co do proszku to podejrzewam że nawet gdyby działał, to by się wszędzie ten kurz akumulował.

Jeśli chodzi i Aquael, to parę lat temu mówiło się "taki polski Chińczyk".

Ale ostatnio podbijają zachód, w Irlandii też się tym handluje, mam parę akcesoriów i uważam że Chińczyk się nie umywa.

Aquael to już prawie że Niemiec za polskie pieniądze :)

Węgiel na grila do akwarium :shok:  Przecież tam jest masa produktów smolisto-naftowych, bo wszystkie przy suchej destylacji drewna nie wypłyną. A jak w praktyce jego akwa wygląda?

Z tym pyłem to moja taka mała prowokacja żeby chłopaków zachęcić do dyskusji, bo nikt nie chciał podjąć tematu o węglu.

No i małe sprostowanie, pyłu węglowego nie dajemy do zbiornika, Michał napisał dlaczego.

Są tu na forum 2 czy 3 wątki o węglu ale szkoda że się nie przyjęły.

Też uważam że produkt aquaela jest spoko.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

tak dokładnie, wcześniej robiłem jak Ty bez ceregieli siup do sumpa, zdziwiło mnie że glony ładnie się cofały i nagle zaczęły rosnąć, jedyną rzeczą jaka zmieniałem w akwarium był tylko węgiel, wzolem drugą połowkę z opakowanie aquaela czyli 0,5l i zacząłem robić testy i wyszło jak wyżej :/

No to wszystko ewidentnie wskazuje że to węgiel. Muszę uruchomić czuwanie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nom nom to wciągnąłeś :), szkoda że z węglem jest tak że tak naprawdę działa kilka dni woda się fajnie klaruje ale jeżeli po tygodniu się nie zmieni na nowy to widać jak znowu traci na przejżystości, potem w sumie może slużyć jak wkład biologiczny,

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Za tydzień będę wymieniał, to zrobię testy i zobaczymy czy się wyniki potwierdzą czy nie.

Jeśli tak to nie jest już taki cacy, jeśli nie to może jakaś trefna partia ci się trafiła.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zrobiłem dzisiaj pomiar poziomu PO4 węgla aquaela, domowym testem saliferta.

Zalałem 0.5L węgla, dwoma czajnikami gotującej wody RO, co dało 3.6L. Po półtorej godziny ( mieszając w międzyczasie kilkukrotnie ) zrobiłem test i PO4 wyszło niecałe 1ppm, Próbka była ciut jaśniejsza od 1, ale wyrażnie ciemniejsza niż 0.5ppm, więc około 0.8-0.9. Potwierdzało by to mniej więcej pomiary Leszka ;)

Co do pylenia, to u mnie pyłu nie było prawie w ogóle, Po odpowietrzeniu i zatonięciu całego węgla, zostało troszkę pyłku na lustrze wody. Po wymieszaniu tego dokładnie, na dnie garnka osiadło odrobinę. Zrobiłem zdjęcia telefonem, ale w tej chwili nie mam możliwości wgrania ich na komputer, więc dołączę je za 2 dni.

Nie wiem z kąt ta różnica w pyleniu, u mnie nawet obrzeże garnka na styku z wodą, jest czyściutkie i nie ma na nim nawet najmniejszego śladu pyłu.

Napisz Leszek dokładnie jakiego węgla używasz.  :)

Ja używam CARBOMAX ale z dopiskiem PLUS. Może my dwie rożne odmiany badamy :biggrin:      Pozdrawiam Mariusz.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zrobiłem dzisiaj pomiar poziomu PO4 węgla aquaela, domowym testem saliferta.

Zalałem 0.5L węgla, dwoma czajnikami gotującej wody RO, co dało 3.6L. Po półtorej godziny ( mieszając w międzyczasie kilkukrotnie ) zrobiłem test i PO4 wyszło niecałe 1ppm, Próbka była ciut jaśniejsza od 1, ale wyrażnie ciemniejsza niż 0.5ppm, więc około 0.8-0.9. Potwierdzało by to mniej więcej pomiary Leszka ;)

Co do pylenia, to u mnie pyłu nie było prawie w ogóle, Po odpowietrzeniu i zatonięciu całego węgla, zostało troszkę pyłku na lustrze wody. Po wymieszaniu tego dokładnie, na dnie garnka osiadło odrobinę. Zrobiłem zdjęcia telefonem, ale w tej chwili nie mam możliwości wgrania ich na komputer, więc dołączę je za 2 dni.

Nie wiem z kąt ta różnica w pyleniu, u mnie nawet obrzeże garnka na styku z wodą, jest czyściutkie i nie ma na nim nawet najmniejszego śladu pyłu.

Napisz Leszek dokładnie jakiego węgla używasz.  :)

Ja używam CARBOMAX ale z dopiskiem PLUS. Może my dwie rożne odmiany badamy :biggrin:      Pozdrawiam Mariusz.

Tak dokładnie ten sam wegiel, nom ja będę uciekał od węgla zamówiłem cały osprzęt pod ozonowanie powinno do końca miesiąca dotrzeć na razie zrobiłem nowe zasilanie powietrza pod ozonowanie, mam wężyk wyciągnięty na zewnątrz i po tem w kolejności idzie ponad kilogram wegla SAR-3, potem jest wapno sodowane do wyciągnięcia CO2, potem krzemionka pomarańczowa do zmniejszenia wilgotności powietrz, potem to bedzie przechodziło przez ozonator i do odpieniacza jeszcze niekompletne ale mniej więcej wygląda tak:

ka0ea8.jpg

90oflt.jpg

167v9qd.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Leszek z takim sprzętem to Ty powinieneś iść w 100% sps, a nie się "rozdrabniasz" na proste miękasy ;)

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

jaki tam sprzęt nic specjalnego, a nie podobają mi się twarde korale, podobają mi się miekkie i lpsy, kilka sps pewnie też się znajdzie ale to nie jest to co mnie kręci :), akwarium ma raptem 2 miesiące więc jeszcze trochę czasu przede mną, ale chyba dzięki tobie nabiorę rozpędu :p

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Leszek widzę że temat węgla już cię nie interesuje i sam zaczynasz go powoli zaśmiecać, Szkoda, bo jednak niedużo, ale coś tam powoli zaczyna się wyjaśniać w temacie.

Myślę że czas na założenie nowego tematu w galerii zbiorników, będziemy mogli tam gadać ile wlezie na różne tematy :laugh1:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie odbieraj tego jako zaśmiecanie, po prostu po zapoznaniu się z tym że węgiel przynajmniej dla mnie nie jest najlepszą metodą na klarowanie wody, dodałem ze zastąpię go ozonem i tu mogę zakończyć, watek powinno się kontynuować dalej jak najbardziej, co do tematu na pewno kiedyś założę na razie nie mam czego pokazywać i czym się pochwalić :/

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No to dobrze, bo już myślałem że chcesz skończyć z tym tematem :biggrin:  po wrzuceniu fotek niezwiązanych z nim.

Swoją drogą też pokazałem baniak dopiero po okresie dojrzewania, bo faktycznie nieraz widoki są nieciekawe :laugh1:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No to dobrze, bo już myślałem że chcesz skończyć z tym tematem :biggrin:  po wrzuceniu fotek niezwiązanych z nim.

Swoją drogą też pokazałem baniak dopiero po okresie dojrzewania, bo faktycznie nieraz widoki są nieciekawe :laugh1:

jak to na pierwszym zdjęciu jest ze 2 litry węgla SAR-3 :p

a wracając do temat :) , to już się potwierdziło że ten z Aquela oddaje sporo po4 poza tym mój dodatkowy był syfiasty i jakoś nie wierzę przekazowi od producenta nadaje się do użytku od razu bez plukania

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie no, teraz mnie zaskoczyłeś :good2:

Po przeczytaniu twojego skomplikowanego i niezrozumiałego dla mnie opisu, nawet nie zauważyłem 2 litrów węgla SAR-3 :rofl:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dopiero teraz doszła mi pozostała część twojej wypowiedzi.

Czyli potwierdzeń jest więcej?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wiesz, ja mierzyłem poziom PO4 w podobny sposób do Twojego :)  i wyszło podobnie.

Gdy byśmy zrobili test, ale według kryteriów tak jak na pokazanym przez ciebie filmie w pierwszym poście( 10g węgla w 100ml wody, pomiar wykonany po określonym czasie i warynkach) to może wynik byłby też zbliżony. Trzeba to sprawdzić ;)

Bo na przykład robiąc test innego węgla w ilościach takich jak my, mogło by się okazać że zabrakło by skali na teście :biggrin:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

U mnie po jednokrotnym przepłukaniu wrzątkiem węgla carbolit i dodaniu do zbiornika efekt był taki że jedna acropora od przysłowiowej ręki poleciała a inne przestały polipować. Od tamtego czasu węgla używam tylko jak mam biegunkę a do akwarium już nigdy nie włożę

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi