Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Drodzy moi,

Niedługo będę startował dla znajomego kostkę 80l i koncepcja obejmuje tak jak w temacie skałę bioceramiczną, którą wykonuje jedno miejsce w naszym ukochanym kraju. Macie doświadczenie jak to dojrzewa, jak się odbywa cały proces? Woda będzie z działającego zbiornika. Co sądzicie o takiej koncepcji?

Produkowana w 100% z naturalnych surowców , czysta bez żadnych domieszek chemicznych
- Wolna od zanieczyszczeń,organiki,glonów,pasożytów
- Nie uwalnia nic do wody
- Nie zmienia parametrów wody(w nowych jak i działających zbiornikach)
- Lekka,porowata
- Bardzo dobre medium filtracyjne,do osiedlania tlenowców i beztlenowców
- Szybko dojrzewa w akwarium zapewniając mniej burzliwy proces dojrzewania
- Kształt zapewnia dobrą cyrkulacje(brak martwych stref)
- Znakomicie sprawdza się w zbiornikach rafowych i FO
- Nie wymaga długotrwałego moczenia!
- szybki start zbiornika
- niepowtarzalny wygląd
- łatwość rozbudowy konstrukcji
- łatwe przyklejanie koralowców lub łączenia konstrukcji
- Gotowa do użycia,wystarczy przepłukać w RO
- Idealna do aquascapingu

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Z tego co nieraz okazjonalnie wyczytałem, to ludzie sobie chwalą, ale dla mnie i tak najlepsza będzie naturalna, lekka i porowata skała, w której są najlepsze warunki do zasiedlenia przez rożne robale :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie istnieje coś takiego jak skała bioceramiczna, syntetyczna czy ceramiczna.

Jest skała osadowa (nasza żywa/sucha skała), skała metamorficzna lub skała magmowa.

Skały powstają w wyniku naturalnych procesów geologicznych, a nie w betoniarkach i piecach do wypalania.

Jak na razie wszystkie te sztuczne produkty okazują się niewypałem, z różnych przyczyn.

Albo coś uwalniają, albo się szybko zatykają, lub wręcz rozpuszczają się w akwarium.

Jest krótkie wooow i hurraa, a potem cisza i wysadzone zbiorniki.

A drugim powodem dla którego nigdy czegoś takiego nie kupię jest cena, dlaczego miałbym wydać tyle samo lub często więcej, na produkt który, przeważnie słabo,

próbuje oddać właściwości wizualne i filtracyjne prawdziwej skały.

Skała to jest skała :D Filtruje wodę i jest naturalnym siedliskiem dla wielu stworów, które ewoluowały przez miliony lat do życia na jej powierzchni i w jej wnętrzu.

Ale jeśli ktoś lubi eksperymenty, to kto bogatemu zabroni :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak jak Michał pisze dziadostwo, naciolem się na te piękne opisy 2 razy i zmarnowalem kupę czasu i nerwów przez to.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

powiem inaczej... skała skale nierówna. Teoretycznie żywa skała jest lepsza, bez dwóch zdań./ Ale... pokażcie mi u nas dobrą skałę. 90 procent to Indonezja, czyli shit.

Najlepiej trafić na skałę z Fidzi. Ale... u nas w zasadzie nie ma żywej skały. tylko gruz lub milion razy wyjmowana z wody i przekładana. Patrząc na zbiorniki, u siebie w 200l mam 18kg żywej skały (oczywiście Indonezja) to kwestia czasu 3-5 lat jak żywa skała się blokuje, zapycha i stanowi problem.

Zatem.. super żywa, prawdziwa skała tak. Jeśli nie ma takiej opcji by ją mieć to jednak warto rozważyć ceramikę. Tak mi się wydaję. Nie wspomnę o fakcie, że ograniczamy w ten sposób proces niszczenia naturalnej rafy. Do tej pory miałem 2 szkiełka, od mniejszego do większego i zawsze startowałem na żywej.. miałem cykora. Ale teraz... obaw coraz mniej.

Jak patrzę na szkiełka ludzie coraz częściej wymieniają skałę. Nie bez powodu i to raczej w kierunku z żywej...

Tak,czy tak temat rzeka i fajnie podyskutować.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi