Skocz do zawartości
Tomaszek81

Akwa 50x50x30 kilka pytań przed startem

Rekomendowane odpowiedzi

Witam jest to mój pierwszy temat na forum.Jak w tytule akwarium będzie miało wymiary 50x50x30

Sump 35x40x25h

Oświetlenie planuję ai prime hd

Pompa obiegowa 1200l

Cyrkulacja jebao

Reaktor zeovit diy

Sucha skała ok 10kg

Więc jak widzicie bez odpieniacza,ale chciałbym spróbować na zeo.I teraz w związku z tym mam kilka pytań.

1.Czy start w 14 dni jest możliwy bez odpieniacza?

2.Czy dawki poszczególnych preparatów zmniejszyć czy lać tak jak jest w manualu?

3.Zastanawiam się też czy dac piasek czy może wkleić na dno jakąś białą płytę hdpe?

4.Napiszcie proszę jeżeli byście coś zmienili w sprzęcie,ponieważ dopiero w przyszlym tygodniu będę zamawiać.

Planowana obsada to koralowce sps i lps z ryb Gobiodon okinawae x2 i magnifica decora.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To od razu pomarudzę :)

Do SPSów ledy to najgorsze możliwe rozwiązanie. Nie dość że najdroższe to oferuje najsłabsze rezultaty jeśli idzie o kondycję koralowców.

Ta lampka nawet nie doświetli dobrze SPSów.

Jednak przy tym wymiarze akwarium nie będziesz miał za bardzo wyboru...

Jeśli zbiornik nie jest jeszcze posklejany to naprawdę dobrze by było go rozciągnąć o te 10cm żeby można było zawiesić lampę na świetlówki 24W.

1. jest możliwy

2. bakterie i pożywkę lej jak w manualu, poza tym nic więcej nie dodawaj

3. płyta i tak się zapaskudzi glonami itd, a cienka warstwa piasku wygląda dobrze i pomaga stabilizować zbiornik.

4. Zmieniłbym wymiary akwarium.

Sam wiem po sobie i po swojej kostce 94l, która ma podobne wymiary, że brak możliwości odpalenia T5 dla SPS to duża wada.

Na HQI znowu akwarium jest za małe i w okresie letnim może ugotować się pod żarnikiem 150W.

Musisz też mieć świadomość tego, że bez odpieniacza akwarium będzie zachowywało się inaczej.

Ja bym zaoszczędził na tej lampie LED i wziął większy zbiornik, z większym sumpem i jakimś odpieniaczem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzięki za zainteresowanie i opinie.Niestety akwarium musi mieć takie wymiary,ponieważ skończyłem już szafkę.Nie jestem całkowicie początkujący w akwarystyce morskiej jakieś 3 lata temu zlikwidowałem akwarium 350l.Na ledach się nie znam,jeżeli uważasz że ta lampa jest za słaba to może ecotech xr15w albo kessil 360we.Wiem że t5 jest lepsze od led.Co do sps raczej nastawiam się na te prostsze jak montipory i seriatopory.Poza tym widziałem ładne akwaria sps na youtube pod tymi lampami,więc może nie są aż takie złe.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No pewnie że się da tak prowadzić akwarium :) ja tylko marudziłem o tym co byłoby "lepsze" moim zdaniem ;)

Piszemy o tej lampie? -> https://erybka.pl/product-pol-13926-Aqua-Illumination-Prime-HD-Bialy.html

Możesz napotkać taki problem z tą lampą, że SPSy mogą się słabiej wybarwiać od strony bocznych ścian akwarium.

Oraz mogą rosnąć tylko w stronę lampy, przybierając nienaturalne kształty.

Światło z niej będzie miało kształt stożka, więc będzie padało na korala tylko od strony lampy.

Pod oświetleniem T5 masz tą zaletę że świetlówki przeważnie oświetlają całą długość akwarium, co za tym idzie korale również są oświetlone ze wszystkich stron.

Żeby dobrze doświetlić akwarium możesz potrzebować dwóch takich lamp LED, albo jakiejś większej.

Nie chcę zabrzmieć jakbym wymyślał problemy, ale miałem podobne oświetlenie (Ecotech Radion) i dlatego wiem jak to wygląda "w praniu".

W tym wątku pisaliśmy o różnych problemach z lampami led http://reefclub.pl/index.php?/topic/71-led-i-problemy-z-tym-rodzajem-o%C5%9Bwietlenia/

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zdążyłem przeczytać cały ten temat i podobne na innym forum.Jedynie co mi pozostaje to wybrać między radionem 4 generacji albo kisiel.Wiem że piasek lepiej wygląda niż biała plyta na dnie,ale nie umiem znaleźć nic o granulacji 2,3mm.Natomiast żwir z Kz ma znowu za dużą granulacje.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Światło Kessil wygląda najlepiej "wizualnie" ze wszystkich, przy tym daje słabsze rezultaty jeśli chodzi o zwierzaki.

Produkty Ecotech mają szalone ceny i nie idzie za tym lepsza jakość niż u konkurencji.

AI nigdy nie miałem, musiałbyś zobaczyć czy ten model jest wystarczająco mocny dla zbiornika i czy warto dopłacić do mocniejszego Radiona.

Chińczyka Ci nie polecę bo hałasują jak odrzutowiec i spalisz dom... :D

Może ktoś inny włączy się do wątku i doradzi...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzięki za link do piasku.Co do światła ecotech ma fajne sterowanie znowu kisiel ma bliki jak przy HQI.Dzwoniłem dzisiaj do jednego sklepu,i dowiedziałem się że te prime hd to ludzie biorą do lps.W zamian zaproponowali mi wlasnie ecotech ponieważ ludzie sobie chwalą i podobno do sps nie jest najgorsza.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dodam od siebie tylko, że używałem ledów i ... to różnych lamp markowych i żadna ale to żadna nie dawała zadowalających rezultatów. Zbiornik albo wegetował albo posuwał się w żółwim tempie do przodu. T5? To był strzał w dziesiątkę i ograniczenie problemów do minimum. Może warto poszukać czegoś na kompaktach albo zrobić mixa? Dennerle ma chyba niezłe lampki ale jedna to na pewno będzie za mało...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi