Skocz do zawartości
Jacek56

Wkład reaktora wapnia

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanowne grono.

Byłem w LFS i podczas rozmowy padło twierdzenie, że wkład do reaktora wapnia trzeba wymieniać przynajmniej raz w roku bo z biegiem czasu "uwalnia mniej” ( nie wiem czy jasno się wyraziłem?), traci swoje „właściwości”, nie chodzi o utratę objętości.

Jak dla mnie to totalna bzdura ale może się mylę.

Najgorsze jest to, że ta opinia wyjechała od „tytanów” akwarystyki morskiej, którzy się w to bawią, nie od wczoraj.

Wkład jest wkład, jak się rozpuści to zostaje muł i trzeba go co jakiś czas usunąć bo blokuje cyrkulację wewnątrz kolumny i reaktor nie pracuje tak jak powinien. Tak przynajmniej jest w moim DIY modelu DASTACO.

Żeby wyrzucać wkład który się nie zdążył rozpuścić bo siedzi już rok w kolumnie to chyba lekka przesada?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja nie wymieniam, jedynie raz w czas wyczyszczę (przepłuczę osad i uzupełnie nowym).

Ale wiem że są tacy co wymieniają.. ale żadnych dowodów naukowych na zasadność takiej polityki to nigdy nie spotkałem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak na "chłopski rozum" jeśli takie zjawisko by zachodziło, to powinniśmy od samego dnia zasypania obserwować ciągły spadek wydajności złoża,

objawiający się ciągłą potrzebą dodawania CO2 aby utrzymać parametry.

U siebie robiłem tak jak Paweł.

Ale swoją drogą ciekawe jak powstała ta teoria.

Może ktoś używał jakiegoś typu złoża, z którego wypłukiwało się to co potrzebne, a reszta zostawała i następował spadek wydajności mimo tego że wizualnie złoża nie ubyło?

Ludzie różnych rzeczy próbują żeby zaoszczędzić...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi