Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie zrezygnowałem jakiś czas temu z refugium zostało samo DSB, moje pytanie ile oświetlenia montuje naświetlacz na diodzie 5W Royal Blue wystarczy czy dołożyć druga diodę 5W będzie razem około 10W?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli nie ma tam żadnych glonów to chyba nie ma za bardzo po co oświetlać.

Chyba że żyją tam jakieś potwory i chcesz im zorganizować pory dnia.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
39 minut temu, Michał napisał:

Jeśli nie ma tam żadnych glonów to chyba nie ma za bardzo po co oświetlać.

Chyba że żyją tam jakieś potwory i chcesz im zorganizować pory dnia.

wiesz DSB czy ma refugium czy nie do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje oświetlenia, pisał o tym Bartek:

https://reefhub.pl/dsb-powrot-do-natury/

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Leszek na takie potrzeby ja bym nie dawał światła RB, tylko full spectrum.

Świetlówkę 6500k-10000k, albo jakąś lampkę LED do roślinnego, a nawet zwykłą żarówkę.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 minuty temu, Michał napisał:

Leszek na takie potrzeby ja bym nie dawał światła RB, tylko full spectrum.

Świetlówkę 6500k-10000k, albo jakąś lampkę LED do roślinnego, a nawet zwykłą żarówkę.

mam jakąś diodę 20000K, full specrtum mogę zamówić dałem RB z jednego powodu, dno jest zazwyczaj nisko i jak dociera światło to raczej w stronę niebieskiego, chciałem odwzorować naturalne środowisko (przynajmniej będę się trzymał tej wersji :) )

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dlatego napisałem, co ja bym dał, a nie że ty masz robić tak samo ;)

Moje rozumowanie stojące za taką decyzją jest następujące - im "niższy Kelvin" tym bardziej stymulujesz życie w zbiorniku.

A im głębiej w ocean i "Kelvin wyższy" tym życia zaczyna być mniej.

Przykładem może być wiele zbiorników. Ludziom po przesiadce na niebieskie światło nagle znikają glony, naloty itp.

A ty Leszek chcesz odwrotnie, chcesz to wszystko stymulować do rozwoju w zaciszu swojego DSB.

Ale zaznaczam, że to tylko moje zdanie i nie jestem naukowcem :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie no spoko po to zakładałem temat bo o ile lata stwierdzenie że DSB trzeba oświetlać, to nie bardzo jest rozwinięte czym, czyli Michał radzisz dać full spectrum typu Red + Blue tak?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja bym był za jakimś prawdziwym full spectrum.

Klikałem kiedyś na niemieckim forum z mózgami z Arcadii i Sylvanii, ludźmi posiadającymi stosowne wykształcenie w temacie.

I ich opinia jest taka, że te lampy red+blue to jest błąd. Chińczycy z "aliego" błędnie zinterpretowali zapotrzebowanie roślin na światło.

Jest chlorofil A i B, więc damy diody niebieskie i czerwone i będzie git... Nie jest tak.

Ale ludzie się na to rzucili, więc firmy zaspokajają popyt. Skoro spece od oświetlenia i botaniki mówią, że nie jest to optymalne rozwiązanie... to ja słucham :D

Poszedłbym w kierunku takiego biało-żółtego full spectrum z przedziału 6500k-10000k.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
38 minut temu, Michał napisał:

Ja bym był za jakimś prawdziwym full spectrum.

Czyli rozumiesz przez to diodę w barwie 6500K tak czyli takie Cree XPE 6500K by się nadawało

38 minut temu, Michał napisał:

I ich opinia jest taka, że te lampy red+blue to jest błąd. Chińczycy z "aliego" błędnie zinterpretowali zapotrzebowanie roślin na światło.

Jest chlorofil A i B, więc damy diody niebieskie i czerwone i będzie git... Nie jest tak.

Co do tego nie do końca się zgodzę bo, miałem w refugium miź R+B i glony rosły na potęgę, specjaliści ładnie gadają, a praktyka swoje

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi