Skocz do zawartości
Michał

ZEOvit - nowa wersja kamyków, do filtrów automatycznych

Rekomendowane odpowiedzi

KZ wypuszcza niedługo swój automatyczny filtr i już dostępna jest zmodyfikowana wersja zeolitu do niego i innych filtrów.

Nowe kamyki są większe, co ma zapobiegać zacinaniu się filtra. Ten problem występuje czasem też w ręcznych wersjach.

W przypadku automatu może pewnie dojść do zacięcia się mechanizmu i zaprzestania wstrząsania aż do momentu wykrycia usterki przez akwarystę.

Nowe kamyki przydadzą się wszystkim tym, których denerwowały te drobne klinujące się w filtrze i rysujące jego ścianki.

W działaniu są identyczne jak stara wersja, taka informacja jest ze strony KZ.

pg1p.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Szczerze to do ręcznego kupię sobie te "automatyczne" zawsze mi to wpada w pompę, kleszczy się i rysuje. Przesadzili z tymi drobnymi. Podobno wcześniej nie było takiego żwirku, a kamienie były w miarę równe. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

U mnie te najdrobniejsze wypływają z filtra, a mniejsze przelatują przez sito i klinują się między komorą z kamieniami, a zewnętrzną ścianą filtra.

Nie wiem czy zmieniać, wydaje mi się że wtedy jest mniejsza powierzchnia dla bakterii, ale zastanawiam się nad tym.

Jeśli wcześniej były większe, to nie bez powodu później je tak pokruszyli ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No tak Michał, tylko z tymi drobnymi to jest sam kłopot. Ja juz 3 razy musiałem pompe rozbierać bo mam tak zrobiony reaktor, że pompa znajduje się pod zasypem. te drobne kamyczki wpadają w komorę pompy a niektóre wręcz prosto do niej (pomimo zabezpieczenia jej końcówką z sitkiem). Dwa razy przerabiałem pojemnik na kamienie (najpierw było sitko, teraz są wzdłużne nacięcia- szczeliny). Niby obecne rozwiązanie uniemożliwia przesypywanie się tych drobnych kamieni jednak... jak potrząsam złożem to te najmniejsze potrafią sobie wypływać do góry i bokiem spadać do komory pompy przy okazji rysując wszystko i blokując. Zapewne z biegiem czasu to dzięki temu popęka albo pojemnik albo obudowa tego reaktora. 

Wcześniej kombinowałem z gąbką, taką 2-3 milimetrową warstewką na sitku. Najzabawniejsze, że kamyczki się w nią wbijały, osadzał się na niej szlam (taki jak na kamieniach) i z biegiem czasu przepływ mocno się zmieniał (niedrożne to się robiło). A skoro mam kamienie trzymać od 4 do 8 tyg to nie będę co 2 tygodnie wszystkiego rozbierał i czyścił... jaki to ma sens?  Zrobiłem przeróbkę tego pojemnika ale jak wyżej... nadal mam problem. 

Dla mnie ten żwir to utrapienie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Odświeżę trochę tamat.

To dla tych którzy nie wiedzą jaka jest różnica miedzy zeovit i zeovitautomat obrazowo :)

ZEOvit (normalny)

307588c223c63fbc3e7e5a0ac2ae9680.jpg

I do automatów

0fa8634a740e25d40df74d3c12fa0b46.jpg

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Fajne. Daje pojęcie o tym co dostajemy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Przy zaspywaniu filtra ręcznie przebieram kamienie i te duże wrzucam wprost do filtra a te drobne, lądują w nylonowej torebce z dziurkami i dopiero na koniec wrzucam do filtra. Dzięki czemu nie pływają w sumpie i nie zapychają innych sprzętów.

Niestety nie wiem czy to ma jakiś wpływ na ich działanie, ale nie sypię tego na tyle dużo więc spokojnie się to przemieszcza przy okazji mieszania złoża.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ciekawe jak się to przekłada na skuteczność filtracji.

Wszak im drobniejsze medium tym większa jego powierzchnia która wchodzi w kontakt z wodą.

Być może przy zeolicie nie ma to znaczenia gdyż jest mikroporowaty i woda przez niego przesiąka.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Raczej chodzi o te kanaliki w środku jak o powierzchnię na zewnątrz - jak by liczyć tylko pole pow. zewnętrznej to bez względu na małe czy duże kamyki w obu przypadkach było by tego strasznie mało.

A gdzieś w PL widzieliście do kupienia te większe? Bo ja jakoś ciągle tylko ten mix widzę z małymi.

pozdrawiam

Paweł

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Chyba bez szans. Zapewne sklepy zakładają, że skoro i tak nie mają w ofercie auto filtrów to na co komu kamienie?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Odgrzeję temat czy ktoś używa tych do automatu . I czy są jakieś wnioski? jestem właśnie na kupnie i nie wiem czy to kupić bo denerwuje mnie ta drobnica.

Pozdrawiam Robert

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ok. To czekam. Tradycyjne kamyki denerwują klinowaniem się

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja ze swojej strony polecam kamienie od ATI. Używam ich stosunkowo niedługo - jakieś 2 miesiące, a negatywnych efektów w porównaniu do KZ nie odczułem. Nie ma też takich malutkich kamyków, tylko takie średnie i większe jak poniżej:

20161202_000327.jpg

20161202_000334.jpg

20161202_000356.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czu ktoś używa tych kamyków do automatu jeśli tak to jakie wnioski czy jest to samo?

Pozdrawiam Robert

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czu ktoś używa tych kamyków do automatu jeśli tak to jakie wnioski czy jest to samo?

Pozdrawiam Robert

Tak Krzysiek Dzym testuję od tego tygodnia Kamila 98666 gdzieś wcieło bo on dłużej,testował kamyki ATI trzeba trochę poczekać aż Dzym zda relację

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi