Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Czasem natrafiam w internecie na posty akwarystów którzy arbitralnie stwierdzają,

że ZEOstart 3 to lipa i taki rozcieńczony ZEOstart 2. Poza tym, nie ma między nimi żadnej różnicy.

Ja jednak dostrzegam pewne różnice.

- przedawkowywanie ZS 2 mogło doprowadzić do wysadzenia akwarium, ZS 3 jest dużo bezpieczniejszy.

- przelewanie ZS 2 powodowało ciemnienie koralowców, przy ZS 3 już tego nie ma, właściwie ma on polepszać ich kondycję.

- przy ZS 2 mogły pojawiać się różne naloty na szybach i skale, stosując ZS 3 nie jest to już tak uciążliwe i powszechne.

- ZS 3 jest po prostu lepszy, bo można go lać więcej, nie bojąc się o skutki przedawkowania.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja nie stosowałem ZS3. Cały czas jadę na ZS2 mam zapasy ;) 

Mogę dodać jedną jeszcze istotniejszą uwagę, na którą mało kto zwraca uwagę u nas. ZS2 mam otwarte i używam jednej butli od wieeeeeelu miesięcy nawet wydaje mi się, że to jest pierwsza i ostatnia butla ZS2 od momentu mojego startu (2 lata na zeovit - 250 ml) 

Więc ta uwaga brzmi - TO NIE JEST TO SAMO CO VSV!!! vsv w tym czasie to już by dawno się acetonem stało i śmierdziało jak aceton. ZS2 nie zmienił za bardzo swojego zapachu ani koloru! 

Piszę to bo niektórzy uważają, że VSV= Zeostart, ale niech sobie tak uważają. Ich akwaria świadczą najlepiej o tym... jakie kombinowanie i oszczędności dają efekty. 

Spotkać się też można z opinią, ze VSV jest tańsze... czyli 250 ml niezużyte przez 2 lata wychodzi drożej niż... ;) wystarczy sobie policzyć i logicznie pomyśleć. Śmieszą mnie te wpisy i martwią bo nowicjusze mają błędne wyobrażenie o metodzie i są wprowadzani w tzw maliny, przez tych praktykantów-eksperymantatorów...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Niektórych bolą zęby ponieważ Thomas Pohl opracował działający, kompletny system prowadzenia akwarium i nie podzielił się składem butelek.

Przez to nie mogą go chłopcy podrobić więc robią antyreklamę i piszą głupoty, aby podbić sprzedaż swoich często kiepskich soli i dodatków.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Michał ja piszę jedynie o swoich doświadczeniach. Jako nowicjusz zaczynałem na wódce, później było VSV. Jak przeszedłem na zoevit kupiłem sobie zestaw startowy. ZS2 starczył mi do tej pory. Co lepsze przez swoją niewiedze i doświadczenie wyniesione z VSV kupiłem dwie butelki ZS2 po 250ml każda. Pierwszej jeszcze nie zużyłem. VSV lałem o wiele więcej niż ZS2. 

Obecnie po restarcie zmniejszyłem dawkę ZS do 0,1 ml dwa razy dziennie. Wydawało mi się, że moje lanie ZS2 skutecznie dokarmia glony. Po zmniejszeniu parametry się nie pogorszyły, a glony zdecydowanie mają trudniej w systemie. 

Czyli nie dość, że to kompletny system to na dodatek jeden z ekonomiczniejszych! Też tu się ludzi wprowadza w błąd, ale spokojnie. Mam nadzieję, że powoli kończy się era monopolu na wiedzę i "doskonałości" osób, które wszystko trzymają w tajemnicy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Lekko odgrzeje kotleta. Jako ze mam tendencje do wachania magicznych niebieskich butelek, to dzis jestem pewien, ze Zeostart3 zawiera ocet. Pytanie co jeszcze :). Akurat jestem na koncowce butelki i jak sie dobrze pomiesza (jak winem) to czuc ewidentnie aromat octu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Lekko odgrzeje kotleta. Jako ze mam tendencje do wachania magicznych niebieskich butelek, to dzis jestem pewien, ze Zeostart3 zawiera ocet. Pytanie co jeszcze :). Akurat jestem na koncowce butelki i jak sie dobrze pomiesza (jak winem) to czuc ewidentnie aromat octu.

Wali octem jak się masz ;) Na pewno ma w sobie no3 i po4 w odpowiedniej proporcji ;)

Wg mnie sporo preparatów kz pachnie octem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pytałem ich o to. 

Mówią że ocet służy tylko jako środek konserwujący preparat.

Piszę to zanim poleci hasło że ZS3 to VSV z domieszką KNO3 :D wtedy proszę o usunięcie mojego konta z tego forum :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pytałem się ich o to. 

Mówią że ocet służy tylko jako środek konserwujący preparat.

Piszę to zanim poleci hasło że ZS3 to VSV z domieszką KNO3 :D wtedy proszę o usunięcie mojego konta z tego forum :D

To co tam jest? Ocet już wiemy

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jakaś skoncentrowana i wydajna pożywka dla bakterii + związek NO3, może coś jeszcze...

Na razie tylko wiemy co tam jest na pewno.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kij wie co ta siedzi..    i niech sobie siedzi co chce ważne że działa i to bardzo bobrze :smoke:  Michał jeżeli VSV to kopia tego produktu,  to czy lałbyś do baniaka  takie ilości ZS3 jakie leje się VSV?   :skull:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Od wczoraj wystartowałem z ZS3. Do tej pory podawałem wódkę. Zobaczę co się zmieni....

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zbyszek,

Esperal wrzuć do sumpa, albo system się załamie ;)

Po zmianie pożywki mogą minąć tygodnie zanim biologia się przestawi, monitoruj sytuację.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ciekawostka z nowego KZ przewodnika:

teraz pierwszego tygodnia każdego miesiąca zakraplamy 6 kropli ZEOfood / 100l dziennie,

a ZEOstartu w tym okresie nie dodajemy wcale.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak to, czyli przez pierwszy tydzień miesiąca zeofood 7, a dalej do końca miesiąca zeostart 3 i tak w kółko ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak, Thomas twierdzi że u niego to bardzo wzmacnia biologię.

Zacząłem już testy "na sobie", jeśli zaobserwuję coś szczególnego to dam znać.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To czekamy na wnioski z tego sposobu dawkowania.tych produktów.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zeostart 3 zawiera NO3 ..hmm .. to dlatego zdziwiony obserwuje NO3=5 w nowym środowisku 500l jeszcze nie zasiedlonym; a woda przecież pochodzi ze starego systemu gdzie no3 jest niewidoczne. 

Pytanie nieco trywialne ale czy w metodzie Zeo można nie podawać zeostart-u przed zasiedleniem zwierząt ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No3 5 to chyba bardzo dobrze, zero jest niekorzystne bo po4 nie spada wtedy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

I tak i nie. Nie koniecznie dla kolorów acropor - włożone testowo miękkie OK, włożona testowo montipora OK, a włożone testowo 3 acropory pociemniały;

To dlatego coś mnie tknęło i odkurzyłem test na azotany.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W ZS jest wszystko co potrzebne dla rozwoju bakterii z Zeobak.

Jak wiemy, w przypadku większości organizmów bez NO3 daleko nie zajdziemy.

Za to gdy biologia zaskoczy to te poziomy mogą zacząć spadać.

Ale każdy zbiornik jest inny, a ty musisz wyczuć swój.

Ogranicz dawkę ZS jeśli stwierdzasz że jest przedawkowane.

Znam wypasione akwaria na Zeo w których ZS jest podawane co drugi dzień, lub dwa razy w tygodniu, w minimalnych dawkach...

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi