Skocz do zawartości
Michał

Density, specific gravity i salinity

Rekomendowane odpowiedzi

Gęstość (density) - mierzymy za pomocą areometru (spławika)

Jest to stosunek masy naszej solanki do jej objętości.

Gęstość solanki = masa solanki podzielona przez objętość solanki.

Wynik jest uzależniony od temperatury, wraz ze zmianą temperatury objętość cieczy zwiększa się, lub zmniejsza.

Gęstość można wyliczyć korzystając ze wzoru Mamaeva:

ro = 28.152 - (0.0735 * t) - (0.00469 * t2) + (0.802 - (0.002 * t)) * (S - 35.0)

r=(ro/1000)+1

gdzie:

ro - gęstość umowna

r - gęstość "normalna"

t - temperatura 

S - zasolenie

Table_of_seawater_density.jpg

Specific Gravity

Jest to stosunek gęstości badanej substancji do gęstości substancji referencyjnej.

Czyli w naszym przypadku specific gravity jest to gęstość solanki podzielona przez gęstość wody RO.

Czyli na przykład w temperaturze 25°C...

Gęstość solanki = 1.023343

Gęstość czystej wody = 0.997047958

1.023343 / 0.997047958 = 1.0263728959

Specific gravity = 1.0263728959

Salinity (zasolenie) - mierzymy za pomocą reflaktometru

Ten parametr mierzymy tak naprawdę pośrednio.

Jest to waga rozpuszczonych w wodzie soli podana w tysięcznych (ppt - parts per thousand).

Jeśli w litrze wody jest tysiąc gram, zasolenie na poziomie 35ppt oznaczałoby, że jest w niej 35 gram soli.

Jak napisałem, ten parametr mierzymy pośrednio. Żeby go naprawdę zmierzyć należałoby zastosować wyspecjalizowany TDS,

albo po prostu odparować całą wodę (H2O) i zważyć osad który pozostał w naczyniu.

Za Wiki:

Zasolenie to ogólna mineralizacja wody morskiej, określająca zawartość substancji stałej w gramach przypadającej na 1 kg wody morskiej po usunięciu wszystkich substancji organicznych i po zastąpieniu wszystkich bromków i jodków – chlorkami, a węglanów – tlenkami.

Zasolenie S określa się oznaczając stężenie chlorków i stosując empiryczny wzór:

23fc1138be9aee85e35cbc071be8a1c6.png

gdzie Cl– oznacza zawartość jonów chloru w promilach.

Obecnie najczęściej jest stosowane pojęcie zasolenia praktycznego (PSU), zdefiniowane z wykorzystaniem łatwej do zmierzenia wartości stosunku przewodnictwa elektrycznego badanej próbki wody morskiej do przewodnictwa wzorca (K15). Pomiary wykonuje się w temperaturze 15 ˚C przy ciśnieniu 101325 Pa. Wzorcem jest wodny roztwór chlorku potasu o stężeniu masowym równym 32,4356 g KCl na 1 kg roztworu. Do obliczeń wyniku pomiaru – wartości PSU – stosuje się empiryczną zależność PSU = f(K15), która pozwala uzyskiwać wartości praktycznie równe zasoleniu wyrażonemu w promilach (PSU ≅ S ‰).

To co napisałem wyżej to tak na dobry początek wątku i podane w możliwie prosty sposób, bo na przykład zagadnienie specific gravity może być bardziej skomplikowane w niektórych przypadkach.

Jeszcze jedna tabelka przeliczająca jedno na drugie i na trzecie

zasolenie.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Na gęstość cieczy wpływa również ciśnienie! W rowie mariańskim gęstość wody jest zdecydowanie wyższa niż na powierzchni. 

Specyfic Gravity jest nazywana często ciężarem właściwym. 

Dokleiłbym również wzór na gęstość... z tematu Mariusza ;-) bo mi się bardzo podoba ;)

Dokleiłem z wiki definicję zasolenia. 

Uwaga taka ogólna po kiego diabła mieszają akwarystom w głowach podając S.G.... mamy się w matematyków bawić przy każdej podmiance. Przyżądy jakimi się posługujemy (areometr i reflaktometr mierzą odpowiednio-  Density i PSU). Wystarczyłoby się skupić na np gęstości i os... rać S.G 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

refraktometr = PSU = zasolenie

areometr = Density = gęstość 

Refraktometr przeważnie mierzy poziom NaCl w wodzie i nic więcej.

Dlatego ja kupiłem sobie refraktometr D-D który jest stworzony z myślą o wodzie morskiej, a nie zwykłej solance.

Jak piszą na stronie D-D:

Zwykły refraktometr nie widzi niczego poza NaCl, dlatego można otrzymywać inne wyniki pomiarów niż napisano na pudełku soli.

Z tego powodu mogą wychodzić zaniżone o około 1,5ppt wyniki zasolenia. Czyli jeśli refraktometr pokazuje nam 35ppt to faktycznie mamy 36,5ppt.

Na tym przykładzie udowadniam, że refraktometr niby mierzy zasolenie, ale tylko pośrednio.

To trochę jak z KH, mierzymy powiązaną z nią alkaliczność, a testu na KH tak naprawdę nie ma.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Refraktometr przeważnie mierzy poziom NaCl w wodzie i nic więcej.

Dlatego ja kupiłem sobie refraktometr D-D który jest stworzony z myślą o wodzie morskiej, a nie zwykłej solance.

Jak piszą na stronie D-D:

Zwykły refraktometr nie widzi niczego poza NaCl, dlatego można otrzymywać inne wyniki pomiarów niż napisano na pudełku soli.

Z tego powodu mogą wychodzić zaniżone o około 1,5ppt wyniki zasolenia. Czyli jeśli refraktometr pokazuje nam 35ppt to faktycznie mamy 36,5ppt.

Na tym przykładzie udowadniam, że refraktometr niby mierzy zasolenie, ale tylko pośrednio.

To trochę jak z KH, mierzymy powiązaną z nią alkaliczność, a testu na KH tak naprawdę nie ma.

a mi się wydawało, że refraktometry mierzą tak naprawdę ilość Cl- ,  bo w wodzie sole dysocjują ;) i patrząc na to to nie ma "błędnie" wskazującego refraktometru... Czyżby kolega dał się na "marketing" złapać?

Wg mnie możemy się równie dobrze posługiwać refraktometrami z branży samochodowej, spożywczej, itd one działają w ten sam sposób tylko załączone tabelki będą miały dla nas znikomą wartość ;) , bo co mi z informacji w jakiej temp zamarznie mi woda w akwa ;) hehehehe

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Na gęstość cieczy wpływa również ciśnienie! W rowie mariańskim gęstość wody jest zdecydowanie wyższa niż na powierzchni.

O właśnie, zagadnienie już kiedyś rozgryzałem i na szczęście nie dotyczy to akwarystów. Na głębokościach które mogą nas interesować gęstość jest taka sama :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

O właśnie, zagadnienie już kiedyś rozgryzałem i na szczęście nie dotyczy to akwarystów. Na głębokościach które mogą nas interesować gęstość jest taka sama :thumbup:

ale jakbyś mieszkał wysoko w Andach to mogłoby mieć znaczenie ;-) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nawet jeśli dysocjują to napisałeś, że refraktometr mierzy tylko poziom Cl, a więc zwykły refraktometr z ebaya stworzony z myślą o mierzeniu ilości zwykłej soli kuchennej w solance pod ogórki wskaże zły poziom zasolenia w przypadku wody morskiej gdzie mamy jeszcze magnez, wapń, potas, stront, itd.

W tym wypadku D-D ma rację wydając swój odpowiednio przekalibrowany refraktometr.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nawet jeśli dysocjują to napisałeś, że refraktometr mierzy tylko poziom Cl, a więc zwykły refraktometr z ebaya stworzony z myślą o mierzeniu ilości zwykłej soli kuchennej w solance pod ogórki wskaże zły poziom zasolenia w przypadku wody morskiej gdzie mamy jeszcze magnez, wapń, potas, stront, itd.

W tym wypadku D-D ma rację wydając swój odpowiednio przekalibrowany refraktometr.

Ja, ja! 

dobrze być może D-D coś wymyśliło innowacyjnego ;) w każdym razie 

Substancje rozpuszczone w 1 km³ (1 026 000 000 ton) wody morskiej

chlorek sodu NaCl 27 213 000 ton 77, 8 8%

chlorek magnezu MgCl2 3 807 000 ton 10,90%

siarczan magnezu MgSO4 1 658 000 ton 4,70%

siarczan wapnia CaSO4 1 260 000 ton 3,60%

siarczan potasu K2SO4 865 000 ton 2,50%

węglan wapnia CaCO3 123 000 ton 0,03%

bromek magnezu MgBr2 76 000 ton  

białko i inne związki organiczne 1 400 ton  

fluor F 33 000 ton   bar Ba 500 ton   jod J 500 ton   argon Ar 100 ton   srebro Ag 300 kg   rubid Rb 200 kg   złoto Au 4 kg   rad Ra 0,02 kg  

Patrząc na powyższe to mamy:

1. chlorki - 88,7%

2. siarczany - 10,8 % 

3. węglany - 0,03%

4. bromki...

5 pozostałe - 0,47%

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja, ja! 

dobrze być może D-D coś wymyśliło innowacyjnego ;) w każdym razie 

Substancje rozpuszczone w 1 km³ (1 026 000 000 ton) wody morskiej

chlorek sodu NaCl 27 213 000 ton 77, 8 8%

chlorek magnezu MgCl2 3 807 000 ton 10,90%

siarczan magnezu MgSO4 1 658 000 ton 4,70%

siarczan wapnia CaSO4 1 260 000 ton 3,60%

siarczan potasu K2SO4 865 000 ton 2,50%

węglan wapnia CaCO3 123 000 ton 0,03%

bromek magnezu MgBr2 76 000 ton  

białko i inne związki organiczne 1 400 ton  

fluor F 33 000 ton   bar Ba 500 ton   jod J 500 ton   argon Ar 100 ton   srebro Ag 300 kg   rubid Rb 200 kg   złoto Au 4 kg   rad Ra 0,02 kg  

Patrząc na powyższe to mamy:

1. chlorki - 88,7%

2. siarczany - 10,8 % 

3. węglany - 0,03%

4. bromki...

5 pozostałe - 0,47%

Skoro te pozostałe związki inaczej zakrzywiają światło w refraktometrze i różnica jest aż 1,5ppt to jest to sporo.

Jeśli akwarysta ma refraktometr przeznaczony do roztworu NaCl i celuje w zasolenie 35, a faktycznie ma 36,5... to tak mogą się rodzić historie o zepsutych partiach soli, dodajmy że refraktometr ebayowy też może pokazywać co chce.

Więc jeśli taka sól Red Sea ma przy zasoleniu 33,5 poziom Ca = 390-410, a przy 35,5 Ca=410-440, to kolega z refraktometrem nie skalibrowanym do wody morskiej ma faktycznie zasolenie 37-38, bo dokładność tego urządzenia też może być różna, to potem robi test solanki i okazuje się że Ca=500 na przykład.

Obwiniany jest z automatu producent soli, no bo przecież mamy refraktometr i dobry test na Ca...

Ale nie każdy jest świadomy tego jak posługiwać się swoim refraktometrem.

Pod linkiem jest wyczerpujący opis jak obsługiwać to magiczne urządzenie, jak je skalibrować i ostrzeżenie że w przypadku tego typu narzędzi nie warto oszczędzać.

http://reefkeeping.com/issues/2006-12/rhf/index.php

Za chwilę pozamiatam ten temat i przeniosę posty do nowego wątku o zasoleniu i gęstości.

Pozdrawiam :detective:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ładnie wyjaśnione :) tylko w takim razie możemy założyć, że RedSea pomyliło się podając na opakowaniu że zasolenie 35,5 jest równe ciężarowi właściwemu 1,0255, trochę mnie to dziwi przecież to duża poważna firma ...

Czyli ja robiąc pomiary reflektometrem D-D powinienem ustalać parametr wody wg zasolenia PSU (zalecane 35) czy SG ... jeżeli wg PSU to ja przez cały czas mam za nisko bo ustawiam na 1,0255 czyli 33,5 ...ale to z kolei pokrywa się z parametrami solanki podawanej przez RedSea na opakowaniu ... Jeśli zwiększę zasolenie wg mojego D-D do 35 do parametry solanki na RedSea szybują mi do poziomu Kh = 9,5 Ca=490 wg mnie dalej coś tu jest nie tak ...

Jak już pisałem w swoim wątku ..zostaję przy odczycie 1,0255 na D-D bo to daje mi oczekiwane parametry wody :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja od jakiegoś czasu przestałem czytać tematy o rodzajach zasolenia :) jest taki mętlik, że już dawno się pogubiłem.

Też mam refraktometr D-D i to od dawna. Zawsze utrzymuję na nim zasolenie 1,023-1,024 i nie patrzę na nic innego, w baniaku nigdy nie miałem problemów z powodu zasolenia.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Taki mam problem - kupiłem u w sklepie refraktometr, bo nie mogłem dość do ładu z moimi dwoma spławikami.
Jeden mam AM i pokazuje mi 1,024 jest opisany jako salimeter
drugi mam grotech i pokazuje 1,022 opisany na opakowaniu jako densimetro

a sprawdzając wodę refraktometrem (skalibrowałem wodą z buteleczki jaka była dołączona do zestawu) to ze skali po prawej stronie pokazało 39, czyli już chyba dużo za dużo

i jak byłem głupi tak dalej jestem icon_e_smile.gif

Teraz mam 3 różne wyniki i w sumie całkiem się zgubiłem.

Jak po zwierzakach poznać że jest za duże zasolenie  ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Powinieneś porównać świeżą solankę z tym co jest napisane na wiadrze z solą, czyli wsypać powiedzmy 1 kilo, co robi 30 litrów wody na podmianę.

Potem zmierz zasolenie tej nowej solanki wszystkimi urządzeniami.

To które będzie najbliżej tego co napisano na wiadrze jeszcze możesz dodatkowo potwierdzić robiąc test Ca, Mg, KH i ponownie porównać czy zgadza się z parametrami soli przewidzianymi na takie a takie zasolenie.

Może się okazać że wszystkie 3 urządzenia są do bani, ale będziesz przynajmniej wiedział jaką poprawkę brać na ich odczyty.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A myślałem, że jak kupię to pozbędę się problemu, a okazuje się że jest nowy

Zrobiłem test na soli IO i dla 33 g na 1litr, tak jak napisali na wiadrze zasolenie powinno być 1,020, 

Refraktometr pokazał 30 PSU a spławik 1,020 więc chyba jest dobrze.

Chyba zacznę powoli zbijać zasolenie jednak :(

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dlatego wielu celuje z gęstością w przedział 1,024-1,025 bo masz wtedy te 0,002 zapasu na błąd pomiaru.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Sprawdziłem z refraktometrem znajomego i faktycznie mam mocno słone morze :)

Zasolenie 1,030 - zaczynam dziś podmieniać z 1,5 litra solanki na RO, i testować.

Ciekawe jak już ustawię poprawne zasolenie co się zmieni w akwarium

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pamiętaj też o tym, że metoda Ballinga cały czas podnosi zasolenie w zbiorniku.

Codziennie dolewasz KH, Ca itd, ono jest konsumowane ale zasolenie cały czas rośnie.

Tak bym tłumaczył te wyniki. Bo testy na świeżej solance wyszły prawidłowo, a w akwarium jest jednak za dużo.

Jest to kolejny powód by robić te 20% podmianki co tydzień, usuwasz nadmiar NaCl.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

O tym nie pomyślałem, ale też miesięcznie podmieniam jakieś 50 litrów wody ( w rozbiciu tygodniowym 3x10 i 1x20 litrów) 

Już odlałem 1,5 litra solanki i dolałem tyle samo RO, i tak aż nie spadnie do 35 PSU

Ale lps napompowane są na maxa :) Może lubią jak tak jest 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W sumie piszą na forach że jak jest dobrze to żeby na siłę nie zmieniać :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi