Skocz do zawartości
Michał

Karmienie LPS

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

na samym początku mojej przygody z akwarystyką morską, czyli jakieś 4 lata temu, karmiłem swoje LPSy mrożoną artemią.

Było widać że lepiej rosną gdy są karmione, więc zacząłem stosować bardziej skomplikowane miksy własnej roboty sporządzone z owoców morza.

Później jednak zastanowiłem się nad składem danego pokarmu, ile jest w nim białka na przykład.
Szybko dotarłem do informacji że większość pokarmów typu artemia to prawie w 100% woda.

Czyli zanieczyszczają zbiornik przy równocześnie marnej wartości odżywczej.

Zacząłem więc używać karmy Fauna Marin dla LPS. Wzrost był dużo szybszy i przede wszystkim kolory znacznie się poprawiły.

Eksperymentowałem też z suszonym pokarmem w proszku od D-D jednak w jego przypadku myślę że niewiele robi poza rujnowaniem parametrów w akwarium :)

Aktualnie zachęcony dobrym działaniem pelletek postanowiłem przetestować Reef Pearls tego samego producenta.
I powiem wam, że to może być kolejny super produkt z tej firmy, bo korale reagują na niego bardzo łapczywie.
Nawet Welsophyllia, którą zazwyczaj wyjmowałem z akwarium i karmiłem na zewnątrz zareagowała szybko na te granulki.
Normalnie ten koral potrzebuje 15-20 minut żeby zauważyć że leży na nim pokarm, dlatego wyciągam go z akwarium, bo przez ten czas ryby i krewetki okażą się szybsze.

Nie wiem jeszcze jak będzie wyglądała sprawa kolorów, ale po tym jak się na to rzucają przypuszczam że skład jest dobry.

Jak ktoś dopiero szuka pierwszej karmy dla swoich LPSów to mogę polecić Reef Pearls w granulacie 500-1000 mikronów oraz Fauna Marin LPS grow+color.

Jeśli ktoś ma jakieś swoje spostrzeżenia w temacie karmienia LPS to chętnie poczytamy.

reef-pearls.jpg

lpsfood_zpsca6b4ed6.png

Warto też mieć akcesoria do karmienia, dzięki którym nie zamoczymy zbytnio rąk.

http://www.fish-street.com/reef_coral_feeder-3560_cm_long

http://erybka.pl/product-pol-2006-Kent-Sea-Squirt-pipeta.html

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Założyłeś nowy wątek a część informacji już jest w temacie o karmieniu acan. 

Mogę dodać, że obecnie aby pobudzić lps-y a dokładnie acany to najpierw daję im mała ilość lasonogów, zauważyłem że reagują momentalnie i wypuszczają łapki, wtedy pakuję wspomniany wyżej granulat Fauna Marin. 

Wcześniej jak dawałem od razu granulki FM to niektóre polipy reagowały po dłuższym czasie, a wiadomo czym dłużej leży na polipie to większa szansa że zjedzą ryby, spadnie albo złapią wieloszczety. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Michał dalej karmisz tym ReefPearls ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak Artur mam tego 2 paczki, SPS i LPS.

Na pewno nie jest to takie jak opisują że unoszą się. Owszem pływają, ale może z minutę i potem spadają na piach i skały.

W sumie i tak karmię długą pipetą, a nie wrzucam żarcia łopatą :D Więc nie ma to dla mnie znaczenia.

Tak jak pisałem korale szybko na to reagują. W przyszłym tygodniu zmienię na pokarm Fauna Marin i zobaczę czy będzie różnica.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Panowie macie jakiś patent na karmienie lps tym granulatem fauna marin ULTRA LPS ? bo mnie szlak trafia :wacko:  mam pipetę ale tym lipnie to wychodzi na filmikach na YT widać jak im fajnie wypadają z tej pipety,ale oczywiście nie u mnie  :p  do mrożonek pipeta jest ok.Więc jak wy to robicie  :declare:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Przez długą rurkę możesz rzucać po granulce bez moczenia rąk.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja używam długiej rurki szklanej i gumowej końcówki i ładnie idzie  

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

widze ze niezle patenty macie, zestaw do lewatywy.. ja jednak zostaje przy pipecie... moze pierw troszkę je namoczyc, i wtedy będą lepiej opadać..

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja znalazlem kiedys cos takiego calkiem przypadkiem ogladajac filmiki o karmieniu korali. Jest kilka filmikow na ktorych to chwala. ja tez mysle ze to calkiem fajny zestaw. Jak sie obrobie z zakupami to to jest na liscie, 

http://www.amazon.com/Two-Little-Fishies-Julians-Purpose/dp/B007A3MBJS

tu jest filmik: jeden z wielu 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Teraz zobaczylem na linku z amazon ze przy zakupach ponad 35 dolcow jest darmowa dostawa.

Moze ktos np/ z dublina jest chetny by kupic ze mna czyli 2 i na glowe za 19 dolcow czyli jakies +/-15 euro wyprobujemy nawet fajny sprzecik?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

O takie coś mi chodziło czasami dobrze się zapytać

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tylko drogo za takie małe g....o :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie wiem jak w Polace ale tutaj 1,5godziny pracy lub jedna

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

O i proszę jak to forum odżyło. Od razu coś się dzieje.

Nie przestaj Piotrek

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Co do preparatów to fajne są też nasze rodzime... firmy Aquaforest. Używam i bardzo fajnie lpsy na nie reagują. 

CoralF1.jpg CoralFood1.jpg

Moim zdaniem są to dość tanie i co najważniejsze wydajne pokarmy. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja leję coralF ale nigdy nie udało mi się zaobserwować jakiś wielkich zmian w polipowaniu sps czy innych korali.

A jeśli chodzi o karmienie lps to wg mnie lepiej chyba karmić trochę większym pokarmem niż tym pyłem który tu pokazałeś.

Już lepsze są granulaty z FM

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Granulaty granulatami. Kupiłem też sobie blender :) np. takiego Clatronica i mixuje papu i podaję strzykawką. Korale zadowolone.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi