Skocz do zawartości
SPS

Lampy i świetlówki T5 - chińskie vs markowe, chłodzenie, monitorowanie wydajności

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Nowy temat który czasami wzbudza dużo kontrowersji. Wiadomo że lampy markowe są lepsze ale pytanie o ile i czy ta różnica jest warta (przy moim litrażu) 1500 zł (róznica w cenie lampy 4aqua i lampy ati 4x39w).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W chińczykach często masz płaską blachę nad świetlówkami zamiast osobnych odbłyśników dla każdej świetlówki.

Tracisz przez to pewien % światła które nie trafia do zbiornika tylko rozprasza się w przeciwnym kierunku.

Ta pojedyncza płachta to czasem aluminium, czasem zwykła blacha która szybko zardzewieje w morskim, czasem odblaskowa naklejka.

W lampie markowej dostajesz odbłyśniki z najwyższej jakości polerowanego aluminium, często pokryte warstwą srebra (ATI i ich odbłyśniki Miro-Silver), a to jeszcze pokryte warstwą zabezpieczającą. Kolejne % więcej światła w akwarium. One wiodą na świecie prym i odbijają 98% światła, ma na to wpływ materiał jak i kształt. Lampa z porządnymi odbłyśnikami da 20-30% więcej światła niż taka bez odbłyśnika, lub z byle jakim.

Kolejna sprawa stateczniki. Chińskie się grzeją, bywa że się zapalą, a co najistotniejsze nie zapewniają tych samych parametrów co Phillipsy w niemieckich lampach. Świetlówka po prostu świeci słabiej i szybciej się zużywa.

Chłodzenie - lampy chińskie często nie mają wcale żadnego chłodzenia, a w ATI masz wentylatorki schładzające, co pomaga utrzymać optymalną temperaturę pracy świetlówki, w efekcie znowu masz kilka % więcej światła i wydłużasz życie rury.

No i niezbyt droga sprawa - osłona. Chińczycy często nawet nie dają pleksy żeby osłonić świetlówki. A gwarantuję że bez niej szybko pojawi się na nich osad.

Czyli to kilka procent lepsze, tamto kilka procent lepsze, a razem do kupy duża różnica.

I na koniec jako że robiłem sobie wcześniej lampy T5 DIY odsyłam do sklepów internetowych, zobaczycie że zrobienie sobie lampy DIY na dobrych podzespołach kosztuje podobnie lub więcej niż lampa z Chin.

Mój werdykt - jeśli ktoś stoi przed wyborem - Chiny albo wcale, wtedy oczywiście Chiny. Chiński produkt da radę, za to sporo ustępuje markowemu. Ale jeśli masz pieniądze i chcesz pobawić się w akwarystykę kilka lat, to nie ma co oszczędzać na oświetleniu, bo to podstawowa sprawa.

Oczywiście to tylko moja osobista opinia.

Pozdrawiam   :hi:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ale uważasz że te procenty są tak ważne dla zbiornika i czy wpłynie to znacząco na wzrost i wybarwienia korali. W mojej lampie jest plexia, ale za wentylacje odpowiadaja takie szpary z boku a odbłyśnik to taka trochę podpolerowana blacha.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Posiadam  aqua nova Lampa bardzo fajna ma aluminiowe odbłyśniki oraz plexe osłonę przed zachlapaniem, oświetlenie w gratisie  bardzo słabe nadaje się tylko na start i dojrzewanie zbiornika. Teraz mam włożone ATI i jest super . To tyle zalet.  Niestety to jedno razówka podczas wymieniania świetlówek nie da się  nie połamać oprawki do tych świetlówek a potem co chwile coś nie łączy w oprawach" bryzgoszczelnych " i muszę poprawiać i ruszać świetlówką żeby załączyła się i świeciła oczywiście nie zawsze tylko co jakiś czas.  Grzeje się dość mocno i po bokach te dziury g... daję. Ale fakt jest tania. Ja bym jej drugi raz nie kupił taka moja skromna opinia.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dobrze że wspomniałeś o świetlówkach Łukaszu.

Chińskie są bardzo niskiej jakości, oni nie potrafią robić T5.

Ich świetlówki zmieniają spektrum w ciągu kilku dni.

Wypalają się naprawdę szybko.

Jeśli porównamy nową chińską rurkę do takiej co działa 2-3 miesiące to ta nowa będzie 2x jaśniejsza.

No i odpadają te metalowe końcówki żeby już wbić gwóźdź do trumny :)

Warto o tym wiedzieć bo na wyspach ten temat przerobiono już kilka lat temu.

A widzę że teraz Polacy to podpatrzyli i sprzedają w Polsce różne chińskie akcesoria pod różnymi swoimi markami.

Naprawdę niewarto tego kupować.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A jak by dać dodatkowe świetlówki żeby zredukowały te straty procentowe załóżmy że zamiast 1wl będzie to 1,2wl.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Aqua nova i 4aqua to inne lampy , sam jestem ciekaw opinii. Cudów wiadomo że nie ma co oczekiwać ale cena między ati jest kolosalna. Ati ma zajebisty design super odbłyśniki ale dobra do rzeczy pomijając to że da trochę więcej światła jest ładniejsza to ta 4aqua to taki badziew że nie poświeci z 2 lata ? chodzi mi po głowie wersja 6x39w z 3 kablami do sterowania. Dla mnie 800zł różnica w cenie to spory pieniądz a nie bije się o każdy lumen bo i tak mam easy coral

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Sprawdź gwarancję u sprzedawcy.

W zasadzie jedyne co tam może paść to statecznik, wtedy nie korzystałbym nawet z gwarancji, tylko wymienił we własnym zakresie na Philipsa.

Ważny jest statecznik i jakość świetlówki. Obudowa to tylko kwestia estetyki.

Kup ATI albo jakieś inne niemieckie i jeśli to easy coral (miękkie?) to spokojnie świeć sobie nimi aż się nie spalą, albo nie stwierdzisz że są już bardzo zużyte.

Ponownie wraca temat jakości - z dobrym statecznikiem i odpowiednio schłodzone T5 świecą wydajniej i wydłuża się ich żywotność. Niemiecka świetlówka dłużej trzyma właściwe spektrum i jest trwalsza.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A ktoś gdzieś robił porównanie o ile wydajniej świeci lampa T5 markowa vs Chińska jakimś luxometrem? Bardziej ciekawi mnie ta różnica z tego chłodzenia bo o odbłyśnikach nie wspomnę wiadomo że im więcej T5 tym większa przepaść.

Zawsze z tym chłodzeniem i wydajnością to troszkę wydawało mi się naciągane.

I czy gdzieś test jest natężenia wraz z czasem zużycia przy dwóch rodzajach chłodzenia ? wydaje mi się że zawsze tak samo się zmienia T5 co 6 miesięcy i dłużej bym nigdy nie świecił czy to Chińska lampa czy Niemiecka.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli masz jakieś wątpliwości to wszystko jest w Google.

Gaz znajdujący się w jarzeniówce T5 posiada optymalną temperaturę pracy w której osiąga maksymalną wydajność i świetlówka emituje światło o zaprojektowanym przez twórcę spektrum.

Im świetlówka jest chłodniejsza lub cieplejsza tym mniejsza jej wydajność i tym większa jest zmiana spektrum.

To dlatego T5 w starych ściemnialnych lampach padały po kilku miesiącach.

Albo kolejny przykład - gdy odpalasz lampę T5, świetlówki potrzebują chwilę by się rozgrzać i optymalnie świecić - gdyż jest to uzależnione od temperatury.

Nie zapalają się od razu pełną mocą i z odpowiednim spektrum.

Optymalna temperatura pracy świetlówki T5 to 35'C. Nie jest to temperatura świetlówki tylko jej otoczenia, czyli wnętrza lampy.

Jeśli chciałbyś odpalić T5 w ekstremalnych warunkach, na przykład na Syberii przy -30'C, to zacznie ona świecić gdy nagrzeje się wnętrze lampy.

Ale gdy wyjmiesz ją z obudowy i wystawisz na taki mróz to prawdopodobnie wcale nie będzie działała.

To samo dzieje się w drugą stronę, gdy temperatura jest zbyt wysoka.

Na przykład latem bywa że powietrze ma 35'C, lampa dodatkowo się grzeje i mamy pewność że nasze świetlówki na 100% działają w niewłaściwych warunkach.

W takim układzie chłodzenie w lampie to rzecz podstawowa jeśli chcemy utrzymać wygląd swoich SPSów w nienaruszonym stanie.

Diagramm_20T5_2039_20W.jpg

Zwróć uwagę na to, że gdy temperatura w lampie jest wyższa tylko o 10-15 stopni, to już tracisz 20% wydajności świetlówek.

T5 utrzymują dobrą kondycję przez około 6 miesięcy jak napisałeś i zaczynają tracić PAR. Po 9 miesiącach utrata wynosi jakieś 30% zależnie od marki, ile godzin przepracowały, w jakich warunkach.

No i teraz skąd wiesz, czy taka świetlówka w chińskiej lampie nie jest już po 2 miesiącach tak zużyta jak ta z niemieckiej po 6? :)

To jest znany fakt że chińskie stateczniki to buble, nie zapewniają optymalnych warunków pracy dla świetlówki T5.

Przecież w pierwszych ściemnialnych lampach świetlówki padały bardzo szybko - bo poprzez ściemnianie pracowały w temperaturze i pod prądem do których nie zostały zaprojektowane.

Chińskie stateczniki mają problem z właściwą temperaturą (nawet same się zapalają żywym ogniem lol) i czytałem w kilku miejscach że prąd przez nie dostarczany nie jest optymalny (nie pytaj nie znam się na tym).

Nie twierdziłbym że ATI sprzedaje kit klientom. To jedna z uznanych na świecie niemieckich marek jak ich samochody i wiele innych porządnych produktów. Oni to zmierzyli luxometrami i dobrze zbadali już 10 lat temu.

Ferment sieją sprzedawcy chińszczyzny. Powiedzą Ci że klapki Kubota to to samo co korki Nike bylebyś tylko kupił :)

Pozdrawiam i zachęcam do poszukiwania odpowiedzi w Google, bo na forach to różne rzeczy sprzedawcy piszą.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To w jaki sposób lampa giesemanna zapewnia odpowiednie chłodzenie pasywne?. To Niemiecki producent raczej szanowany i wcale nie taki tani mowa np o lampach np neptune.

Fajny artykuł ale niezłe pranie mózgu, nie wiesz kto sponsorował ten wykres? mało kto bezinteresownie piszę takie artykuły i publikuje za free.

Z tą Niemiecką marką to bym nie przesadzał , Niemcy coraz więcej szitu robią zwłaszcza w motoryzacji. Wystarczy popatrzeć na postępy np wschodnich marek które kilka lat temu były bliskie dna.A Niemcy coraz tańszym kosztem produkują bo idą na zysk(przyjaciel redaktor motoryzacyjny i tester aut od najtańszych po porsche,bmw,lotus a ostatnio ferrari od 5-6lat).Najlepszym przykładem są pompy jebao i tunze zwłaszcza kable i mocowania do szyby. Z wiatrakami i wyświetlaczami w lampach ati też różnie jest , koledze z nr pierwszego dnia padła, ktoś inny 3 razy odsyłal do naprawy tutaj też są tacy co mieli z nimi problemy... glo belka mi nigdy nie padła a z 5-6 belek tych przerobiłem

Jak się wyda tyle samo na mazde co na bmw to wcale mazda nie będzie gorsza, w Chinach tania siła robocza i cena potrafi zmylić. Różnica w materiałach jest ale na pewno nie są 2 razy droższe a lampy i 3 razy więcej kosztują. Patrząc na budowy lamp nie jest to jakaś kosmiczna konstrukcja jeśli mowa np o giesemannie bo ati nigdy nie miałem.

Słońce też traci na wydajności jak chmury są :db:

T5 zmieniam tak samo często w belce glo jak wiele osób w Ati.

Przydały by się jakieś konkretne testy np tej lampy 4aqua bo po za belką glo jest chyba najpopularniejsza. Tam jest pasywne chłodzenie ciekaw jestem tych różnic w stosunku do np giesemanna.

To mi się podoba cytuje No i teraz skąd wiesz, czy taka świetlówka w chińskiej lampie nie jest już po 2 miesiącach tak zużyta jak ta z niemieckiej po 6? :)

A skąd ty wiesz czy taka niemiecka świetlówka w Chińskiej lampie nie jest zużyta po 6 może po 5 ? mimo testów ludzie różnie zmieniają nawet te markowe T5 i sami nie wiedzą do końca czy są zużyte.

Ja wiem więcej z własnej praktyki po własnym akwarium i po tym jak wygląda i moje oczy widzą niż po tych testach w necie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak sprawie sobie za jakiś czas tą lampkę 4aqua to napiszę o niej.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

haha Temat na czasie. Zmieniam akwa i oświetlenie i chyba pojadę na takim chińskim 8x24W ;-) będzie beta tester na forum ;-)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ale świetlówki też chińskie? Wtedy będziesz 100% testerem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie ;-) Świetlówki sylwani, narwy i arcadii ;-) heheheh taka inna kombinacja. Wk... mnie brak efektów na ledach. Tak totalnie mnie wk... wywalam tyle watów, że to dawno powinno wszystko porosnąć, a tu nic. Ja częściej mam ochotę na zmianę akwa i aranżacji niż na wymianę korali (tak dupnie rosną). Ile można sponsorować PGE ;-) 140 kilka wat Ledów i 76W w świetlówkach... Jak komuś oddam szzepkę to tylko mi piana na pysk wychodzi bo u innych pod T5 rosną jak zwariowane z 2 razy szybciej. Co z tego, że miałem kolory na SPS i fajne są bliki jak to światło jest nieenergooszczędne i nieefektywne. 

Wyszukałem sobie taką 8x24W mam nadzieję, że na akwa o wymiarach 80x40x60 czyli około 200 litrów starczy. Najchętniej bym wziął szersze, ale brak dostępności standardów, robione kosztują 3x tyle. Nie jestem świrem akwarystycznym by pakować oszczędności w akwa... nigdy tego nie robiłem. Stąd wybór chińskiej lampy. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Odgrzeję kotlet :)

Kilka lat temu kupiłem sobie nową Chińską lampę AquaNOVA :D 4x39W :D przywiozłem, rozpakowałem... ładna. Wykonanie zew. ok, mocowanie świetlówek jak już była mowa... patrz na mnie nie rusz mnie. Włączyłem ją na sucho :) (nad pustym baniakiem) i po 20 min. .... bum! :) Jedna para świetlówek zgasła... po kolejnych 10 min. ostatnia. Dzwonię do sklepu, - ok, wymienimy. Wchodzę i na dzień dobry..., że zwrócą kasę bo podłączyli dwie kolejne i także wybuchły :) Kupiłem ją z innej partii w innym sklepie i... świeciła aż jej koty nie utopiły :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ale uważasz że te procenty są tak ważne dla zbiornika i czy wpłynie to znacząco na wzrost i wybarwienia korali. W mojej lampie jest plexia, ale za wentylacje odpowiadaja takie szpary z boku a odbłyśnik to taka trochę podpolerowana blacha.

Nie zauważyłem wcześniej tego pytania. Uważam że wpływ jest dramatyczny :)

Jeśli porównamy chińczyka w najgorszym możliwym wariancie, bez odłbyśnika itd - i ATI ma te 30% więcej światła to:

Jeśli ten chińczyk przy powierzchni wody ma 1000 PAR to ATI ma 1300 PAR

Jeśli na środku wysokości akwarium chińczyk ma 450 PAR to ATI ma 585 PAR.

Jeśli chińczyk przy dnie ma 200 PAR to ATI ma 260 PAR.

Jak widać te 30% to jest kolosalna różnica, zwłaszcza dla tak wrażliwych zwierząt jak SPS i te 50-100 punktów PAR to może być różnica między prawidłowo wybarwionym, a brązowym koralem. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dokładnie, często te 60 PAR :) (mowa o ostatnim przykładzie) to jest być albo nie być dla niektórych korali.

IMG_0421.jpg

i

LED-Lighting-Performance-PAR-Chart.png

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Coś dla wątpiących w celowość chłodzenia świetlówek T5.

Odczyty PAR z ATI Powermodule, świetlówki mają 2 tygodnie, wentylatory na minimum (chyba 4 volty).

Na środku wyniki 1012 przy powierzchni, 305 przy dnie.

FTS7_3_09_1.jpg

Ta sama lampa, świetlówki mają już 4 miesiące, chłodzenie na minimum.

Na środku przy powierzchni 911 (spadek o 101) przy dnie 271 (spadek o 34)

FTS102109001_1.jpg

Teraz uwaga :)

Ta sama lampa, świetlówki mają 5 miesięcy, ale właściciel zwiększył prędkość wentylatorków ustawiając je na 9 volt.

Na środku przy powierzchni 960 (wzrost o 49) a przy dnie 317 (wzrost o 46 i wynik lepszy niż przy nowych świetlówkach ale za słabo chłodzonych).

FTS111709001_1.jpg

Jak widać chłodzenie T5 robi ogromną różnicę i jest to bardzo istotna opcja w lampie. Wzrosty wartości PAR pewnie byłyby większe gdyby zmierzyć je w tym samym dniu, a nie miesiąc później, gdy świetlówki zostały już nieco bardziej zużyte.

Wnioski? Każdy kto ma parę groszy na zbyciu i poważnie zajmuje się tym hobby powinien kupić sobie domowy miernik PAR.

Pomoże to umiejscowić SPSy, a także podpowie dokładnie kiedy mamy wymienić świetlówki na nowe.

Jest parę modeli dla hobbystów na rynku amerykańskim... http://www.apogeeinstruments.co.uk/aquarium-par-meters/

Zdjęcia pochodzą z reefcentral.com i tam jest wątek z pomiarami PAR.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Znaczy, że PS jest do bani bo studzi tylko stateczniki.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dokładnie Piotr..  Temat tabu  na NR bo wiadomo dlaczego , chociaż za kulisami chuczy o tym...   Dlatego Ja jako śzczęśliwy lub nie, posiadacz PS Diuna, zleciłem zaprzyjaźnionej firmie modyfikację tej lampy,  wprowadzając znacznie mocniejsze wysokiej jakości wentyle,  wrzaz z przeróbką kanałów wyprowadzających strumien powietrza  , w ten sposób by schładzając balasty ,  był kierowany w stronę świetlówek, wyprowadzając ciepłe powietrze z komory świetlówek, dokładnie jak ma to miejsce w ATI, Diuna ma świetlówki niemalże hermetycznie zamknięte, podejrzewam że czujnik temp. jest usadowiony w radiatorach /komorze balsatu , dlatego pomiary  temp. lampy oscylują ok 40°C  w komorze świetlówek niema bata, żeby temperatura niewychyliła się znacznie ponad ten zakres. 

Dziwi mnie tylko to  że tak prozaiczna i oczywista rzecz , została pominięta przez konstruktora.

Wysłałem zapytanie do PS  czy były wykonywane pomiary porównywawcze do innch lamp , zwłaszcza ATI  nie stety nie otrzymałem info do tej pory ..

Mam nadzieję że po modyfikacjach lampa odpali u mni jak należy,

Michał, ten miernik PAR fajna sprawa.. ale cena juz nie :( ok 400$  chyba że są tańsze alternatywy?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No to mega wtopa... bo niby coś tam miało wiać a tu dupa a jedyne chłodzenie to ta cała kratka z boku. A jak wygląda ten cały Matrixx bo podobno to mega tandeta i stateczniki chińskie...?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jezeli jestes dizajnerem to oki!  jest cool!  :smoke:   ale jeżeli chcesz mieć kolorowo w baniaku .. to zapomij o Matrix-ie  :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To aż taki bubel? Z zewnątrz wygląda fajnie. Pytam z ciekawości bo różne rzeczy słyszałem ale głównie od konkrecji tego czy innego produktu zachwalając przy okazji własny, W każdym razie dla mnie największy bajer dla T5 to to całe ściemnianie. U mnie sama lampa (Diuna) od góry nie jest gorąca tak jak to miało miejsce w przypadku chińczyków jeszcze za czasów słodkowodnych baniaków. Jedyne co mnie wkurza to to, że obieg pracuje, odpieniacz pracuje oraz cyrkulacja a słychać tylko... Diunę.

W każdym razie każdy kto ją widzi robi wielkie WOW plus hasło przypomnij mi wieczorem abym też taką kupił. Gdyby nie cena i zapewnienia Przemka o jej jakości także potwierdzone przez inne osoby to pewnie bym tego modelu nie wybrał. Na szczęście kosztowała jedynie jednego Kessila :)

Mam nadzieję, że to idzie bardziej w jakość niż w jakoś. Negatywnych opinii też troszkę było ale cóż... będzie trzeba się teraz z nią męczyć :p W sumie lepsze może to niż potem te ledy na klatkach schodowych :D

PS ma ogólnie słabe opinie jeżeli chodzi o polskie sklepy... mało kto ich lubi? Osobiście znalazłem kilka bugów w sofcie i chętnie bym coś sam pozmieniał ale źródeł pewnie nie dadzą a już ostatnia wersja jest bardziej dziurawa niż stare sito do makaronu :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi