Skocz do zawartości
SPS

Lampy i świetlówki T5 - chińskie vs markowe, chłodzenie, monitorowanie wydajności

Rekomendowane odpowiedzi

Witam reefclubowicze,

pewnie wielu z was stosuje ten patent i podejrzewam że pisano o tym na innych forach, 

ale u nas jeszcze nie ;)

Od pewnego czasu stosuję prostą aplikację na telefon - Lux Light, są też bardziej zaawansowane apki, ale do naszych celów taka wystarczy.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.doggoapps.luxlight

wystarczy zainstalować program, dać świetlówkom/żarnikom kwadrans na nagrzanie się i zmierzyć ile luxów mamy pod lampą.

Najlepiej mierzyć na tej samej wysokości, na przykład na wzmocnieniu poprzecznym. 

Szybko ocenimy ile mamy luxów maksymalnie, a ile średnio.

Najlepiej zmierzyć zaraz po wymianie na nowe świetlówki i potem co jakiś czas monitorować.

Patent sprawdza się też w przypadku chłodzonych lamp jak ATI Sunpower, można sprawdzić które ustawienie chłodzenia jest optymalne i da najwięcej luxów.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Michał , no petarda ja o tym nie wiedziałem :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Chłopaki, wraz z rozwojem telefonów również te pomiary stają się coraz lepsze.

Kilka lat temu jeśli zainstalowaliśmy kilka, różnych appek na tym samym telefonie - każda pokazywała inny wynik.

Teraz pokazują to samo. Odczyty są powtarzalne.

Na pewno nie jest to odpowiednik luxomierza dla profesjonalnych fotografów itp, ale daje jakieś procentowe pojęcie o zużyciu żarówek.

Jeśli nowe dają nam powiedzmy 28.000 luxów a po roku 20.000 to widzimy mniej więcej w ilu % są już wypalone.

Podobnie z ustawieniem chłodzenia, jeśli po zmianie widzimy wzrost/spadek liczby luxów, to znaczy że chłodzenie jest lepiej/gorzej ustawione niż poprzednio, nawet jeśli odczyt nie pokazuje idealnie faktycznej liczby luxów.

Jeśli ktoś chce bardziej precyzyjnego pomiaru to osobne luxomierze do smartfonów można dostać w cenie poniżej 100zł (aż do setek dolarów).

Chińskie urządzenia zaczynają się od 14 dolarów, ale czy warto?...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzięki Michałowi dzisiaj wpadłem na pomysł i zabawę z moim telefonem otóż wgrałem aplikację Lux meter i się zaczęło :)

Lampa to Diuna T5 8x80W chłodzenie rur według własnego projektu 

Z racji tego , że lubię się bawić postanowiłem zobaczyć na ile w moim przypadku chłodzenie T5 ma znaczenie i tak zamontowałem termometr na wysokości napisów świetlówek zrobiłem miejsce tak żeby telefon leżał dokładnie w tym samym miejscu i zacząłem eksperyment :) pomiar zawsze po 15 minutach każdego z ustawień i tak:

Na pierwszy strzał poszła lampa bez chłodzenia T5

1. Temperatura przy napisach - 50,6 stopnia LUX - 16 659 wentylatory 0V Brak chłodzenia
  2. Temperatura przy napisach - 28,3 stopnia LUX - 19 562 wentylatory 4,5V
  3. Temperatura przy napisach - 27,0 stopnia LUX - 19 538 wentylatory 6V
  4. Temperatura przy napisach - 26,3 stopnia LUX - 18 964 wentylator 7,5V
  5. Temperatura przy napisach - 25,9 stopnia LUX - 18 224 wentylator 9V
  6. Temperatura przy napisach - 25,5 stopnia LUX - 17 100 wentylator 12V

Jak widać chłodzenie samych rur ma kolosalne znaczenie , ale zbyt duże chłodzeni drastycznie powoduje spadek ilości światła.

Mnie interesowało jak będzie się zachowywał LUX przy optymalnej temperaturze 37 stopni przy napisach świetlówek

1. Temperatura przy napisach - 37,1 stopnia LUX - 18 259 
  2. Temperatura przy napisach - 33,5 stopnia LUX - 19 059
  3. Temperatura przy napisach - 31,9 stopnia LUX - 19 673
  4. Temperatura przy napisach - 30,7 stopnia LUX - 19 770
  5. Temperatura przy napisach - 30,1 stopnia LUX - 19 834 Optymalna temperatura

U mnie optymalna temperatura to 30,1 stopnia przy niej uzyskałem najwyższy LUX , żeby jednak osiągnąć taką temperaturę w swoim przypadku musiałem podłączyć wentylatory z dodatkową regulacją obrotów.

Różnica między świetlówkami bez chłodzenia a z chłodzeniem wynosi 16% to chyba warto je chłodzić :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Też już robiłem takie testy w przypadku ATI PM 10x80W i u mnie najlepsze wyniki uzyskiwałem przy chłodzeniu wiatrakami o napięciu 24V. Więc jak widać nie można wysnuć ogólnych wniosków. Dziś pomierzę też 8x54W Sunpower.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Połączyłem 3 wątki w jeden, gdyż był już jeden, dłuższy na ten temat.

Cieszę się, że się przydał mój patent  :hi:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Bartek ,

Wszystko zależy jak chłodzisz świetlówki ATI ma chłodzenie w pierwszej kolejności stateczników później ciepłe powietrze chłodzi T5 , Diuna chłodzi tylko stateczniki nie chłodzi rur. Ja mam tak ustawione wiatraki , że chłodzą tylko rury tam gdzie jest napis.

Więc porównywanie i wyciąganie wniosków na podstawie tych dwóch lamp nie ma większego sensu bo one są inaczej chłodzone.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A to nie Krzysiek wspominał w którymś wątku, że właśnie PModule ma mniej wydajne (gorzej rozwiązane) chłodzenie niż SPower i że było to już wcześniej przez kogoś testowane?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czyli znowu Rafał i Kiflu mieli rację.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czyli znowu Rafał i Kiflu mieli rację.

Co masz na myśli ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kilfu używał świetlówek ponad 2 lata, podobnie jak Rafał i żadnych negatywnych skutków nie było. Ten test to gwóźdź grobowy dla ledów.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak jest chłopaki, potwierdzają to liczne testy.

Nasze T5 mają pewne stosunkowo duże "tąpnięcie" w wydajności między 6 a 9 miesiącem świecenia (zależy ile godzin dziennie świecą),

a potem wypalanie następuje już bardzo łagodnie i spokojnie można świecić 2-3 lata (jeśli korale są happy, na to ma wpływ tak jakość lampy jak i samych rur, oraz temperatura w jakiej pracują).

Oczywiście nie dotyczy to chińskich świetlówek sprzedawanych pod różnymi markami w Europie, te po kwartale używania ledwo świecą...

Podobnie z żarnikami HQI, rozmawiałem jakiś czas temu z ludźmi z Giesemanna

i mówią, że po roku spadek wydajności ich żarówki to 3%-5%, a potem można świecić aż się żarnik po prostu nie spali (Giesemann sprzedaje je obiecując minimum 3 lata życia żarnika).

Załączam wykres dotyczący żywotności T5 (z tego co się orientuję jest to 20.000-32.000 godzin zależnie od producenta).

W przypadku świecenia 12h na dobę, 20k godzin daje 4,5 roku używania. Jednak to już by było bardzo dużo...

post-2-0-26746200-1532857124.gif

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie wiedziałam, ale to dobra wiadomość, bo u mnie świecą pół roku i właśnie się zastanawiałem jakie kupić następne :)

W takim razie odroczę troche zakup.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A skoro Jacek już wbił ostatni gwóźdź do trumny LEDów,

to ja go jeszcze raz pacnę młotkiem dla pewności :D

Teraz po latach LEDy są już dobrze zadomowione i przetestowane,

jeśli popatrzycie na różne testy i pomiary, to zwróćcie uwagę że po upływie 10.000 godzin zaczyna się szybka degradacja diodek.

Nawet jeśli są schładzane.

To teraz porównajcie sklepową cenę lampy LED do lampy T5 + uwzględnijcie że te diody przeżyją pierwsze świetlówki i zaczną padać razem z ich drugim zestawem...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Trafiłem na kilka niekoniecznie pozytywnych opinii na temat lamp ATI Sunpower w wersji ściemnianej, że komputer słaby, pada po czasie .. 

Jak Wasze maszyny ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Trafiłem na kilka niekoniecznie pozytywnych opinii na temat lamp ATI Sunpower w wersji ściemnianej, że komputer słaby, pada po czasie .. 

Jak Wasze maszyny ?

Kilka lat temu, rzeczywiście tak było. Obecnie komputer jest poprawiony i lampy działają OK.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi