Skocz do zawartości
Prospero

Reaktor wapnia

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki. Tak jak myślałem. Wezmę Knop+ARM extra coarse, ze względu na ubytki magnezu. Swoją drogą to używasz ten "fancy" reaktor a'la Dastaco czy klasyczny?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Na razie małego delteca przepiąłem z trzysetki ale kiedyś w końcu uruchomię starego a'la Dastaco :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Bartek,

Kiedyś jechałem na samym knopie  ale czegoś mi tam brakowało więc poszedłem w grys koralowy wymieszany w proporcji 1/3 z knopem mam wrażenie , że korale lepiej się z tym czują.

Grys ma swoje wady , nie jest czysty zawsze odda coś do wody bardzo szybko go ubywa , ale mimo wszystko polecam takie rozwiązanie. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wrócę na chwilę do wątku, by uporządkować nazewnictwo. zawór, zaworek, reduktor, elektrozawór, pompa, nie jestem pewien czy rózne rzeczy nie są zamiennie nazywane.

Zaworek jest gdzie ? na elektrozaworze czy na reduktorze jak zaznaczyłem w zdjęciu poniżej ?

I nie do końca rozumiem - Michał w Twojej "szkole kung-fu" jaką funkcję na spełniać pompa dozująca skoro mozna policzyć bąbelki ? Swoją drogą gdzie je liczyć ?

post-1898-0-53504400-1523777250_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Robert,

Pierwszy jest reduktor , który powinien mieć zawór precyzyjny za zaworem powinien być elektrozawór ( jeśli chcesz mieć sterowane za pomocą sondy PH ) z elektrozaworu przechodzi do licznika bąbelków z licznika do reaktora.

Pompa dozująca potrzebna jest do zasilania reaktora , chodzi o stały przepływ ( jeśli jest stały przepływ to możesz się pokusić o zrezygnowanie ze sterowania przez PH )

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam.Nie chce zakładać nowego tematu dlatego zapytam się tu,zastanawiam się nad kupnem reaktora wapnia deltec pf 601 ,zasyp o pojemności 8,7 kg,planuje go do akwarium 570l na razie obsada mieszana ale w przyszłości SPS-y .Dlatego zastanawiam się jakie macie zużycie tego zasypu ,na ile wam starcza ? Wiem że każde akwarium jest inne i ma inne zapotrzebowanie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Krzysiek, w takim akwarium, średnio zasiedlonym z mieszaną obsadą...

8kg zasypu... Na oko grubo ponad rok :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Michał,dzięki ,Nie myślałem że na tak długo wystarczy ten zasyp czyli spokojnie mogę zakupić ten reaktor o tej pojemności do mojego planowanego akwarium.A jeszcze jedno ma ktoś ten reaktor deltec pf 601?Jakie są opinie o nim? Bo nie wiem czy dobrze celuje z zakupem .

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja mam mniejszy PF 501 - pancernik i absolutnie wszystko dopracowane i przewidziane.

Nie ma takich "jaj" jak przy wielu innych markach.

Do tego można go postawić poza sumpem, co też nie jest standardem przy każdej marce.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Już tygodnie jak akwarium na reaktorze. Taka myśl przychodzi: powinienem dozować mikroelementy ? O ile mniej orientacyjnie. Może pytanie powinno być sformułowane inaczej: czy w ogóle powinienem dozować mikroelementy ? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Robert w linii produktów Red Sea jest wyliczone dozowanie ich mikroelementów w systemie z reaktorem wapnia.

Co do drugiej części pytania, to pytasz ogólnie, czy chodzi Ci o to, czy reaktor uzupełnia mikroelementy?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Reaktor wypełniłem zasypem ARM +Mg produkt Knop. 

Do tej pory dozowałem mikroelementy FM podawane ręcznie 1-2/tydzień.

Teoretycznie zasyp z reaktora dostarcza wszystkie mikroelementy. zastanawiam się czy w wystarczającej ilosci i czy nie powinienem przerwać dozowanie FM mikro mimo dużej masy koralowej.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Reaktor wypełniłem zasypem ARM +Mg produkt KZ. 

Do tej pory dozowałem mikroelementy FM podawane ręcznie 1-2/tydzień.

Teoretycznie zasyp z reaktora dostarcza wszystkie mikroelementy. zastanawiam się czy w wystarczającej ilosci i czy nie powinienem przerwać dozowanie FM mikro mimo dużej masy koralowej.

Zobaczysz po szybach, czy masz nadmiar czy niedobory. Według mnie reaktor da radę. 

Montipora samarensis, masz???  To też jest niezły wskaźnik poziomu mikro.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kupiłem pompę perystaltyczną firmy Aqua trend model Milestone. Na tle wszechobecnego  chłamu wykonanie bardzo dobre, regulacja precyzyjna. Tylko jest jedno ale: przy małych obrotach wydaje wysoki ton, jest on ledwie słyszalny ale w nocnej ciszy gdzieś ten wysoki ton dźwięku przenika i jest istotną wadą. 

Mam taki egzemplarz (do wymiany) czy ten typ tak ma ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak ma ale jak się dotrze będzie coraz ciszej.

Też posiadam ten model jak dla mnie udany model Dosera

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Taki dźwięk wydaje silnik krokowy przy bardzo, bardzo wolnych obrotach. Tego przy tych silnikach się nie uniknie. Zwiększysz obroty „dźwięk” zniknie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kupiłem pompę perystaltyczną firmy Aqua trend model Milestone. Na tle wszechobecnego  chłamu wykonanie bardzo dobre, regulacja precyzyjna. Tylko jest jedno ale: przy małych obrotach wydaje wysoki ton, jest on ledwie słyszalny ale w nocnej ciszy gdzieś ten wysoki ton dźwięku przenika i jest istotną wadą. 

Mam taki egzemplarz (do wymiany) czy ten typ tak ma ?

U mnie pracuje ta pompa od lipca, jest ustawiona na trochę ponad drugą kreskę i również wydaje dźwięk o wysokim tonie. Przed chwilą sprawdzałem czy zaszła jakaś zmian w intensywności dźwięku w porównaniu do lipca i mam wrażenie, że jest on na takim samym poziomie. Na to wygląda, że ona  tak ma. Ponadto jestem z jej pracy bardzo zadowolony.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Napiszcie do producenta napewno to poprawią.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi