Skocz do zawartości
Sebastiano

Dojrzewanie akwarium morskiego

Rekomendowane odpowiedzi

jest to wątek ogólnie dotyczący zagadnienia dojrzewania akwarium morskiego

- Michał

Proszę o info jakie są szanse na dojrzewanie akwarium bez udziału odpieniacza?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mamy małe 140L bez odpieniacza szczepkowo wygnaniowe i ma rok, dojrzewanie identyczne jak w moim czy żony baniaku..

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czyli bazując na Twojej wypowiedzi Piotrze myślę, że ten pierwszy etap gdzie w zbiorniku kręci się woda i skała z mojego poprzedniego zbiornika spokojnie obędę się bez pienidła, które tak na marginesie pracuje jeszcze w starym zbiorniku?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Proszę o info jakie są szanse na dojrzewanie akwarium bez udziału odpieniacza?

Zakładasz nowe szkiełko sucha skała itp. czy przejście z systemu na system

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czyli bazując na Twojej wypowiedzi Piotrze myślę, że ten pierwszy etap gdzie w zbiorniku kręci się woda i skała z mojego poprzedniego zbiornika spokojnie obędę się bez pienidła, które tak na marginesie pracuje jeszcze w starym zbiorniku?

Jak rozumiem skała jest już żywa i była w poprzednim zbiorniku, jak tak to Ja bym wrzucił kiść jeszcze spaghetti i wodę z podmianki i tyle.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Woda jest częściowo z mojego zbiornika , częściowo solanka świeża.Skała jest z działającego zbiornika oczywiscie żywa.jest przejscie z mniejszego akwarium na większe

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zabawię się w archeologa i odkopię ten wątek ;)

Pewnie za jakiś czas uruchomię jakiś baniak i tak sobie myślę nad tym co i jak, o tym jak to wyglądało w poprzednich, o tym jak to robią inni ze swoimi akwariami.

Ogólnie widać u ludzi wielką niecierpliwość i walkę z parametrami.

Absorbery, jakieś duże podmiany.

Ale czy tędy droga?

Zwłaszcza jeśli chcemy prowadzić zbiornik jakimś sposobem "probiotycznym" i zdać się na bakterie w kwestii filtracji?

Tak sobie myślę, że zbiornik powinien sam sobie powoli dojrzewać i jeśli zajmie to miesiące, to niech dojrzewa przez parę miesięcy.

Jestem za tym, żeby właśnie wyłączyć odpieniacz, zaniechać podmian, nie używać absorberów.

Jeśli przestaniemy eksportować syfek ze zbiornika to "biologia" będzie musiała to samodzielnie przegryźć - zajmie to więcej czasu, ale wyhodujemy mocniejszą "biologię".

Wydaje mi się, że takie akwarium będzie bardziej przygotowane na nadejście ryb, pokarmów sypanych łopatą itd, niż taki zbiornik który nie dawał rady ogarnąć parametrów i był ratowany dużymi podmianami itd.

Jak myślicie majaczę, czy coś w tym jest? :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czy majaczysz to nie wiem ja na start drugiego zbiornika po raz drugi dałem na starcie dawkę uderzeniową bakterii biodigest, wodę z podmiany od znajomego i żywą skałę no i po raz kolejny nie miałem żadnych plag. Co ważne na starcie światło pali się tylko 1-2h i tylko niebieskie, broń Boże od razu pełną "rurą" i pełnym spektrum. Koralowce w zbiorniku lądują już po tygodniu czy dwóch i wszystko żyje. Przypomnę że nie mam odpieniacza, nie robię podmian po dziś dzień i jedyny absorber to silicate clear i od jakiegoś czasu wungiel.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Michał, a pamiętasz jak się niecierpliwie dopytywałeś "... to kiedy przekładka..."?  :biggrin:

Wprawdzie u mnie odpieniacz pieni od początku ale to jedyny nienaturalny element od startu systemu. Przeczekałem na spokojnie kolejne pierwsze fazy (delikatne na szczęście) łącznie z cherlawym cyjano, w sumie trwało to 4,5 mies. by system był w miarę stabilny, kolejne życie dodawane stopniowo. Moim zdaniem, by móc powiedzieć, że system jest dojrzały trzeba jednak ok. roku stabilności - takie są moje doświadczenia :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kurde u mnie zbiornik sie kreci od 6 dni i nic sie nie dzieje... zero glonow ani nic. Start na zywej skale i bakterie wlalem, AS bio degradeur. Wyszla tylko aiptasia i nic wiecej.;p

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

6 dni sorry ale życzę powodzenia tak naprawdę to się woda jeszcze nie przegryzła :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak około 14dnia pojawią się okrzemki i jak masz żywą skałę albo wodę od kogoś z podmiany to okrzemki znikną i w sumie po dojrzewaniu. Ja na starcie nie palę światła bo dla bakterii są one nie potrzebne a jedynie dla glonów.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja swiatlo swiece, bo tam pare korali jest a nie chcialbym zeby calkiem padly. I jedyne co wyroslo to aipasia i gąbki. Tak ze czekam na glony. A co myslicie o tych bakteriach? Bo dostalem je gratis do soli wiec wykorzystalem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wracając do tematu, bo nie dostałem odpowiedzi odnośnie żywej skały i wody z podmiany na start zbiornika. Jak to jest według Was - Dzym i VDR pytanie  ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Maciek - dobrze wiesz ze niejeden by chciał mieć taki baniak jak Ty na tym vsv bez vs ;-)

@fresz33 zapytam przewrotnie, jak przywozisz szczepki, ryby etc to wlewasz te wodę z worków do swojego baniaka?

Ja nie. Bakterie są wszędzie, można dodać bakterii i pozywki i się równie namnoza więc sensu w braniu od kogoś wody na start nie widzę. Tym bardziej ze większe są szanse przywleczenia jakiś patogenow z taką woda z podmiany. Jedyna opcja jaka widzę to awaria i brak czasu na złapanie RODI do podmiany.

Odpowiadając Ci na drugą część pytania, zakładając hipotetycznie że wlalem do baniaka wodę z podmiany to pytanie czy szybciej dojrzeje czy wręcz wydłuży dojrzewanie jest z tych przy których należałoby użyć szklanej kuli lub rzucić moneta etc. Bo woda, wodzie nierówna. Skala skalę nierówna Jak wezmę np wodę z Twojego zbiornika to może się okazać że poziomy no3 i po4 są OK ale ilość mikro i makro jest taka że glony będą miały używanie. Albo wezmę od kogos kto ma wytrzepana wodę z wszystkiego i będę się cieszył brakiem plag, tyle że już na starcie mój system będzie miał niedobory.

Osobiście wolę zalać baniak na starcie własną solanka, dodać bakterie, pozywke. Można wrzucić kostkę mrożonki czy dwie i spokojnie sobie poczekać, aż cykl azotowy się zamknie. A później dokładać życie.

I jeszcze bo dopisałeś coś o problemach. Tak moje problemy polegały głównie na tym, że nie miałem czasu dla baniaka i nie pilnowałem czy np Balling się kręci. 100% problemów związanych bylo z Ballingiem nie z odpieniaczem - to tak dla jasności.

Można by zadać pytanie czy bez odpieniacza baniak nie posypałby się już wcześniej.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Darek, a ja Mam inne zdanie, start na wodzie żywej 100% to najmniej problemów, wytrzepana woda..? Czyli ze zbiornika sps-owego, gdzie poziom pierwiastków utrzymuje się w najlepszych poziomach, świeża, surowa woda ma zazwyczaj podwyższone wartości pierwiastków, a na tak wahliwe środowisko przy starcie sytemu, glony czekają w gotowości, wystarczy im dać impuls i trawę mamy gotową. Start na DR, DS (dry sand) jest szaleństwem, chyba  jesteśmy mega uzbrojeni w cierpliwość ....   Ja po dwóch czy trzech miesiącach, ratowałem się setką LW  (live water) od Debory, po za tym mułem z jej sumpa i kilka litrów  siporaxu + dwie skały mocno porośnięte gąbkami, bo system kulał nie miłosiernie, a dojrzewania nie było widać końca. I nie chodziło o glony, bo ich wogóle nie było, a o oznaki braku dobrej biologii. Robert, Jarek, restart przeprowadzili na LW, i martwej skale, a dojrzewanie? wzorowe, nawet w książkach o takim nie piszą.
Ale jest jedno ale... Woda musi pochodzić ze zbiornika takiego jak ww. chłopaków gdzie kwitnie życie, a korale mają się jak u Pana Boga za piecem ..
Z drugiej strony czym się rożni LR od LW? w jednym i drugim możemy przywlec wszystkie z plag Egipskich, a bakterie z filolek, nigdy nie zastąpią ci tego co wszczepisz chociażby na koralach, tego w fiolkach nie ma, a bez tego korale nie przetrwają..

@Arturro, Jeżeli nie będziesz dawkował mikro, to nie przedawkujesz, zapytaj chłopaków tu na forum, ile mikro dawkują do swoich "wypasów" oczywiście jeżeli suplementacja opiera się na CArektorze, z tego co wiem, każdy jeden z nich nie wyobraża sobie jazdy na Ballingu.
Amino..  1/2 dawki zalecanej i nie powinno wystąpić przedawkowane.
Zdechła ryba..zakupiłem ostatnio 4 anthiasy, dwa zniknęły w brzuchach nassariusów, zostały tylko małe szkieleciki... a resztę zjadły korale i bakterie, cóż natura.. jeżeli padnie duża ryba trudno jej zniknięcia nie zauważyć by odłowić padlinę. Ja nie widzę żadnego zagrożenia :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Rafał - no właśnie jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach :) I IMHO to ale jest bardzo ważne. Ale ono często nie jest dopowiadane. Dlatego napisałem woda wodzie nie równa. Zobacz - na forach często rada wygląda tak "weź od kogoś wodę" i nikt nie dopowiada, że nie z pierwszego lepszego baniaka z łapanki. Ilość baniaków w mojej okolicy (do 100km), które znam lub których nie widziałem ale słyszałem wiele dobrego policzyłbym pewnie na palcach jednej ręki. Teraz. Choć na starcie to ja znałem parę osób, które uciekły z Malawi w morszczyznę. I to tylko dlatego, że w Klubie Malawi udzielałem się bardzo długo i jeździłem na zloty czy na wystawy jako reprezentant KM. Z mojej okolicy nie znałem nikogo kto by miał morskie. I podejrzewam, że wielu nowicjuszy ma podobnie.

Dlatego też napisałem, że skała skale nierówna - bo jak będzie syfna to i woda z takiego baniaka super hiper nie pomoże. Bo jak będzie "żywa" martwa skała to wszystko co w niej padło będzie musiało wygnić. A jak nutrienty pójdą w górę to i glony proste mogą zaatakować. A jak się weźmie od kogoś wodę bardzo bogatą to tylko na to będą patrzeć.

Tak jak pisałem bakterie są wszędzie, również w wodzie. Te w butelkach pomogą zamknąć cykl azotowy. Reszta wprowadzona zostanie na podstawkach korali, koralach itd itd. Patogeny również.

Ja jestem zwolennikiem kupienia dobrej skały, nie pierwszej lepszej, nie najtańszej - po prostu dobrej. Nie z frachtu, nie walącej zgnilizną (taki jeden kawałek do mnie trafił na starcie i wyleciał od razu na balkon - tam gnił i suszył sie ;P). Do siebie kupiłem skałę z likwidowanego co prawda zbiornika, ale widziałem go jak wyglądał przed likwidacją. Przeleżała trochę bez światła i z odpieniaczem z tego co pamiętam, zanim ją odebrałem.

Ale była wolna od plag, była odgazowana - jedynym szkopułem byłą pachyclavularia, porastajaca skałe, która nie otworzyłą się u mnie i wywalilem ja by nie syfiła wody ostatecznie bo tam gdzie gniła pojawiało się cyano. Dojrzewanie było bardzo łagodne - typowe okrzemki, skok no2/ spadek/ skok no3/ ruszyly proste/ spadek no3/ rozpuszczanie sie prostych glonow / mechaniczne usuniecie plus slimory i 2 miesiace pozniej zaczalem zasiedlac zbiornik. Czy jakbym zaczal z woda z podmiany byloby inaczej - podejrzewam, ze nie. To co padło jak skala kręciła się tylko w obiegu zamkniętym z odpieniaczem, bez światła, musiało wygnić. Może byłoby więcej bakterii na start i skróciłbym o tydzień czy dwa. Ale tylko można gdybać.

Zerknąłem do mojego wątku gdzieś na NR

Baniak zalany na soli Reef Crystal 19-20 maja 2011,

28 maj 2011 już było widać efekty dojrzewania - tydzień minął, 30 maja pisałem że no3 - 0,02 - glony wyciągneły wszystko

_MG_2978.jpg

20 lipiec 2011 - tu już bez glonów - ale nie dam ręki uciąć, że np. w czerwcu nie było już czysto. To był intensywny dla mnie okres w work.

Ale przyjmując nawet tą datę aktualizacji kroniki na NR - to 2 miesiące jak dla mnie - jest dość krótkim okresem ;)

_MG_3543.jpg

_MG_3547.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No widzisz a u mnie dojrzewanie z przejściem tylko okrzemków trwało tylko 2 tygodnie hehe Zajrzyj do mojego tematu i zobacz że u mnie po 2 miesiącach to już zbiornik był zapełniony koralami , szyby czyste i rurówki a w kilku miejscach początek wapiennych ( u Ciebie zielone od glonów) i żeby nie było że każę na pałę kupić byle jaką skałę i zabrać od kogoś wodę to opisałem dokładnie na NR 17.03.2017r.  jak ja startuje zbiornik  :biggrin:  jak ktoś będzie chciał to sobie znajdzie. O plusach i minusach z wypisaniem co do szczegółu takiego rozwiązania na NR także pisałem  :biggrin: Nie znam też osoby która wzięła by na pałę wodę z podmiany z byle jakiego zbiornika heh nawet ja jako niedoświadczony jak brałem wodę od Michała pytałem o jej parametry itd. 

Pytałeś czy ładuję wodę z worka jak kupuję ryby i koralowce. Nie ja też nie dodaję co by sobie zbiornika nie "rozwalić" jak już mam stabilny system. 

Swego czasu jak startowałem zbiornik wzorowałem się tym artykułem na reefhub https://reefhub.pl/skala-a-dojrzewanie-w-akwarium/ Wydawało mi się że chłopak wie co mówi  :D

Z takim podejściem jak Twoje człowiek musiałby za każdym razem w każdym poście pisać całą historię o zbiorniku co by Was nie urazić  :D  ja jak zaczynałem przygodę z morskim akwarium nie miałem tak ułatwionego życia i musiałem studiować każdy temat/temacik i układać sobie w głowie układankę.

Na sam koniec przedstawiam wam zbiornik osoby która poszła moją drogą (Mój opis startu zbiornika ze szczegółami jest na forum krewetkowym). "Kolega" SU1 (i tu znowu się powtarzam) z forum krewetki.org/forum napisał tytuł tematu ze swoim zbiornikiem  "A wszystko przez Fresza , Przesolona zupa z grzybami" i pisze w temacie dalej....

Jak to zwykle u mnie bywa start był expresowy .
Żywa woda do pełna , żywa skała , ślimaki korale .Wszystko wylądowało od zaraz .
I dziwnym trafem ominęły mnie wszelkie podstawowe i przymusowe plagi .( no chyba że prze mną ;D)
Akwarium opti 35x35x35 
Filtracja Multikani , 3 pojemniki pełne ceramiki .wlot /wylot gięta nierdzewka DIY
Cyrkulacja T-HEAD 750
Oświetlenie DIY 20W , dwa kanały , wschody zachody , nocne , WiFi ,grzanie chłodzenie .
Dolewka DIY 
2 kilo żywej skały i 2 kilo skamieniałego wapienia .
Po akwarium biega ponad 20 dorosłych ślimaków które już się powieliły i jest z 50 młodych .
Do tego wielki wieloszczet i kilka małych , pełza też asterina .

Plag i problemów nie było pomijając okrzemki które na starcie są zawsze.

Fotka przy wieczornym świetle z filtrem:

qcwV8J6.jpg

Zaczęło mu brakować miejsca, przerzucił wszystko do większego według tej samej zasady  :biggrin:  :

S2lV9DW.jpg

Gdzieś musiał przesiąknąć w pewnym momencie "złą mocą NR" bo zaczął mi wbijać szpilę odnośnie odpieniacza heh w tym nowym zbiorniku w sumpie miał dsb z reefugium i coś mu musiało nie iść, dostał dobre rady przeszedł na odpieniacz i się zaczęło hehe "nie pamięta wół jak cielęciem był". Skoro już ma odpieniacz ratuje mu tyłek to niech sobie ma, nie próbował z innym rozwiązaniem to nie powinien się udzielać heh

P.s. najlepsze jest to że te osoby co atakują siedzą cicho na forum nie udzielają się, nie pomagają "merytorycznie" heh dla przypomnienia AnT napisał że za plecami kilka osób pięknie obgaduje i wyśmiewa - to akurat potrafią doskonale. Zero kultury  :lol:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@fresz33 ale ja z tych co nie muszą węgla bo sraczki nie mam. Potrafię być cierpliwy i te 2 tygodnie mi w niczym nie imponują. W niczym. Co z tego że było trochę glonów. Po miesiącu czy dwóch śladu po nich nie było. Jakas krzywda mi się stała czy baniakowi? Nie chcę mi się szukać tematów gdzie ludzie mimo starcie na wodzie z podmiany mieli problemy. Sam osobiście znam taki jeden zbiornik. Wolę na spokojnie niż podniecać się że po 2 tygodniach wsadzilem korale. A wycieczki personalne już kompletnie mnie nie interesują. Z Danielem też wieki już nie gadałem. Może jednak warto pomyśleć skąd się to wszystko bierze, może to jednak nie wszyscy dookoła?

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

VDR ja też sraczki nie mam, zaczynasz odwracać kotka ogonem bo brakuje Ci argumentów  :biggrin:  Pytanie było o żywą skałę i wodę z podmiany - jak wpływa na start. Odpowiedzi które dostałem mi wystarczą heh 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zróbmy jutro (27/01/2018) dzień bez przenoszenia na RC problemów z NR i dzień ben anta, kimkolwiek on jest.

Nie po to zakładaliśmy RC żeby zajmować się NR lub ich tam obsmarowywać.

Wrócmy do akwarystyki.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jestem za tym żeby ten dzień był cały czas nie tylko jutro  ;) myślę że trochę niektórym osobom otworzyły się oczy...

Sebastian zbiornik z powodów prywatnych zlikwidował ale ciekawe jakie było by jego zdanie teraz - to w końcu autor tego tematu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

VDR ja też sraczki nie mam, zaczynasz odwracać kotka ogonem bo brakuje Ci argumentów Pytanie było o żywą skałę i wodę z podmiany - jak wpływa na start. Odpowiedzi które dostałem mi wystarczą heh

Ale jakich argumentów? Jestem przekonany, że gdybym miał wodę z działającego zbiornika niewiele by się zmieniło jeśli chodzi o dojrzewanie mojego zbiornika. Glony i tak by się pojawiły bo pachyclavularia leciała i zaczela gnic wiec no3 się podniosło. Glony to wyciągnęły w moment. Teraz zerknąłem do mojego wątku i 30 maja napisałem że zielone spompowalay no3 do 0,02 z no3 5. Wiec w zasadzie minęło 10dni od zalania. Później nie miałem jako takiej aktualizacji watku aż do 20 lipca stąd przyjąłem 2 miesiące

Ale patrząc teraz na ten wpis jest wielce prawdopodobne, że skala mogła być już czysta na początku czerwca.

Tylko to ma akurat marginalne znaczenie.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A żeby nie było tak czczo. 70l wody na start.

http://nano-reef.pl/forums/topic/49430-294-l-sump-kostka-rafy-miklasa

Marek miał zajebiste problemy z dojrzewaniem i glonami.

Wszystko jest proste w teorii. Wiesz czym się różni teoria od praktyki?

A teraz uciekam na Kotelnice.

P. S rzuciłem okiem na baniak bialczanski. Szapoba

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No ja to akurat praktyk jak teoretyk heh za dużo opierasz się na innych osobach... Ale jak już to poczytaj na spokojnie od początku jego temat i skąd u niego problemy, a nie bijesz niepotrzebnie pianę  :D

Było to pierwsze akwarium Marka i pierwsze błędy heh 

1. Zobacz jak traktował skałę i w jaki sposób ją przetransportował  do domu ze sklepu

2. Żeby nie robić reklamy to byłem w tym sklepie z którego Marek brał wodę i akurat wody z tego sklepu na start bym nie wziął heh po dziś dzień acropory z tego sklepu po kilku dniach padają więc jak mają dostawy to brać w pierwszych dniach czym prędzej. O tym w jakich warunkach trzymają ryby też nie będę wspominał  :D  ogólnie ich zbiorniki wyglądają jak sadzawki a nie akwarium morskie.

3. Mogę się założyć że od samego początku palił tymi 2 lampami na full z przewagą białego światła i tutaj jest główny problem startu tego zbiornika  :biggrin:

4. Na dzień dobry dał absorbery 

Mijają 2 tygodnie i pęka akwarium

5. Wykorzystuje do ponownego startu wodę z sumpa i beczki w której leżała skała (czy był zamontowany falownik tego nikt nie wie heh) i tutaj cytuję " Woda nie śmierdziała, była klarowna, a więc powinna być ok. Mogłem porobić testy na NO3 i PO4, ale jakoś nie miałem do tego serca (czyt. nie chciało mi się)" i później zadaje pytanie w stylu amatora od kiedy liczyć dojrzewanie hehe

Dalej nie chce mi się już czytać jego tematu bo nie mam potrzeby. Niestety ale dałeś nietrafiony przykład  :D ja tak jak on na pewno bym nie zrobił.

Masz jeszcze około 10h na to żeby przytoczyć jeszcze jakiś zbiornik z NR  :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi