Skocz do zawartości
fresz33

Sucha skała, która?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Stoję przed wyborem suchej skały choć nie ukrywam że jakoś bardziej przekonany jestem do żywej. Czy ma ktoś u Was suchą skałę Marco Rocks i może opisać start na niej? czy nie ma z nią problemów? wyczytałem że jest obojętna dla wody i nie ma organiki która by podnosiła PO4. A poza tym jest w dość atrakcyjnej cenie 25zł/kg.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Start na suchej uważam jest  inny niż na żywej. Zbiornik dłużej dojrzewa to raczej pewne. Jak będziesz wcześniej ją moczył i dodasz bakterie to z no3 i po4 nie powinno być wielkich problemów. Tak było u mnie.

W żywej skale przywleczesz nieproszonych gości to mogę potwierdzić  na 100% (aiptasia, kraby  itp.)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A nie lepiej od suchej kupić np."syntetyczną" i nie mieć niespodzianek ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Z syntetyczną  osobiście nie mam doświadczenia, myślę że dojrzewanie będzie podobne jak na suchej.

Dobrze by było startować na suchej i kawałek skały  dodać z funkcjonującego sprawdzonego zbiornika.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No sprawdzony kawałek żywej skały będzie z mojego aktualnego zbiornika plus 100% wody z podmiany ze zbiornika 1200l od znajomego.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ważne żeby skała była dobrej chropowatości Marco jest dobrą skałą.Moim zdaniem startowałbym na suchej bo jak dasz żywą to są w niej różne szczepy bakterii a Ty będziesz wlewał inne i żywa skała będzie w ponownym dojrzewaniu bo inne szczepy będą chciały wyprzeć te drugie jak startować to od zera i wiesz co się dzieje w baniaku jakie etapy dojrzewania.Ja u siebie przekładałem część żywej skały 30% reszta sucha i mam łagodne dojrzewanie suchej skały ale wcześniej lałem te same bakterie a jeżeli tak jak wspomniałeś wlewać masz zamiar inną wodę z baniaka a tam są inne bakterie chyba że system prowadzić będziesz na tej samej metodzie i używkach

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No ja jadę na innej soli i bez bakterii a ta osoba z bakteriami bio gro. Czyli wniosek jest taki żeby śmiało brać suchą skałę i dać tą co mam teraz a jest jej nie wiele i to może będzie z 5% tego co ma być ogółem. O efektach dojrzewania poinformuję ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

nie ważne na jakiej wystartujesz i tak przyniesiesz syf z koralami :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A to też prawda bo już sam miałem przypadki heh 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

ale jeśli odcinać korale od podstawek i przeklejać na swoje ... suche podstawki to szansa na syf z korali jest niewielka....

Pomijam tu wirki i inne red bugsy ktore trzeba wyeliminowac w inny sposob.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

ale jeśli odcinać korale od podstawek i przeklejać na swoje ... suche podstawki to szansa na syf z korali jest niewielka....

Pomijam tu wirki i inne red bugsy ktore trzeba wyeliminowac w inny sposob.

Każdy chciałby mieć sterylny baniak ale z czasem i tak jakaś menda,pasażer na gapę przybędzie.Trzeba z tym żyć i kontrolować żeby się nie rozmnażały

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja jestem zwolennikiem startu na suchej skale - fracht wymoczony lub marco rock (nie wiem jak z fosforanami w niej) i do tego woda z pewnego zbiornika. Pomagałem przy niejednej realizacji i uważam, że taki start był najbardziej bezbolesny. Zbiornik musi swoje dojrzeć i tego się nie przeskoczy. Dziś nie ma w handlu żywej skały, to co sprzedają, to jest substytut. Jak kupowałem pierwszą żywą skałę 2003roku, to ona była naprawdę żywa, obrośnięta i pachnąca morzem. Teraz kupujemy ożywione kawałki - jak mam wybierać, wolę ją ożywić w domu bez zbędnego bagażu.

AAA syntetyk, w mojej ocenie nigdy nie będzie tak porowaty jak sucha skała - oczywiście się da czego jest przykładem ANT (skała ze szkła) którego skała nie stanowi prawie żadnej filtracji.  

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No zobaczymy jak to będzie u mnie. Miałem w poprzednim zbiorniku żywą skałę i start wyglądał tak jakby go nie było, na skale nie było ani grama jakiegokolwiek glonu oprócz wapiennego. Jedynie tylna szyba w pierwszych dwóch miesiącach zrobiła się zielona ale to przez to że nie czyszczona i nie miałem na tym etapie ślimaków. 

żeby nie być gołosłownym :p

3332016d94a56dbf1106135730b497b2.jpg

ee433de65a44f4312280bdff69be9672.jpg956acbebfb54be6eb54e490946d334fb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Skała Marco rocks przyszła i wygląda bardzo sympatycznie. Myślę że w weekend zaleję i się pochwalę tym co udało mi się do tej pory nastrugać :p 

05faac018d2a71e7ee6ccfea5fd71ab8.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Krzysiek z Ameryki bezpośrednio zamawiałeś?

Tam fajną stronkę mają, bo można sobie pozamawiać konkretne kawałki.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie, akwarystyczny24.pl sprzedaje w atrakcyjnej cenie i dziewczyna z obsługi wysłała mi zdjęcia przykładowych kawałków po czym wybrałem te które chcę i dzięki którym będę mógł zrobić filary. Super kontakt i ekspresowa wysyłka, polecam ten sklep.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A jakie macie spojrzenie na taki ruch:

dołożenie żywej skały z frachtu do sumpa w dojrzałym systemie ? cel: zwiększenie różnorodności biologicznej

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Myślę, że jest to wskazane, jednak pod warunkiem, że będzie faktycznie żywa i tylko naprawdę niewielka ilość w stosunku do istniejącej. W innym przypadku, to proszenie się o kłopoty...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi