Skocz do zawartości

Jacek56

Forumowicz
 • Zawartość

  683
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez Jacek56

 1. Jacek56

  Reaktor wapnia

  Taki dźwięk wydaje silnik krokowy przy bardzo, bardzo wolnych obrotach. Tego przy tych silnikach się nie uniknie. Zwiększysz obroty „dźwięk” zniknie.
 2. Jacek56

  Zeovit nowy przewodnik

  Zapominasz, że mam reaktor Ca i z niego leci cała masa fajnych mikroelementów.
 3. Jacek56

  Zeovit nowy przewodnik

  ZS= zeostart
 4. Jacek56

  Zeovit nowy przewodnik

  Ja głównie używam SP i ZS.
 5. Witam szanowne grono. Byłem w LFS i podczas rozmowy padło twierdzenie, że wkład do reaktora wapnia trzeba wymieniać przynajmniej raz w roku bo z biegiem czasu "uwalnia mniej” ( nie wiem czy jasno się wyraziłem?), traci swoje „właściwości”, nie chodzi o utratę objętości. Jak dla mnie to totalna bzdura ale może się mylę. Najgorsze jest to, że ta opinia wyjechała od „tytanów” akwarystyki morskiej, którzy się w to bawią, nie od wczoraj. Wkład jest wkład, jak się rozpuści to zostaje muł i trzeba go co jakiś czas usunąć bo blokuje cyrkulację wewnątrz kolumny i reaktor nie pracuje tak jak powinien. Tak przynajmniej jest w moim DIY modelu DASTACO. Żeby wyrzucać wkład który się nie zdążył rozpuścić bo siedzi już rok w kolumnie to chyba lekka przesada?
 6. Jacek56

  Wkład reaktora wapnia

  Dzięki Paweł.
 7. Jacek56

  Wkład reaktora wapnia

  Twój lokalny sklep akwarystyczny.
 8. Kilka lat temu, rzeczywiście tak było. Obecnie komputer jest poprawiony i lampy działają OK.
 9. Dzięki, czyli potwierdzają się moje obserwacje.
 10. Tylko ja używam tej soli???
 11. Miałem rudy piasek przez pół roku. zmieniłem sól i rude zniknęło.
 12. Mam, przerobiłem 2 worki, po wsypaniu do wody następuje reakcja egzotermiczna (palucha do soli też lepiej nie wsadzać). Nie jest to gwałtowna reakcja ale temperatura wody rośnie. Parametry sprawdzę dzisiaj, też jestem ciekawy czy pokrywają się z tym co podaje producent. Najważniejsze, że po podmianie dno jest czyste, nie mam żadnych wykwitów tak jak po soli AF. Rozpuszcza się super, po wymieszaniu, osadów brak. Posiada specyficzny zapach. Co to specyficzny zapach, otwierasz wiaderko z solą i czujesz nieprzyjemny zapach chemii.
 13. Kilfu używał świetlówek ponad 2 lata, podobnie jak Rafał i żadnych negatywnych skutków nie było. Ten test to gwóźdź grobowy dla ledów.
 14. Czyli znowu Rafał i Kiflu mieli rację.
 15. Jacek56

  SPS polipowanie

  https://www.reef2reef.com/threads/too-much-polyps-extension-on-sps.410067/page-3#post-4868022 To jest temat, ,, Za duże polipowanie SPS” Martwić się czy cieszyć? Chłopaki za oceanem mają ciekawe teorie.
 16. Jacek56

  SPS polipowanie

  Temat dziwny ale niektóre wypowiedzi warte przeczytania, przynajmniej dla mnie bo z biologi „noga” jestem. Pojawiło się kilka zdań o pH i zdolności do samoadaptacji korali do pH w zbiorniku,
 17. Jacek56

  dolewka RO

  Nie do końca się zgodzę z tym instynktem do poznawania. Coś nowego, niesprawdzonego dla przykładu akwarium bez odpieniacza to tak. Seb pierwszy publicznie o tym napisał, a Raphael udowodnił i przeprowadził test od początku do końca. Z dolewką mamy troszkę inną sytuację. Już wiemy co nam grozi, testy zostały przeprowadzone, wyniki opisane i kolejne tego typu doświadczenie niewiele wniesie do tematu.
 18. Jacek56

  dolewka RO

  Mi bardziej chodzi o przekonanie kolegi Roberta, że nie warto ryzykować i żeby zarzucił realizację swojego pomysłu. To hobby jest specyficzne. Pomimo opisanych wielu przypadków wciąż chcemy popełniać te same błędy, żeby nie było sam należę do grona tych osób. Może uda się uratować choć jedną.
 19. Jacek56

  dolewka RO

  Seb miał dwa z tego co pamiętam. Jeszcze raz, dlaczego brak zbiornika na dolewkę to zły pomysł. Gdy padną zabezpieczenia (pływaki, czujniki, wężyk może się rozszczelnić, itp) woda idzie prosto do systemu i wiemy czym to grozi, wyobraź sobie swój weekendowy wyjazd na dwa dni i wodę lejącą się powolutku do akwarium. Gdy masz zbiornik to unikasz niekontrolowanego dolewania wody. Nawet zakładając najgorszy wariant wlania całej zawartości dolewki, wciąż kontrolujesz jej ilość, wiesz jak dużo wody on pomieści. Jest to dodatkowe bufor zabezpieczający nasze akwarium.
 20. Jacek56

  dolewka RO

  Podstawowym mankamentem rozwiązania, które chcesz zastosować jest bezpośrednie dolewanie wody RODI do systemu. Chyba, że czegoś nie doczytałem. Obojętnie, które rozwiązanie zastosujesz będzie ono złe. Wielu już na tym poległo, Seb i jego bagienko, dla przykładu kilka lat temu. Ze względów bezpieczeństwa po RODI powinien być zbiornik ( gdzie on będzie to sprawa drugoplanowa) do zbierania wody, czyli tak zwany zbiornik na dolewkę. Wszyscy stosują takie rozwiązanie i nie ma co Ameryki odkrywać na nowo, nie opłaca się.
 21. Jacek56

  Ozonowanie

  http://reefkeeping.com/issues/2006-03/rhf/index.php http://reefkeeping.com/issues/2006-04/rhf/index.php http://reefkeeping.com/issues/2003-12/rhf/feature/index.php Generalnie myślę, że ozonowanie to fałszywy trop i nie ma co udowadniać, že czarne jest czarne. Ale to takie hobby, każdy musi to przerobić i sparzyć się kilka razy. Ja w zeszłym roku przerabiałem temat wody wapiennej i pomimo, iż też mi powiedziano że nie warto, to musiałem spróbować i dojść do tego wniosku sam. W ostatecznym rozrachunku akwarium ma nas cieszyć, system ma być prosty, a zwierzaki zadowolone.
 22. Jacek56

  Ozonowanie

  Ozon u siebie ćwiczyłem 8 lat temu, efekty mierne. W końcowym rozliczeniu chodzi o koszty, węgiel u mnie wychodzi taniej.
 23. Jacek56

  Ozonowanie

  Wszystko pięknie tylko ten z stres czy elektroda dobrze mierzy, czy się nie zabrudziła, kiedy trzeba ją wymienić. Generalnie skórka nie warta wyprawki. Powierzanie akwarium elektronice - nie jestem fanem takiego rozwiązania. Kupiłem sobie worek węgla i przy obecnym zurzyciu starczy mi na 10 lat.
 24. Jacek56

  Reaktor wapnia

  Zobaczysz po szybach, czy masz nadmiar czy niedobory. Według mnie reaktor da radę. Montipora samarensis, masz??? To też jest niezły wskaźnik poziomu mikro.
 25. Jacek56

  Tymczasowy zakaz importu z Indonezji

  https://reefbuilders.com/2018/05/04/there-is-no-ban-on-indonesian-corals/ Sytuacja jest dynamiczna
×