Skocz do zawartości
Michał

Monitorowanie zużycia źródeł światła domowym sposobem

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

parę osób pytało mnie na PW o faktyczne doświadczenia ze zużyciem świetlówek T5, a dziś kolega Grzegorz zadał podobne pytanie w wątku o HQI.

Pisałem już o tym domowym patencie w naszym wątku o T5, ale pomyślałem że warto założyć i podczepić osobny wątek, by był widoczny. 

Przede wszystkim trzeba zapoznać się ze specyfikacją jaką podaje producent. A później zużycie można mierzyć za pomocą aplikacji luksomierzy dostępnych za darmo na smartfony. Nawet jeśli nie dają nam one precyzyjnego, dokładnego odczytu, to na pewno jest to odczyt powtarzalny. Wystarczy zanotować ile luksów mieliśmy w danym miejscu pod lampą i za jakiś czas ponownie zmierzyć, w tej samej odległości od lampy i uzyskamy jakie takie pojęcie o tym ile procent mocy zostało już wypalone. 

Ten sam sposób może nam się przydać do ustawienia chłodzenia popularnych lamp ATI Sunpower - przełączamy obroty wentylatorów, czekamy kilka minut i mierzymy ilość luksów. Podobnie jak powyżej, nawet jeśli odczyt nie jest super dokładny, to i tak będziemy widzieli, czy nam wzrosła ilość światła czy spadła.

Trzecie zastosowanie znajdziemy przy wymianie źródeł światła, lub przy przejściu na zupełnie inne. Możemy porównać stary i nowy odczyt by wiedzieć czy mamy tego światła dużo więcej i istnieje ryzyko poparzenia korali, czy może światła jest tyle samo lub mniej.

Pozdrawiam 👋🏼

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Michale,dzieki za rozpoczecie Tego watku,jak sie nazywa wspomniana przez Ciebie aplikacja?,z checia ja pobiore i "zmierze" swoj zarnik.pozdrawiam polosolych

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Luxomierz czy jakoś tak ;) przy lampie led pokazywało cuda brakowalo u mnie skali

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, klakier35 napisał:

Michale,dzieki za rozpoczecie Tego watku,jak sie nazywa wspomniana przez Ciebie aplikacja?,z checia ja pobiore i "zmierze" swoj zarnik.pozdrawiam polosolych

Wpisz lux meter

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak macie telefon samasunga to możecie wpisać kod  ✱# 0✱#  pokaże  Wam się ukryte menu serwisowe,naciskacie na SENSOR i ukazuje się między innymi luksomierz.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Krzysiek,wstukalem w klawiature ten kod,nacisnalem na sensor i wyskoczyly jakies dziwy, Accelerometer Sensor -ciagle na ekranie mrugaja jakies cyferki oraz nizej Proximity Sensor ,co dalej z tym zrobic by moc wlaczyc wlasciwy luxometr?,pozdrowka wszystkim

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

U mnie w menu Sensor trzeci od góry jest Light Sensor i podaje wartość Lux.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
53 minuty temu, klakier35 napisał:

https://allegro.pl/miernik-swiatla-luksomierz-swiatlomierz-gm15-i7069584303.html

Michal,czy takim przyrzadem mozna by to sprawdzic?,mozesz cos naskrobac? .U mnie w "szajsowatym" samsungu niestety tego brak,pozdrowka

Fajnie jakby był wodoszczelny albo na przewodzie czujnik żeby sobie pomierzyć co mamy w akwarium a nie w powietrzu 😛 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
10 godzin temu, klakier35 napisał:

@Krzysiek,wstukalem w klawiature ten kod,nacisnalem na sensor i wyskoczyly jakies dziwy, Accelerometer Sensor -ciagle na ekranie mrugaja jakies cyferki oraz nizej Proximity Sensor ,co dalej z tym zrobic by moc wlaczyc wlasciwy luxometr?,pozdrowka wszystkim

Grzesiek nic nie zrobisz bo Masz starszy model telefonu.Sprawdziłem u siebie mój stary galaxy ace2 i rzeczywiście nie ma tego luxometra .W tych nowych modelach wszystko jest nawet jest barometr który pokazuje ciśnienie w hPa przydatne dla wędkarzy tak na marginesie.Pozdrawiam Krzysiek

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi