Skocz do zawartości
Michał

Kyocera LED - wyczekiwany przełom w technologii oświetlenia akwarystycznego?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam reefclubowiczów,

słyszał ktoś z was o... nowych LEDach Kyocera? Parę miesięcy temu wspomnieli o tej dużej, japońskiej firmie na reefbuilders https://reefbuilders.com/2018/04/23/kyocera-will-join-aquarium-led-business-soon/

Niedługo potem Kyocera ogłosiła, że wprowadza na rynek nowe, pierwsze na świecie oświetlenie LED full spectrum, specjalnie zaprojektowane na rynek akwarystyczny. Super imitujące słońce itd.  I z tego co tu widzę, to faktycznie z jednej diodki mamy pokryty jakiś zakres spektrum, a nie jak do tej pory w chińskich lampach i ich zachodnich odpowiednikach - kombinacje różnokolorowych diodek.

https://global.kyocera.com/news/2018/0702_leda.html

W Japonii były już w użyciu z dobrymi wynikami. Ale co ciekawe - od paru miesięcy testują je w Korallen Zucht i mówią, że rezultaty są bardzo dobre. Czyżby wreszcie przełom i prawdziwy, diodowy zamiennik HQI? Czy znowu marketing? Wiem że w KZ testowali też różne inne lampy LED i przez te wszystkie lata mówili, że lampy LED nie są w stanie zaoferować takich rezultatów, jak tradycyjne źródła światła. Ja sam z własnego doświadczenia mogę powiedzieć to samo. Tym razem KZ podaje, że po kilku miesiącach oświetlania ich akwarium wystawowego lampami Kyocera, zachowali dobre kolory, ale tempo przyrostu na niektórych koralach się wręcz podwoiło 😱

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ile W na m2 ich potrzeba ? Na filmie lampy gęsto zawieszone. Czerwony kolor fajnie "wyjęty".

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeszcze się w to do końca nie wgryzłem. Ale widzę że rozesłali te lampy po świecie na testy. 

Na ten moment wydaje mi się, że te lampy mają określone spektrum. Jest kilka typów tych diodek, każda oddaje spektrum światła na określonej głębokości - powierzchnia ziemi, 2,5 metra pod wodą, 11 metrów pod wodą i kolor deep blue do celów czysto estetycznych - odpowiednik royal blue.

I każda taka lampa ma konkretne spektrum spośród tych powyższych, nie mamy tutaj nic do gadania. Czyli coś jak z tradycyjnymi żarnikami HQI i świetlówkami. Dlatego tam w KZ jest tak napakowane tych lamp. Spektrum potrzebne dla  życia w jednej lampie, niebieski kolor do cieszenia oczu osobno.

Oglądam od dawna japońskie zbiorniki i oni tam oświetlają akwaria w taki właśnie "odmienny sposób". U nas przyjęły się płaskie i schludne lampy. Oni wieszają stelaże jak w teatrze czy na koncercie, a na nich lampy led czy hqi ustawione pod różnym kątem. 

Ich rozwiązanie może powodować różne wrażenia estetyczne, ale jest to lepsza droga. My mamy amazing kolory, gdy patrzymy od góry, a oni mają amazing kolory ze wszystkich stron.

Myślę że u nas się to jednak nie przyjmie jako standard.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czyli że każda dioda jest RGB - wszystko w jednym. To czego nadal szukam w mojej lampie - pełnego spectrum. Gdyby się miało jakiś miernik to nie problem żeby to zrobić, a tak idzie się po omacku i na oko 😛 niby mam diody fullspectrum i do tego blue, royalblue, white 14000-20000k ale brakuje chyba jeszcze 6500k cieplejszej barwy. Ciekawe ile takie diody Kyocery będą kosztować :hyper:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, fresz33 napisał:

Gdyby się miało jakiś miernik to nie problem żeby to zrobić, a tak idzie się po omacku i na oko 😛

Producenci dotychczasowych lamp LED mają takie mierniki, a i tak jest lipa ;) bo technologia sama w sobie miała braki, tak jak producenci mają braki w zrozumieniu tego jak działa światło i jak działa aparat fotosyntetyczny. 

To jest to czego brakowało w poprzedniej generacji diodek, własnie wymieszania tych wszystkich kolorów w jednolite światło. Nawet zwykłe diody RGB to trzy mniejsze, osobne diody, emitujące światło jednolite i wymieszane tylko dla naszych oczu, ale nie dla rośliny. Nie tędy droga.

W Kyocera diodki działają na podobnej zasadzie jak świetlówki T5 i żarniki HQI, w których mamy wymieszane 3,4,5 chemikaliów generujących jakiś kolor i w efekcie jednolite światło pokrywające jakieś spektrum od-do. Dlatego reklamują je jako pierwsze na świecie - prawdziwe full spectrum.

Ceny pewnie będą na poziomie diodek premium, Japonia to nie jest tani kraj. Jednak uważam, że najważniejszy jest przełom technologiczny. Zaraz inni zaczną podrabiać te diody i być może wkrótce pojawią się lampy LED które naprawdę zastąpią T5 i HQI, a nie jedynie usiłują ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No i jeszcze jakby zrobili te diody w kształcie litery U to było by większe pokrycie bez cieni które niestety są przy diodach LED. 

https://www.theautochannel.com/news/2016/08/22/273457-press-information-kyocera-introduces-customized-led-module-with-colour-spectrum.html

Dziwne jet to że nadal nie wprowadzili tego do sprzedaży bo już trochę czasu minęło od ukazania się tego rozwiązania (2016r.), a pisali według tłumaczenia:

Cytat

Oświetlenie LED akwarium Kyocera będzie dostępne na rynku japońskim w połowie sierpnia w czterech typach:
• Marine Blue odtwarza spektrum światła słonecznego na wysokości 2,5 m poniżej poziomu morza
• Aqua Blue odtwarza spektrum światła słonecznego na wysokości 11m poniżej poziomu morza
• Naturalna biel odtwarzająca podobne widmo światła słonecznego nad ziemią
• Deep Blue do celów zdobniczych

Ogólnie każda lampa świeci innym kolorem i trzeba mieć jednak kilka żeby mieć pełne spectrum 😛 chyba że zrobią lampy z kompletem diodek.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Typowy marketing jak dla mnie.  Światło to fala i co i w jaki sposób emituje te fale ma małe znaczenie. Każda dioda emituje fale w określonych częstotliwościach. Nasze oczy to jedno - wiadomo jak są zbudowane i jak widzimy kolory. Druga rzecz to widmo. Nauka jest raczej poznana w tej materii.  Jeśli jedna dioda emituje światło w zakresie dajmy na to 400-500nm, druga 500-600nm, trzecia 600nm-750nm  to masz prawie całe pasmo widma pokryte. Jedna dioda nie musi świecić całym zakresem widma.  Światło ma naturę falową i fizyki nie da się w tym punkcie oszukać.  Dlatego warto patrzeć na charakterystykę diód. 

Fotosynteza np. chlorofilu nie wymaga wszystkich częstotliwości fal świetlnych widma. Dlatego profi plantacje używają głównie niebiesko/czerowno/różowych barw świetłowek. Reszta częstotliwości to strata energii na ich emisję.

Dalej idąc - dochodzą zjawiska interferencji, dyrfakji itd itd. Znajdę chwilę czasu dzisiaj pokaże Wam dwie acry z mojego baniaka. Matecznik i "szczepę" która odłamałem i ustawiłem 20cm niżej. Wszystko pod tym samym oświetleniem ;) Obiecuję, że różnica będzie widoczna gołym okiem xD ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Na obydwu zdjęciach jest dokładnie ten sam koral. Ta sama woda, ten sam zbiornik, to samo oświetlenie. Różnica ? Jeden rośnie przy powierzchni, drugi został po odłamaniu postawiony jakies 20-30 cm niżej. Oświetlenie LEDy tzw chińskie pierwsze eRybkowe + 2 świetlówki - obecnie jakaś purple i jakaś actynica. Chyba Giesemanna.
Przy powierzchni:
_MG_4379.jpg

Troszkę niżej:
_MG_4380.jpg

Myślę, że różnicę w wybarwieniu korala widać ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nawet polipy zmieniły kolor ;)

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Oczywiście przy odłamaniu ten hyacinthus był różowo/fioletowy ;)  Jak zzieleniał w ramach eksperymentu przeniosłem fragment zielonego bliżej powierzchni poszedł z powrotem w "róż/fiolet".  Częstotliwość fali to jedno (dla naszego oka barwa) ale jest jeszcze coś takiego jak irradiance. Nie wiem jak to przetłumaczyć na polski (napromieniowanie, irradiancja ?)  ale chodzi o dawkę energii jaką się dostarcza na jednostkę powierzchni. I to głównie o to chodzi IMHO. Albo niedoświetlamy baniaków albo prześwietlamy za mocno używając LED. W przypadku LED mamy wiele opcji sterowania więc kombinujemy ze światłem pod nasze oczy kompletnie nie zdając sobie sprawy jak świecimy. Ciężko określić ile tej energii o odpowiedniej częstotliwości dostarczamy koralom - dla naszego oka jest jasno, dla korali ilość energii jest za mała. Z T5 sprawa jest prosta, nasze kombinacje co najwyżej skupiają się na doborze rur typu "biała", "niebieska" "aktyniczna" "purple".  Ale nad ilością energii wysyłanej przez świetlówkę nie powalczymy, no chyba, że ktoś ma jakieś stateczniki ściemnialne i będzie jechał na 50% czy coś takiego. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No ja właśnie czytając takie informacje na różnych forach "bałem" się podkręcać lampę ledową bo myślałem że koralowcom to nie podpasi i będę je "palić" ;) dobrze że miałem na miejscu kolegę ze zbiornikiem 1200l u którego zawsze mi się wydawało że jest dużo jaśniej - pierwsze spojrzenie i Wow (ma lampę PS T5) i po kilku odwiedzinach stwierdziłem albo wóz albo przewóz podkręcam no i wyszło na plus spsy ruszyły.

Ja niestety mam przyzwyczajenia po poprzednim pierwszym zbiorniku "szkoleniowym". Przyzwyczajenie do koloru royalblue, gdzie przez cały dzień koralowce (miękkie) były mega fluo i te kolory były cały czas, przeważająca kolekcja zoanthusów rosła i niczego jej nie brakowało. Tutaj przy mixie ciężko jest się pogodzić i przestawić na światło bardziej white niż blue

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Offtop, ale ustaw sobie tak żeby white było jak Cię nie ma w domu ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak własnie jest, pisałem miesiąc temu w temacie z moim zbiornikiem że najładniej jest o wschodzie i zachodzie gdzie pali się przewaga niebieskich i wtedy podniecam się zbiornikiem heh

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi