Skocz do zawartości
Many 1974

Wszystko o pH w akwarium morskim

Rekomendowane odpowiedzi

Na Naszym forum brak takich informacji, to postanowiłam poruszyć ten temat.

Z racji że Mikołaj przyniósł sporo paczek, między innymi ręczny elektroniczny miernik Ph, to zaczęła się zabawa.  Kto czytał mój wątek w galerii zbiorników to wie że od zawsze mam problem z niskim Ph,  miałem zasysanie powietrza do odpieniacza podłączone bezpośrednio z dworu co też nic nie dawało.

Ph mierzone testem saliferta zawsze pokazywało mi 7.5-7.7, myślałem że nie umiem dokładnie odczytać wyniku, albo test jest wadliwy, ale po skalibrowaniu miernika odczyt Ph też wyszedł 7.7.

Z ciekawości zbadałem wodę po osmozie, a tam wyszło Ph 5,5,  wielkie było moje zdziwienie ponieważ zawsze sądziłem że tak czysta woda powinna mieć odczyn obojętny około Ph 7.

Napiszcie koledzy czy u Was też tak jest , czy nie jest to jedna z przyczyn że nie można naturalnymi metodami wyżej podbić tego parametru, i czy jedyną rzeczą na podniesienie Ph do wartości 8.1-8.3 będzie zastosowanie wody wapiennej?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To jest normalne zjawisko.

Jak napisałeś odczyn obojętny to 7.0 ale woda RO jest wyjałowiona i nie ma żadnych czynników buforujących pH. Dlatego też bardzo łatwo zachwiać pH wody RO w którąkolwiek ze stron. Membrana RO nie usuwa CO2 z wody, po opuszczeniu filtra nasza świeża woda jest dodatkowo zakwaszana przez CO2 z atmosfery. Dlatego mierniki pokazują lekki odczyn kwasowy 5.0-6.5.

Jednak jest to taka "słaba" kwasowość którą można bez problemu podbić.

Składniki soli powinny to natychmiast wyrównać do właściwego poziomu.

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wielkie dzięki Panowie za zainteresowanie, uspokoiliście mnie, bo już myślałem że coś jest nie tak z tym moim źródełkiem.  

Pomyślałem już sobie, że producenci soli tak dobierają komponenty, żeby na przykład Ph podnieść o 1-1.5 powyżej pewnej bazy, w tym wypadku wody RO o Ph obojętnym, tak żeby po wymieszaniu Ph było powyżej ośmiu i to właśnie z tego powodu nigdy nie mogę Ph podnieść powyżej 7.7😂

No dobra, skoro temat już istnieje, to może poopisujmy tu różne sprawdzone metody na podniesienie Ph wody, przyda się dla potomnych, i oczywiście dla mnie😃

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak nieśmiało jeszcze zapytam, czy rozrabiając płyn do kalibrowania mierników PH  (proszek w tych saszetkach), użyta do tego celu woda RODI o różnym początkowym poziomie PH (5.0-6.5 PH) nie wpłynie na końcowe PH tego roztworu kalibracyjnego?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Raczej nie. Tak jak pisałem wcześniej, te wahania pH robi dwutlenek węgla i dlatego są tak duże, bo nie ma żadnych "przeciw-buforów". Później jak do wody dodane są już sole/chemikalia (buforujące pH) to atmosferyczne CO2 nie ma już tak dużego wpływu na pH. Dlatego wystawianie odpieniaczy za okno itp - niewiele nam pomaga.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
12 godzin temu, Michał napisał:

Raczej nie. Tak jak pisałem wcześniej, te wahania pH robi dwutlenek węgla i dlatego są tak duże, bo nie ma żadnych "przeciw-buforów". Później jak do wody dodane są już sole/chemikalia (buforujące pH) to atmosferyczne CO2 nie ma już tak dużego wpływu na pH. Dlatego wystawianie odpieniaczy za okno itp - niewiele nam pomaga.

Tak myślałem, ale lepiej się upewnić, kto pyta nie błądzi :yes,  dzięki :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi