Skocz do zawartości
Michał

Lampy LED i problemy z tym rodzajem oświetlenia

Rekomendowane odpowiedzi

Ale te sicca wyglądają porządnie. I to jest to ze ładnie je rozmieścili na dużej powierzchni to może zdać egzamin. Taki jeden panel by mi starczyl do oświetlenia akwa i pokoju :-)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Narzekacie, a ja tak sobie ostatnio myślałem aby zrobić taką wąską belkę z samymi niebieskimi ledami aby uwypuklić kolory lps-ów. Zrobiłbym sobie ją tylko tak, żeby świeciła na początku i końcu dnia.

Albo iść na łatwiznę i dać świetlówkę aktyczniką, ale szkoda mi trochę miejsca w lampie. Teraz widzę, że idealna lampa to na 8 rur :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Narzekamy na LEDy jako jedyne źródło światła :) Ale takie kombinacje z T5 jak chcesz Artur zrobić są według mnie jak najbardziej OK.

To może być niezły pomysł, kombinowałem kiedyś z ATI Actinic i nie pamiętam czy efekty były aż takie widoczne jak po doświetleniu niebieskimi diodami.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

LED'y posiadam i uzywam od początku mojej zabawy z morszczyzną.

Szczerze powiem czasem mam mieszane odczucia ... ale moim zdaniem z LED'ami da się żyć i osiągać pozytywne i zadowalające efekty.

Miałem moment w mojej zabawie z morszczyzną kiedy SPS'y zadziwiały mnie kolorystyką i kondycją.

Niestety przedawkowałem ZS i wszystko poleciało, od tamtego momentu nie udało mi się póki co powtórzyć tego stanu.

Tak czy inaczej nie poddaję się i próbuję dalej szukać złotego środka na kolor przy tym oświetleniu ...

Może link poniżej będzie dobrym przykładem do pozytywnego podejścia do tego typu oświetlenia.

http://www.reef2reef.com/forums/reef-aquarium-spotlight/72564-reef-spotlight-november-2011-acrotrdco.html

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ładne akwarium. Oświetlenie dość równomiernie rozłożone ponad akwarium, dlatego jest dużo lepiej doświetlone niż na przykład pod Radionem.

A ty jakimi LEDami świecisz Jacku?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja świecę lampami PS ... generalnie pewnie dlatego takie, że w momencie kiedy startowałem nie miałem jeszcze rozeznania w innych firmach.

Lampy mam poweiszone dość nisko bo około 8 cm nad taflą wody ... pewnie można wyżej ale nie chcę robić za wysokiej korony u góry zbiornika.

Poniżej pozwolę sobie wrzucić kilka fotek z poprzedniego zbiornika ... jeszcze z dobrych czasów ... nie wiem jak innym odpowiada barwa ale ja byłem naprawdę zadowolony z efektów uzyskanych pod LED'ami.

DSCF3656_1.jpg

DSCF3643_1.jpg

DSCF3604_1.jpg

20120805_194716.jpg

20121201_154109.jpg

bez%25C2%25A0tytu%25C5%2582u.JPG

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No ja dostrzegam pewne prawidłowości dla ledów. Ostre cienie i wzrost bardziej w patyki. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kilka dni temu gdy rozmawiałem z Arturem z Aquaworldu to zgadało się o LEDach i według jego relacji miał Maxspecta i takie same problemy jak ja pod Radionem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Maxspect ma podobnie umieszczone Ledy może stąd te problemy.

Nie ma co wieszać psów na ledach są zbiorniki gdzie one działają i to całkiem dobrze. Ja myślę że duże znaczenie ma wybór led przy zakupie. My dokonaliśmy błędnego :-)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Są zbiorniki w których ledy działają ;-)

hehehe mój??? 

Dzieła ale ja uważam, że na T5 byłoby o wiele lepiej i oszczędniej. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W moim działa ... ale widzę też że na samych Ledach typu White, Blue, Royal Blue nie mam zadowalających efektów.

Dołożenie T5 wizualnie i jak na moje oko dużo dało dla koral ... teraz mam stare lampy w pierwszej wersji z reefsklepu i dwie T5 54 W Geissman  - Actinic i Pure Actinic i jest znacznie lepiej niż na samych Ledach (to że Geissman to przypadek bo nie było ATI ... ale jak dla mnie nie ma znaczenia)... czyli się da :smiling:  ... co ludek to opinia i bądź tu mądry :thumbup:  czy to ledy czy żarówki z markietu ważne żeby zwierzaki były zadowolone i my sami :stuart:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja swoje refugium na ledach powoli likwiduję, szczepki które wrzuciłem tam na próbę nie za bardzo chciały rosnąć, seriatopora wróciła już na górę, bo traciła polipy. Tylko glony mi tam fajnie rosły, ale nie te co chciałem :)

Może spróbuję jeszcze raz z 2x24 T5

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Artur jak zależy ci na miejscu to wrzuć powercompacty. te najmniejsze się nie opłacają bo kosztują 60 kilka zł ale już 36W i 55W są tanie w porównaniu do zwykłych liniowych świetlówek. Bo 55W PC kosztuje 6-10 zł więcej niż 24W PC ;-) heheh stąd ja postanowiłem zamienić jedną 36W na 55W (67 na 73 zł) i przestanę świecić częścią ledów chyba. lub zrobię taką jazdę, że wymienie wszystkie ledy na RB, a świetlówki będę wrzucał tzw białe. Bo stwierdziłem, że diody RB dają o wiele więcej światła niż świetlówka aktyniczna. Białe ledy śmiało można zastępować o wiele wydajniejszymi świetlówkami. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak dla mnie z LEDów to do akwarium nadają się tylko RB żeby wyciągnąć fluorescencję, resztę diod zostawiłbym w urządzeniach dla których powstały - w zmywarkach, mikrofalówkach itd :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Fauna Marin wprost zaleca kombinację HQI z T5, LED z T5, lub tylko T5... same LEDy wykluczają ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

4-letnia lampa LED z sektora "premium", z tego co pamiętam 750 euro za sztukę ;)

Zobaczcie jak popalone są diody i soczewki...

Ile świetlówek można kupić za 750 euro? Chyba na więcej niż 4 lata ;)

Foto znalezione na FB.

post-2-0-95064500-1533319389_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kurde, a tak wszyscy producenci jednomyślnie chwalą, że żywotność 50,000h,  a te ze zdjęcia to jakieś jedną trzecią tego przepracowały, i to jest produkt premium.

Nie chce mi się teraz sprawdzać, ale producenci świetlówek chyba też piszą że wytrzymają 15,000-25,000h, i to by się zgadzało, bo ostatnio u nas na forum było pisane, że po początkowej utracie kilku procent mocy świecą bardzo długo, oczywiście jeśli zasila je jakiś markowy zasilacz, a nie jakieś chińskie, wiadomo co  ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 3.08.2018 o 20:03, Michał napisał:

4-letnia lampa LED z sektora "premium", z tego co pamiętam 750 euro za sztukę ;)

Zobaczcie jak popalone są diody i soczewki...

Ile świetlówek można kupić za 750 euro? Chyba na więcej niż 4 lata ;)

Foto znalezione na FB.

post-2-0-95064500-1533319389_thumb.jpg

Miałem kiedyś radiona X30W pierwszej generacji nacieszyłem się nim ze 6 miesięcy, piorun strzelił w pobliski słup i popaliło mi ze 70% urządzeń w domu w tym radiona, w sumie w akwarium tylko on się spalił i zasilacze modułowe, był nienaprawialny bo wszystko kompaktowe na płytkach wielowarstwowych, a ceny części dorównywały cenie nowej lampy, wtedy doszedłem do wniosku jak lampa LED to tylko DIY bo jest mega prosta i tana w ewentualnej naprawie, ja będę teraz testował mój nowy wynalazek 320W taka hybryda LED na diodach Cree i Power Led 🤩

2up4i1c.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ceny lamp LED są chore. Producenci utrzymują, że to odpowiednik HQI tylko że oszczędzamy na prądzie i wymianie żarników/świetlówek. Co już w tym wątku obliczano i jest to bzdura, tym większa im większy mamy zbiornik.

Drugą sprawą jest "podatek od morskiego". Janusze nauczyli się, że morszczak przeważnie jest zamożny, więc trzeba go "strzyc". I mamy Radiona za 750 euro, a podobna lampa LED do terrarium/paludarium, z kontrolowanymi kanałami, wschodami/zachodami, burzami... kosztuje 250 euro...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Michał za kawałek blachy np ATI w której jest tylko statecznik, gniazda świetlówek, kabelki też trzeba sporo zapłacić. To jest właśnie tech chwyt, że "morszczaka" trzeba strzyc ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mam już trochę za sobą jeżeli chodzi o lampy szczególnie LED i powiem Ci tak że jeżeli chodzi o oszczędność na rachunkach za prąd to chyba mega mit, wychodząc z założenia jak to kiedyś się utarło 0.5W w Ledach to jakby 1W w T5 według mnie bzdura, mam w głównym zbiorniku po wymiarach 390L (100x60x65) faktycznie odliczając podłoże i odległość od krawędzi baniaka jest coś około 300L z kawałkiem, teoretycznie 120W w ledach + T5 1x45W powinna dać radę, a tu dupa nawet miękkie żyły na krawędzi wegetacji, odpaliłem w niedzielę drugą lampę zaczynam od poziomu 150W i jadę do 250-300W zobaczymy jeszcze + 1x T5 45W dołożę korale i zobaczymy efekty to coś więcej napiszę, ale oświetlenie Led jest dużo wygodniejsze i bardziej elastyczne do regulacji dlatego przy zakupie lampy Led tym bym się kierował a nie chęcią oszczędzania na rachunkach za prąd, bo można się łatwo rozczarować potem się dokłada T5 niestety, albo drugą lampę Led

PS., moja lampa to hybryda Cree i power led mogę napisać bo mam porównanie Cree RB ma inną barwę przesuniętą w stronę niebieskiego (dodam ze bardzo ładna barwa) a Power Led bardziej w stronę fioletu to już tak mniej mi się podoba, ale po wymieszaniu jest całkiem ciekawie :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Niby tak, ale jednak te chińskie lampy T5, czy nawet ATI są rozsądniejsze cenowo w porównaniu do DIY niż diodki vs DIY diodki. Już nie wspominam że za lampę 8x80W dałem 450 euro, a żeby tak samo doświetlić zbiornik potrzebowałbym z 6 Radionów co daje 4500 euro na same lampy (po 750, teraz są droższe). Gdzie tu oszczędność? To są dekady wymian świetlówek i prąd do nich. I wydając tą górę pieniędzy wciąż masz gorsze rezultaty niż pod 10x tańszym T5 lub HQI. 

Niedawno czytałem, że ktoś, chyba nawet Samsung, testuje z bardzo dobrymi rezultatami technologię OLED, taką jak w wyświetlaczach telefonów, na potrzeby budowy oświetlenia. To może być to czego brakuje dzisiejszym lampom LED. Bo można śmiało powiedzieć, że już osiągnięto co można było osiągnąć i rozwój tych lamp się zatrzymał.

Za to taki panel OLED (wielki jak telewizor) mógłby ładnie i równo doświetlić akwarium. Dostalibyśmy kontrolę nad kolorem światła, jego mocą, ale jednocześnie byłoby ładnie "wymieszane" w jednolity kolor, nie tak jak jest to dziś.

Czekam aż OLEDy wejdą do hobby i zobaczymy ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
22 minuty temu, Michał napisał:

Czekam aż OLEDy wejdą do hobby i zobaczymy ;)

ooooooo to może zobaczysz w akwarium u swoich dzieci jak będziesz na emeryturze 😛

23 minuty temu, Michał napisał:

Niby tak, ale jednak te chińskie lampy T5, czy nawet ATI są rozsądniejsze cenowo w porównaniu do DIY niż diodki vs DIY diodki.

a nie wiem kwestia czego oczekujesz od lampy jak ma tylko dobrze świecić to może być bardzo tania, jak masz fazę jak ja :) to jest drożej ale nadal kilka razy taniej nić porównywalna markowa lampa LED

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zróbmy listę ulubionych acropor najlepiej ze zdjęciem. 10 szt. Waszych „top must have”. Mogą być te co macie lub te co pozostają w strefie marzeń.

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi