Skocz do zawartości
Michał

Lampy LED i problemy z tym rodzajem oświetlenia

Rekomendowane odpowiedzi

No,  teraz to już Michał nie będzie narzekał,  że zdjęć mało 🤩 👍

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Żółta Millepora :D

Strawberry Shortcake Microclados

Ice fire Echinata

różne czerwone i różowe do wyciągania tego zeo-różu.

wszystkie zdjęcia z Google niestety

DSCN1242.jpg

152d735f1d35d52d3b20a4436ed2b1ee.jpg

UC4andhalfinch-aussie-ice-fire-echinata-298.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja zaproponuję montiporę różową. 😍 Musi być jeszcze bardziej wybarwiona ale już powolutku pokazuje pazurki.

_IGP2794.jpg

_IGP2795.jpg

_IGP2793.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Acropora Red Dragon 

Sarmentosa Jacka (post 28.12.2018) :)

Żółta włochata Millepora

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mnie powaliły acroporki z tego filmiku.

Może ktoś w skrócie przetłumaczyć o czym w nim mówią?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Że sekretem ładnych korali jest systematyczna praca przy zbiorniku, robienie testów, podmiany co tydzień. Że trzeba obserwować własny zbiornik i to jak on reaguje, a nie kopiować to co robi ktoś inny, bo każdy zbiornik reaguje inaczej i wymaga osobnego podejścia. Trzeba się samemu nauczyć czym i jak długo świecić, czym karmić i jak często itd. On świeci 12h blue i 5h white. Gość się pyta o Acro Power, a ten mówi że ludzie którzy niczego nie dozują mówią "wooow ale mam kolory i przyrosty po tygodniu", ale jak ktoś dozuje aminokwasy i czymś tam podkarmia to nie zobaczy żadnej różnicy. On reguluje sobie poziomy NO3 i PO4 za pomocą karmienia i celuje tak żeby był najlepszy kolor/wzrost. Stara się trzymać NO3 zawsze powyżej 10 ale poniżej 30. PO4 jak najbliżej zera, ale nie zero, bo jak jest zero to za jakiś czas przychodzą problemy. Potem rozmawiają o cyklu oświetlenia, kolorze światła, o dozowaniu, o tym żeby w przypadku wtopy łamać korale, bo szczepki przeżyją, a całe kolonie nie. 

Jeśli interesuje Cię konkretny fragment to mogę w wolnym czasie przetłumaczyć.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
12 minut temu, Michał napisał:

Jeśli interesuje Cię konkretny fragment to mogę w wolnym czasie przetłumaczyć.

Nie, bez przesady i dzięki za tłumaczenie.

Myślałam,że może zawarta jest jakaś "tajemna wiedza" w tych wypowiedziach ;) Korale boskie, to człowiek się zainteresował 😜

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Żandej wiedzy tajemnej, sklep Pirates Reef Corals się zareklamował i tyle :)

Korale filmowane przez filtry, pod niebieskim światłem i wyglądają miodzio, ale na ujęciu gdzie kręcą już normalnie i stoją koło baniaka naprzeciwko siebie już tyłka nie urywają.  Ostatnio jeden z forumowych artystów fotografów wrzucił podobne fotki z równie kosmicznym rezultatem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
18 minut temu, Michał napisał:

Ostatnio jeden z forumowych artystów fotografów wrzucił podobne fotki z równie kosmicznym rezultatem.

No i pękła bańka marzeń 🤣

Nie wychylam się więcej, a film może usuń bo kolejny naiwny jak ja pomyśli, że są takie acry ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
No i pękła bańka marzeń
Nie wychylam się więcej, a film może usuń bo kolejny naiwny jak ja pomyśli, że są takie acry
Są ale pod ledami i oglądane od góry o czym przekonał się choćby Jacek.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ledy ...? to i z H.chrysus zrobią rybkę o nieprawdopodobnych kolorach.

Jeśli zbiornik jest na ledach to bądźmy ostrożni w ocenie kolorystyki. Led robi cuda ale ma się to nijak do realiów.

Na imprezach disco też białe koszuli są błękitne , zielone , czerwone .. takie lgbt ... niech zbiornik zaświeci na biało wtedy się okaże co w trawie piszczy.

PK

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
10 godzin temu, r.i.p napisał:

Ledy ...? to i z H.chrysus zrobią rybkę o nieprawdopodobnych kolorach.

Jeśli zbiornik jest na ledach to bądźmy ostrożni w ocenie kolorystyki. Led robi cuda ale ma się to nijak do realiów.

Na imprezach disco też białe koszuli są błękitne , zielone , czerwone .. takie lgbt ... niech zbiornik zaświeci na biało wtedy się okaże co w trawie piszczy.

PK

W punkt! 

Dodatkowo dopalenie diodami uv to już w ogóle totalny efekt wow. 

Dla mnie zwykłe zakłamywanie rzeczywistości. 

Tylko białe światło pokaże kto jest prawdziwym "zawodnikiem", a kto farbowańcem 😉

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Też przyglądam się jak ludzie manewrują z diodami royal blue, blue, uv, ustawieniami lamp, żeby mieć kolory. Eksperymentują ze skrajnie nienaturalnym oświetleniem i zaraz potem wpadają na inne problemy.  A jeszcze 10-15 lat temu mistrzowie tego sportu trzymali korale pod HQI 10.000k, kolory mieli bajeczne, przyrosty monstrualne. A dziś o takim świetle można przeczytać, że fee, że żółte i nie rośnie nic poza glonami :)

Każdy wybiera to co jemu się podoba.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ale kto mówi że takie światło pali się cały czas? ;) ja mam na przykład tylko wysterowane tylko na wschody i zachody żeby było cukierkowo.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Red Sea prezentuje "reef safe" :D lampę do akwarium morskiego. Podobnie jak Giesemann czy Philips, lampy mają mniejszą moc i gotowe ustawienia, które służą jako wskazówka dla osób nie mających pojęcia jak taką lampę "ręcznie" ustawić (99% z nas). Czyli na odwrót niż w USA, gdzie jakość lampy okresla się miernikiem PAR i możliwością "konfigurowania każdego kanału osobno". Reef safe lampa podobno była 2 lata testowana zanim wyszła na rynek, to również odwrotnie niż w USA :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Marketyng dźwignią handlu. Mi się nie podoba jak świecą te lampy nad zbiornikiem który jest za nim.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 minutę temu, fresz33 napisał:

Mi się nie podoba jak świecą te lampy nad zbiornikiem który jest za nim.

Też tak mówię. Jakieś takie tępe i bez głębi jest to światło....

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Lubie patrzeć na akwarium morskie po to je przecież mam.  Widziałem niejedno z lampami LED i powiem Wam, że mnie nie udało się dłużej przy nich posiedzieć bo oczy bolały od tego głębokiego niebieskiego. Nawet w pobliskim sklepie gdzie dominuje w pomieszczeniu wstępnie atrakcyjny cukierkowy niebieski po wyjściu ciesze się, że słońce świeci na niebie.

Nie wierzę, że koralowce lubią LED.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Takie "trupie" to światło. A gdy testowałem diodki u siebie to również mnie oczy bolały od tego nienaturalnie niebieskiego royal blue.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A u mnie świecą ledy + t5 i oczy mnie nie bolą , przy właczonych obu typach światła bliki są oki ale przy samych ledach wydają się być za mocne do czego też idzie się przyzwyczaić

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi