Skocz do zawartości
Michał

Lampy LED i problemy z tym rodzajem oświetlenia

Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo ciekawą lampę wymyśliło ATI. Wizualnie świetna, technicznie też fajna, szczególnie gotowe programy pod koralowce. Jeszcze jak by cena była bardziej przystępna to było by WOW. Aczkolwiek w porównaniu do innych lamp cena  (830 euro), wypada  całkiem dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
26 minut temu, malawian napisał:

Znasz może model tej lampy?

slyszalem dobre opinie na temat Goesemanna hybryd. Jednak ceny mają konkretne:)

ATI Straton LED

tutaj jest rozpoczęty wątek o tej lampie, na razie nie ma nic ciekawego w tej dyskusji.

http://nanoriffe.de/board13-allgemeiner-bereich/board111-led-beleuchtung/26379-ati-straton-led/

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No lampa ciekawa jak na pasywne chłodzenie. Ciekawe po ilu miesiącach będą się wypalać diody.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja to tak z rozbawieniem patrzę na te "mieszacze" światła LED.

Kiedyś VDR napisał że foton to foton i zacząłem drążyć wątek fotonów na własną rękę i po tym drążeniu jestem zdania że takimi diodami jak teraz są używane nigdy nie podrobimy T5 czy HQI. Musi być szersze spektrum, a nie 5 diodek emitujących jedno konkretne pasmo, czy 5 wyrywków z całego spektrum.

Myślę że producenci lamp to wiedzą, ale skoro ludzie kupują...

Ogólnie to ta diodowa rewolucja trwa już ponad dekadę, a lampy LED wciąż w lesie...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Amen

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mi się podoba lampa Orphek Atlantik V4 ale kurde jej cena... I myślę że jest to lampa która ma wszystko czego ledom brakuje. U mnie w akwarium pod moją wariacją na temat lamp LED DIY też wszystko rośnie łącznie z acroporami pomimo tego że olewam systematyczne podmiany nie mam odpieniacza zerowych nutrientów nie pilnuję suplementacji strontu potasu i żelaza oraz innych a rosną no i kolor światła mnie już satysfakcjonuje.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
6 godzin temu, fresz33 napisał:

No lampa ciekawa jak na pasywne chłodzenie. Ciekawe po ilu miesiącach będą się wypalać diody.

To już właściwe miejsce, więc wklejam to co napisałem w innym temacie.

Myślę, że diody są znacznie skręcone. W filmiku mówią o 153 diodach, chyba, że źle zrozumiałem, a watów ma 230.

4 godziny temu, Michał napisał:

Musi być szersze spektrum, a nie 5 diodek emitujących jedno konkretne pasmo, czy 5 wyrywków z całego spektrum.

Michał masz rację, ja też uważam, że jeszcze daleka droga do jakości światła T5 i HQi. Jednak jak się patrzy na zbiorniki oświetlone tylko LED, to korale wyglądają dobrze. Mają ładne kolory i rosną. Chyba, że to ściema i do zdjęć zawieszane są LEDy😉

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Michał masz rację, ja też uważam, że jeszcze daleka droga do jakości światła T5 i HQi. Jednak jak się patrzy na zbiorniki oświetlone tylko LED, to korale wyglądają dobrze. Mają ładne kolory i rosną. Chyba, że to ściema i do zdjęć zawieszane są LEDy
Nagranie nie oszuka można? Można ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Panowie, a ja powiem tak, że i na ledach się da, ale na T5 czy HQI jest prościej, a efekt końcowy (wygląd korali )  i tak zależy od kunsztu akwarysty, który dokładnie wie dzięki swojej wiedzy, wyczuciu i doświadczeniu, czego i ile potrzebują jego korale.

Taki wirtuoz akwarystyczny to nawet na soli kuchennej i ledach będzie miał lepsze efekty niż nie jeden z nas na innym źródle światła, więc dalsze nasze przekamarzanie się nie ma sensu, bo nie ma odpowiedniego punktu odniesienia.

Żeby wykazać wyższość jednego źródła światła nad drugim, musiał by tylko jeden akwarysta opiekować się kilkoma baniakami o podobnej obsadzie, ale różnym źródle światła, i potem dopiero porównywać kondycję, przyrosty i kolor korali.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Najciekawsze połączenie to T5 i LED - wizualnie. Jak się załączy odpowiednie ustawienie diodami to nawet bury koral pod T5 będzie cukierkiem pod LED. 

Używam a raczej mam hybryde gdzie świece samymi T5 bo ledy musiałem poskrecac na 10-15% przy zawieszonej/położonej lampie jakieś 15cm nad tafla wody (wysokość baniaka to jakieś 55cm) - wiec wyłączyłem LED.

Mozna np w Acroporze w Wwa zobaczyć zbiornik oświetlany hybryda i jak tam SPS wyglądaja. Momentami wyrywa z kapci jak wyglądają tam kolory (o ile się coś nie wywali :))

W mojej ocenie ATI robiąc LEDa nie zrobiło lampy dla akwarystów tylko poszło za tym jaka jest potrzeba klienta na rynku:

- ma wygladac

- nie zjadać za dużo energii

z tego co pamietam to oni chyba maja już w swojej stajni małego LEDa do nano rafek opartego na wyglądzie jak sunpower.

ps. Ktoś kiedyś napisał ze żeby dobrze rosło pod LED to lampa powinna byc 1W/1L wody i chyba nie skłamał - tym bardziej ze ten przelicznik dotyczy się tez i świetlówek jak dobrze pamietam.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kiedyś, po złych doświadczeniach z przeszłości byłem zdecydowanym przeciwnikiem oświetlenia ledowego. Jednak od tego czasu minęło już kilka ładnych lat i odnoszę wrażenie że metodą prób i błędów dobór mocy/kolorów ilości światła poszedł trochę do przodu i są obecnie rozwiązania na rynku w miarę bezpieczne do stosowania. Wcześniej były to raczej rozwiązania oparte na wyssanych z palca założeniach im mocniej tym lepiej gdzie wszyscy wciskali marketingowy bełkot o tym jakie to niby "badania" prowadzili :)

Można oczywiście dyskutować czy są to dobre rozwiązania do powiedzmy wyczynowej hodowli niektórych SPS tym niemniej widziałem już akwaria, które pod ledami funkcjonowały już jakiś czas i korale faktycznie w nich coś tam rosły. Ledy dają na pewno fajną zabawę kolorami jak chcemy sobie dobrać odcień pod upodobania to łatwiej przestawić lampę jak mieszać ciągle świetlówkami czy żarnikami. Tym niemniej nie wiem czy to wina aparatu, źródła światła czy czego tam innego ale wspomniane akwarium powyżej mnie osobiście kolorystyką nie powala - ot poprawne akwarium z nawaloną dużą ilością korali - ale z tego co tam przewijając film zobaczyłem właściciel pracuje w branży więc ma szeroki dostęp do różnych egzemplarzy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Unboxing nowej lampki ATI LED. Bardzo jestem ciekaw jej żywotności bo szybko zrobiła się ciepła...

I jak świeci

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi