Skocz do zawartości
fal

Acropora Millepora

Rekomendowane odpowiedzi

Pewnie temat rzeka ale jak dla mnie to jeden z najpiękniejszych korali SPS.

Moim marzeniem jest zbudowanie nowego zbiornika bazującego w 80% na Milleporach :) , dlatego szukam jak najwięcej informacji na temat tych korali w sieci. Mam aktualnie w zbiorniku dwie odmiany kolorystyczne zielony i taki który chciałby w róż ale za nic w świecie nie może się przełamać. 

Co o nich wiem z własnego doświadczenia :

• Lubią sporą cyrkulację ale zmienną uwielbiają być obmywane
  • Lubią być karmione ( niesamowicie się puszą )
  • Lubią bardzo dużo światła ( po dołożeniu dwóch belek Orphek koral wyraźnie się ożywił )
  • Nie narzekają jak jest mega czysta woda
  • Potrafią sporo wytrzymać więc nie są aż tak bardzo wymagające i trudne w utrzymaniu ( spadek CA w moim zbiorniku do poziomu 220 ich nie zabił ) 
  • Nawet jak zaczynają tracić tkankę przez pogorszenie się jakości wody w bardzo szybki sposób potrafią się regenerować gdy tylko jakość wody się poprawi

Czego nie lubią :

• Cyrkulacji dmuchającej bezpośrednio na nie ( koral zaczyna tracić tkankę )
  • Zbyt zanieczyszczonej wody ( uciekają w brąz ale nadal się puszą )
  • Nie lubią przelewania mikro ( uciekają w brąz )

Co wyczytałem :

• Przy niższej temperaturze lepiej się wybarwia ( 22,5 - 23 stopnie )
  • Przy wyższej temperaturze szybciej rośnie ale gorzej się wybarwia  ( 26 stopni )

Wpisujcie wasze spostrzeżenia bardzo się przydadzą nie tylko mi :) 

Tak wygląda moja mała zielenizna 

17.jpg

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mam takie cuś, czyżby Millepora ?

Opisane cechy zgdzają się całosciowo no może za wyjatkiem wysokiej temperatury - mam wrażenie, że jest odwrotnie: wzrost przyspiesza.

46090201374_9b9ea64b5e_c.jpgMillepora by R R, on Flickr

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czytałam gdzieś badania (eksperyment), teraz nie pamiętam gdzie, że właśnie determinantą wzrostu  przy SPS jest temperatura. Wnioski były takie, że niekoniecznie zwiększenie światła stymuluje do wzrostu, a wyższa temperatura wody. Tam badano przedział temperatur od 22 do 28, albo nawet 30 stopni Celsjusza. Mimo podniesienia natężenia światła czterokrotnie, to zwiększenie wzrostu było nie wielkie, a podniesienie temperatury do 28 stopni Celsjusza wyraźnie zwiększyło wzrost. Tylko niestety nie mogę teraz znaleźć tego tekstu.

Millepory są super, tylko u mnie nie chcą rosnąć i słabo polipują😡 przynajmniej ta jedna, która mam (różowa).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Faktycznie trochę mi się pokręciło zmieniłem w poście powyżej , wyższa temperatura to lepszy wzrost , niższa to lepsze wybarwienie 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Norbert to jest z życia wzięte. Nawet farmerzy w Indonezji gdy zakładają swoje farmy i po jednej stronie wyspy płynie cieplejszy prąd niż po drugiej, to rozkładają sprzęt w cieplejszym prądzie, gdyż "fragi" szybciej rosną.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

AEFS je kochają :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Paweł ,

Niech kochają moja miłość do nich jest silniejsza :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, fal napisał:

Paweł ,

Niech kochają moja miłość do nich jest silniejsza :)

Problem w tym, że one kochają na śmierć. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wróciłem do wątku gdyż jedna z moich (chyba) millepor od jakiegoś czasu niedomaga: niby rośnie ale wyglada jakoś biednie, mało polipuje, taka łysawa.

Warunki z opisów wyżej "co lubi" spełniam, a "co nie lubi" nie występuje. Zastanawiam się czy w tej sytuacji nie zastosować kapiel w jakimś dipie, może ją coś męczy ? chętnie wysłucham innych koncepcji ..

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi