Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Czy robicie sobie samodzielnie suplementy do akwarium?

Jak wiemy składniki do metody Ballinga można nabyć w sklepie spożywczym.

Poszczególne mikro i makroelementy są sprzedawane na ebayu w kilogramowych pojemnikach i kosztują grosze.

Taki pojemnik starczy nam na lata... i nie trzeba przepłacać za "markowe" produkty.

OK, nie podrobimy Korallen Zucht bez sztabu biologów i chemików.

Ale wspomnianego ballinga, czy nawet sól zrobimy sobie bez problemu.

Wystarczy dobrać odpowiednie proporcje, które znajdziemy w Wikipedii...

Prawdą jest, że dziś robią to ludzie o małej lub średniej wiedzy, wczoraj mieli punkt xero czy budkę lotto a dziś udają ekspertów naszego hobby. Jednak nie trzeba być fizykiem nuklearnym by wymieszać sól.

Niektóre partie soli mają złe parametry, bo akurat właściciel firmy wypił tego dnia więcej ;)

Obejrzyjcie relacje z targów MACNA w USA, czy innych. Co roku są tam nowe firmy, nowe kompletnie nieznane twarze i nazwiska.

I oczywiście wszyscy oni są ekspertami, a ich produkt jest najlepszy ;)

Co to jest sól której używamy w akwarium? Prawie samo NaCl, pochodzące z kopalni soli, lub ostatnio modnych osadników gdzie sól pozyskuje się z morza. Do tego dosypujemy trochę innych chemikaliów i mieszanka do akwarium gotowa.

Wspomniane mikro/makro są tanie. 50kg worek soli też.

Skład pierwszej z brzegu:

Skład chemiczny:
NaCl - 97,0% min
H2O - 0,5% max
Części nierozpuszczalne w wodzie1,5 %max

12 ton soli drogowej kosztuje 5000zł ;) Pakują to nam do kiełbasy, więc do akwarium zapewne też.
Najwyżej jakiś osad się zbierze na ściankach, lub opadnie na dno. Rzadko tak bywa?

Aminokwasy? Też są w internecie. Wystarczy poczytać których potrzebujemy i zamówić.

Osobiście własne mieszanki robiłem w akwarystyce słodkowodnej, symfonia złota itd.
Więc dlaczego nie robić tego dalej?

Robiąc sobie sól/ballinga wiesz co w niej jest, wiesz co lejesz.
Kupne sole często zaliczają wpadki, nasza DIY byłaby pozbawiona tego problemu.

Jakie stosujecie produkty chemiczne DIY w swoich systemach?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

ja bawilem sie w wlasnego ballinga. Zamowilem worek wapnia 25kg kosztowal mnie mniej niz 2kg tego samego w sklepie akwarystycznym. Wapn topien farmaceutyczny 98% czystosci na moim sie sprawdzalo jak i na paul(billy ocean) tez tego uzywa bo mu duza czesc oddalem. do kh to wycieczka do tesco zakup woreczka sody do pieczenia i roztwor gotowy. 

W sol nigdy mi sie nie chcialo bawic z racji tego ze przy moim akwa 25kg wiadro starcza mi na rok wiec nie bardzo chce mi sie to mieszac. Jedyne co dodaje do swojej soli to potas jako ze moj skimmer ladnie wyciaga go z wody.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Poznałem Paula ostatnio w SH.

Gadał z Kealanem o Zeo i w pewnym momencie Kealan pokazuje na mnie i mówi że o Zeo to żeby z tym gościem gadał :D

Bardzo sympatyczna rodzina.

Był tak samo zdziwiony ze nie jestem Michał jak ja że on nie jest Billy.

Oczywiście nastąpił rytuał przeglądania zdjęć naszych baniaków w telefonach ;)

Wracając do Ballinga to też daję sodę.

Jak dorzucę SPSów to kupię reaktor bo na dziś dzień dolewam KH jak nie zapomnę i Ca raz w miesiącu, więc nie ma sensu kupować póki co.

Myślę za to nad wersjami DIY takich PIFów i innych typowo mikroelementowych spraw.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Popełniłem kiedyś wpis dot. potasu więc jeszcze raz powtórzę:

Więc wracając do ilości i proporcji:

KCl do K2SO4 wagowo = 8.3: 1

8.3g KCl plus 1g K2SO4 daje nam  4.805g czystego K.

Mieszamy  250g KCl + 30g K2SO4 na 1L wody, co daje nam 144g K / litr  = 144000ppm.

1 mL takiego roztworu zwiera 144mg K tak więc to podbije K w 100 litrach o 1,44ppm.

Co do reszty to nigdy nie kupiłem gotowca na baling... bo po co? To samo sprzedaje tzw POCH lub inna hurtownia chemiczna. Wytwarzam sobie banie na 5 litrów:

- dla KH 420 g wodorotlenku sodu, ostatnio zakupiłem 5 kg bo dla mnie to i tak dużo (mam 130 litrów). 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pandora musze to przetestować jako ze mój skimmer ładnie wyciąga syf ale równie ładnie wyciąga potas wiec musze go pilnować. Może po urlopie zapoluje na składniki. Tutaj z dostępnością ciężko nawet wody utlenionej w aptece nie kupisz bo możesz z tego bombę zmontowac

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 4 Beta

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No no, hydrogen peroxide to nie są przelewki, podobnie jak spirytus, igły do strzykawek i saletra ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A daj spokój jak gliceryne kupowałem w większej ilości to się pytali po co mi tyle.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 4 Beta

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Aminokwasy :)

Od jakiegoś czas chodziło mi to po głowie.

Dotarłem do składu pewnych aminokwasów akwarystycznych renomowanej firmy.

I co? Okazuje się, że w składzie są dokładnie te same "aminokwasy podstawowe" co we wszystkich standardowych suplementach dla sportowców.

Żadnych zaawansowanych badań nad koralami, po prostu rozpuszczają to co można kupić za kilka groszy na ebayu, albo w sklepie z odżywkami...

Oto lista wspomnianych aminokwasów:

- histydyna,
- izoleucyna,
- leucyna,
- lizyna,
- metionina,
- fenylalanina,
- treonina,
- tryptofan
- i-walina.

I może się tam pojawiać kilka dodatkowych, podobnie jak w suplach dla kulturystów...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czyli jednym słowem sklep z odżywkami i korale idą na siłownię :-)

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Uhm, to jest jak z sodą spożywczą i markowymi produktami do ballinga ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dokładnie ja używałem 2lata bez problemu tak samo wapń tez kupowałem w worku 25kg Paul do tej pory używa tego.

Chemia z LO na coś się przydała kto by pomyślał

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czy soda oczyszczona podnosimy Kh jak tak to jaka polecacie I jak dafkowac?

Solniczka 400L.... Reef

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak podnosi kh a jak dawkowac to musisz wiedzieć po pierwsze jakie masz zapotrzebowanie tzn ile korale zużywają na przestrzeni np 5 dni. Czyli np w pon miałeś kh 10 w piątek masz już np 7 czyli na przestrzeni 5 dni kh spadło ci o - 3 żeby obliczyć dozowanie musisz poszperać na necie o ile 1ml roztworu podnosi kh bo ja wieki temu to robiłem i juz nie pamiętam.

A tak się robi roztwór:

Potrzebna butelka 2l 168g sody mieszasz i masz roztwór gotowy. Z dozowanie

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Z tym już troszkę gorzej trudniej dostac

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czy macie jakiś przepis DIY na podawanie fluoru ?

Temat często pomijany ale pacząc na Zeovit czy naszą polską kopie AF oba ten pierwiastek podają w swoim zestawieniu. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

KZ sprzedaje PIF jako combo w odpowiedniej proporcji jednego pierwiastka do drugiego i są tam jak zwykle sekretne dodatki. Nie znam AF i nie wiem jak wyglądają ich produkty więc się nie wypowiadam.

Wiem że KZ skomponował swoją formułę w ten sposób że kolory SPSów nie ciemnieją nawet po sporym przedawkowaniu PIFa.

KZ nie poda Ci składu, ale może ta druga firma to zrobi. Wtedy wystarczyłoby zamówić odpowiednie sole na Allegro.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No właśnie skład... szukałem po sieci ale nie znalazłem - zawsze dobrze spytać, ja angielski tylko turystyczny i jest to kłopotliwe w wyszukiwaniu informacji. 

Robert, szukam spólnego mianownika do metod, jak to się dzieje, że lejemy niebieskie butelki, teraz ludzie leją filetowe z AF i mają niesamowite podbicie niebieskiego, fioletowego i różowego. Będą na zeo osiągałem to, teraz próbuje prowadzić zbiornik "low cost" i szukam różnych zamienników. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

PIF wychodzi tanio bo to jedna z tych niebieskich butelek która dozuje się na krople a nie mililitry.

Ale wiadomo że co DIY to DIY.

Trzeba by przeczytać skład preparatu jakiegoś innego producenta. Jak FM bo oni przeważnie go podają.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Znalazłem taki fauny wykres pokazujący wchłanianie aminokwasów w SPSach. Pytanie tylko

1.) Gdzie kupić wybrane amino?

2.) W czym je rozpuścić

Dawki metodą prób i błędów ktoś musi poświęcić baniak :p

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi