Skocz do zawartości
alex

Eisen/Iron Concentrate

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś z Was mierzy Fe w wodzie i używa owego preparatu?

Mój test (Colombo) pokazuje uparcie zero i tak się zastanawiam czy nie należałoby użyć w/w ...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Żelazo to ważny składnik wody morskiej, jeśli faktycznie go nie masz to bym trochę zakroplił i zrobił ponownie test w celu jego sprawdzenia ( testu ).  Dziwne, jeśli robisz regularne podmiany to Fe powinno być:)

A SPSy co na to, jaki masz zielony kolor?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Z żelazem jest trochę podobna historia jak z jodem, szybko reaguje z innymi chemikaliami i nam "znika". Podobnie jak jod najlepiej podawać odrobinkę każdego dnia. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
34 minuty temu, Many 1974 napisał:

Dziwne, jeśli robisz regularne podmiany to Fe powinno być:)

Też tak myślałam. Jednak długo miałam za dużo węgla i zeolitów i może stąd te braki.

35 minut temu, Many 1974 napisał:

A SPSy co na to, jaki masz zielony kolor?

No właśnie kolor sps'ów skłonił mnie do zakupu testu -zieleń bladła ( i ogólnie coś mi kolorki uciekają).

9 minut temu, Michał napisał:

Podobnie jak jod najlepiej podawać odrobinkę każdego dnia. 

No to w takim razie zamawiam Fe (test na jod pokazuje mi 0,4-0,6 to chyba norma?)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No tak, zapomniałem że Ty z tym węglem trochę szalałaś:D

Rób tak jak pisał Michał, i obserwuj korale;) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak jest, patrz na SPSy, a na testy w drugiej kolejności. Z żelazem uważaj, bo można w 1 dzień wywołać glonową apokalipsę. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
15 minut temu, Michał napisał:

Z żelazem uważaj, bo można w 1 dzień wywołać glonową apokalipsę. 

O w mordę, właśnie rozwiązałeś moją zagadkę.  Z 2-3 miesiące temu jak kupiłem fitoplankton, to żeby szybko go namnożyć podlałem go galancie nawozem do roślin wodnych, a potem jeszcze trochę podlałem:D

Więc pierwsze partie fito szły wzbogacone,( bo wiadomo co jest jednym z głównych składników),  o ile mój system nutrienty szybko przerabia i zawsze były niewykrywalne, to o dodatkowym składniku nie miałem pojęcia, ale spokojnie, glony już się nim zajęły:biggrin:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wszystko jasne niby, ale podpowiedzcie jeszcze czy lać np pierwszą dawkę jak firma zaleca (i potem test) czy więcej? Macie może jakieś doświadczenia ?

Jaki poziom Fe jest w ogóle prawidłowy?  Ciężko znaleźć jakieś info, gdzieś mi mignęło że ok 0,15 ppm na teście -prawda?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A jak tam Twoje akwarium? Ja bym nie lał niczego jeśli SPSy jeszcze nie zaczęły rosnąć.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja swoje doświadczenie z żelazem opisałem powyżej, choć nie było łatwo przyznać się do głupoty, ale co tam wszyscy popełniamy błędy. Napisałem to na potwierdzenie słów Michała i ku przestrodze dla innych.

Więc z mojego doświadczenia z Fe, to raczej zacznij od jak najmniejszych możliwych dawek;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
11 godzin temu, Michał napisał:

Ja bym nie lał niczego jeśli SPSy jeszcze nie zaczęły rosnąć.

Rosną. Wiadomo, jedne szybciej inne wolniej ale do przodu. Idzie po 100ml bllinga dziennie czyli 200ml łącznie (podaję tylko kh i Ca). Już jakiś czas temu w swoim wątku sygnalizowałam, że mi kolorki coś nie pasują, ale nie było odzewu ;)

11 godzin temu, Many 1974 napisał:

nie było łatwo przyznać się do głupoty, ale co tam wszyscy popełniamy błędy

Tym bardziej jestem wdzięczna za uwagi i ostrzeżenie :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ostrożnie z tym, ja bym dał jedną kroplę i następne kilka dni wypatrywał zmian w akwarium. Na stronie KZ doradzają że w chwili gdy zobaczysz że kolory zrobiły się bardziej nasycone to jest to moment, w którym zaprzestajemy podawanie żelaza. 

Poza wywołaniem gloniaka w akwarium, żelazo może też spowodować przerost zooxantelli i czekoladowy kolor SPSków ;) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi