Skocz do zawartości
mib86

Al - aluminium (glin) w akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Jestem tu nowy ale ponieważ nie znalazłem tego tematu na forum to chciałem założyć takowy.

Do zbiornika włożyłem absorbent fosforanów (na początku był AF obecnie Rowa). Są one oparte na aluminium (tlenek glinu chyba żeby być dokładnym), który niestety jest uwalniany do wody. Ponieważ w moim zbiorniku sporadycznie robię podmiany więc poziom tego pierwiastka kumuluje się w wodzie. 

Zalecany zakres to podobno od 0 do 0.01 mg/l natomiast mój wynik to 0.0234 mg/l

I teraz pytanie co z tym zrobić? W jakim stężeniu będzie on szkodliwy dla zbiornika? Istnieje jakiś sposób na pozbycie się go oprócz znanych podmianek?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Seachem cupisorb? ;)

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 godzinę temu, fresz33 napisał:

Seachem cupisorb? ;)

Nie wiem, nie używałem, ale zabieram się za lekturę na temat tego produktu :)

Po przeczytaniu info o tym środku, @fresz33 jesteś pewien że usuwa on aluminium  z wody?  Producent podaje że absorbuje miedź, nikiel, cynk, kobalt, kadm, mangan. Natomiast nie gwarantują że usuwa inne, choć może to robić

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Sam osobiście nie używałem ale się nasłuchałem i naczytałem że jest dobry i rzeczywiście pomaga na zbicie alu.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wykasowałem, bo się pomyliłem i nie w tym wątku napisałem. Przepraszam.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
30 minut temu, norbi2222 napisał:

Myślę, że diody są znacznie skręcone. W filmiku mówią o 153 diodach, chyba, że źle zrozumiałem, a watów ma 230.

Norbert, chyba ci się wątek pomylił,  chyba też się starzejesz :laugh1:

Przepraszam za :offtop1:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A może jeszcze inaczej podejśc do tematu, mianowicie rozważyć likwidację przyczyny (tu: fosporanów) a skutek ("amelinium" pochodzący z absorbentu) sam zniknie ?

Absorbenty raz że kosztowne, dwa fika nam parametr PO4 działa mocno, potem mniej i przestaje i od nowa po włożeniu. Czasem wystarczy wymienić ceramikę w sumpie bo kumuluje PO4, czasem jedną/dwie ryby odjąc lub dodać wiecej masy koralowej, czy też skuteczniej odprowadzać detrytus z układu.. 

no tak się mi jakoś zebrało na rozważania ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, Many 1974 napisał:

Norbert, chyba ci się wątek pomylił,  chyba też się starzejesz :laugh1:

Przepraszam za :offtop1:

tak, pochrzaniło mi się😲 Michał, proszę wyczyść te moje głupotki. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mojego :offtop1:też proszę wyczyścić.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 godzinę temu, Arturro napisał:

A może jeszcze inaczej podejśc do tematu, mianowicie rozważyć likwidację przyczyny (tu: fosporanów) a skutek ("amelinium" pochodzący z absorbentu) sam zniknie ?

Absorbenty raz że kosztowne, dwa fika nam parametr PO4 działa mocno, potem mniej i przestaje i od nowa po włożeniu. Czasem wystarczy wymienić ceramikę w sumpie bo kumuluje PO4, czasem jedną/dwie ryby odjąc lub dodać wiecej masy koralowej, czy też skuteczniej odprowadzać detrytus z układu.. 

no tak się mi jakoś zebrało na rozważania ;)

Bardzo mądra rada, przy dzisiejszych metodach pre i probiotycznych nie jest trudno trzymać nutrienty w ryzach, wystarczy rozważnie dobrać obsadę i mądrze karmić.

Druga sprawa to odnaleźć źródło problemu-  skała, podłoże, stare refugium, DSB itd,,,,

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dsb nie mam, mam refugium, nie jest jakieś wielkie a raczej średnie. Leje bakterie może pomogą, dodatkowo myślę żeby dołożyć nową ceramikę. Czy w działającym już akwarium można założyć a w zasadzie dołożyć dsb? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dsb zawsze możesz dołożyć, to tylko czysty piasek, ale dsb bardzo długo zaskakuje i najlepiej je trochę zaszczepić  podłożem z już działającego.

Na początku wymienił bym ceramikę, dołożył żywej skały do sumpa, lał bakterie i oczywiście jakąś pożywkę dla nich, bo same bakterie to na początku nic za wiele nie zdziałają.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wlasnie bede dokladal siporaxu, leje biogro i wodke 1,5 ml na dobe

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

I jak, uległo coś poprawie? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Troche tak, spadlo do 0.02. Wczoraj wyslalem wode na icp, zobaczymy jaki teraz bedzie wynik. Patrzac po koralach i reszcie zycia to nie widac zeby cokolwiek mialo szkodzic.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wiec tak, po wynikach icp dalej widac spadek aluminium. Wczesniej stosowalem absorbent z af i jak widac on oddaje do wody glin. Obecnie stosuje rowe i nie mam tego problemu. Poza syfem oczywiscie ktory jest wynikiem srodka aktywnego na krzemiany.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi