Skocz do zawartości
Michał

Sponge Power

Rekomendowane odpowiedzi

Moje spostrzeżenia po roku ze Sponge Power.

Domyślnie miał to być cudowny środek do dokarmiania gąbek.

W rezultacie chyba karmienie gąbek jest na ostatnim miejscu, bo wpływa przede wszystkim na SPSy, ukwiały (wszystkie ;) ) jak i jest posądzany o sprzyjanie rozwojowi ślimaków osiadłych. Niektórzy nazywają go SPS Power.

Zauważyłem u siebie polepszenie kondycji dzikich gąbek od kiedy wprowadziłem SP do systemu.

Pojawiły się niebieskie, różowe, żółte, białe. Wcześniej miałem tylko Sycony.

Różnica w SPSach jest mi mało znana ,gdyż SP lałem jeszcze zanim pierwszy SPS trafił do mojego akwarium.

Ślimaki osiadłe :) Faktycznie mam plagę tego świństwa, ale ostatnio jakby straciła impet i nie rozwijała się tak dynamicznie jak wcześniej.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Produkt miał być i jest  zamiennikiem w stosunku do ZeoFood7 w pakiecie startowym. Co do wad - u mnie przepięknie rosną po nim aiptasje, oraz przy większych ilościach szaleje cyjano. Teoria mówi, że przedawkowanie jest bezpieczne dla zbiornika, nie wyrządzi mu szkód w postaci traty tkanki koralowców.

SP jest uznawany jako wspomagający stabilizację procesów biologicznych. Działa pozytywnie na SPS, które miały w przeszłości "przygody" pomagając w ich rekonwalescencji. Po jego zakropleniu koralowce w moim akwarium intensywniej polipują. Produkt ten wpływa również na wybarwienie koralowców twardych, intensywne fiolety.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Też zwróciłem uwagę że w manualu piszą o Zeofood7, a w "14-dniowym cyklu" o Sponge Power.

Manual jest stary i nie wspomina o tym, że Zeofood7 powinno się używać dopiero po osiągnięciu ULNS (druga, trzecia faza).

Przy okazji jest pomysł by napisać osobny temat o trzech fazach.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zeofood7 teraz wychodzi z mody. Jeżeli stosujesz AAHC, CV lub np, Xtra to stosowanie Zeofood nie ma sensu. Lejesz podobne produkty z innych butli. Tak samo wspomniane AAHC i Xtra jeżeli lejesz jedno i drugie to na przemian i w obniżonych dawkach. Tak zdrowo rozsądkowo jeżeli jedno to nie drugie, a jeżeli jedno i drugie to podziel na dwa dawki.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czy dobrze zrozumialem, jeśli zastosujemy sponge Power to wowczas stanie sie on pozywka dla bakterii priobiotycznych i nie ma wowczas potrzeby stosowania zeofood??

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zeofood nie dozujemy na starcie, tylko dopiero gdy system staje się stabilnym ULNS. Później też nie jest niezbędny bo może dublować inne dodatki. Jeśli już go mamy to zalecam dozować małe ilości, bo przy przedawkowaniu natychmiast wychodzi cyano. Świadczy to o tym że dobrze działa na bakterie ;)

Ja mam butelkę 100ml od 3 lat :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie, źle zrozumiałeś. To dodatkowy pokarm dla filtratorów z którego korzystają również korale i bakterie. Zawiera jakieś związki węgla, a jak go testujesz np testem na NO3 to okaże się, że ma dużo związków azotu. Jak wyżej pisałem on miał zastąpić zeofood bo po zeofood w zbiornikach występował często atak cyjano. Stwierdzono, że SpongeP stanowi dobry i bezpieczny dodatek, takiego nie stanowił zeofood, na starcie baniaka. 

Główną pożywką dla bakterii jest zeostart oraz syf z akwa. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

SP bardzo fajny preparat, zawiera krzem i dlatego wspomaga gąbki ale i slimaki ;) Dlatego tez po przedawkowaniu mamy brazowy nalot.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Potwierdzam - gąbki po tym hulają aż miło.

Co do fioletu to uważam że wypada cieniutko ...

Dodawałem SP i mega fioletów nie było. Zacząłem podawać preparaty diy na bazie B , Br , NaF , KJ , K i fiolet wyskoczył po kilku tygodniach.

PK

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Paweł, daj przepis ;)

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk Pro

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Maciek -  NaF , KI , Sr , Fe  rozrabiam w/g poniższego przepisu mistrza Ballinga

http://www.miniriff.de/Miniriff.de/Ballingmethode.html

... i dozuję je zamiast do roztworów głównych to zakraplam je bezpośrednio do zbiornika ( ilości nie podam bo nie chcę nikomu rozwalić zbiornika - trzeba samemu znaleźć dawkę ).

Kilka preparatów rozrabiam powiedzmy na czuja ( ze znalezionych szczątkowych informacji w necie ) tj. B , Br , K ( tu też powstrzymam się od dokładnego przepisu bo łatwo można narobić sobie bałaganu ).

Oprócz w/w preparatów stosuję również mikro od FM i stosuję je w/g instrukcji producenta. Jak jakiś kolor ucieka to zaczynam podawanie odpowiedniego mikro.

PK

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Sponge Power jakie dawkowanie?

Na butelce pisze 1 kropla/ 100 litrów / dziennie , a w poradniku piszą 1 kropla /100 litrów  co dwa dni, to jest 100% inne dawkowanie . Kilka dni temu zalałem swój baniak i nie wiem czego mam się trzymać ?

Dodam że butelka jest nowa i poradnik też ten nowy tylko że po niemiecku pisze .

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Według nowego poradnika ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, fresz33 napisał:

Według nowego poradnika ;)

Dzięki Krzysiek:)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi