Skocz do zawartości
Michał

Karmienie SPS

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie bracia i siostry akwaryści :)

Wątek dla fanatyków SPS.

Czy karmicie swoje SPSy i czym je karmicie? Jakie widzicie rezultaty?

Od początku karmiłem swoje twarde Coraz Vitalizer'em od KZ i aminokwasami.

Na Coraz Vitalizer Acropory reagują lepszym polipowaniem, od aminokwasów szybciej rosną Montipory.

Za te efekty mogę poręczyć bo zaobserwowałem to u siebie. Czy Acry szybciej rosły nie jestem pewien.

Są ludzie którzy wcale nie karmią swoich SPS i mają dobre rezultaty.

Sam zawsze byłem sceptyczny w kwestii karmienia SPS suchymi karmami.

Używałem karmy D-D SPS+ w proszku i poza psuciem wody innych efektów nie widziałem.

Przyglądając się godzinami podczas karmienia ani raz nie zaobserwowałem żeby Acropora łapała suchy pokarm polipami.

Stylopora owszem, ona łapie niektóre mrożonki i inne unoszące się w wodzie pokarmy. Nawet te większe.

Wątek ten założyłem ponieważ dzisiaj skończyły mi się aminokwasy, a CV starczy na kilka dni.

I zastanawiam się czy po prostu odnowić zapas, czy jednak spróbować czegoś nowego.

Myślę o Reef Energy A+B od Red Sea i najdrobniejszą wersją Reef Pearls od Reef Interests.

Jakie macie doświadczenia i spostrzeżenia związane z karmieniem SPS?

Pozdrawiam wszystkich :hi:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No i jak to jest z tym karmieniem sps. Trochę lektury przeczytałem i każde zdanie jest inne jedni mówią ze tylko 1/20 jest pobierana w postaci pokarmu stałego reszta to fotosynteza i zooksantele. Z drugiej strony po co sps wystawia polipy i zazwyczaj w nocy no przecież nie dla ozdoby.

Osobiście Narazie nic nie leje i nic nie dodaje do wody jedyne co Karmie to lps Ukwialy i ryby. Kiedyś miałem pokarm z Polski kupiony na allegroszu suchy mieszalo się go z wodą podawalem przynajmniej reakcja była bo wystawialy polipy. D&d w żaden sposób tak nie działa reakcja jest tylko u ryb. Jakieś obserwacje może ktoś ma

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja się skłaniam ku stwierdzeniu że one się karmią bakterioplanktonem, a suche karmy to bubel dla nowicjuszy.

Wystawianie polipów nic nie znaczy. One tak reagują na obecność w wodzie pewnych konkretnych aminokwasów. Teraz każdy producent je serwuje, a reszta pokarmu to może być nawet piasek lub popiół z papierosów ;)

Dlatego Pohl tak strzeże sekretów Zeo. Bo jak coś ujawni to jutro 20 firm będzie go podrabiało i twierdziło że to ich wynalazek.

Jeśli chcesz wiedzy to szukaj prac na uniwerkach w USA, bo na forach akwarystycznych wiedza ustąpiła komercji.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja osobiście niczego nie leje i nie sypie. Reaktor chodzi podmiany robie i jakoś to rośnie ale tak mnie to ostatnio zaciekawiło. Mam amino w niebieskiej butelce ale Narazie nic nie dodaje niech się to wszystko wyprostuje po tym całym zamieszaniu.

Ogólnie przy fotosyntezie masz cukry proste i aminokwasy wiec jedynym słusznym posunięciem może być dodawanie aminokwasów. Ale to tylko takie moje spostrzeżenia. Ciężko trafić z tym tematem bo do tej pory nikomu jeszcze nie udało się ustalić jak dokładnie odżywiają się korale twarde gdzie przy lps to dosyć oczywiste.

Co do komercji coś w tym jest ja juz dawno się przekonałem ze nie warto tego czytać słuchać a tym bardziej podążać, sam Michale tez się niestety dałeś w to wciągnąć na przykładzie Led. No ale człowiek się uczy na błędach.

Na chwilę obecną zostaje przy tym co jest skoro jest dobrze nie będę mieszał. Jak juz korale wrócą do zbiornika i będzie ich więcej yo zacznę dozowac amino zobaczymy jaki to przyniesie rezultat.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak już przy niebieskich butelkach jesteśmy to KZ od 2005 roku wyprzedza w badaniach całą konkurencję o lata świetlne.

Widziałeś żeby Pohl sprzedawał jakieś karmy w proszku dla SPS?

No właśnie. Wszystkie są w płynie. A mógłby robić w balona nowicjuszy i wciskać ciemnotę. Jednak stawia na solidność marki.

No i tak jak zauważyłeś koralowce są wyspecjalizowane w zdobywaniu pokarmu. Gdyby SPS miały jeść zooplankton to by miały wielkie polipy jak LPSy ;)

Fakty są takie że niewiele SPSów łapie pokarm typu małe granulki czy drobne skorupiaki.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Coś w tym jest. Poczekam jeszcze trochę i coś tam zacznę lac a niech mają i się cieszą ;) i tak jest bez porównania z tym co było. Lps swoje Reef pearls dostają Ukwialy krewetki wiec trzeba troszkę zadbać o to maleńkie sps.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No i jak jest z tym karmieniem SPS karmicie czy nie ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Moje zdanie jest takie, że należy indywidualnie rozpoznać, czy dany zbiornik należy dokarmić czy nie.

Ale takie np AAHC poprawia polipowanie, co cieszy oko.

Więc zakraplamy nawet gdy nie musimy ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Michał ,

Patrząc na mój zbiornik stwierdzam , że wystarczą tylko Aminokwasy ale prawda jest taka , że  nie wiem jakby się zachował zbiornik gdybym regularnie karmił korale być może kolory były by super i rosły by jak szalone. Chociaż na przyrosty korali to akurat nie narzekam :).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Epoka odpieniaczowa (1/2 roku)

karmienie suchym i dedykowanymi zawiesinami - bardzo szybki przyrost, ciemnienie acropor, montiporom wsio rawno, amino wlewałem w rożnych ilościach utkwiło mi, że były ładniejsze (takie nasycone) na drugi/trzeci dzień 

Czasy bezodpieniacza (1/2 roku): 

podanie amino - końcówki niektórych acropor ładnieją ale wywalenie nadmiaru organiki na skale, szyba zielenieje zniechęca generalnie do karmienia

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Korale mi bledną muszę zacząć coś podawać i teraz pytania

KZ Amino +CV czy to dobre rozwiązanie ? Jeśli tak to jak często i w jakich ilościach , nie miałem z tymi produktami doświadczenia więc zapytuję szanownych kolegów :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja podaję Knop koralvit F jest dobry ale chwalony jest easy sps mam go zamiar przetestować

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Marek,

Gdzie można poczytać o tym pokarmie ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

easy reefs easySPS

Rewelacyjny pokarm dla korali SPS, skomponowany w oparciu o wyniki najnowszych badań.

Skład jest bardzo zbliżony do naturalnej tkanki koralowej (około 50% białka, 30% lipidów i 20% węglowodanów). easySPS zawiera 53% białka, 6% lipidów i 20% węglowodanów. Tkanka koralowa ma większą zawartość lipidów, jednak wiąże się to z tym, że koralowce SPS żyją w symbiozie z zooksantellami, które dostarczają niezbędnych lipidów.

Zooksantelle produkują większość składników odżywczych dla własnego rozwoju i przeżycia, "oddając" niewielką część produktów fotosyntezy koralom (80% lipidów, niektóre cukry i niewielkie ilości białek). Innymi słowy, koralowce nie mogą przetrwać wyłącznie z zooksantelli i potrzebują dodatkowych źródeł pokarmu. Pobierają go z zooplanktonu, fitoplanktonu, bakterioplanktonu, a także z wolnych aminokwasów rozpuszczonych w wodzie.

Kompozycja odżywcza easySPS wspomaga korale białkami oraz naturalnym profilem lipidowym bogatym w EPA, ARA i DHA, węglowodany i funkcjonalne mikroelementy zaangażowane w system metaboliczny tych zwierząt. W ten sposób zarówno zooksantelle, jak i easySPS są w stanie pokryć 100% potrzeb żywieniowych koralowców.

Sposób użycia:

Użyć 1 miarkę na 250 litrów wody. Wymieszać wyliczoną dawkę z wodą RO/DI w fiolce i dobrze wstrząsnąć. Odstawić na 5 minut. Przez pierwsze kilka tygodni stosowania easySPS należy bardziej kontrolować poziomy Ca i kH.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Marek,

Gdzie można poczytać o tym pokarmie ?

Widziałem parę artykułów i filmików na YT.

Trzeba poczekać na rzeczowe opinie, a nie materiały marketingowe.

Sam opis jest śmieszny, typowy pseudonaukowy bełkot jak z reklamy pasty do zębów :)

Mi to na razie wygląda na kolejny cudowny pokarm w proszku, który poza zabrudzeniem wody nie robi niczego dla SPSów.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Poszła pierwsza dawka easy sps dawkowanie 2x tydzień po 1/2 dawki teraz czas pokaże

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Trochę czasu minęło i jak? ;) ja swoje koralowce dokarmiam sypkim pokarmem AF power food, VitAmino z Grotecha i Easyboosterem (fito w żelu). Dokarmiam bo mam wyzerowane NO3 i PO4. Ostatnio fal napisał o Aqua Medic Plancto i chyba jego zakupię teraz na próbę.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ten food od AF to gdzieś jeszcze mam ze starych czasów i pierwszemu który mnie odwiedzi pewnie odsprzedam za gruby hajs 😜 Podkreślę jednak, że uznaję go za pokarm dla LPSów. Natomiast moim ksiezniczom Acroporkom tego nie podaję bo granulacja taka jakbym ja miał bez krojenia arbuza wcinać który mi przed nosem fruwa z prędkoscią muchy ;)

Ale jak napisałem, pewnie starą formułę mam 😙

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Rafał ,

Sądzę ,że nie masz starej formuły on taki jest mam pokarm AF Pure Food i granulacja jest podobna ale ten pokarm ma coś w sobie bo millepory po prostu fruwają pocilopory napompowane  jak arbuzy a nana wystawia każdy możliwy polip ale mój zbiornik w tej chwili nie jest po prostu ni jaki. Kolory są  szare korale od momentu suplementacji jodu , potasu , żelaza , strontu zaczynają delikatnie oblewać stopki ale kolorów nie mają żadnych zacząłem też karmić może coś jeszcze z tego będzie ale tym się nie podniecam bo przede mną remont i większy zbiornik ale nie prędzej jak w marcu. Kupiłem biopellets ale chyba wstrzymam się do momentu przesiadki. Chciałem wymienić T5 ale stwierdziłem że na chwilę obecną jest bez większego sensu więc powoli się uzbrajam w sprzęt ale to nie w tym wątku.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
35 minut temu, fal napisał:

.. ten pokarm ma coś w sobie bo millepory po prostu fruwają pocilopory napompowane  jak arbuzy a nana wystawia każdy możliwy polip ..

Potwierdzam.

Natomiast zaryzykuję tezę, że tu chodzi nie o karmienie tylko jakieś wabienie/zapach, nie umiem tego wytłumaczyć. Wystarczyla minimalna rozpuszczona ilość zakropiona w wodzie a włochate "targały nitkami". Na podobnej zasadzie działał też SPS microbe-lift a najlepiej koktail producenta Fauna Marine: RV i CB.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Korale reagują tak na pewne konkretne aminokwasy, które stymulują reakcję pożywiania się. Możesz wsypać cokolwiek do opakowania, dodać aminokwasów i korale będą się pompowały i wystawiały polipy 😉 Dlatego FM zaleca mieszanie ich pokarmów z preparatem amino.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Powiem tak na amino AF korale u mnie nie reagują wcale. Na drożdże z AM po prostu buzują  

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi