Skocz do zawartości
RedBullpl

Ogólnie o T5

Rekomendowane odpowiedzi

Zamowione T5 ATI 3x Blue Plus i 1 Aquablue Special wedlug zalecen kolegow z reefclub☺. A teraz czy cos sie nadaje w tym zestawie T5 z SH, kolega chce cos zakupic godnego polecenia? Dzięki

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jakim zestawie T5 z SH?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Chodzilo mi czy sa jakies godne polecenia z podobnymi parametrami jak te co zamowilem w tym zestawie 4 x T5... Poprostu ktore maja najlepsze i beda swiecic podobie jak ATI..

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Oni tam mają Red Sea o których pisaliśmy na forum.

One dają takie mętnie niewyraźne światło.

Osobiście wolałbym ATI, AquaScience lub Sylvanię.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nastopila wielka wymiana, T5 .. Jestem pod wielkim wrazeniem swiatelko idealne dla moich oczu ☺ zobaczymy jak dla korali.. Bardzo dobry traw koledzy, dobra podpowiedz. Dzięki.. 3 Ati Blue Plus i 1 Aquablue Special.. Bardzo dobry zestaw...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Robert masz może fotki jak było a jest i czy tam w Niemczech zamawiałeś ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

hej.. tak w niemczech zamawiane zakupy.. szybko i sprawnie.... zdjecia wrzuce jakos pozniej..

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Bardzo dobrze zabezpieczone, zpakowana paczka... bede napewno zamawial nastepnym razem..

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

bardzo fajny filmik widać jakie są różnice kolorów między świetlówkami ATI T5

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Bardzo fajne linki wrzuciłeś Kacper.

Super sprawa.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Fajnie widać różnicę jedni lubią tak drudzy tak więc można wybrać

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ciekawa jest sprawa tych Actinic.

Używałem ich jakieś 4 lata temu i może znów wsadzę do lampy jedną lub dwie. Dziś jestem milion razy mądrzejszy i bardziej doświadczony ;)

Ludzie powszechnie zrezygnowali z tej świetlówki, bo po pierwsze dla ludzkiego oka wydaje się ciemna, po drugie ma słaby wynik PAR.

Po drugiej stronie barykady mamy masę lamp LED produkowanych dla amerykańskich nieuków, bardzo jasnych i z wysokim wynikiem PAR.

Tylko że PAR nic nie znaczy :) Jest to pomiar promieniowania zdatnego do fotosyntezy, którego większość spektrum generują białe LEDy,

a jest to światło niepotrzebne koralowcom, nie użyteczne na potrzeby ich fotosyntezy (że zmywa kolory i smaży Acropory nie wspomnę), ale wygląda dobrze dla oka i podbija pomiary PAR,

a jak wiadomo w marketingu liczby muszą być jak największe, nieważne że niczego nie oznaczają, klient przeważnie i tak nie wie co czyta :)

I wracamy do świetlówki Actinic, ona świeci jasno, ma tyle samo watów co pozostałe w swoim rozmiarze, ale świeci światłem pokrywającym spektrum w większości niewidoczne dla naszego oka. Dodatkowo jest to spektrum użyteczne dla zooxantelli, w przeciwieństwie do białych ledów pod którymi można sobie hodować Skalary, ale nie Acropory.

To "bezużyteczne" spektrum Actinic wróciło niedawno do łask. Producenci lamp LEDowych, ponoszą raczej coraz większą wtopę na rynku i już tylko nowicjusze kupują ich produkty.

Ale w poszukiwaniu tego czego brakuje w ich świetle sięgnęli po diody UV... no dobra... to znowu marketing i robienie klientów za wała, bo spektrum UV zaczyna się poniżej 400nm, a te diody mają 420nm... W każdym bądź razie dzięki tym diodom lampy LED mają być dużo lepsze.

No to spójrzmy na wykres ATI True Actinic...

ati-trueactinic-chart.jpg

Zobaczcie, pokrywa to samo spektrum co diody "uv", tylko szerzej i również ma swój szczyt w okolicach 420-425nm :)

I to jest właśnie bełkotliwy marketing panów Mieciów robiących lampy. Tu piszą że T5 jest bee, Actinic to złom, a za wszelką cenę starają się podrobić technologię T5 za pomocą diod ze zmywarek, czajników elektrycznych, mikrofalówek... bo jeszcze nie słyszałem o diodach zrobionych specjalnie na potrzeby akwarystyki morskiej, a o świetlówkach T5 czy żarnikach owszem ;)

Na koniec jeszcze dodam że nie brałbym Actinic do lampy mającej mniej niż 6 rur. Ona jednak wydaje się ciemna, więc i w akwarium jest wizualnie mniej światła.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ładnie to Michał opisałeś :)

Ja od siebie mogę dodać, że właśnie przy zmianie rur dałem jedną aktynikę, która świeci razem niebieską jako ostatnie 2 sztuki i jestem z tej kombinacji bardzo zadowolony. Akwarium nabrało ładnych kolorów. I prawda, że przy 4 rurkach jest mniejsze pole manewru jeśli chodzi o układ świetlówek. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja używam starych dobrych actinik Philips TLD03 18w x 2 szt, wiem że to kłopotliwe jeśli ma się lampę "firmową" ale dla posiadaczy diy wkomponowanie T8 nie robi problemu. Świetlówka daje takie widmo że mnie wyrywa z kapci a co dopiero spsy ;-) miałem kiedyś jej zamienił t5 nie polecam - to nie jest ta sama świetlówka.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Na poniższym wykresie wskazane jest spektrum najbardziej zdatne do fotosyntezy.

photosynthesis_actionspectrum.jpg

Szczyt między 400nm a 450nm - czyli w przedziale pokrywanym przez świetlówki aktyniczne ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A co sądzicie o Giesemannie Super Actinic? Coś to ATi mi nie podchodzi. Myślę jeszcze czy nie fajniejszą opcją będzie Fauna Marin Ultra Royal Blue. Michał zachwalał w osobnym wątku no i mają 24k :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Od zawsze mam u siebie 2 sztuki FM Royale Blue - ale one wizualnie "na oko" nie świecą jak typowa aktynika, tylko taki specyficzny niebieski w kierunku aktyniki.

Paweł

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dokładnie jak napisał Paweł, to nie jest aktynika taka typowa jak ATI Actinic. To jest taki ciemny niebieski w stylu diody Royal Blue.

Zobacz na obrazku - jeśli ATI Blue Plus jest kolorem mniej więcej Deep Sky Blue, to ta rura FM to jest coś w okolicy Royal Blue i Blue właśnie.

A Actinic jest gdzieś na samym dole tego wykazu.

post-2-0-46060200-1442316449_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wychodzi na to, że to może być ta barwa, które mi właśnie brakuje. Zamówię w takim razie 2x54W tej rury.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czy uwierzycie, że do dziś nie mam tych rur... wszyscy mają... na papierze.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kolejny powód by zamawiać u źródła.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi