Skocz do zawartości
RedBullpl

Ogólnie o T5

Rekomendowane odpowiedzi

Aquastar absolutnie nie, marinestar dla mnie dawała takie trupie światło ale możesz spróbować. Z innych białych to Giesemann azzure jest fajna i zawsze trochę tańsza od ATI. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Azzure mam i jest fajna, ale szukam jakiejś jasnej ale z lekko zaakcentowanym niebieskim. A używałeś Giesemann Aquablue Coral, bo może ona by taka była?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wydaje mi się, że to odpowiednik ati aquablue special, choć z opisu wynika, że rzeczywiście powinna mieć odrobinę więcej domieszki niebieskiego. Warto spróbować 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
22 godziny temu, Many 1974 napisał:

Azzure mam i jest fajna, ale szukam jakiejś jasnej ale z lekko zaakcentowanym niebieskim. A używałeś Giesemann Aquablue Coral, bo może ona by taka była?

Aquablue Coral to trzecia od prawej, świeci na jasno fioletowo

aquablue coral.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No to raczej aquablue coral odpada.  A ta druga to azzure, czy ATI  coral plus?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Forumowicze - jakie kombo t5 przy 4sztukach byście wybrali? : )

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mało trochę 4 szt. 

Same 4x T5 czy z Ledami ??

1.Jak same to 2 niebieskie , 1 biała , 1 pink . 

2.Jak z ledami to 4 niebieskie 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jako ciekawostkę napiszę że, ati blue plus i sylvania coralstar świecą identycznie, mam dwie sylvanie i kupiłem ati dla porównania, wszystkie trzy są praktycznie nie do odróżnienia. Czy ich produkcja nie ma czasem coś ze sobą wspólnego?  A cena między nimi jest znacząca.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzisiaj już tylko Sylvania robi T5 i T8 (są jeszcze chińskie imitacje świetlówek ale... ), więc zagadka rozwiązana. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Aby napewno Michale? :) w sobotę widziałem się z Przemkiem z PacificSun i on wspominał bodajże o 3ech producentach rur T5... A w ogóle ciekawostka, że bodajże 2021/23 produkcja rur T5 ma być wygaszona przez UE...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Sensowne rury do naszego hobby robiła Narva (wycofała się) i Sylvania. Z tego co wiem PS handluje chińczykami, one tylko wizualnie przypominają niemieckie T5 ;) dlatego o tym nie wspominam.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie bronie teraz PS ale produkcja w Chinach nie oznacza kiczu. Jest wiele wyspecjalizowanych zakładów utrzymujących najwyższe standardy w tym kraju. Chiny robią tak jak chcesz. Z najwyższej półki za duże pieniądze lub jak najtaniej ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
17 minut temu, moffens napisał:

Nie bronie teraz PS ale produkcja w Chinach nie oznacza kiczu. Jest wiele wyspecjalizowanych zakładów utrzymujących najwyższe standardy w tym kraju. Chiny robią tak jak chcesz. Z najwyższej półki za duże pieniądze lub jak najtaniej ;)

A czy używałeś świetlówek PS? Jakieś doświadczenia ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie Jacku, nie miałem. Mój post odnośnie się do szeroko pojętego zagadnienia "made in China", a nie bezpośrednio produktów PS. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja też nie mam żadnego intresu w "atakowaniu" PS, a stwierdzam to z doświadczenia mojego i kolegów z forum. To nie jest żaden PS, tylko chińskie świetlówki rebrandowane przez różne sklepy i o nich tutaj piszę :) Na wyspach te chińskie świetlówki pojawiły się ładne parę lat wcześniej, zanim PS wypuścił je w Polsce pod swoim logo. Pierwszy raz widziałem je na żywo bodajże w 2009.  Kilka sklepów sprzedaje je pod własnymi nazwami. Zdążyliśmy je tutaj dobrze przetestować. Chińczycy nie potrafią zrobić świetlówki, te metalowe końcówki odpadają już w momencie rozpakowywania. A chemikalia wewnątrz szklanej tuby to też nie jest takie "hop-siup" i jest to technologia która ewoluowała przez dekady u Niemców, a której Chińczycy też nie są w stanie skopiować. 

W rezultacie dostajemy świetlówki rozlatujące się już w momencie "unboxingu" i wypalające się po 2-3 miesiącach użytkowania. Nie potrzeba tutaj wymyślnych mierników, gdy odpalimy nową rurę obok takiej samej 3-miesięcznej, to różnica jest wyraźnie widoczna gołym okiem i rzekłbym "dramatyczna". 

I to samo ludzie mówią o świetlówkach sprzedawanych jako PS, czyli zakładam że przez te kilka lat Chińczycy nie zrobili żadnych postępów w tej dziedzinie.  Akurat ten chiński wytwór nie spełnia standardów do których przyzwyczaili nas Niemcy. Mimo tego że kosztowały połowę ceny markowych to nie przyjęły się na wyspach. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czyli jednak obie świetlówki pochodzą z tej samej taśmy produkcyjnej.

ATI jest nowa, a Sylvanie świecą już prawie pięć miesięcy, ale mimo tego różnica w jasności jest znikoma, a barwa światła wzrokowo jest identyczna :)

Podejrzewam że przy chińskich różnice były by większe.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Miałem kontakt tylko z dwiema świetlówkami PS. Jedna nie świeciła, drugiej ukręciłem gwint, taki ze mnie mocarz ;)

A ponieważ były z drugiej ręki to pewnie pech lub naiwność moja.

Dużo natomiast korzystałem z Narvy niebieskich. Bez uwag, poświata tylko delikatnie mniej atrakcyjna od odpowiednika ATI; za to cena była mega fajna.

ps: kurcze znowu cenzura na forum szaleje, Michałowi wycieli fajny wpis o UE :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Sam wyciąłem, bo mówię sobie tak - lepiej nie dotykać polityki :D ale wciąż nie uważam za stosowne, że jacyś podpici kolesie w Brukseli decydują o tym czym mam świecić w domu i nad akwarium. Po prostu w głowie mi się to nie mieści, że jacyś ludzie, żyjący z moich podatków, chcą łapać mnie za twarz i mówić mi co mam robić, pod groźbą kar finansowych, zamknięcia w klatce, lub fizycznej eliminacji. Takie tam frustracje wolnościowca...

Wracając do chińskich świetlówek, to zgadzam się z Tobą Robert, po prostu nie wiesz jak posługiwać się świetlówkami :D :yahoo:;) 

Narva była cool. Jako sama Narva i udane świetlówki Aquascience robione dla FM.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 godzinę temu, Michał napisał:

Wracając do chińskich świetlówek, to zgadzam się z Tobą Robert, po prostu nie wiesz jak posługiwać się świetlówkami :D :yahoo:;) 

Widzisz Robert, zostałeś podsumowany, cza było cicho siedzieć i nie gadać o cenzurach:rofl:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
22 godziny temu, Many 1974 napisał:

Jako ciekawostkę napiszę że, ati blue plus i sylvania coralstar świecą identycznie, mam dwie sylvanie i kupiłem ati dla porównania, wszystkie trzy są praktycznie nie do odróżnienia. Czy ich produkcja nie ma czasem coś ze sobą wspólnego?  A cena między nimi jest znacząca.

Mariusz, zrób proszę zdjęcie. W opisach jest podane, że Sylvania  ma 15000K, co bardziej sugeruje biało-niebieskie światło niż niebieskie, jak ma B+. Dzięki

Edycja:

Jak patrzę na wykresy to Sylwania ma wyższe piki w zielony i czerwonym od ATI Coral +, a C+ jest jasną świetlówką.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
21 godzin temu, norbi2222 napisał:

Mariusz, zrób proszę zdjęcie. W opisach jest podane, że Sylvania  ma 15000K, co bardziej sugeruje biało-niebieskie światło niż niebieskie, jak ma B+. Dzięki

Edycja:

Jak patrzę na wykresy to Sylwania ma wyższe piki w zielony i czerwonym od ATI Coral +, a C+ jest jasną świetlówką.

Od góry: nowa ATI blue plus ,   5 miesięczna sylvania coralstar,    nowa ATI coral plus,   5 miesięczna sylvania coralstar:)

Sory za zachlapane rury i odbłyśniki, ale przy tym upale nie chciało mi się czyścić:biggrin:

Wykresy wykresami, ale nie trzeba być geniuszem żeby zauważyć że to te same rurki, różniące się tylko napisem i ceną:D

IMG_20190605_162202.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzięki, rzeczywiście na "oko" wyglądają na takie same.  Ja dodatkowo pomyliłem z SYLVANIA Marinestar, one maja 15000K.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 3.06.2019 o 20:44, Many 1974 napisał:

Gdy używałem T5 przerobiłem wszystko co było na rynku i jak dla mnie Coralstar delikatnie różniła się od Blue Plus - patrząc bezpośrednio na rury może tego nie widać, ale gdy baniak oświetlały tylko Blue Plus, a za chwilę tylko Coralstar, to różnica już była widoczna, także to nie są/były identyczne świetlówki. Nie zmienia to faktu, że korale rosły zadowolone więc warto ich używać, lecz ja bym zawsze uzupełniał niebieską ATI lub Giesemann'em. Fakt jest też taki, że Sylvania produkuje świetlówki dla ATI i KZ jednak na pewno nie świecą tak samo, więc...

Była jeszcze jedna fajna i tania niebieska świetlówka - Osram 67, jednak nie wiem czy jeszcze jest dostępna.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi