Skocz do zawartości
Prospero

Reaktor wapnia

Rekomendowane odpowiedzi

Reaktor w używaniu jest tani sam zasyp i co2 raz na jakiś czas. Sprzęt przy zakupie może trochę kosztować.

Mi butla 2kg starcza na ponad rok teraz z pracy wytargalem gaśnice 5kg spokój na 2 lata

Sent from my GT-N7105 using Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja miałem trzy butle 2, 5 i 8kg tą ostatnią sprzedałem więc może użyję tej 5kg :) za 2kg płaciłem 10 a za 5kg 15zł przy napełnianiu 8kg 20zł :) też miałem spokój na bardzo długo. Elektrozawory mam reduktor jeszcze jakiś też, zaworki czy inne duperelki też się jeszcze znajdą.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Elektrozawor ci nie potrzebny jedyne co ci trzeba dobry regulator zawór żeby Ci się nie cofnelo butla i reaktor.

Ja mam chiński Bubble magus reaktor który miał recyrkulacje co2 ale zaslepilem to bo przez to hałasowal strasznie

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mierzenie pH w reaktorze i elektrozawór jest tak potrzebny jak wieszak na kurtkę w lodówce ;)

Zadaniem reaktora jest utrzymywanie stabilnego KH i Ca. Nie wiem kto wymyślił mierzenie pH wewnątrz i elektrozawory.

Kolejny przejaw wyciągania pieniędzy od akwarysty.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jakieś sens tam ma ale jak widać nie jest to konieczne :) aby działało.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie ma potrzeby stosować bo i po co dążymy do tego żeby obniżyć pH w reaktorze żeby nasze martwe korale zaczęły oddawać to co pobraly za życia.

Mając elektrode i pH kontroler to będzie sterowalo kiedy podawać co2 tylko pytanie po co. Mi o wiele łatwiej było zrobić tak jak mam a steruje sam wartością kh w akwa poprzez mniejsza bądź większą ilość co2. Do tej pory się sprawdzalo i jakoś nie widzę potrzeby montować kontroler albo elektrode pH.

Jak juz wszystko zacznie się kręcić jak należy gwarantuje jedyny parametr jaki będziesz sprawdzał to będzie kh. Jeżeli kh będzie w granicach 7 - 8 gwarantuje że mg i ca tez będzie na odpowiednim poziomie

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czyli kolejny powód dla którego warto iść w tym kierunku :) Dość mocno zaczyna się to wszystko usprawniać i ułatwiać codzienną obsługę zbiornika :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie ma potrzeby stosować bo i po co dążymy do tego żeby obniżyć pH w reaktorze żeby nasze martwe korale zaczęły oddawać to co pobraly za życia.

Mając elektrode i pH kontroler to będzie sterowalo kiedy podawać co2 tylko pytanie po co. Mi o wiele łatwiej było zrobić tak jak mam a steruje sam wartością kh w akwa poprzez mniejsza bądź większą ilość co2. Do tej pory się sprawdzalo i jakoś nie widzę potrzeby montować kontroler albo elektrode pH.

Jak juz wszystko zacznie się kręcić jak należy gwarantuje jedyny parametr jaki będziesz sprawdzał to będzie kh. Jeżeli kh będzie w granicach 7 - 8 gwarantuje że mg i ca tez będzie na odpowiednim poziomie

Dokładnie - mnie jako użytkownika reaktora interesuje ile KH i Ca dodaje on do akwarium, a pomiar pH wewnątrz niego jest całkowicie zbędny.

Tak samo ten elektrozawór :) Ustawiam dozowanie CO2 według tego ile KH i Ca potrzebuję dolać do akwarium, a nie uzależniam tego od pH wewnątrz reaktora.

To jest niepotrzebne komplikowanie banalnie prostej rzeczy :)

To prawie tak jakbyś uzależniał dozowanie ballinga od temperatury świetlówki - bzdura.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To to jeszcze fajniej bo nie muszę dawać elektrody pH zamiast ORP :p (w Apexie mogę dać albo pH i ORP albo dwie pH) bo tak bym musiał osobny moduł a tak nie muszę :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W uproszczeniu elektroda by była potrzebna gdybyś dozowal tylko w wybranych godzinach bądź przeplyw przez reaktor by się zmieniał. W takim ustawieniu jak z Michałem ci podajemy nie ma potrzeby. Ustalasz dawkę co2 przeplyw masz stały i voila gotowe.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jako wieloletni użytkownik reaktorów pragnę tylko zwrócić uwagę na sporadycznie zdarzające się rozkalibrowania reduktorów.

Wtedy do reaktora wpuszczana jest bardzo duża ilość CO2 i skutki mogą być różne. Jednemu z moich znajomych wręcz rozsadziło reaktor.

Kontrola ph + elektrozawór pełni wtedy rolę zabezpieczenia.

Pozdrawiam Andrzej.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dlatego ważnym elementem jest reduktor i warto wydać więcej na jakiś lepszy niż kupować jakiś chiński badziew

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mimo  wszystko  mając super reduktor     też  stosowałem  jako zabezpieczenie   kontroler ph + elektrozawór  nie  wyobrażam    sobie  pozostawić  to  wszystko bez  dodatkowego  zabezpieczenia     w dodatku  przy  małym  reaktorze  , a co  jak  odpływ    wody  z reaktora  się  zapcha , a co  jak  dopływ  wody do  reaktora  nawali , problem jest gotowy   i tak  jak  kandrek

pisze    skończy   się  wybuchem  reaktora .

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Okazuje się, że też warto jednak mieć dodatkową kolumnę szlifującą chyba że ktoś lubi non top czyścić zaworek odcieku, szczególnie po zapowietrzeniu reaktora. Więc niby nie potrzeba ale pewne z tych dodatków jednak ułatwiają i zabezpieczają całość dodatkowo przed różnymi takimi tak zdarzeniami.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To już są naprawdę czarę scenariusze. Tyle lat różne fora się czytało i nie spotkałem się żeby komuś coś takiego się stało.

Równie dobrze każdy sprzęt w akwa może nawalic ale jakoś nie spędza mi to snu z powiek.

Znajomemu tydzień temu akwa się rozszczelnilo tyle lat było ok wstał rano cały parter w wodzie.

Są sytuacje których przewidzieć się nie da ale wciąż jako. Użytkownicy naszym obowiązkiem jest kontrola sprzętu wiec trudno mi sobie wyobrazić jak można przeoczyć np zapchany przewod zapewne większość z nas i tak wsadza nos do szafki codziennie.

Dla mnie elektroda kontroler i elektrozawor to niepotrzebne 3 elementy które właśnie mogą zawieść wiec wole je wykluczyć z uzytku

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pamiętam jak miałem słodki baniak i w nocy obudził mnie plusk... pomyślałem - trzeba dolać wody bo odparowało i chlapie... to poszedłem po 2l wody i... dolałem po czym okazało się, że brakująca woda postanowiła sobie iść w pi....u :) przez rozszczelnioną pompkę zasysającą filtra EHEIM 3 Pro ;D Chyba najlepiej to nic nie mieć :) W morskim też miałem akcje typu... ciśnienie powietrza zablokowało elektrozawór uniemożliwiając jego zamknięcie - też mi pluskało ale to sprawdziłem dopiero rano a rano było brakowało  ... tylko 2 cm do końca sumpa :D a potem zostaje szafka i ... podłoga ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie każdy się musi zgodzić ze mną ja wyznaje zasadę mniej urządzeń mniejsze szanse ze coś zawiedzie. Niestety to tylko sprzęt i zdążają się wypadki tak to już niestety bywa nic nie jest wieczne. Kiedyś firmy produkowaly sprzęt niezniszczalny teraz 3-5 lat pada i musisz kupić nowy i rynek się kreci

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Te urządzenia są po to aby pomagać a nie odwrotnie ale idąc tym tokiem rozumowania to równie dobrze możemy zapytać po co nam w kominach grzebienie i co się stanie gdy zbyt mocno się przytka taki grzebień lub samo sitko w kominie? Wiadomo, że wszystko się może zdarzyć ;) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dlatego nie mam ani kołnierza ani Sitka :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A co myślicie o Skimz Monzter CM152 External Calcium Reactor?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Piotr, reaktor to jest bardzo prosta konstrukcja, kupujesz rurę, zamawiasz dekle z plexi, wkładasz pompę do środka z rurką tak aby wodę tłoczyła z góry na dół. W deklach wiertasz dziury, kupujesz złączki do RO, gaz przez dekiel do pompy podajesz, do tego dwa węzyki zasilania i odpływu. Do tego ewentualnie dodatkowy kubełek na sam gruz koralowy. Jak chcesz zrobić na wypasie, to dokupujesz połączenie szczelne na kabel, wkładasz do tego sondę ph i masz full opcję. Ja tak lecę już 3 lata i jedyną awarię jaką doświadczyłem do przez swój błąd.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Myślisz, że ma talent aby coś takiego samemu zbudować i nie zalać mieszkania?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zalać zawsze możesz nie koniecznie z reaktora ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No pewnie... gardło źródłem węgla :)

W każdym razie teraz nadszedł czas na dostosowanie hydrauliki do takowego reaktora :) oczywiście jest piątek a w tej wsi Łodzi pewnie guzik jest.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi