Skocz do zawartości
Prospero

Reaktor wapnia

Rekomendowane odpowiedzi

Tak, biorę Knopa pod uwagę ale także ARM.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Oba dobre.

Komputer + sonda + butla + zawór + pompa podająca wodę do reaktora + sam reaktor = lenistwo :)

Wiem ze mozna inaczej na splywie, bajpasie itp ale nie wiem czy warto ryzykowac.

Sa tez i tacy co sondy nie uzywaja i licza babelki. Historie glosza ze potrafili tez baniak zagazowac :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Liczyć to można ...barany przed snem :) Generalnie to jestem ciekaw jak z tym bajpasem czy pompą/odciekiem. Jak to dobrze ogarnąć? Przyznam, że nie myślałem o pompie... :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pompę podłączasz, wezyk w sumpie i wezyk w reaktorze. Na wezyk w sumpie zakladasz filtr od paliwa zeby sie paprochy nie dostawaly. Ustawiasz odciek a raczej podanie wody jakie ma pompa podac i tyle samo wypchnie z reaktora. Kilka dni 3-7 ogarniesz ustawienie i odciek zeby KH nie skakalo i tyle.

Pozniej kontrola co jakis czas czy KH sie trzyma czy trzeba odciek podkrecic i juz.

Tak mowi teoria :)

U mnie reaktor chodzi, jade obecnie na ballingu ale zapewne do reaktora wroce.

Ps. Odlaczylem reaktor jak sumpa zmienialem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To ja myślałem o odwrotnej kolejności... czyli regulowaniu odcieku a nie "wcieku" :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Przy pompie dozujacej na jedno wychodzi - ile wpompujesz tyle będziesz miał odcieku :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To wiadome tylko czy musi byc ten dozer? Jezeli juz to jaki?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja używam iks ale ponoć Aqua-Trend ma teraz fajną, milestone czy jakoś podobnie się zwie

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pierwszy znany, drugi...  nowość. Ciężko powiedzieć czy będzie git ale znając produkty Łukasza powinno być niestety ceny nie są zachęcające.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nawet po foto wiać klasę tych urządzeń ...  ale opinie ma niezłe.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Robisz bajpas od pompy obiegowej na zwykłym wężyku od CO2, po drodze zaworek od RO i masz pełną kontrolę przepływu wody przez reaktor.

Zasypy testowałem KZ i Rowalith, z ani jednym ani z drugim nie miałem problemu ze wzrostem PO4 w systemie, a wiem że niektórzy kombinują z zasypami i czasem jest z nimi fosforanowy problem.

Jak chcesz koniecznie pompę to bierz IKS Vario Blue 2.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nigdy nie brałem pod uwagę pompy. Wręcz przeciwnie, sądziłem, że da się bez tego a tu czytam, że cuda się dzieją i teraz mam mętlik. Bajpasów mam aż nad to kwestia tylko się podłączyć. IKS jest na teraz poza moim zasięgiem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jest jeszcze mercedes o nazwie Grotech sp4800. Uzywalem piekna pompa.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Cena jak za Mercedesa.... :)

Generalnie nie da rady. 

Właśnie się dowiedziałem, że gips, który dziś Córa będzie miała zakładany nie jest... refundowany przez NFZ :) śmiać mi się chce... GIPS! Jakbyś złamał nogę to się należy jak psu zupa ale przy rehabilitacji to jest koszt. Niby nie majątek bo 84 zeta ale i tak przegięcie. To już chyba taniej jest w Castoramie? Ile to ja worków bym miał za te 84 zeta :D I tak co rusz... stówka tu stówka tam i się robią tysiące...masakra. Chyba opierdolę ten baniak...będzie na gips!

Sorrki za offtopa ale normalnie się zagotowałem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Naczytałem się, że te zwykłe spawalnicze reduktory są do bani... !? Macie jakieś w tym doświadczenie? Ja wiem, że mogę kupić lepszy albo nawet medyczny za 799 :D ale to przegięcie :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A konkretnie to czemu są do bani ja mam jakiś zwykły reduktor i dziala ważne żeby trzymał ciśnienie i nie puszczal gazu bokiem. Zawór precyzyjny według mnie jest bardziej potrzebny miałem jakiś niemiecki grun coś tam i był do bani zmieniłem na camozzi i jest git

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mam wszystkie klocki Camozzi a elektrozawór mam BMV czy coś w każdym razie od zawsze był pierwsza liga. Reduktora nie mam bo pożyczyłem i poszedł w świat i coś muszę dokupić. Obok w hurtowni mają takie spawalnicze po 45 zeta ale tak przeglądałem, że niekoniecznie te chcą trzymać ciśnienie. Wiem, że włoski precyzyjny zrobi robotę ale tak myślę o tym reduktorze bo się naczytałem jakie one fatalne.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Robisz bajpas od pompy obiegowej na zwykłym wężyku od CO2, po drodze zaworek od RO i masz pełną kontrolę przepływu wody przez reaktor.

Zasypy testowałem KZ i Rowalith, z ani jednym ani z drugim nie miałem problemu ze wzrostem PO4 w systemie, a wiem że niektórzy kombinują z zasypami i czasem jest z nimi fosforanowy problem.

Jak chcesz koniecznie pompę to bierz IKS Vario Blue 2.

Michale, czy mierzyłeś PO4 na wyjściu przy zasypie KZ? Ja uruchomiłem reaktor na tym wkładzie i przy PO4 w akwarium 0 w odcieku miałem 1,5. Kiedyś przy ARM miałem 0,16. W związku z tym, że reaktor okazał się nieszczelny wróci do producenta. Mam mieć nowy i zastanawiam się czy jednak nie zmienić wkładu na inny niż KZ. Co myślicie o Rowalith? Tego akurat nigdy nie używałem.

Pozdrawiam Andrzej. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Na odcieku nie mierzyłem, ale ogólnie w akwarium nie miałem wzrostu PO4.

Później kupiłem Rowalith i również nic złego się nie działo.

Wiem że niektórzy pisali o problemach z PO4 spowodowanych zasypem reaktora, wspomniałem że przy KZ i Rowalith nie miałem tego problemu u siebie.

Z zasypem jest podobnie jak z piaskiem, jeden będzie coś uwalniał a drugi nie.

Chyba nie ma Andrzeju takiego zasypu żeby był zupełnie czysty od PO4, wszak aragonit bardzo lubi absorbować fosforany.

Rowalith różni się zupełnie wyglądem i strukturą od KZ, ale również podaje wszystko w dobrej proporcji (czytałem też że się ludziom rozjeżdżają Ca i KH przy niektórych zasypach).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A jak ma sie do tego zasyp ARM? Pytam bo mam na niego niezla cena.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kiedyś @Inmar mocno narzekał na ARM (gruby), że właśnie oddawał mu dużo fosforanów ale to było kiedyś... jak jest teraz nie wiem.

@Jacek56 używa ARM (średni) i sobie chwali, choć faktycznie nie pytałem go czy coś oddaje.

Z drugiej strony tak sobie myślę: czy aby jest sens w tym przypadku tak bardzo wybierać ceną? - wprawdzie lasu acropor nie mam ale coś tam sobie rośnie, przez pół roku z 7kg Knopa ubyło może ok. 0,5kg...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ten gruby to był bardzo gruby czy gruby? Pytam bo są trzy... bardzo gruby, gruby i drobny. O Knopie też myślałem i nawet więcej ludzi poleca a tak patrzę, że cena jego to prawie 50% tego ARM z tym, że wydawało mi się, że ten ARM ma ciut więcej w sobie mikro itp niż KNOP, który jest bardziej czysty. Tak mi się wydaje?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To chodziło o ten najgrubszy, a w zakresie porównania/wiedzy na temat zasypów, to ja na pewno nie mogę wypowiedzieć się autorytatywnie (brak doświadczenia). Używam reaktora z zasypem Knopa od czerwca 2015 i po koralach w ciągu miesiąca zaobserwowałem znaczącą poprawę w wyglądzie/wysyceniu kolorów w stosunku do ballinga, którego wcześniej używałem. No i dla mnie mocno istotnym elementem decydującym o wyborze właśnie Knopa był i jest fakt, że używa go Paweł :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi