Skocz do zawartości
Michał

T5 LED retrofit

Rekomendowane odpowiedzi

60€ za małą świetlówkę :) a 80€ za takie "54W" :) i 90€ za odpowiednik 80W T5.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Widac wraca stare rozwiazanie. Jak wchodzily LEDy to tez sie pojawily T5LED.

Szczerze to jest fajne jak chce sie miec bliki. Ciekawi mnie tez faktycznie jak to na korale dziala.

Do ceny sie nie czepiam bo to inwestycja na lata :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Blików z tego nie uświadczysz ale za to można sobie nieco kolorki poprawić dodając jedną czy dwie takie tubki :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Według opisu one dają mniej więcej tyle światła co normalne T5, więc z blikami może być różnie. Zależy jakie tam są diody, jak rozmieszczone i jak to wszystko zrealizowano.

Ale faktycznie dodanie dwóch rurek z diodami Royal Blue na pewno o wiele lepiej podkreśli kolory niż świetlówka typu Blue Plus.

Z uwagi na wąskie widmo diodek ja bym dał maksymalnie 1 na lampę z 6 świetlówkami, 2 na lampę 8-10 świetlówek.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Też tak uważam, że 2 to max na 8-10. Blików nie będzie. Bliki masz tylko wtedy kiedy źródło światła jest silne i pochodzi z jednego punktu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Panowie w Europie są gdzieś dostępne ?

Sprawdzałem w aq2000 tam nie ma a sprawdził bym chętnie z dwie sztuki

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Cena miazga. A słuchajcie może śmieszne pytanie ale jako nowicjusz w temacie muszę zapytać, co to są te bliki? :D

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Cena miazga. A słuchajcie może śmieszne pytanie ale jako nowicjusz w temacie muszę zapytać, co to są te bliki? :D

TO :)

stock-photo-blue-rippled-background-from

i ...

9R81HHF.jpg

.. i to :) na przykładzie mojego baniaka.

BTW.

Za tą cenę wyjdzie taniej i lepiej oraz w pełni sterowalny zestaw z 3-5 chipów + komp. :D

Na niedługi czas pokażę co zbudowałem jako dodatek do mojej Diuny.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dziękia taki efekt nie jest osiągalny robiąc tylko odpowiednie fale na powierzchni?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Taki efekt jest dzięki led lub hqi i ruch tafli wody.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Aby był taki wizualny efekt, światło nie może być rozproszone jak z np. T5 ale musi być z punktowego silnego źródła światła czyli takiego o jakim pisze Piotr :) Aaa! LED musi być skupiony czyli musi to być multichip a nie 50 małych diod :) rozprowadzonych po całej długości.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Cena niby wysoka, ale moc też jest spora tych E5 i zapewne będzie widać różnicę po dodaniu takiego bajeru do lampy t5.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pytanie tylko co z wydzielanym ciepłem? Niby dają długą gwarancję i obiecują te min. 8 lat działania ale...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie ma prawa być blików, bliki powstają gdy światło jest punktowe a nie rozproszone, wtedy praktycznie nie będzie go widać.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Następne led-t5 na rynku  ;)

https://reefbuilders.com/2016/12/01/led-retrofits-for-fluorescent-lamps/

Jak na razie moje prognozy się sprawdzają - świat idzie w kierunku uzupełnienia światła świetlówek za pomocą diodek, a nie całkowitego przejścia na LEDy jak to wieszczono jeszcze kilka lat temu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ale i tak chyba wszystko wygląda jak te aquaela http://www.aquael.pl/produkty/akwarystyka/oswietlenie/243-leddy-tube-retro-fit#dane-techniczne..

Idzie w takim kierunku bo w stanach jest zakaz sprzedawania t5 jak dobrze pamiętam więc coś z lampami trzeba zrobić.. UE też planuje taki zakaz..

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Z tego co wiem zbanowali T12 i zalecili przejście na T8, a T5 to podobno wciąż nowinka.

Za to od stycznia 2018 roku wchodzą standardy dla T8 i T5 które będą musiały spełniać by być dopuszczone do sprzedaży.

W efekcie z rynku wylecą te wszystkie chińczyki które tylko udają prawdziwe świetlówki, a ledwo świecą i wypalają się po 3 miesiącach.

Co do UE to wszystko jest możliwe, jak słucham tych ludzi z Brukseli to ręce opadają.

Wyliczyli ile ton CO2 produkuje żarówka itd :D szkoda gadać.

Z tego co mi wiadomo to był ban T12, a z banu halogenów i T8/T5 zrezygnowali na jakiś czas, bo jakiś zespół wykazał, że oświetlenie LED nie jest na razie w stanie ich zastąpić.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja się zatrzymałem na argumentach dla zdrowia oczu że ledowe oświetlenie szkodzi zdrowiu itd.

Jak faktycznie zatrzymali bana to git, ale w sumie zwykłe żarówki można do dziś kupić jako ogrzewacze :) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi