Skocz do zawartości
kiflu

T5 pacific sun

Rekomendowane odpowiedzi

Jakie macie opinie o w/w rurach ?

Informacje z "terenu" dość sprzeczne, jedni mówią że do D.. a drodzy mówią że dobre ale sami używają ATI ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja używałem jako zestaw startowy przez pierwsze 6 miesięcy. Ciężko powiedzieć bo wtedy to korali miałem trochę. Ale wszystko rosło i kolory też fajne.

Ale teraz używam ATI bo mają większy wybór w kolorach niż PS.

W mojej opinii ogólnie mogą być, ale jakoś wolę teraz ATI

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mam tego od ciut ciut i troszkę, sprawdziłem przeróżne barwy. Korale na tym rosły, zrobiłem sobie też taki zestaw jaki miał Adaś i korale szalały ale jak dla mnie było za biało. Wydaje mi się, że ciut szybciej robią się tam na końcach ciemne jak u tych z długą eksploatacją. Niebieska moim zdaniem jest ...blada. Wolę Osrama e67 bo i cena dodatkowo niższa. Podejrzewam, że inne też będą ciut nie takie do konkurencji ale to może kwestia oka albo i sugestii? Jak dla mnie to PS jest tańszą alternatywą dla ATI (nie warto za ATI przepłacać) ale na pewno nie dla GIESEMANNa i na pewno nie dla FM Ultra Royal Blue.

Zaryzykował bym stwierdzenia,

ATI, PS - światło bardziej zimne dla oka,

GIESEMANN - światło bardziej ciepłe

FM i Osram to taki GIESEMANN ale może nie tak ciepły.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie miałem tych świetlówek. A może je miałem ale pod inną nazwą.

Biegam trochę na forach i rozmawiam dużo z ludźmi i kilka miesięcy temu pisał do mnie gość z zachodu pytając o te świetlówki (ja z Polski to automatycznie rzecznik wszystkiego co "polskie").

Ma w posiadaniu miernik PAR ze spektrometrem marki Apogee.

Napisał że po 3 miesiącach te świetlówki tracą bardzo dużą część PAR, o spektrum już nie pytałem bo mnie to średnio interesuje prawdę mówiąc.

To by się pokrywało z tym co napisał jeden znany polski akwarysta który je przetestował u siebie.

Do tego dochodzi wiele niezadowolonych głosów donoszących o odpadaniu tych metalowych końcówek na świetlówkach. Tu na RC też ktoś o tym pisał.

Na wyspach kilku "producentów" oferuje chińskie świetlówki pod paroma markami.

Właśnie takie z UK kilka lat temu testowaliśmy u siebie z jeszcze jednym kolegą z Polski.

Faktycznie odpadały końcówki świetlówek i szybko się wypalały.

Nie posiadaliśmy miernika PAR w tamtym czasie, ale kumpel po zamówieniu wybranego combo stwierdził że ma za biało i zamówił więcej niebieskich.

Po wsadzeniu nowych niebieskich okazało się że są one przynajmniej 2x jaśniejsze niż te co już hulały. A hulały tylko kilka tygodni.

Więc bez miernika, gołym okiem można było zobaczyć szybkie zużywanie się.

Za zużywaniem się szła też zmiana spektrum i glony.

Jeśli to są faktycznie chinole to trzeba pamiętać by je często wymieniać i przeliczyć czy opłaca się wymienić 3 razy, czy może kupić jedną niemiecką.

Niemieckie Narva/Philips, Sylvania/Osram (bez dodatkowych naklejek KZ, FM, ATI itd) można kupić za całkiem dobre pieniądze i dłużej zachowają swoje właściwości.

Mi się nie chciało bawić w te "brytyjskie" T5 mimo że kosztują 1/3 ceny świetlówki ATI.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Michał, uprzedziłeś mnie z tymi końcówkami...  właśnie zamówiłem trzonki G5 które te "felerne" końcówki mi do tragedi nie doprowadziły :( popekały te "laki"  i zwarło styki, efektem było początkowe wypalanie trzonka G5 .. dym, smród  i nie wiem co by było dalej , gdybym w porę tego nie zauważył.

Zastartowałem na tych świetlówkach tylko z myślą o "dojściu" skały,  plan jakies 2- max trzy miesiące, bo były gratis z lampą to dlaczego nie..   inzczej na tych rurach bym sie nie zdecydował, widiałem naoczne efekty ich działania  u jednego chyba z  najlepiej doświadczonych akwarystów, które to rury testował, Porazka! i tyle na temat. szkoda tego zmarnowanego czsu, jeżeli marzymy o naprawde ładnych kolorach.

Zalecam także porównac wypalone np. ATI do PS odpowiedź się sama narzuci ;)

Ostatecznie wymieniłem na wypalone już  giesemann-y od kolegi, a które emitowały jeszcze całkiem fajne światło. 

Nie pisałem wcześniej  oficjalnie o moich problemach w tym temacie, bo nie lubię sie wypowiadać krytycznie nawet jezeli coś,mi się nie podoba, lecz zaistniałej sytuacji, traktuje to jako ostrzeżenie i dobrą radę by zwracac szczególną uwagę przy tych świetlówkach na wadliwe końcówki.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Faktycznie ja swoich PS używałem niecałe dwa miesiące :) po tym czasie te końcówki wyglądały jakby ta świetlówka pracowała o kilka miesięcy dłużej. No i ta np. niebieska... dużo, dużo bardziej biała niż niebieskie konkurencji. Odpadające końcówki w chińskich i nie tylko widziałem (w Sylvani mi kiedyś odpadło) ale tutaj jeszcze nie miałem z tym problemu i pewnie nie będę :D 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Noo  po to właśnie mamy te forum :yes

czytałem na RC o użytkowniku co mierzył PARy i faktycznie spadki były ale Przemek "jakoś" to wyjaśnił. Ale jak piszecie o tych końcówkach rur, to już wiem, że nie wspomogę Polskiego przedsiębiorcę....

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No kicha troszkę, Osram czy Narva to koszt 16zł przy większej ilości,  średnio przy mniejszych zakupach wychodzi 25-30zł a jak ktoś może wziąć sobie kwit to tym bardziej lepsza cena wyjdzie. Ja poszedłem za radą Michała i dokupiłem FM i od razu niektóre kolorki lepiej wyglądają oczywiście nie ma porównania z ledami ale :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ale... z lampy jestem "hapy"  :beach:  jak narazie ładnie daje czadu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tylko ile tam myśli technicznej PS zostało a ile Made in Raphael :p

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Noo.. posiekałem ją, i wygląda jak Frankenstein :laugh3:  jak przetestuję, to zdam na pismie moją myśl techniczną ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Lampe mam z rok... Filozofii tu nie ma więc może dlatego ciągle działa... Jedyny problem póki co to wiatraki ktore zaczęły wyć po kilku miesiacach i trzeba lampe porządnie trzasnac raz na jakis czas :)

Co do T5 wywaliłem po 4 miesiacach bo na koncach było ciemno i korale dziwnie traciły kolory...po wymianie na ATi było widać różnice... Do rur z PS już nie wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Aż 4 miesiące! Masz cierpliwość Chłopie :) Co do wiatraków to zamiast walić poszukaj w osobnym temacie, co warto tam wsadzić :) Ogólnie to na to wszystko jest całe 24mc gwary z tym, że na to co się może zepsuć dają tylko 12 :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Gwarancja oczywiście jest... Ale zanim oni to zrobią i przysla spowrotem to lampa juz mi nie bedzie potrzebna ;)

Miałem ledy od nich, po 5 razie w serwisie poprostu wrzuciłem to do garazu i dałem sobie spokój z Ledami

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Szkoda, że wcześniej nie brałem pod uwagę takich opinii.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi