Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

HQI jak HQI ale wykonanie całego systemu, piękne :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

... gdyby nie koszty to już bym przechodził na 400W ... dla mnie nie ma lepszego światła do morskiego.

PK

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mam tak samo, HQI to klasa sama w sobie i żadne inne oświetlenie nie daje takiego "życia" w zbiorniku

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk Pro

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

cb278a659b43ecd5331afda1d8a9e061.jpg5da7bfac23b13e4061de3cd8e639d1ab.jpg

Moje skromne akwa pod hqi 250w radium 20000k do tego 2 e5 Blue pop.

Ja zawsze byłem fanem hqi po długim szukaniu znalazłem lampę taką jak chciałem cebu sun firmy Hamilton.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Te żarniki są wszędzie chwalone, super efekt.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pewien znany wyjadacz pozwolicie , że z imienia i nazwiska nie powiem o kogo chodzi powiedział mi tak:

Oświetlenie HQI jest słabe nawet bardzo słabe , daje mało światła żarnik 250W to odpowiednik 2x54 T5. Jestem ciekawy jak mój zbiornik by wyglądał oświetlany 4x54 T5 zakładam , że by wegetował a o przyrostach można zapomnieć.

Pod HQI 2x250 przyrosty miałem duże żeby nie powiedzieć gigantyczne , Acropora Plana rosła jak chwast szybko pięknie się rozkrzewiała , dzisiaj świecę 8x80 T5 i mogę z pełną odpowiedzialnością powiedzieć ,że to światło to nie jest to co HQI.

Jednak żeby być obiektywnym muszę jeszcze poczekać T5 wisi u mnie od miesiąca więc zakładam , że jest aklimatyzacja korali do nowego słoneczka . 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Powrót do HQI nas czeka. Już mam potwierdzenie z kolejnej hurtowni, że Narva zakończyła produkcję świetlówek niebieskich. Teraz pozostaje kupowanie „firmowych”.

Darek dodaj ledy dla „blików” i będziesz zadowolony.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pewien znany wyjadacz pozwolicie , że z imienia i nazwiska nie powiem o kogo chodzi powiedział mi tak:

Oświetlenie HQI jest słabe nawet bardzo słabe , daje mało światła żarnik 250W to odpowiednik 2x54 T5. Jestem ciekawy jak mój zbiornik by wyglądał oświetlany 4x54 T5 zakładam , że by wegetował a o przyrostach można zapomnieć.

Pod HQI 2x250 przyrosty miałem duże żeby nie powiedzieć gigantyczne , Acropora Plana rosła jak chwast szybko pięknie się rozkrzewiała , dzisiaj świecę 8x80 T5 i mogę z pełną odpowiedzialnością powiedzieć ,że to światło to nie jest to co HQI.

Jednak żeby być obiektywnym muszę jeszcze poczekać T5 wisi u mnie od miesiąca więc zakładam , że jest aklimatyzacja korali do nowego słoneczka . 

Darek bo to jest coś czego chcieliśmy właśnie uniknąć zakładając reefclub.pl.

Takiego bajania bez konkretów. 

Ja bym zapytał od razu, jakie świetlówki, jaki żarnik, czym mierzyłeś PAR itd.

Darek, szybciej rosło bo zobacz jak wygląda wykres spektrum HQI, a jak T5 ;)

Jeśli LEDy to lipa bo mają wąskie, wybiórcze spektrum światła, to żarniki HQI są po drugiej stronie tej skali oferując przeważnie pełen zakres od-do, z uwypukleniem pożądanego koloru.

Powrót do HQI nas czeka. Już mam potwierdzenie z kolejnej hurtowni, że Narva zakończyła produkcję świetlówek niebieskich. Teraz pozostaje kupowanie „firmowych”.

Darek dodaj ledy dla „blików” i będziesz zadowolony.

Trzeba będzie zapiąć chłodziarki w obieg i damy radę.

Ja od kiedy przetestowałem żarnik Giesemanna Crystal to spać w nocy nie mogę :D

Ale Komisja Europejska od paru lat szykuje się na akwarystów. Mieli zbanować HQI i T5 i przymusić nas do LEDów. Ale powołany zespół ekspertów stwierdził, że LEDy nie są w stanie (na razie) zastąpić wspomnianych źródeł światła.

I to jest pierwszy i najważniejszy powód by wyjść z Unii ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W całości zgadzam się z przedmówcami i gdyby nie kiepskie kable w ścianach i za mały pokój to 2x 400w już by wisiało i koraliki oświetlało bo w sumie to od początku przygody z akwarystyką miałem HQI i tylko wcześniej wymienione powody spowodowały przejście na T5.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pewnie w całości nie pokrywają spectrum HQI ale na pewno są dużo bardziej oszczędniejsze. Widziałem zbiorniki na LED i spsy dają radę :p trzeba się tylko do nich przekonać heh to tak jak z tym mieć albo nie mieć odpieniacza.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli istnieje to chętnie pooglądam taki porządny akroporowy las rosnący od min. roku pod ledami. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

OK,

Co charakterystyczne lampy bardzo wysoko oraz dodatkowe niejako z boku.

A coś ze starego świata lub kolumbowego kontynentu ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Generalnie ceny na żarniki chociażby BLV zwariowały dlatego też uciekałem od tego światła a dzisiaj wyszło na to że to był błąd bo świetlówki typu Narva , Osram też znikają  :(.

Ostatnio byłem w AM ceny na świetlówki tak podskoczyły , że stały się najdroższe w Polsce jakaś masakra.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak dla zobrazowania co robią żarniki w 3 miesiące

8307048_Stycze17.jpg

8307057_Marzec17.jpg

Przyrosty są centymetrowe nie minimetrowe

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

białobrody pływa z szybkością 20cm na 3 miesiące :-)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Rozmawiałem z moim kumplem ( dyr. sieci hurtowi elektr. ) ze już są przymiarki do likwidacji lamp wyładowczych dużych mocy typu 1000/400W.

PK

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nawet jeśli takie źródła światła znikną z zastosowań przemysłowych, to myślę że będą robili te małe partie oświetlenia specjalistycznego na nasze potrzeby.

Pierwszy raz czytałem o "śmierci" HQI/T5 jakoś w 2010 roku...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wszystko pod ledami gdzieś tam za głęboką wodą ;)

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wszystko pod ledami gdzieś tam za głęboką wodą ;)

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Niestety świetlówki też mają, pojedyńcze sztuki ale zawsze.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

...

Oświetlenie HQI jest słabe nawet bardzo słabe , daje mało światła żarnik 250W to odpowiednik 2x54 T5....

Ja mam inne odczucia. Dwa lata miałem 2x250W + 4x54W i bywało że z ciekawości wyłączałem HQI lub T5. Wtedy doskonale widziałem że żarnik to więcej niż 2x54W T5.

Obecnie faktycznie coś lampy z HQI częściej widać.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wiadomo, w przypadku HQI tracimy więcej Wattów na ciepło niż w przypadku T5.

Jak to mówią, zależy od marki żarnika i tego jaki to żarnik.

Można mieć 20k 250W, a potem wsadzisz jakiś 10k 250W i spalisz korale, bo daje więcej PAR.

Im bardziej idziemy w niebieskie spektrum, tym bardziej korale wegetują.

Tutaj w grę wchodzi też światło które postrzega oko ludzkie. Taka świetlówka ATI Actinic świeci tak samo jasno jak Aquablue Special, ale my nie widzimy tego spektrum.

HQI częściej widać, chociaż sprzedaje się ich coraz mniej.

To starta gwardia wraca do tego co dobre, bo "młodzi" kupują LEDy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Do HQI wróciłem niedawno, po kilku latach rozłąki. Nie żałuję. W momencie gdy do lampy dołożyłem balasty Lumatek 250/400w z opcją superlumen i żarniki Radium moja sympatia do tego światła sięgnęła zenitu. Gdy dodać do tego cenę jednego Radium na poziomie 170pln, czego chcieć więcej? Z ciekawostek stwierdzam, że wyniki Par przy pojedynku 10x80W ATI Powermodule vs PS Europa R2 w opcji 2x250W+Lumatek SL są całkiem porównywalne. Jedyną różnicą na korzyść ATI PM jest równomierne rozłożenie światła ale to akurat przy moim kolejnym setupie mi nie jest potrzebne, gdyż planuję tylko 2 małe wyspy centralnie pod żarnikami,tam gdzie wyniki PAR będą najlepsze.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi