Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Mam taki sam pomysł odnośnie trzysetki którą planuję, dwie główne wyspy z SPSami pod żarnikami, jakieś tam mniejsze konstrukcje pomiędzy.

Odnośnie tych Lumateków, to żaden ze mnie ekspert od HQI, ale spotkałem się ze stwierdzeniami, że do amerykańskich żarników trzeba używać balastów elektronicznych,

do europejskich magnetycznych (a do chińskich, chińskich i podpalić dom ;) ) by osiągnąć najlepszy efekt. Ma to podobno coś wspólnego z procesem produkcji.

Ale może to bzdury, ktoś doświadczony musiałby się wypowiedzieć.

Radium to żarnik uznany na całym świecie :) ja pokochałem Giesemanna Crystal. Po kilku miesiącach używania u siebie doszedłem do wniosku że to jest to i moje poszukiwania idealnego światła są zakończone  :serce3:

Tym PAR bym się aż tak nie sugerował, LEDy dają najwięcej PAR... i za wiele z tego nie wynika.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ciekawi mnie czy jest tu ktoś, kto doświadczył wymiany balastów magnetycznych na elektroniczne i jakie ma spostrzeżenia? Ponoć elektroniczne są łaskawsze dla zużycia energii i wydłużają żywotność żarników ale też gdzieś wyczytałem, że jednak żarniki jakoś inaczej świecą?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Hqi jest bardzo fajnym oswietleniem ale mocowo 500 watt plus pompa obiegowa, cyrkulacja, odpieniacz to juz robi sie mala elektrownia i duzy rachunek od tego.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Niby tak gdy się na to popatrzy całościowo.

Ale z drugiej strony to tylko trochę więcej niż pod T5.

Ja sobie mówię tak - nie palę, piję okazyjnie, no to na jakieś hobby wydać trzeba :D

Tym bardziej że miesięczny koszt prądu do akwarium bez problemu można wydać np na papierosy.

A akwarium jest zdrowsze ;)

Plusy HQI - nie trzeba włączać grzałki, zimą też dogrzeje w pokoju :D nie trzeba zapalać światła w pomieszczeniu, można sobie usmażyć bekon, lub zrobić jajko sadzone ;)

Korale super zdrowe, bliki, akwarium wygląda ciekawiej.

W mojej 600 miałem 8x80W.

Teraz będę miał więcej W w 300l.

Boję się tylko temperatury, a szkoda mi miejsca w szafce na chłodziarkę.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ciekawi mnie czy jest tu ktoś, kto doświadczył wymiany balastów magnetycznych na elektroniczne i jakie ma spostrzeżenia? Ponoć elektroniczne są łaskawsze dla zużycia energii i wydłużają żywotność żarników ale też gdzieś wyczytałem, że jednak żarniki jakoś inaczej świecą?

Tu chodzi o pierwszy strzał przy zapłonie i chyba troszkę mniej prądu idzie w ciepło przy elektronikach ale co najważniejsze to trzeba patrzeć pod co dedykuje producent żarników swój produkt

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Na amerykańskich forach jest sporo zamieszania że statecznikami bo u nich ta technologia była i jest bardziej w użyciu.

Co za tym idzie oni mają tam żarniki starej generacji i nowej generacji, to samo dotyczy ballastów.

Coś jak u nas z T8 i T5.

Źle sparowane zestawy świecą w nieodpowiedni sposób, lub nawet żarniki strzelają po kilku dniach.

Z kolorem świecenia jest tam jeszcze jeden problem.

Gdy żarnik jest 250W HQI to ballast musi być 250W HQI a nie zwykłe 250W.

Potem mają fiolet zamiast niebieskiego, żółtą biel itd.

Polecają właśnie wspomniane, wielotrybowe elektroniczne Lumateki albo Luxcore.

Tych drugich na razie nie znalazłem na 230V.

Jak już przy tym jesteśmy to podzielmy się linkami do sklepów z takimi gadżetami, bo widzę że w Europie nie tak łatwo o nie jak w USA.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Generalnie elektroniki w porównaniu do magnetyków świecą bardziej chłodno. Tzn kolor dla oka idzie w kierunku niebieskim. Na dobrym elektroniku żarnik 250W pobiera 250-260W na magnetyku 320-340W. Do tego magnetyki są ciężkie i strasznie się grzeją. Moje Lumateki mają max 30-35st C. I ważą koło 1kg. Co do doboru balast/żarnik to temat już został przerobiony przez Sanjay Joshi a jego wyniki dostępne są na manhattanreefs. Radium jest żarnikiem o mocy nominalnej 270W, dlatego palę go przy pomocy Lumatek ale na opcji SL. Wtedy pobór prądu rośnie do jakichś 280 W, zmienia się też kolor światła na bardziej biały. W normalnym ustawieniu 250W kolor jest bardziej niebieski ale wpływa to na żywotność żarnika.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzięki za info, niedługo będę odpalał 2x400 Radium a balasty mam magnetyczne i tak się właśnie zastanawiam czy nie warto je zmienić...

Twoje ostatnie zdanie - czyli funkcja sl wydłuża czy skraca żywotność żarnika? Możesz podać link do sklepu gdzie kupiłeś lumateki?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Właśnie się miałem pytać czy te Twoje Lumateki to takie :)

No to kwestię wyboru statecznika mam za sobą, dzięki Bartku  :good: 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie ma problemu. Nic lepszego na naszym rynku, w tych pieniądach nie dostaniemy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wielkie dzięki Bartku :) ja mam vossloh schwabe, muszę poszukać danych na ich temat

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie ma za co. VS to pewnie magnetyki? Jeśli tak, to jest to zestaw dedykowany pod Radium ale musisz się liczyć z większym zużyciem prądu, emisją ciepła i dźwięku. Pomijając powyższe wady, więcej już z tego żarnika nie wyciśniesz. Świeci bardzo jasno. Ze swojego doświadczenia mogę tylko podpowiedzieć, że różnica pomiędzy żarnikami 250W, a 400W nie jest aż tak duża. Moc nominalna to odpowiednio 270W vs 360W, a strumień 7500lm vs 8700lm. Plusem 400W jest to, że ma lepsze pokrycie w odpowiednim reflektorze, bo to dłuższy żarnik.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak magnetyczne, ciepło i hałas to nie problem, ciekawe o ile większe jest zużycie prądu? ale raczej nie ma sensu wydawać 1000,- pln?

Odbłyśniki mam Lumenarc 37x37cm

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A jeszcze zapytam: gdzie kupowałeś żarniki?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Żarniki kupiłem okazyjnie na aukcji w DE w cenie 40E. Warunkiem było zakupienie od razu 12, co uczyniłem. Mam zapas na kolejne 5 lat. Najlepsza cena jaką znalazłem w Polsce to ok. 280 pln. Zapytaj w firmie Pekar. Może udzielą jakiegoś rabatu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzięki za info, przyda się na przyszłość. Swoje kupiłem w sklepie w UK, z przesyłką wyszło ok. 315,-pln/szt.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kupienie dobrych żarników 150W-400W / 10K-20K już teraz graniczy z cudem.

Są jeszcze sporadycznie dostępne w niektórych sklepach ale ceny poszybowały masakrycznie w górę.

To źródło światła w UE się kończy - warto o tym pamiętać.

Przeszukałem kilka miesięcy temu dziesiątki sklepów i o akwarystycznych  Radium'ach można było tylko pomarzyć ... pomimo ich dostępności na stronach.

Oczywiście Radium 3K-5K można jeszcze sporadycznie trafić ale pow. 10K to już tylko marzenie. Tak samo jest z lampami BLV - to już historia.

Jeszcze sporadycznie widywałem Giesemann'y i Aqua Medic ale cena porażała ... i czas oczekiwania to kilka tygodni z zastrzeżeniem że będą ale nie na 100%.

Warto o tym pamiętać wchodzą w to źródło światła.

PK

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Bzdura. Dziś dzwoniłem do lokalnego oddziału Pekar w Poznaniu. Radium 250W 229 pln...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

HQI spada na popularności i kilka typów żarnika nie jest już w produkcji, ale dostępność wielu innych jest. Popatrzyłem po sklepach za niebieskim Radium i są, znalazłem też na ebayu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To sprobujcie je kupic. Pisalem ze na stronach sa ale w magazynie stany zerowe.

Byntas jak zobacze te zarniki u mnie na polce to odszczekam co napisalem.

PK

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Radium były i będą bo to żarniki nie stricte akwarystyczne, tylko przemysłowe.

Zadzwoń do Pekar i zamów.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jutro będę u nich osobiście i spytam o ich dpstępność.

PK

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czy pojawiły się jakieś nowe informacje w kwestii dostępności żarników?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czekam do jutra - byłem osobiście w Pekarze i naświetliłem pracownikowi o jaki żarnik mi chodzi.

Jak tylko dostanę odpowiedź to zaraz napiszę.

Okazuje się że Osram przejął Radium i tam będzie go szukał.

Na chwilę obecną stany 150/250W Blue zerowe.

Na stanie ( tym internetowym ) mają podobno jeden żarnik Blue 400W.

Byntas - czy rozmawiamy o żarniku  HRI-T Blue?

PK

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi