Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Lampa kiepska, odbłyśniki małe.

Tu są bdb odbłyśniki : https://fastlight.co.uk/acatalog/Reflectors.html

Co do 250W 20K to się nie zgodzę. Powtarzam się ale Radium łączy cechy żarników daylight i aktynicznych.

Światła jest bardzo mocne i jasne.

U mnie Humilisy dostały ostro po ich zamontowaniu, choć wcześniej świeciłem 14000K. Zgadnijcie który żarnik ma lepsze wyniki PAR/lux?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Lampa kiepska, odbłyśniki małe.

Tu są bdb odbłyśniki : https://fastlight.co.uk/acatalog/Reflectors.html

Co do 250W 20K to się nie zgodzę. Powtarzam się ale Radium łączy cechy żarników daylight i aktynicznych.

Światła jest bardzo mocne i jasne.

U mnie Humilisy dostały ostro po ich zamontowaniu, choć wcześniej świeciłem 14000K. Zgadnijcie który żarnik ma lepsze wyniki PAR/lux?

Nie da sie nie zgodzic 

W te chinskie lampeczki mh bym sie nie pakowal za duze ryzyko za duzy prad. Jakosc wykonania podzespolow i laczen pozostawia duzo do zyczenia mialem kiedys taka na stole rozebrana i nie polecam.

Co do zarowek bylem jestem i chyba bede zwolennikiem radium o kazdej mocy. Stare akwa jechalo na 250w radium rezultaty byly swietne i obecnie jej uzywam i nie mam powodow do marudzenia. Jedyny minus coraz ciezej je dostac i ceny sa coraz wieksze dlatego tez w zapasie mam 3 :D na pare lat starczy 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mnie jakoś nie dotyczyło zagadnienie "odejścia od HQI".

Jakimś trafem pierwsze akwarium założyłem z żarnikiem, później następne.

Aktualne, które prowadzę - uwaga - lampa HQI.  :good:

Świeciłem głównie Phoenix'ami 14K. Aktualnie z racji łatwego dostępu używam Giesemann Megachrome 21K.

Cóż, rewelacyjne efekty, zdrowe światło, ładny i naturalny wygląd akwarium.

LEDy mają sens jako oświetlenie dodatkowe po rogach akwarium. 

Tutaj namiastka efektów po 6 miesiącach, pod 250W:

porownani_qxeqxps.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jakub teaser bardzo intrygujący :) Przykułeś naszą uwagę.

Założysz w wolnym czasie własny wątek w galerii? Zapewne nie jestem jedynym który chętnie popatrzy na inne zdjęcia.

U siebie z Giesemanna testowałem tylko Crystal i bardzo mi się podobał tak kolor jak i rezultaty.

Teraz się zastanawiam czy brać Crystala czy może właśnie Blue.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pięknie porosło ;) mnie tylko odstrasza zużycie prądu. Przy ledach jest dużo mniejsze ale coś za coś. SPSy u mnie widzę że rosną ale czy są to duże przyrosty to trudno mi określić. Mam jakieś starsze fotki i mogę dla porównania zrobić aktualne żebyście ocenili swoim okiem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pytanko czy miał ktoś do czynienia z tymi żarnikami CoralVue 400w/20000k lub Reeflux 400w/20000k jak mają się do Radium i BLV 20000k czy barwa jest identyczna czy inna

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To jest żarnik Coralvue Reeflux 20000K i radzę omijać szerokim łukiem. Chiński, słabo świecący bubel. Blv trochę lepszy, choć też ciemny i świecący na fioletowo. Radium to inna liga.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To jest żarnik Coralvue Reeflux 20000K i radzę omijać szerokim łukiem. Chiński, słabo świecący bubel. Blv trochę lepszy, choć też ciemny i świecący na fioletowo. Radium to inna liga.

Dzięki Bartek

A Gisemann 400w/14k- 21k ktoś miał

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzwoniłem do dystrybutora Firmy Osram na PL i powiedziano mi że żarnik Osram  HQI-T 400 W BLUE to jest te same światło co Radium 400w/20000k bo to teraz jest jedna Firma tylko że Radium promował się w morszczyżnie a Osram w przemyśle co do Lm 8700 to jest to samo ale w Kelvinach Osram nie podaje info. a różnica w cenie jest może ktoś się spotkał z taką samą informacją

Znalazłem dane techniczne żarników 400w Radium,Osram,Philips

Szczegóły techniczne dotyczące produktu
Lampa metalohalogenkowa Rad 32416555 typ HRI-T 400W / 230 / B / E40

Radium lampa metalohalogenkowa 32416555 HRI T 400W / 230 / B / E40 lampa metalohalogenkowa z palnikiem kwarcowy Aqua gwiazda / kolor niebieski, między innymi do efektywnego oświetlania budynków, producent oświetlenia akwarium radu nie EAN. 4008597165559

Dane techniczne

Klasa efektywności energetycznej - C

Moc lampy - 360 W

Temperatura barwowa - 20000 K

Jasny kolor - niebieski

Strumień świetlny - 8700 lm

Średnia oceniona żywotność - 7500 godz

Średnica - 46 mm

Całkowita długość - 273 mm

Osram: 4008321526861 HQI-T 400 W BL E40

Philips: MH-T Pro 400W niebieski

Nazwa ILCOS: MT-400 / BH-E40

Oznaczenie LBS: HIT-bu-h55 400W E40

6

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Miałem Giesemanna Crystal 17.500k i dla mnie jest to światło po prostu super, jako że nie jestem fanem niebieskiego oświetlenia, a od tych royal blue ledów boli mnie głowa :)

Światło jak nazwa wskazuje krystalicznie białe, ale wyciąga sporo fluorescencji i podbija czerwienie/róże.

Wcześniej bawiłem się oświetleniem 10.000k i było trochę za żółto. Pod Crystalem jest idealnie.

Dobre spektrum, korale rosną i wybarwiają się.

Ostrzeżnie że ten żarnik ma kopa, wysoko ustawione korale może poparzyć, zwłaszcza po przejściu z niebieskiego światła.

To samo z glonami :) Tam gdzie przez miesiące była czysta, sucha skała pod niebieskim, pod Crystalem może wyrosnąć busz :)

Światło po prostu bliższe naturalnemu, stymuluje wszystko.

Jeśli nie lubisz mieć niebiesko, ale też nie chcesz mieć żółto i burych korali - Giesemann Crystal :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Michał widziałem osobiście szkiełko pod Radium 400w/20000k i powiem tak PETARDA przyjemność dla oczu ale chodzi mi po głowie zamiennik Osram ale mało o nim piszą z tego co wiem to jest w tym żarniku 66%blau a reszta to green i magneta

W PL magazynach te żarniki są jeszcze w starych cenach po 200zł a w Niemczech już 66-99euro

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak przy Radium wyskoczyłeś z butów to bierz Radium, a nie kota w worku.

Albo najlepiej - weź oba i porównaj.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak przy Radium wyskoczyłeś z butów to bierz Radium, a nie kota w worku.

Albo najlepiej - weź oba i porównaj.

Radium w PL jest ciężko dostać więc zamówiłem u sąsiadów ale przyjedzie po Nowym Roku ale zaskoczyła mnie informacja o Osram i może ktoś by się wypowiedział 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To ja się wypowiem. Osram przejęło Radium kilka lat temu. Na oko to są te same żarniki co Radium, podobno linia produkcyjna ta sama ale pod label'em Osram.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To ja się wypowiem. Osram przejęło Radium kilka lat temu. Na oko to są te same żarniki co Radium, podobno linia produkcyjna ta sama ale pod label'em Osram.

Bartek i to samo słyszałem ale czy lampa osram hqi-t400w blue ma tyle samo kelvinów co Radium jeżeli jest tą samą lampą bo w danych technicznych brak tego parametru

Dzięki za info.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wizualnie (barwa w akwarium) to one są w zasadzie identyczne. Co do K to cholera wie, bo w zasadzie producent tego nie precyzuje. Zastanów się jeszcze nad sensem Radium 400W ( właściwie to 360W ), bo strumień jest tylko niewiele większy od 250W (270 W), a z dostępnością jest rzeczywiście kiepsko. Gdyby zastosować stateczniki z opcją SL lub stare magnetyki, 250W naprawdę robią robotę.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Z wlasnego doswiadczenia 400w swiatlo wydaje sie bardziej biale chociaz obie sa 20k .

Dodam ze mam obie

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mam już skomplikowany zestaw pod żarnik 400w balast elektryczny Lumatek 400,400SL,600,600SL a w moim szkiełku będzię tylko jeden źarnik ewentualnie dwa ledy 10w Royal blue po bokach dla blików, do całości brakuje żarnika

Znalazłem w sieci żarnik osrama w akcji zapowiada się nie źle widać widmo jasno-niebieskie

Chyba będzie trzeba przetestować lampkę

Jestem ciekaw pracy statecznika Lumatek z 400w na 400SL czy będzie widoczne 100% mocy źarnika

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@marekgolen a gdzie zamówiłeś ten żarnik? Szukam ale nic nie mogę znaleźć.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@marekgolen a gdzie zamówiłeś ten żarnik? Szukam ale nic nie mogę znaleźć.

Firma Pekar Wawa lub Poznań

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Taka ciekawostka pośrednio związana z morszczyzną...

Buduję paludarium ze zwierzakami i żywymi roślinami i od paru miesięcy przegryzam się przez fora poświęcone oświetleniu vivarium/paludarium/terrarium.

Przyswajam filmy i artykuły ludzi zajmujących się ogólnie hodowlą roślin, warzyw, czy też "ziołem" ;)

I tam wśród wyjadaczy również widać odejście od LED i powrót do lamp HPS i HQI, lub świetlówek w przypadku mniejszych projektów hydroponicznych.

"Biorą trochę więcej prądu, ale wow te rezultaty".

Zresztą wyczytałem tyle, że w wolnym czasie będę musiał zebrać to do kupy i założyć jakiś osobny wątek byśmy sobie zrobili dyskusję na temat oświetlenia.

Trafiłem na posty i prace naukowców zajmujących się oświetleniem, które rzucają nowe światło na ten dość zabawny rynek akwarystyczny/terrarystyczny i to co na nim się sprzedaje...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczow,mam nadzieje ze mnie nie"zastrzelicie" za to pytanko Czy mozna do morskiego znalezc zarnik hqi 70wat?,.Czy raczej ci co maja mniejsze litraze nie maja szans na to swiatelko?,pozdrawiam forumowiczow

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi