Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

12 godzin temu, Michał napisał:

Taki sobie artykulik z marca 2018, o tym że HQI jeszcze żyje i za wielką wodą niektórzy wracają do tego źródła światła.

https://blog.marinedepot.com/2018/03/metal-halide-t5-grow-corals-better-led-cost-less-not-keep-old-school.html

Szkoda że Unia nam robi pod górę z tymi żarnikami...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Już od paru lat pojawiają się artykuły, że jakiś tam nadgorliwy w UE chce nam wprowadzić limity na to czego można używać w akwarystyce. Pewnie jakiś Niemiec sponsorowany przez producenta diodek ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam wszystkich ,by nie zakladac nowego tematu,jaka wedle Was,jest trwalosc zarnikow hqi?,mam na mysli to co widac Rzeczywiscie w akwa a nie to co czesto gesto nakreca internet,prostymi slowy ,co wskazuje Praktyka,ja uzywam odkupionego ponad dwuletniego zarnika,[giesemann crystal 17.500K 150 wat] i zastanawiam sie czy faktycznie sie juz "wyczerpal"???, .Niestety nie mam zadnego miernika by to sprawdzic,a z drugiej strony bardzo mnie kusi zakup nowego i czy po wymianie naprawde bedzie korale rusza?,serdecznie prosze o kilka opini tych co uzywaja tego swiatelka,pozdrawiam grzegorz

p.s. za bledy przepraszam

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Proponuję kupić nowy , powiesić i po np miesiącu samemu ocenić czy jest różnica w barwie, kondycji i wzroście koralowców. Jeśli tak, to znaczy że 2 lata to za długo i następnym razem wymień wcześniej, po czym dokonaj identycznej oceny. Analogicznie działa oczywiście w drugą stronę

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Witam wszystkich ,by nie zakladac nowego tematu,jaka wedle Was,jest trwalosc zarnikow hqi?,mam na mysli to co widac Rzeczywiscie w akwa a nie to co czesto gesto nakreca internet,prostymi slowy ,co wskazuje Praktyka,ja uzywam odkupionego ponad dwuletniego zarnika,[giesemann crystal 17.500K 150 wat] i zastanawiam sie czy faktycznie sie juz "wyczerpal"???, .Niestety nie mam zadnego miernika by to sprawdzic,a z drugiej strony bardzo mnie kusi zakup nowego i czy po wymianie naprawde bedzie korale rusza?,serdecznie prosze o kilka opini tych co uzywaja tego swiatelka,pozdrawiam grzegorz
p.s. za bledy przepraszam
Z doświadczenia powiem rok i wymiana. Mój radium świeci coś około 1.5 roku ale już miałem nalot na szybach biorąc pod uwagę ze wszystkie parametry były ok zostało światło. Po wymianie żarówki problem zniknął

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Z tego co rozmawiałem z ludźmi z Giesemanna na FB, to ich żarniki są wykonywane w najnowszej technologii i mają żywotność 12.000h. Czyli świecąc 10 godzin dziennie żarnik wystarcza na 1200 dni. Po 3 latach, zakładając że żarnik był eksploatowany w optymalnych warunkach (jak ich lampy), zachowuje 85% mocy i 90% spektrum. Po upływie tego czasu można oczywiście świecić dalej, aż się żarnik nie spali, ale moc i spektrum ulegają degradacji w niesymetryczny sposób.

Żarnik żarnikowi nie równy, tak jak chińskie T5 vs niemieckie T5.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Odnośnie żywotności myślę, że Darek @fal mógłby dużo podpowiedzieć. Gdzieś mam specyfikację Radium, z której wynika, że optimum to 8/9 mies. Później do 14/16 mies. jeszcze znośnie ale dalej już tylko ok 60%wydajności początkowej. Znajdę to potwierdzę. Jest też na RC chyba fajny wątek o Radium ale nie wiem czy odnajdę. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Koledzy by ponownie nie rozpoczynac nowego tematu,pytam bo w tej kwesti takze jestem laikiem,wiec u siebie mam orginalna lampe aquamedica 1x150wat,[zasilana lumatec 250SL] ,ktora posiada niewielki "zebrowany" odblysnik o wymiarach ,max 15 x15cm , czy Ten zarnik moze Skutecznie wspolgrac z Wiekszym oblysnikiem?,obecne akwa napewno nie jest docelowe,[teraz 100x40x35H] a bedzie 120x58x40 -i takze chce miec hqi nad baniaczkiem,serdecznie prosze o rade w tej sprawie,pozdrowka z zimnej opolszczyzny

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jako że w piwnicy posiadałem dwie lampy diy hqi 150W na halopakach 1000W i nowe żarniki Blau 14K ( żółte jak cholera ) przywlokłem je do domu i podmieniłem z lampą diy T5 10x24W.

Powiem wam szczerze  że pomijając żółty odcień żarnika zbiornik zaczął wyglądać naturalnie i żywo. Zobaczyłem naturalne kolory rybek , lps'y nabuzowały się na maxa a bliki powaliły mnie na kolana.

Lampa T5 powędrowała aby nie kusiła do piwnicy , dodałem dwie nitki power ledów blue/actynik  po 6 szt. każda a ja obecnie przyzwyczajam się do nowego światełka.

Oczywiście poszukuję dobrego żarnika 150W o barwie biało/niebieskiej.

PK

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Blau to chyba przepakowane Chiny, dlatego słabo z jakością/żywotnością.

Jestem takiego samego zdania po przetestowaniu HQI u siebie. Może Acry nie będą wyglądały tak magicznie jak pod T5 u naszych forumowych mistrzów, ale za to akwarium ogólnie zyskuje życia, kontrastu i dynamiki.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 11.12.2018 o 10:25, klakier35 napisał:

Koledzy by ponownie nie rozpoczynac nowego tematu,pytam bo w tej kwesti takze jestem laikiem,wiec u siebie mam orginalna lampe aquamedica 1x150wat,[zasilana lumatec 250SL] ,ktora posiada niewielki "zebrowany" odblysnik o wymiarach ,max 15 x15cm , czy Ten zarnik moze Skutecznie wspolgrac z Wiekszym oblysnikiem?,obecne akwa napewno nie jest docelowe,[teraz 100x40x35H] a bedzie 120x58x40 -i takze chce miec hqi nad baniaczkiem,serdecznie prosze o rade w tej sprawie,pozdrowka z zimnej opolszczyzny

Grzegorz używaj tego co masz i tak chcesz zmienić zbiornik to później sobie wszystko lepiej spasujesz. Myślę że mniejszy odbłyśnik da większe skupienie światła, a większy bardziej rozproszy je na boki. Tak i tak dobrze ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Luknąłem na stronkę Giesemann'a i są tam w dobrej cenie żarniki Luxon 20K - to jakiś  wynalazek czy produkt Giesemann'a ... i czy wysyłają w ogóle do Polski?

Może ty Michał wiesz ...?

PK

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Luxon to są chyba jakieś starsze wersje, może również pochodzą od innego producenta. Na swojej stronie sprzedają również T5 pod nazwą Luxon i opis mówi że to pierwsza generacja ich świetlówek i jest w promocji 50%. Tak samo może być z żarnikami, że to wyprzedaż poprzedniej generacji żarników. Myślę że nie będą odstawały od normy, bo G-man się pod nimi podpisuje. Ale czy mają te same walory co Megachrome, czyli 3 lata żywotności itd - nie wiadomo, trzeba by zapytać kogoś z G-mana.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czy oświetlenie HQI też jest tak wrażliwe na temperaturę otaczającą żarnik, tak jak świetlówki T5, że kilka stopni w tom, czy w tam tom stronę to strata 10-15% mocy światła?

Myślę że chyba nie, że wystarczy tylko nie dopuścić do nadmiernego przegrzewania się, ale może się mylę.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli się przyjrzysz to zobaczysz, że sam żarnik jest w takim "jajku", a całość jest jeszcze zabudowana w dodatkową, ceramiczną obudowę. Ma to na celu zapewnić stabilne warunki/temperaturę pracy wewnątrz tej kulki z żarnikiem. Temperatura i ciśnienie w środku muszą być odpowiednie. Druga funkcja to zabezpieczenie przed eksplozją żarnika. Myślę, że nawet gdyby niższa temperatura mogła przedłużyć żywotność żarnika, lub poprawić jego wyniki, to nie możemy zbyt dużo w tej kwestii zrobić. Żarnik ma wysoką temperaturę, do tego jest zabudowany, dmuchanie na niego nie za wiele by dało.

Dobry, elektroniczny statecznik powinien zapewnić dłuższe życie żarnika, jak i niższą temperaturę pracy/mniejsze zużycie energii.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czyli jedyne co możemy zrobić to zapewnić dobry balast, no i oczywiście jakaś wentylacja żeby nie dopuścić  do nadmiernej temperatury, dzięki:)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi