Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

12 godzin temu, Michał napisał:

Taki sobie artykulik z marca 2018, o tym że HQI jeszcze żyje i za wielką wodą niektórzy wracają do tego źródła światła.

https://blog.marinedepot.com/2018/03/metal-halide-t5-grow-corals-better-led-cost-less-not-keep-old-school.html

Szkoda że Unia nam robi pod górę z tymi żarnikami...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Już od paru lat pojawiają się artykuły, że jakiś tam nadgorliwy w UE chce nam wprowadzić limity na to czego można używać w akwarystyce. Pewnie jakiś Niemiec sponsorowany przez producenta diodek ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam wszystkich ,by nie zakladac nowego tematu,jaka wedle Was,jest trwalosc zarnikow hqi?,mam na mysli to co widac Rzeczywiscie w akwa a nie to co czesto gesto nakreca internet,prostymi slowy ,co wskazuje Praktyka,ja uzywam odkupionego ponad dwuletniego zarnika,[giesemann crystal 17.500K 150 wat] i zastanawiam sie czy faktycznie sie juz "wyczerpal"???, .Niestety nie mam zadnego miernika by to sprawdzic,a z drugiej strony bardzo mnie kusi zakup nowego i czy po wymianie naprawde bedzie korale rusza?,serdecznie prosze o kilka opini tych co uzywaja tego swiatelka,pozdrawiam grzegorz

p.s. za bledy przepraszam

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Proponuję kupić nowy , powiesić i po np miesiącu samemu ocenić czy jest różnica w barwie, kondycji i wzroście koralowców. Jeśli tak, to znaczy że 2 lata to za długo i następnym razem wymień wcześniej, po czym dokonaj identycznej oceny. Analogicznie działa oczywiście w drugą stronę

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Witam wszystkich ,by nie zakladac nowego tematu,jaka wedle Was,jest trwalosc zarnikow hqi?,mam na mysli to co widac Rzeczywiscie w akwa a nie to co czesto gesto nakreca internet,prostymi slowy ,co wskazuje Praktyka,ja uzywam odkupionego ponad dwuletniego zarnika,[giesemann crystal 17.500K 150 wat] i zastanawiam sie czy faktycznie sie juz "wyczerpal"???, .Niestety nie mam zadnego miernika by to sprawdzic,a z drugiej strony bardzo mnie kusi zakup nowego i czy po wymianie naprawde bedzie korale rusza?,serdecznie prosze o kilka opini tych co uzywaja tego swiatelka,pozdrawiam grzegorz
p.s. za bledy przepraszam
Z doświadczenia powiem rok i wymiana. Mój radium świeci coś około 1.5 roku ale już miałem nalot na szybach biorąc pod uwagę ze wszystkie parametry były ok zostało światło. Po wymianie żarówki problem zniknął

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Z tego co rozmawiałem z ludźmi z Giesemanna na FB, to ich żarniki są wykonywane w najnowszej technologii i mają żywotność 12.000h. Czyli świecąc 10 godzin dziennie żarnik wystarcza na 1200 dni. Po 3 latach, zakładając że żarnik był eksploatowany w optymalnych warunkach (jak ich lampy), zachowuje 85% mocy i 90% spektrum. Po upływie tego czasu można oczywiście świecić dalej, aż się żarnik nie spali, ale moc i spektrum ulegają degradacji w niesymetryczny sposób.

Żarnik żarnikowi nie równy, tak jak chińskie T5 vs niemieckie T5.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi