Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Życie zaczyna nas pomału przymuszać do tego źródła światła. Przymierzałem się do zmiany lampy na HQI ale kolega RIP (Paweł) wczoraj mnie uświadomił, że to źródło światła również się zaczyna kończyć…(dzięki raz jeszcze ;))

Cóż, jak żyć – mam 1,5 roczne świętówki zdecydowanie do wymiany, teraz pytanie kolejny raz wydawać ok 600zł  na rurki czy jednak zacząć się przymierzać do ledów. Przygodę z tym źródłem światła już miałem, źle nie było ale brakowało tego czegoś – lata minęły to i może coś się w tym zakresie zmieniło ?

Przeglądając fora, coraz więcej ludzi idzie w tym kierunku, można przytoczyć dwóch „opiniotwórczych” – takich jak De Jong czy Pietro Romano który zamienił swoją elektrownie HQI na radiony, czyli świat się zmienia i w tym kierunku ;)

Meritum,

Czy macie jakieś sprawdzone lampy ? Co myślicie o DIY ? (ceny nowych też z kosmosu), Co myślicie o ledach 100W które robią bliki – pociągną spsy ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja w sierpniu będę miał rok jak używam lampę led.Złego słowa nie mogę absolutnie powiedzieć.Korale rosną.Są efekty których w życiu na żadnej lampie t5 nie osiagnę.Na t5 negatywnie tez się nie wyrażę,bo nie posiadałem.Są zwolennicy i przeciwnicy.I zawsze tak już będzie:)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja mam w planach hybrydę z ATI, skoro ledy i świetlówki mają jakieś plusy i minusy, to może razem dadzą właśnie te idealne światło.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wątek wyczyszczony z offtopu.

Starajmy się konkretnie odpisywać na pytanie Maćka - mam taką i taką lampę/instalację LED i...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

U mnie wisi lampa DIY na led ze sterowaniem aqma bluetooth. Moc 120w 6 kanałów gdzie 2 kanały to białe ledy z mieszanką uv a reszta to royal blue.

Szkoda że temat tak został wyczyszczony bo było krótko ale na temat

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Maciek,

Ja osobiście jestem zdecydowany, że gdy nadejdzie ten moment to pójdę drogą DIY.

Ceny markowych lamp LED są po prostu za wysokie. Druga sprawa że mają wady konstrukcyjne, co powoduje że trzeba kupić wiele sztuk by porządnie doświetlić średni lub większy zbiornik.

Przetestowałem na sobie LEDy i już wiem jak to powinno wyglądać żebym był zadowolony.

DIY nie musi wyglądać jak "Frankensztajn".

Widziałem w internecie jak kolega akwarysta kupił wąskie profile aluminiowe, poprzyklejał wzdłuż nich diody i umieścił w lampie T5 w miejscu świetlówek. Zachował mocowania T5 więc moduły LED ma wymienne.

Oczywiście wymienił stateczniki.

Ja na 100% pójdę tą samą drogą. Sam sobie dobiorę kombinację diodek i zachowam schludny wygląd lampy.

Wydaje mi się, że to najlepsze rozwiązanie. Niższym kosztem zrobię lepsze światło niż firmy zajmujące się tym zawodowo.

Zresztą jestem przekonany, że gdy znikną jarzeniówki to na rynku pojawią się przeróżne "retrofity" LED skierowane specjalnie do nas i naszych lamp.

Tyle z mojej strony,

Pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi