Skocz do zawartości

Arturro

wspieram reefclub.pl
 • Liczba zawartości

  843
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

96 Excellent

O Arturro

 • Tytuł
  wilk morski

Profile Information

 • płeć
  Male
 • miejscowość:
  Szczecin
 • imię
  Robert

Ostatnie wizyty

849 wyświetleń profilu
 1. Arturro

  Wymiana odpieniacza

  Mam odpieniacz Deltec 1350 który używałem kiedyś w akwarium 200l; przeznaczony wdł producenta do 400l. Prostota, jakoś wykonania +niezawodna pompa Aquabee= cicha bezawaryjna praca.
 2. Zdarza się, nieczęsto ale się zdarza, że po podmianie zostaną podrażnione acropory. Dotąd uważałem, że np za krótko była mieszana sól. Ciekawe czy koncentrat to rozwiązuje?
 3. Jak bardzo losowe ? Na wiaderkach jest napisany jakiś tam parametr, zdaje sobie sprawę że występuje rzeczywisty uchyb +/-. Tylko czy to ma znaczenie przy dodaniu 5-10% solanki ? Pomijam sytuację w których może wystąpić "wadliwa" partia soli.
 4. To dobrze że jest takie miejsce w obiegu gdzie osiada detrytus, najlepiej by jeszcze to było w sumpie. U mnie w pierwszej fazie ściągania wody przy podmianie zbieram ten syf; wiadomo środowisko acroporowe nie chce mieć złogów. Lecz robie to raz może dwa razy w miesiącu.
 5. Ech te streotypy ... a to przecież LPS-y są bardziej wymagające Z resztą nieważne, jakby nie się nie potoczyło to i tak będzie .. fajnie .
 6. Gerald, ależ dlaczego ? "Puszczę latawiec, gdzieś doleci .." Nie, strzelaj w gwiazdy, najwyżej doleci na księżyc Akwarium 90x50x50 to tylko 200 litrów wody z dojrzałego akwarium a skałe zakupisz ze sklepu gdzie jest moczona w solance i ... przed nastaniem ciepła masz pikną rafę z kolorowymi montiporami itp.
 7. Ja mam podprowadzony kabel 3x2,5kw do szafki i zakończony podwójnym badz potrójnym gniazdem bryzgoszczelnym. Do niego podłączone listwy coś w stylu jak na Twoim rysunku. Na jednym z gniazd a przed listwą jest bufor zasilania typu UPS dla wybranych kluczowych urządzeń.
 8. Fajny pomysł z tymi dziurkami - ułatwią mocowanie szczepek. Konstrukcja ma kolorystykę naturalnej skały. Jestem tylko ciekaw czy będzie stabilna na swojej "nodze" gdy szczepki urosną w krzaki.
 9. Arturro

  B-Balance

  Nie wiedziałem, że są rozbieżności.. punkt odniesienia do dawkowania a-balance i b-balance pobieram z przewodnika: https://cms.korallen-zucht.de/files/korallenzucht_guide_easy_reefing_engl.pdf Mam też odczucie, że codzienne podawanie przynosi lepsze rezultaty niż jednorazowa dawka tygodniowa.
 10. Spojrz A jeszcze coś takiego mi przyszło do głowy:
 11. Psze Pana, kupę pracy widać tu włożonej. nie krytykować tylko chwalić Was trzeba Naprawdę świetny projekt. Doceniamy poświęcony czas, w zamian też coś na siłę poszukamy - O np rozważ by pompa obiegowa była z drugiej strony sumpa - krótsza droga do podniesienia wody tym bardziej że nie za mocną planujesz. - Lampę też bym zapodał 8 rur ale jak nie trzeba tyle światła dla LPS to 2xT5 nie uruchamiamy - chodzi o to by cała powierzchnia została równo oświetlona. - Moja 8x54W lekko niedoswietla z jednej strony akwarium o długości 130cm, ale ja mam trójkątny komin i wielkiego z
 12. Pomyślałem o akwarium widzianym na żywo. I gdy takowe (LED-owe) spotkam drugim punktem analizy będzie aspekt ekonomiczny a wtedy możliwe, iż T5 stanie się lustrzanką analogową .. Ale nie gniewam się kumam koncept, że jest wielu w stanie siebie oszukiwać by w wirtualnym świecie otrzymać like na social mediach
 13. To i ja swój punkt widzenia zapodam (nie mam pewności czy już kiedyś o tym pisałem na forum) Widzę analogię porównywania lampy LED vs T5/HQI z innymi dziedzinami: Z LEDami to jak kiedyś z aparatami analogowymi vs cyfrowe albo obecnie nowy trend szkoleń online vs "na żywo". O ile z lustrzanki analogowej już się wycofało wielu to jakość transmisji przy szkoleniach i wynik absorbowanej wiedzy wciąż niedomaga. Poza tym.. Pany, ekonomia! Np. lampa ATI 8xT5 kosztuje 2000/2500 zł a 3-4 więcej LEDowe. Prądu pobierają tyle samo, zatem aby wyrównać koszt zakupię świetlówek T5 ok. 90 sz
 14. Adam, aleś się zaparł ; ja mam inny próg ryzyka, dużo niższy , napiszę dlaczego: Po pierwsze primo - to że test pokazał niedobory nie traktuje jako punkt referencyjny do podnoszenia tylko informację, że jest go mniej; po kolorze zielonej acropory ocenię czy to może być prawda Po drugie primo - żelazo to metal ciężki i go nie leję tylko ewentualnie kropię a zmiany widoczne zaczynają być po tygodniu/dwóch I po trzecie primo ultimo - w pierwszym kroku warto rozważyć sklepowy roztwór gdyż proporcje i skład roztworu jest znany
×
×
 • Dodaj nową pozycję...