Skocz do zawartości

Michał

Moderator
 • Zawartość

  4358
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

52 Excellent

O Michał

 • Tytuł
  rafoholik

Profile Information

 • płeć
  Male
 • miejscowość:
  Dublin, IE
 • zainteresowania
  akwarystyka, sport, historia
 • imię
  Michał
 • akwarium
  94 litry - restart

Ostatnie wizyty

746 wyświetleń profilu
 1. Michał

  Zeovit nowy przewodnik

  Jeszcze go nie skończyłem, sami wiecie jak jest - praca, rodzina, jakiś kurs, jakiś gym o 6 rano... gdyby dało się rozciągnąć dobę o te dwie godziny... Ale połowa już gotowa i dostaniecie oryginalny PDF, z kolorami, tabelkami, tylko przetłumaczony.
 2. Michał

  Tymczasowy zakaz importu z Indonezji

  https://reefbuilders.com/2019/01/10/indonesian-coral-farmer-association-is-born/
 3. Michał

  Wszystko o pH w akwarium morskim

  Raczej nie. Tak jak pisałem wcześniej, te wahania pH robi dwutlenek węgla i dlatego są tak duże, bo nie ma żadnych "przeciw-buforów". Później jak do wody dodane są już sole/chemikalia (buforujące pH) to atmosferyczne CO2 nie ma już tak dużego wpływu na pH. Dlatego wystawianie odpieniaczy za okno itp - niewiele nam pomaga.
 4. Michał

  Zeovit nowy przewodnik

  Jeśli używasz Edge to ta przeglądarka ma sporo bugów związanych z wyświetlaniem PDF. Przy tłumaczeniu też pracuję z plikiem PDF i robiłem już wstępne testy na różnych przeglądarkach i na Edge jest problem z wyświetlaniem tekstu. Dziwne, bo czcionka ta sama co w angielskiej wersji itd... bugi... W Chrome widać czcionki, ale nie wyglądają tak jak powinny. Najlepiej otwierać PDFy w stary, sprawdzony sposób - za pomocą Adobe Acrobat Reader --> https://get.adobe.com/reader/
 5. Michał

  Powrót HQI?

  Jeśli się przyjrzysz to zobaczysz, że sam żarnik jest w takim "jajku", a całość jest jeszcze zabudowana w dodatkową, ceramiczną obudowę. Ma to na celu zapewnić stabilne warunki/temperaturę pracy wewnątrz tej kulki z żarnikiem. Temperatura i ciśnienie w środku muszą być odpowiednie. Druga funkcja to zabezpieczenie przed eksplozją żarnika. Myślę, że nawet gdyby niższa temperatura mogła przedłużyć żywotność żarnika, lub poprawić jego wyniki, to nie możemy zbyt dużo w tej kwestii zrobić. Żarnik ma wysoką temperaturę, do tego jest zabudowany, dmuchanie na niego nie za wiele by dało. Dobry, elektroniczny statecznik powinien zapewnić dłuższe życie żarnika, jak i niższą temperaturę pracy/mniejsze zużycie energii.
 6. Michał

  Mój wzór :)

  Zrobione po japońsku, główne światło od góry + doświetlone dodatkowymi źródłami światła ustawionymi pod kątem. Efekt - korale wybarwione amazing ze wszystkich stron nie tylko od góry. Zeo musi być. I next level obsługi klienta - gość dzwoni do swojego lokalnego producenta - zrobicie mi worek soli o takich i takich parametrach? - no problem. Akwarium wysokie na 75cm z odpowiednim aquascapingiem musi robić większe wrażenie niż niski zbiornik. Wreszcie jest powód by lecieć do Australii Można tutaj dużo podpatrzyć, dzięki za post Rafał.
 7. Michał

  Zeovit nowy przewodnik

  Bardziej żmudna niż trudna robota, ale mam nadzieję skończyć do końca tygodnia. Tak naprawdę to jest 8-9 tabelek. Trzymajcie kciuki
 8. Michał

  Jak długo świecicie T5

  Zawsze starałem się świecić 12h. Jeśli na skale i piachu pojawiały się "cuda" to wtedy skracałem czas świecenia. A przy przewadze "białego" tak jak lubię u siebie, o "cuda" jest łatwiej. Ostatnio było to chyba rano 2 świetlówki przez 2h, potem wszystkie 8 przez 8h i na koniec znowu 2 przez 2h. Żeby obliczyć ile czasu powinno się oświetlać akwarium, potrzebne by było małe laboratorium w domu. Zrobić pomiar jaką mamy moc światła, ile energii jest wypromieniowane w danym czasie + ile potrzeba żeby "naładować", lecz nie "przeładować" Zooxantelle - a i takie podejście do tematu mogłoby się okazać niewystarczające. Jest to dość dobrze opisane w pracach naukowych dostępnych w internecie. Jedyne czego nam brak to urządzeń do pomiarów.
 9. Michał

  Ogólnie o T5

  Z oświetleniem tak jest, nie ma sensu dyskutować o wyższości koloru zielonego nad pomarańczowym. Każdemu podoba się coś innego.
 10. Michał

  Zeovit nowy przewodnik

  Oficjalnej jeszcze nie ma. Zacząłem robić fanowską edycję i postaram się ją dokończyć w wolnym czasie.
 11. Michał

  Ogólnie o T5

  To było dawno, ale pamiętam że były raczej intensywne w kierunku bieli i ta biel była trudna do przełamania niebieskimi. Nie zdążyłem ich dobrze przetestować, bo wtedy zaczynał się boom na LEDy i szybko (niestety) zmieniłem lampę na diodową. Sylvania to raczej dobra firma, a tańsza bo to producent, a nie "producent".
 12. Michał

  Ogólnie o karmieniu ryb

  Suchy zdecydowanie jest bardziej wypasiony i na pewno bardziej zatruwa wodę. Porównaj skład granulatu do składu Artemii i będziesz wiedział wszystko co trzeba. Osobiście wolę granulaty, własnie dlatego że jest w nich komplet witamin, dużo białka. Ale to wszystko potrafi szybko pojawić się na szybach i skale jeśli przekarmiamy. Zresztą miałem porównanie jak wyglądało moje, hodowlane stado Ocellarisów vs stado lokalnego hodowcy. Jego ryby na artemii - żółto-białe, moje na granulacie Fauna Marin - pomarańczo-brązowo-białe. Mrożonki owszem, ale na zmianę z suchym. Mrożonki mają ubogi skład. Myślę że z rybami jest tak jak z koralami, ogólnie mamy tendencję do przekarmiania, tak jak do lania zbędnych preparatów dla koralowców. Kiedyś gdy walczyłem z PO4 ograniczyłem rybom jedzenie o połowę. Za jakiś czas jeszcze trochę, jeszcze trochę. W końcu był to ułamek tego co na początku, a ryby nie schudły i wręcz stały się zdrowsze. Ryba zje 10 razy dziennie, jak jej tyle razy dasz, ale czy jest to zdrowe dla ryby i zbiornika - "nie sądzę" - jak mawia Antoni Generalnie tak - karmiąc granulatami dodajesz do zbiornika więcej różnych składników niż karmiąc mrożonkami. Potem trzeba to wyeksportować.
 13. Michał

  Karmienie SPS

  Korale reagują tak na pewne konkretne aminokwasy, które stymulują reakcję pożywiania się. Możesz wsypać cokolwiek do opakowania, dodać aminokwasów i korale będą się pompowały i wystawiały polipy Dlatego FM zaleca mieszanie ich pokarmów z preparatem amino.
 14. Michał

  Top 10 acropor „must have”

  Żółta Millepora Strawberry Shortcake Microclados Ice fire Echinata różne czerwone i różowe do wyciągania tego zeo-różu. wszystkie zdjęcia z Google niestety
 15. Michał

  Reaktor wapnia

  Bo to jest nowy zasyp, a wiesz jak działają ludzie w naszym hobby... kupują to co ktoś inny już ma. Więc znowu przecierasz nieznane szlaki Robercie. Nie używałem tego zasypu, a jeszcze tego starego od KZ, ale jak znam Thomasa to zapakował tam najlepsze co mógł znaleźć.
×