Skocz do zawartości

Michał

Moderator
 • Liczba zawartości

  5 601
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

185 Excellent

O Michał

 • Tytuł
  wilk morski

Profile Information

 • płeć
  Male
 • miejscowość:
  Dublin, IE
 • zainteresowania
  akwarystyka, historia, sport, nauka i nowe technologie
 • imię
  Michał

Ostatnie wizyty

3 922 wyświetleń profilu
 1. No tylko problem nie jest tyle w tym że oni zakażą eksportu, co że "u nas" jakiś zielony (czyli niedojrzały czerwony) z Brukseli, napali się czegoś z kolegami i wprowadzą zakaz importu, by ratować świat A co było gdy wygasło CITES parę lat temu i przez jakiś czas nie podpisano nowej konwencji? Ano zieloni na zachodzie zakazali całkowicie importu dzikich zwierząt objętych ochroną. Rezultat - tysiące zwierząt na całym świecie zabito - w tym dziesiątki tygrysów, słoni, żyraf i podobnych zwierzaków, które rozmnożone i żywione były tylko po to by je sprzedać do ogrodów zoologicznych i pr
 2. Tydzień temu pisałem że lewacy w ciągu kilku najbliższych lat zlikwidują nasze i nie tylko nasze hobby? Zaczyna się...
 3. Żeby się szanować nie musimy się we wszystkim zgadzać. Napisałem jakie mam w danej chwili zdanie, a tylko krowa... Z całą resztą tego co napisałeś się zgadzam, zawsze dbałem o gąbki w akwarium, te dzikie i te ze sklepu.
 4. Witam, temat poruszany już kilkakrotnie na forum przy okazji dyskusji o oświetleniu, ale zagadnienie jest głębsze i nie ogranicza się do jednej dziedziny akwarystyki. Jak to jest dzisiaj? Czy wybierając oświetlenie wybieramy to co jest najlepsze dla koralowców, czy to co nam się najbardziej podoba? Tworząc aquascaping - czy budujemy to co wizualnie wygląda atrakcyjnie dla nas, czy powinniśmy mieć na uwadze to że on powinien pełnić funkcję domu dla zwierzaków, dać im możliwość ukrycia się, schronienia, odstresowania? Dobierając obsadę, mamy świadomość że warunki na rafie by
 5. Poza tym Zeobak. Nie pamiętam żeby odpieniacz szalał, za to pamiętam jaka woda robiła się przejrzysta po BM. Jeśli masz dużo syfku w akwarium to BM go rozpuszcza i część tych nutrientów zostaje uwolniona do wody, efektem są naloty na szybach, glony. W następnej fazie ustępują, a skała i piach robią się wizualnie bardzo czyste, bez żadnych nalotów itp historii. Kulki Fauna Marin bacto reef balls działają podobnie, ale o wiele słabiej (BM lepsze). Stary wątek o BM
 6. Te popularne ostatnio "bakterie", dlaczego od razu zakładamy że bakterie = dobre bakterie. Wiadomo akumulują się odchody to i będą na nich bakterie... tylko czy to jest pożądany stan? Jakie zyski mamy z tego że w systemie akumuluje nam się rybi kał i żerujące na nim bakterie? Mieszkam nad morzem, kawałek dalej jest ujście rzeki, wiadomo co płynie rzeką... i woda morska jak i plaże non stop są sprawdzane pod kątem tego jakie bakterie są w tej wodzie i szczególnie koncentracja E. Coli której różne szkodliwe odmiany mają swój renesans w obecności odchodów. Potrzebne nam to w akwarium?
 7. Po podaniu bio-mate od razu widać że te drobinki pływające w wodzie znikają i woda robi się bardziej przejrzysta. Detrytus w miarę stosowania robi się szary, biały, zbija się w cienkie płatki i zaczyna znikać. Nie mam pytań do gościa który określa "brzydkim słowem" kolegów akwarystów którzy dbają o swoje zbiorniki. Zdecydowanie wolę czyste szyby niż szyby "trójwymiarowe". Ludzie różne rzeczy hodują w akwarium, jedni Acropory, drudzy leją fitoplankton bo hodują "robaczki", ktoś inny może pozwalać by mu się akumulował "mulm" bo widzi w tym jakieś korzyści. Ja uważam że jest to niepotr
 8. Michał

  Ciśnie w butli z Co2.

  Ale to na zdjęciu to jest chyba regulator CO2 prawda? Więc z zegarów wnioskuję że w butli jest 40+ bar, ale na zawór solenoidowy idzie tylko 1,15 bar.
 9. Michał

  Skała

  Ważne że wciąż jest cukier w cukrze i jakoś przetrwamy
 10. Michał

  Skała

  Kiedyś kiedy byłem mały i uczyłem się o morskim, to wyczytałem takie coś, że każde akwarium morskie po 2 latach musi zaliczyć crash z powodu old tank syndrome. Miało to być skutkiem zapchania się skały organiką. Nigdy tego nie doświadczyłem, prowadziłem czyste zbiorniki, nie przerybione, dozowałem bakterie, enzymy... nie ma szans by coś się zatkało. Jaka przyczyna mogłaby spowodować że skała zaczyna się rozlatywać po kilku latach? Może niskie pH odcieku z reaktora rozpuszczało powoli tą skałkę którą miałeś w sumpie?
 11. Z opisu można wywnioskować że to są jakieś łatwo dostępne dla koralowców nutrienty i pierwiastki, więc strzelę "w ciemno" że przedawkowanie pewnie objawi się standardowo ciemnieniem.
 12. Jakieś nowe dobro wyszło na świat od KZ zapobiega niedożywieniu, przywraca dobrą kondycję, wzmacnia biologię w zbiorniku, poprawia przyrosty. Preparat ratujący wyblakłe i zmaltretowane koralowce.
 13. To jest chyba ta "kopalniana" skała z tego co widać. Różne są opinie na temat takiej skały, ale osobiście gdybym miał do wyboru "prawdziwą" suchą to wybrałbym tą drugą. Trzeba by wziąć do ręki i obejrzeć z bliska, ale na filmiku mi się nie podoba.
 14. Moja ulubiona karma to granulat od New Life Spectrum "Marine Fish", ryby chętnie to jadły i szybko było widać że faktycznie mają bardziej nasycone kolory. Poza tym karmy Fauna Marin mają bogaty skład i widać to po rybach (kolory, witalność, zwierzaki przystępują do tarła) ale mam subiektywne odczucie że przez to że są tak bogate są również "ciężkie" dla filtracji, zwłaszcza jeśli ktoś polega na metodach probiotycznych tak jak ja.
 15. Michał

  Reaktor wapnia

  Ciekawostka od BRS, porównali różne media do reaktora pod względem tego ile CO2 trzeba zużyć by osiągnąć ten sam efekt i ile PO4 puszczają one do systemu. Może to być pomocne dla tych z was którzy borykają się z niskim pH lub tym że "reaktor już nie wyrabia".
×
×
 • Dodaj nową pozycję...