Skocz do zawartości

Michał

Moderator
 • Zawartość

  4472
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

57 Excellent

O Michał

 • Tytuł
  rafoholik

Profile Information

 • płeć
  Male
 • miejscowość:
  Dublin, IE
 • zainteresowania
  akwarystyka, sport, historia
 • imię
  Michał
 • akwarium
  94 litry - restart

Ostatnie wizyty

1035 wyświetleń profilu
 1. Michał

  Zeovit nowy przewodnik

  Wyjeżdżam na 2 tygodnie, zajmę się tematem jakoś w czerwcu.
 2. Michał

  Zeovit nowy przewodnik

  Kolega z forum już mi coś podrzucił, muszę tylko obeznać się z funkcjami.
 3. Michał

  Zeovit nowy przewodnik

  Na razie stoją ponieważ nie mam dobrego edytora do PDF. Wcześniej zainstalowałem 7-dniowy trial wersji premium Acrobat Readera. Ale nie wyrobiłem się z czasem w 7 dni, dodatkowo nie dało się anulować triala, więc zablokowałem płatność w paypal. Po paru dniach zaczęło mnie ścigać Adobe, że nie płacę subskrypcji. Zaczęła się walka z nimi, chcieli mnie naciągnąć, że żeby anulować subskrypcję muszę im zapłacić za cały rok z góry itd. W końcu udało się to anulować bez kosztów, ale nie mam dobrego programu do PDF, a te kilka darmowych dostępnych w sieci nie daje rady wykonać zadania na poziomie... Jeśli ktoś z was może podzielić się licencją na Acrobat Readera, albo jakiś inny profesjonalny program do edycji PDF to chętnie wykorzystam ją na potrzebę tej jakże ważnej misji /edit dorwałem trial Acrobat 7.0 zobaczymy czy podoła...
 4. Michał

  Heteractis malu (sebae anemone)

  Witam, tym razem wątek z zapytaniem - czy ktoś z forumowiczów utrzymał ten ukwiał w dobrej kondycji przez dłuższy okres czasu (1-2 lata minimum)? Poszukuję wszelkich informacji o trzymaniu tych ukwiałów.
 5. Michał

  Nasze rybki i nie tylko w swoim środowisku.

  Dobre niusy. Ostatnio znalazłem wywiad z naukowcem który mówi że wymierają rafy w okolicach Australii, ale tworzą się nowe, dzikie rafy w rejonach bardziej na północ. Życie sobie poradzi
 6. Michał

  Nasze rybki i nie tylko w swoim środowisku.

  Kolonie większe niż nasze zbiorniki
 7. Michał

  Lampy LED i problemy z tym rodzajem oświetlenia

  Takie "trupie" to światło. A gdy testowałem diodki u siebie to również mnie oczy bolały od tego nienaturalnie niebieskiego royal blue.
 8. Michał

  Lampy LED i problemy z tym rodzajem oświetlenia

  Red Sea prezentuje "reef safe" lampę do akwarium morskiego. Podobnie jak Giesemann czy Philips, lampy mają mniejszą moc i gotowe ustawienia, które służą jako wskazówka dla osób nie mających pojęcia jak taką lampę "ręcznie" ustawić (99% z nas). Czyli na odwrót niż w USA, gdzie jakość lampy okresla się miernikiem PAR i możliwością "konfigurowania każdego kanału osobno". Reef safe lampa podobno była 2 lata testowana zanim wyszła na rynek, to również odwrotnie niż w USA
 9. Michał

  Nasze rybki i nie tylko w swoim środowisku.

  Na tym filmie widać na czym polegają te zerowe parametry przy jednoczesnym bogactwie pożywienia. Woda jest czysta, ale unosi się w niej fitoplankton, bakterioplankton, całe chmary Mysis i mniejszych "robaczków". A nimi non stop pożywia się rafa.
 10. Michał

  Nasze rybki i nie tylko w swoim środowisku.

  Dokładnie, film obłędny Daje do myślenia wszystkim, którzy chcą odwzorować naturalne środowisko w akwarium - nie da się.
 11. Michał

  Lampy LED i problemy z tym rodzajem oświetlenia

  Też przyglądam się jak ludzie manewrują z diodami royal blue, blue, uv, ustawieniami lamp, żeby mieć kolory. Eksperymentują ze skrajnie nienaturalnym oświetleniem i zaraz potem wpadają na inne problemy. A jeszcze 10-15 lat temu mistrzowie tego sportu trzymali korale pod HQI 10.000k, kolory mieli bajeczne, przyrosty monstrualne. A dziś o takim świetle można przeczytać, że fee, że żółte i nie rośnie nic poza glonami Każdy wybiera to co jemu się podoba.
 12. Michał

  Lampy LED i problemy z tym rodzajem oświetlenia

  Żandej wiedzy tajemnej, sklep Pirates Reef Corals się zareklamował i tyle Korale filmowane przez filtry, pod niebieskim światłem i wyglądają miodzio, ale na ujęciu gdzie kręcą już normalnie i stoją koło baniaka naprzeciwko siebie już tyłka nie urywają. Ostatnio jeden z forumowych artystów fotografów wrzucił podobne fotki z równie kosmicznym rezultatem.
 13. Michał

  Lampy LED i problemy z tym rodzajem oświetlenia

  Że sekretem ładnych korali jest systematyczna praca przy zbiorniku, robienie testów, podmiany co tydzień. Że trzeba obserwować własny zbiornik i to jak on reaguje, a nie kopiować to co robi ktoś inny, bo każdy zbiornik reaguje inaczej i wymaga osobnego podejścia. Trzeba się samemu nauczyć czym i jak długo świecić, czym karmić i jak często itd. On świeci 12h blue i 5h white. Gość się pyta o Acro Power, a ten mówi że ludzie którzy niczego nie dozują mówią "wooow ale mam kolory i przyrosty po tygodniu", ale jak ktoś dozuje aminokwasy i czymś tam podkarmia to nie zobaczy żadnej różnicy. On reguluje sobie poziomy NO3 i PO4 za pomocą karmienia i celuje tak żeby był najlepszy kolor/wzrost. Stara się trzymać NO3 zawsze powyżej 10 ale poniżej 30. PO4 jak najbliżej zera, ale nie zero, bo jak jest zero to za jakiś czas przychodzą problemy. Potem rozmawiają o cyklu oświetlenia, kolorze światła, o dozowaniu, o tym żeby w przypadku wtopy łamać korale, bo szczepki przeżyją, a całe kolonie nie. Jeśli interesuje Cię konkretny fragment to mogę w wolnym czasie przetłumaczyć.
 14. Idea nie nowa i bardzo popularna na wyspach (obok zbiorników z panelem), gdzie właśnie filtry kanistorwe utrzymują przy życiu wiele zbiorników. Nie każdy chce inwestować miejsce, czas i pieniądze w sump i specjalistyczne przyrządy, których ceny wciąż są wyssane z palca I przeważnie gdy chodzi o te małe zbiorniki z Nemo - nie ma potrzeby zakupy tego wszystkiego. Widziałem wiele zbiorników z filtrem kanistrowym, ale pierwszy raz trafiłem, żeby ktoś je reklamował jako filtrację typowo do morskiego.
×