Skocz do zawartości

Michał

Moderator
 • Zawartość

  5112
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

127 Excellent

O Michał

Profile Information

 • płeć
  Male
 • miejscowość:
  Dublin, IE
 • zainteresowania
  akwarystyka, historia, sport, nauka i nowe technologie
 • imię
  Michał
 • akwarium
  nie mogę zabrać do samolotu

Ostatnie wizyty

2068 wyświetleń profilu
 1. Michał

  Czego nauczyła mnie ośmiornica

  Ośmiornice to bardzo ciekawe zwierzaki. Te które żyją w wodach Irlandii czasami są na sprzedaż w miejscowym akwarystycznym... częściej w sklepach z owocami morza w lokalnym porcie rybackim. Na pewno przykuwają uwagę swoim wyglądem. Mają naturę badaczy. Ludzie wrzucają im do akwarium zabawki dla niemowląt, grzechotki, piłki. Potem te ośmiornice chodzą z tym i bawią się. Szkoda że żyją tylko 2 lata.
 2. Michał

  Obecne ABC - Metody ZEO

  Z cyano już tak jest, że trudno stwierdzić skąd się bierze. U mnie wyskakiwało po ZF7, ale ludzie nie dozujący niczego ze stajni KZ również mają cyano
 3. Michał

  Obecne ABC - Metody ZEO

  Miałem 3 zbiorniki, w żadnym nigdy nie było problemów z cyano... chyba że po Zeofood 7. Teraz jest nowa wersja Zeofood Plus, więc nie wiadomo. Oni tam non stop pracują ze składem preparatów i rzadko informują o zmianach. Później ludzie pytają na forach, że coś tam ma inny kolor, albo inaczej pachnie Zeofood ma pobudzać mikrobiologię, no i pobudzał
 4. Michał

  Obecne ABC - Metody ZEO

  Wtedy pisali czysto o podstawach filtrowania wody, ale janusze nie karmili korali, wysadzali akwaria i hejtowali na forach. Dlatego w nowym manualu w tych "podstawach" podają właściwie kompletny zestaw preparatów które są potrzebne do prowadzenia akwarium metodą Zeovit długofalowo. Stąd ta różnica. Dla mnie podstawy to: 1. Zeobak 2. Zeovit kamyki 3. Zeostart 4. węgiel Gdy nutrienty spadną zaczynam karmić akwarium. 5. Coral Vitalizer 6. jeśli zajdzie potrzeba to później dochodzi Pohl's Xtra. Gdy już wszystko jest OK, korale rosną, mam tych korali więcej w akwarium, mam gąbki (lubię gąbki, zwłaszcza niebieskie) 7. Coral Booster + Flatworm Stop 8. Potassium Iodide Fluoride 9. Sponge Power Czyli taki mix produktów do metody Zeovit + produkty "stand-alone" nie związane z tą metodą, typu właśnie Coral Booster i Flatworm Stop, na pewno w lodówce znajdzie się też Coral Snow i Bio-Mate. Tych preparatów nie trzeba kupować, ale jak raz użyjesz to potem już nie da się przestać. Najlepiej wprowadzać sobie wszystko po jednym, wtedy widać jaki wpływ na akwarium ma dany składnik i czy coś robi, czy nie. Na początku może się zakręcić w głowie, ale to wszystko ma sens.
 5. Michał

  Sól

  Red Sea
 6. Michał

  Metoda probiotyczna AF

  Metody probiotyczne dobrze się sprawdzają w prowadzeniu zbiornika. Próbowałem Zeovit, Zeolight, AF nie, chętnie poczytam na czym polega ta ich nowa metoda, co tam nowego wprowadzili do hobby.
 7. Michał

  Lampy LED w akwarystyce morskiej

  Niedługo ewolucja diodek zatoczy krąg i lampy będą z samymi tylko diodami Royal Blue.
 8. Michał

  Lampy LED w akwarystyce morskiej

  Spectra z panelami led zamiast odbłyśników HQI. Jedyna wada to trochę słabe te panele led i lampa nawet puszczona na 100% nie powala ilością PAR. Nie dla fanów ekstremalnego wybarwienia Acropor. Może ktoś kto ją ma się wypowie.
 9. Michał

  Lampy LED w akwarystyce morskiej

  Darek, bo Vervve są już z tych lamp które puszcza się na 100%, żeby ktoś nie usmażył korali jak było z lampami 10 lat temu. https://www.hennings-miniriff.ch/led-module/giesemann/giesemann-vervve-160-180w/ /edit Na stronie Gmana opisane są jako 160W/180W max
 10. Michał

  Lampy LED w akwarystyce morskiej

  Fajne akwarium, ale też ogarnięty i doświadczony akwarysta. Wszystko robione na spokojnie, baniak dojrzewał 3 miesiące zanim cokolwiek tam trafiło. A nie latanie jak kot z pęcherzem i pytanie po forach jakich to preparatów nalać żeby walczyć z normalnymi objawami dojrzewania. Teraz jak mu się rozrosły te SPSy powinien dołożyć jeszcze 3 Orpheki wzdłuż przedniej krawędzi akwarium, bo zrobiło się bardzo dużo cienia patrząc od frontu. Jacek, nic się nie chwalisz, nie dasz oczu nacieszyć pudełkami z zakupami @fal Jeśli śledzisz BRS TV, oni robią te testy i recenzje bo im za nie płacą. Ale tam też co jakiś czas sugerują że diody nie dogoniły jeszcze T5 i HQI. Pytasz czy będziecie zadowoleni, z tego co wiem, sporadycznie zdarzały się buczące zasilacze do Vervve (trzeba reklamować), appka na smartfony jest trochę lipna i ostatnią aktualizację miała w 2016 roku... Ale jeśli chodzi o samą lampę, to jestem zdania, że dla starego morszczaka przejście na ledy to jest kompromis (wkrótce konieczność). Przejście na oświetlenie pod którym nie będziemy mieli ani przyrostów, ani kolorów znanych z T5 i HQI. Nowy morszczak nie będzie miał porównania, od razu kupi diody. Ale my (weterani HQI/T5) przy tych lampach LED jakie są teraz dostępne, nie będziemy (chyba) nigdy usatysfakcjonowani. Diodki to jest wciąż eksperyment mający na celu wykorzystania źródła światła, które nie zostało stworzone z myślą o hodowli żywych organizmów, do hodowli dość wybrednych i wymagających koralowców. Darek popatrz na youtube po kanałach hodowców marychy, czy też marchewek... nawet oni mają problemy z diodami przy hodowli prostych roślin i mówią że to nie jest to samo co "metal halide". Rośliny rosną, ale nie wydają kwiatów lub owoców, czegoś im brak... Część wraca do żarników. Zrób dokładny wywiad, żebyś potem nie żałował i nie słuchał marudzenia w domu.
 11. Michał

  Lampy LED w akwarystyce morskiej

  Wiadomo że to nie będzie to co pod HQI, ale jeśli chodzi o lampy ledowe to Vervve to wyższa półka. I teraz w tej promocji masz 2 lampy zamiast 1. Na youtube są filmiki gdzie gość ma 2 Vervve w połączeniu ze Stellarem T5 też G-mana. Można poglądowo zerknąć jak to wygląda. Dla siebie wybierałem między Spectrą a właśnie takim combo jak poniżej na filmiku, ale wyszło jak wyszło i muszę zaczekać. Pani Żonie powiedz, że inni faceci się włóczą i wydają na nałogi, a ty siedzisz przy Niej i inwestujesz w piękne hobby, które obok Niej jest Twoją życiową pasją Tu 2 Vervve bez T5 Kolory są jakie są, ale widać na tym ostatnim filmie że Vervve nawet nieźle rozprasza światło po akwarium, no i wszystkie SPS mają białe tipy od przyrostów, rzadki widok w większości nowych baniaków z diodami...
 12. Witam reefclubowiczów, od pewnego czasu obserwuję komentarze na naszym czacie, jak i wątki w których forumowicze snują plany założenie nowych zbiorników. I uderza mnie trend do budowania zbiorników o tradycyjnych wymiarach. Zbiorników dostosowanych wysokością i długością do świetlówek T5, które powoli odchodzą do historii. Już ta długość, 60, 90, 120 i 150 obleci, ale dlaczego wysokość 50-60cm? Na pewno wielu z was oglądało amerykańskie programy, lub odwiedzało oceanaria i było pod wrażeniem głębi i wysokości tych zbiorników, jaki fajny efekt to wywołuje. Powiem wprost, dlaczego w epoce lamp LED kupować/budować akwarium o wysokości 50cm, a potem lampę skręcać na 50% mocy aby nie popalić koralowców? Przecież to akwarium może być wysokie na 100cm i wtedy możemy ustawić te lampy na pełną moc, w dolnej połowie zbiornika mieć tradycyjne gruzowisko z rafą, a w górnej połowie przestrzeń dla ryb. Może wtedy to stadko Anthiasów zacznie wyglądać jak w naturze, pływające w grupie ponad rafą, a nie przeciskające się pomiędzy skałkami (jak Murena). A wody będziemy mieli więcej, parametry stabilniejsze... Zastanawialiście się kiedyś nad tym? Ja tak, patrząc na niektóre nowe akwaria w sprzedaży, o nietypowych długościach, 100cm, 75cm itd. Widzę że te wysokie, akrylowe akwaria w kształcie walca zaczynają pojawiać się pod strzechami... Czy budowanie zbiornika wysokiego na 50-60cm to nie jest już czasem przeszłość wymuszona ograniczeniami lamp na świetlówki T5?
 13. Michał

  Lampy LED w akwarystyce morskiej

  Moja opinia: Kessile ogólnie - ładne światło wizualnie, ale słabe jeśli chodzi o moc, do SPSów trzeba kupić x2 więcej lamp. Orphek - jest moc, światło jest fajnie rozproszone na większej powierzchni, można sobie z tych paneli zbudować równomierne oświetlenie jak pod T5. Radion xr 30 - światło dość mocno skupione (punktowe) i trzeba ich kupić więcej niż zaleca instrukcja. Ale tak to wiadomo - pierwsza liga, chociaż w oprogramowaniu G5 są wciąż obecne bugi z G1, a obudowę zrobili po taniości i ludzie znajdują te lampy w kawałkach gdy otwierają pudełka. Więc może trochę przereklamowana ta lampa, a cena zawyżona? Co ja bym brał? Giesemann Vervve - ta lampa to taki Radion XR30 G4, tylko lepiej zrobiony i z lepszym spektrum pod SPS. Jeszcze teraz jest na promocji za 399 euro https://shop.giesemann.de/epages/Giesemann-Aquaristik.sf/en_GB/?ObjectPath=/Shops/Giesemann-Aquaristik/Products/B_20.173.001-1 to jest chyba mniej niż połowa ceny Radiona i za zaoszczędzone eurasy można kupić jedną, dwie lampy więcej i doświetlić porządnie baniak.
 14. Michał

  RED SEA REEF ENERGY AB+

  Piotr jak tam rozwój wydarzeń? Coś może być na rzeczy w kwestii tego co napisałeś w lipcu... Po tym jak Darek zapytał o rezultaty na początku miesiąca, zacząłem ostrzej z tym eksperymentować. A dokładnie przelewać codziennie 3-4x więcej niż zalecają na opakowaniu. Wciąż uważam że nie ma żadnej pozytywnej reakcji ze strony koralowców. Ale nutrienty zaczęły spadać. Te makroalgi które przytargałem z morza, a które okazały się strasznie inwazyjne i odrastały na skale i na szybie (w ciągu dosłownie godzin) dostały mocno w kość i stały się przeźroczyste i rozpuszczają się. A szyby teraz przecieram raz w tygodniu jeśli nie zapomnę. Brak odpieniacza, zwykły filtr wewnętrzny z gąbką robi za całą filtrację i cyrkulację. Czyli na tą chwilę można nieśmiało stwierdzić, że ta część marketingu RS, która mówi że ten preparat nie zaśmieci akwarium bo zostanie "zmetabolizowany" przez biologię - potwierdza się.

Strony zaprzyjaźnione z reefclub.pl

Portale społecznościowe

×