Skocz do zawartości

Michał

Moderator
 • Zawartość

  4358
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez Michał

 1. Michał

  Zeovit nowy przewodnik

  Thomas przygotował nowy przewodnik do ZEOvitu. Na razie po niemiecku, wersja angielska na dniach. Czy będzie polska, zobaczymy. Jak coś to sobie sami zrobimy Podoba mi się jak przejrzyście jest to zrobione, w formie kolorowej tabelki. Składniki będące podstawowymi składnikami Zeovitu są wyraźnie oddzielone od składników opcjonalnych. Jest ogólny podział na kategorie - to na kolory, to na problemy itd. Co ciekawe nowe A-Balance i starsze Pohl's Xtra są teraz w podstawowym zestawie. Dla starych ZEOheadów taka sobie ciekawostka, ale dla nowych morszczaków fajna sprawa Na pewno zmniejszy poczucie zagubienia wśród bogactwa niebieskich butelek. Teraz widać co trzeba mieć, co opcjonalne, a co prawdopodobnie nigdy się nie przyda. Wszystko w pigułce, jakie parametry utrzymywać, ile dozować, czy można łączyć z KZ Coral System itd. Nowy przewodnik po niemiecku
 2. Michał

  Zeovit nowy przewodnik

  Jeszcze go nie skończyłem, sami wiecie jak jest - praca, rodzina, jakiś kurs, jakiś gym o 6 rano... gdyby dało się rozciągnąć dobę o te dwie godziny... Ale połowa już gotowa i dostaniecie oryginalny PDF, z kolorami, tabelkami, tylko przetłumaczony.
 3. Michał

  Tymczasowy zakaz importu z Indonezji

  https://reefbuilders.com/2019/01/10/indonesian-coral-farmer-association-is-born/
 4. Michał

  Wszystko o pH w akwarium morskim

  Raczej nie. Tak jak pisałem wcześniej, te wahania pH robi dwutlenek węgla i dlatego są tak duże, bo nie ma żadnych "przeciw-buforów". Później jak do wody dodane są już sole/chemikalia (buforujące pH) to atmosferyczne CO2 nie ma już tak dużego wpływu na pH. Dlatego wystawianie odpieniaczy za okno itp - niewiele nam pomaga.
 5. Michał

  Zeovit nowy przewodnik

  Jeśli używasz Edge to ta przeglądarka ma sporo bugów związanych z wyświetlaniem PDF. Przy tłumaczeniu też pracuję z plikiem PDF i robiłem już wstępne testy na różnych przeglądarkach i na Edge jest problem z wyświetlaniem tekstu. Dziwne, bo czcionka ta sama co w angielskiej wersji itd... bugi... W Chrome widać czcionki, ale nie wyglądają tak jak powinny. Najlepiej otwierać PDFy w stary, sprawdzony sposób - za pomocą Adobe Acrobat Reader --> https://get.adobe.com/reader/
 6. Michał

  Powrót HQI?

  Ostatnio mam wrażenie, że w internecie coraz częściej natykam się na zbiorniki z HQI... http://www.reef2reef.com/threads/broadfields-red-sea-reefer-450-build-ocd-inspired.211616/
 7. Michał

  Powrót HQI?

  Jeśli się przyjrzysz to zobaczysz, że sam żarnik jest w takim "jajku", a całość jest jeszcze zabudowana w dodatkową, ceramiczną obudowę. Ma to na celu zapewnić stabilne warunki/temperaturę pracy wewnątrz tej kulki z żarnikiem. Temperatura i ciśnienie w środku muszą być odpowiednie. Druga funkcja to zabezpieczenie przed eksplozją żarnika. Myślę, że nawet gdyby niższa temperatura mogła przedłużyć żywotność żarnika, lub poprawić jego wyniki, to nie możemy zbyt dużo w tej kwestii zrobić. Żarnik ma wysoką temperaturę, do tego jest zabudowany, dmuchanie na niego nie za wiele by dało. Dobry, elektroniczny statecznik powinien zapewnić dłuższe życie żarnika, jak i niższą temperaturę pracy/mniejsze zużycie energii.
 8. Michał

  Mój wzór :)

  Zrobione po japońsku, główne światło od góry + doświetlone dodatkowymi źródłami światła ustawionymi pod kątem. Efekt - korale wybarwione amazing ze wszystkich stron nie tylko od góry. Zeo musi być. I next level obsługi klienta - gość dzwoni do swojego lokalnego producenta - zrobicie mi worek soli o takich i takich parametrach? - no problem. Akwarium wysokie na 75cm z odpowiednim aquascapingiem musi robić większe wrażenie niż niski zbiornik. Wreszcie jest powód by lecieć do Australii Można tutaj dużo podpatrzyć, dzięki za post Rafał.
 9. Michał

  Zeovit nowy przewodnik

  Bardziej żmudna niż trudna robota, ale mam nadzieję skończyć do końca tygodnia. Tak naprawdę to jest 8-9 tabelek. Trzymajcie kciuki
 10. Michał

  Jak długo świecicie T5

  Zawsze starałem się świecić 12h. Jeśli na skale i piachu pojawiały się "cuda" to wtedy skracałem czas świecenia. A przy przewadze "białego" tak jak lubię u siebie, o "cuda" jest łatwiej. Ostatnio było to chyba rano 2 świetlówki przez 2h, potem wszystkie 8 przez 8h i na koniec znowu 2 przez 2h. Żeby obliczyć ile czasu powinno się oświetlać akwarium, potrzebne by było małe laboratorium w domu. Zrobić pomiar jaką mamy moc światła, ile energii jest wypromieniowane w danym czasie + ile potrzeba żeby "naładować", lecz nie "przeładować" Zooxantelle - a i takie podejście do tematu mogłoby się okazać niewystarczające. Jest to dość dobrze opisane w pracach naukowych dostępnych w internecie. Jedyne czego nam brak to urządzeń do pomiarów.
 11. Michał

  Ogólnie o T5

  Z oświetleniem tak jest, nie ma sensu dyskutować o wyższości koloru zielonego nad pomarańczowym. Każdemu podoba się coś innego.
 12. Michał

  Zeovit nowy przewodnik

  Oficjalnej jeszcze nie ma. Zacząłem robić fanowską edycję i postaram się ją dokończyć w wolnym czasie.
 13. Michał

  Ogólnie o T5

  To było dawno, ale pamiętam że były raczej intensywne w kierunku bieli i ta biel była trudna do przełamania niebieskimi. Nie zdążyłem ich dobrze przetestować, bo wtedy zaczynał się boom na LEDy i szybko (niestety) zmieniłem lampę na diodową. Sylvania to raczej dobra firma, a tańsza bo to producent, a nie "producent".
 14. Michał

  Ogólnie o karmieniu ryb

  Suchy zdecydowanie jest bardziej wypasiony i na pewno bardziej zatruwa wodę. Porównaj skład granulatu do składu Artemii i będziesz wiedział wszystko co trzeba. Osobiście wolę granulaty, własnie dlatego że jest w nich komplet witamin, dużo białka. Ale to wszystko potrafi szybko pojawić się na szybach i skale jeśli przekarmiamy. Zresztą miałem porównanie jak wyglądało moje, hodowlane stado Ocellarisów vs stado lokalnego hodowcy. Jego ryby na artemii - żółto-białe, moje na granulacie Fauna Marin - pomarańczo-brązowo-białe. Mrożonki owszem, ale na zmianę z suchym. Mrożonki mają ubogi skład. Myślę że z rybami jest tak jak z koralami, ogólnie mamy tendencję do przekarmiania, tak jak do lania zbędnych preparatów dla koralowców. Kiedyś gdy walczyłem z PO4 ograniczyłem rybom jedzenie o połowę. Za jakiś czas jeszcze trochę, jeszcze trochę. W końcu był to ułamek tego co na początku, a ryby nie schudły i wręcz stały się zdrowsze. Ryba zje 10 razy dziennie, jak jej tyle razy dasz, ale czy jest to zdrowe dla ryby i zbiornika - "nie sądzę" - jak mawia Antoni Generalnie tak - karmiąc granulatami dodajesz do zbiornika więcej różnych składników niż karmiąc mrożonkami. Potem trzeba to wyeksportować.
 15. Michał

  Karmienie SPS

  Witajcie bracia i siostry akwaryści Wątek dla fanatyków SPS. Czy karmicie swoje SPSy i czym je karmicie? Jakie widzicie rezultaty? Od początku karmiłem swoje twarde Coraz Vitalizer'em od KZ i aminokwasami. Na Coraz Vitalizer Acropory reagują lepszym polipowaniem, od aminokwasów szybciej rosną Montipory. Za te efekty mogę poręczyć bo zaobserwowałem to u siebie. Czy Acry szybciej rosły nie jestem pewien. Są ludzie którzy wcale nie karmią swoich SPS i mają dobre rezultaty. Sam zawsze byłem sceptyczny w kwestii karmienia SPS suchymi karmami. Używałem karmy D-D SPS+ w proszku i poza psuciem wody innych efektów nie widziałem. Przyglądając się godzinami podczas karmienia ani raz nie zaobserwowałem żeby Acropora łapała suchy pokarm polipami. Stylopora owszem, ona łapie niektóre mrożonki i inne unoszące się w wodzie pokarmy. Nawet te większe. Wątek ten założyłem ponieważ dzisiaj skończyły mi się aminokwasy, a CV starczy na kilka dni. I zastanawiam się czy po prostu odnowić zapas, czy jednak spróbować czegoś nowego. Myślę o Reef Energy A+B od Red Sea i najdrobniejszą wersją Reef Pearls od Reef Interests. Jakie macie doświadczenia i spostrzeżenia związane z karmieniem SPS? Pozdrawiam wszystkich
 16. Michał

  Karmienie SPS

  Korale reagują tak na pewne konkretne aminokwasy, które stymulują reakcję pożywiania się. Możesz wsypać cokolwiek do opakowania, dodać aminokwasów i korale będą się pompowały i wystawiały polipy Dlatego FM zaleca mieszanie ich pokarmów z preparatem amino.
 17. Michał

  Top 10 acropor „must have”

  Żółta Millepora Strawberry Shortcake Microclados Ice fire Echinata różne czerwone i różowe do wyciągania tego zeo-różu. wszystkie zdjęcia z Google niestety
 18. Michał

  Reaktor wapnia

  Bo to jest nowy zasyp, a wiesz jak działają ludzie w naszym hobby... kupują to co ktoś inny już ma. Więc znowu przecierasz nieznane szlaki Robercie. Nie używałem tego zasypu, a jeszcze tego starego od KZ, ale jak znam Thomasa to zapakował tam najlepsze co mógł znaleźć.
 19. Michał

  Reaktor wapnia

  Nowy filmik BRS o reaktorach wapnia.
 20. Michał

  Akwarium SPSowe bez ryb

  Przeczytałem chyba wszystko co znalazłem w internecie na ten temat i nikt konkretnie nie przetestował takiego rozwiązania i nie pokazał wypasionego zbiornika. To mogłoby się udać, ale na moje oko oznaczałoby jeszcze więcej zabawy ze stabilnością. Ryby dają nam przetworzone półprodukty dla bakterii i koralowców. Myślę że pominięcie ryb oznaczałoby karmienie plag.
 21. Michał

  Utrata tkanki acropor

  Nie przeginajmy w drugą stronę, bo zaraz wyrzucimy membrany RO i przejdziemy na filtry podżwirowe Chyba każdy kto miał akwarium minimum przez rok, wie jak oddziałuje na nie dany poziom NO3 i PO4... Dla mnie dyskusja idąca w tym kierunku to cofanie się. Jacek, Paweł i Robert napisali chyba wszystko na ten temat.
 22. Michał

  Ogólnie o T5

  Zostawili do indywidualnej oceny akwarysty. Spadek mocy na ich teście wynosi około 15%. Czyli że jest utrata wydajności, ale wymiana nie jest konieczna. Warto zauważyć że oni symulowali 7 godzin 45 minut świecenia na dobę... z tego co widzę na forach, przeważnie jest to 10-12h. Czyli wypalenie wynosiłoby pewnie bliżej tych 20-25% z innych testów. 7:45hx365= 2646, 12hx365= 4380, spora różnica. Nasze "ustawowe" 9 miesięcy 12hx270= 3240h, dużo więcej niż "rok" testu BRS. Obiecali zasymulować kolejny rok na tych świetlówkach i zrobić film. No i to niemieckie rury testowano. Chiński szrot max co kwartał trzeba zmienić i widać to gołym okiem Całe życie wierzyłem że przyciemnianie szybciej psuje T5. Jednak nie.
 23. Michał

  Wszystko o pH w akwarium morskim

  To jest normalne zjawisko. Jak napisałeś odczyn obojętny to 7.0 ale woda RO jest wyjałowiona i nie ma żadnych czynników buforujących pH. Dlatego też bardzo łatwo zachwiać pH wody RO w którąkolwiek ze stron. Membrana RO nie usuwa CO2 z wody, po opuszczeniu filtra nasza świeża woda jest dodatkowo zakwaszana przez CO2 z atmosfery. Dlatego mierniki pokazują lekki odczyn kwasowy 5.0-6.5. Jednak jest to taka "słaba" kwasowość którą można bez problemu podbić. Składniki soli powinny to natychmiast wyrównać do właściwego poziomu.
 24. Witam reefclubowiczów, słyszał ktoś z was o... nowych LEDach Kyocera? Parę miesięcy temu wspomnieli o tej dużej, japońskiej firmie na reefbuilders https://reefbuilders.com/2018/04/23/kyocera-will-join-aquarium-led-business-soon/ Niedługo potem Kyocera ogłosiła, że wprowadza na rynek nowe, pierwsze na świecie oświetlenie LED full spectrum, specjalnie zaprojektowane na rynek akwarystyczny. Super imitujące słońce itd. I z tego co tu widzę, to faktycznie z jednej diodki mamy pokryty jakiś zakres spektrum, a nie jak do tej pory w chińskich lampach i ich zachodnich odpowiednikach - kombinacje różnokolorowych diodek. https://global.kyocera.com/news/2018/0702_leda.html W Japonii były już w użyciu z dobrymi wynikami. Ale co ciekawe - od paru miesięcy testują je w Korallen Zucht i mówią, że rezultaty są bardzo dobre. Czyżby wreszcie przełom i prawdziwy, diodowy zamiennik HQI? Czy znowu marketing? Wiem że w KZ testowali też różne inne lampy LED i przez te wszystkie lata mówili, że lampy LED nie są w stanie zaoferować takich rezultatów, jak tradycyjne źródła światła. Ja sam z własnego doświadczenia mogę powiedzieć to samo. Tym razem KZ podaje, że po kilku miesiącach oświetlania ich akwarium wystawowego lampami Kyocera, zachowali dobre kolory, ale tempo przyrostu na niektórych koralach się wręcz podwoiło
 25. Offtop, ale ustaw sobie tak żeby white było jak Cię nie ma w domu
×