Skocz do zawartości

norbi2222

Forumowicz
 • Liczba zawartości

  342
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

33 Excellent

O norbi2222

 • Tytuł
  wilk morski

Profile Information

 • imię
  Norbert

Ostatnie wizyty

857 wyświetleń profilu
 1. Niestety to jest problem używanych sprzętów, które w akwarystyce pracują w mało komfortowych warunkach. Mnie doświadczenie w pierwszym zbiorniku nauczyło, że niestety część sprzętu musiałem kupić dwa razy. Jestem prawie pewny, że problemem jest czujnik optyczny, one lubią się psuć.
 2. Może coś nie łączy, albo padł czujnik optyczny.
 3. Niestety takich niema...Te które nie jestem w stanie usunąć czyścikiem Flipper to usuwam je nożykiem do tapet.
 4. Przy tej ilości koralowców i ich rodzaju nie potrzebujesz żadnej dodatkowej suplementacji mikro! Podmiany będą wystarczającym uzupełnieniem. Przy tych zapędach, które obserwuję w Twoim działaniu, to wróżę w najbliższym czasie tylko "wysadzenia" tego zbiornika. Najpierw poznaj zależności jakie zachodzą w zbiorniku (chemiczne, biologiczne i fizyczne), a dopiero później zacznij eksperymentować. Bez tego doświadczenie nie będziesz rozumiał co się dzieje.
 5. Z jodem to tylko eksperymentalnie, dwie krople i patrz na reakcję xenii. Jeżeli się otworzy i zacznie wachlować to znaczy, że to jod. Jeżeli nie, to inny problem. Nie podawaj jodu bo przelejesz. Dużym prawdopodobieństwem, że korale słabo wyglądają jest słaba biologia. Trzeba czasu.
 6. Jakość Tunze to już historia. Obecnie te pompy nie są warte nawet połowy swojej ceny. Natomiast Jebao bardzo poprawiło jakość, szczególnie od wersji SOW. Wtedy przenieśli elektronikę z pompy do sterownika i zniknęły główne problemy tych pomp. W obecnym zbiorniku od prawie trzech lat pracują jako dodatkowa cyrkulacja dwie SOW 15 i to na maksymalnej wydajności. Do chwili obecnej nie miałem z nimi problemu, natomiast w tym samym czasie gyre już trzy razy lądowały w serwisie i jedna z nich znowu wymaga serwisu.
 7. Nie mam pojęcia co to fioletowego jest. Może być tak jak pisze @=Fresz= Lantan wiąże fosfor i pozwala go usunąć. proces wypłukiwania ze skały fosforu trochę trwa.
 8. Jeżeli nie ma NO3, to jeszcze gorzej. Może to świadczyć o tym, że skała nie ma organiki, tylko jest ze zbiornika, który miał bardzo wysokie PO4, a skała nasączyła się nim. Do tego trzeba długiego moczenia i użycia lantanu. Może po zdjęciu uda się stwierdzić co jest na tej skale, tak to jest wróżenie z fusów.
 9. Może i się opyla, tylko po co... Nie bierzesz pod uwagę fizycznej wielkości pompy, czyli jak ona będzie wyglądać w zbiorniku. A jest dwa razy większa od ósemki. Po drugie, nawet po skręceniu ich na minimum będą miotać piaskiem. Ja proponuję, abyś kupował co uważasz za stosowne, to Twoje decyzje i skutki tych decyzji. Uważam, że za dużo dumasz i kombinujesz, co nie wróży dobrze życiu w zbiorniku...Temat z pompami jest prosty jak budowa cepa...
 10. Tak, zdechła organika, pewnie gąbki. Za słaby chlor użyłeś, że jeszcze jest tyle organiki. Wrzuć do tych wiader jakieś cyrkulatory. I czekaj do wyzerowania, aby wspomóc, bo pewnie NO3 też jest poza skalą możesz dodać bakterii. Ja dla przyspieszenia procesu pozbywania się ze skały PO4 dodatkowo dodawałem lantan. A w końcowym procesie dodawałem pożywkę dla bakterii.
 11. Nie słuchasz, wrzucasz tematy na kilku forach i oczekujesz, że znajdziesz jednoznaczną odpowiedź. Niestety taki sposób działania dla osoby początkującej, nie mającej własnego doświadczenia jest problemem, robisz sobie mętlik w głowie. Uważam, że są dwie drogi aby uniknąć powyższego problemu: 1. Samodzielne dochodzenie do wiedzy poprzez oglądanie zbiorników o podobnej wielkości i podobnej planowanej obsadzie, oczywiście wybrać zbiorniki, które Tobie się podobają. Przestudiowanie przynajmniej kilku takich topików i wyciągnięć wnioski. Ja w ten sposób się uczyłem, co pozwoliło mi zmini
 12. W sklepie zbiornik 150x70x35 z LPS-ami napędzają dwie SOW 8, a taki sam zbiornik z SPS-ami SOW 15. I taki prąd wody wystarcza. Do tego Paweł ma mocną pombę obiegową co w jego wypadku jak wstawi ósemki to będzie wystarczające.
 13. Giesemann Vervve nie ma 90 cm tylko 44 cm. 90 cm ma WIWAT.
 14. Ta lampa powinna spokojnie oświetlić Twój zbiornik. Oczywiście przy założeniu, że będą miękkie i LPS-y.
 15. Na której szybie chcesz dać cyrkulator? Jeżeli na przeciwległej do komina, to kabel możesz pociągnąć po lamie i nie będzie zwisał na widocznej szybie. Albo przyczepić go na przyssawki do wewnętrznej strony korony.
×
×
 • Dodaj nową pozycję...