Skocz do zawartości

norbi2222

Forumowicz
 • Liczba zawartości

  267
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

27 Excellent

O norbi2222

 • Tytuł
  wilk morski

Profile Information

 • imię
  Norbert

Ostatnie wizyty

757 wyświetleń profilu
 1. Ogarnie pod Twoje wymagania. Jednak to jest stara wersja lamp. Wersja PRO (nowa) jest poprawiona i trochę mocniejsza.
 2. Wiem, że czekanie jest straszne...jednak w morskim ważna jest umiejętność czekania, większość problemów wynikających z roli akwarysty to brak cierpliwości. Cierpliwość to ważna cecha w prowadzeniu zbiornika morskiego. Ja przez lata prowadzenia akwarium morskiego sporo nauczyłem się cierpliwości, ale dużo mi jeszcze potrzeba. Co jest efektem ostatnich problemów w moim zbiorniku. Czekasz rok od pierwszego pomysłu o morskim, to jeszcze miesiąc wytrzymasz. Możesz przez ten czas poczytać, porozmawiać z doświadczonymi morszczakami na forum, czy na żywo...
 3. CCC - cena czyni cuda...Miałem okazję wnosić poprawki u dwóch klientów do zestawów wykonanych przez AARGUS Aquarium Design&Garden Salon Akwarystyczny. Niestety klienci aby mieć akwarium , które ładnie wygląda musieli wysupłać dodatkowe pieniądze. Cyrkulacja za słaba, światło szkoda gadać - nawet xenia nie chciała rosnąć, obieg minimum z minimum i dużo jeszcze wymieniać. Szkło jest ładnie sklejone i to na +, pomijam, że zazwyczaj inni producenci używają grubszego szkła. Widzę, że zderzyłeś się z rzeczywistością. Niestety doświadczenia cenowe ze słodkiego są nieadekwatne do słonej wody.
 4. Cześć Paweł. Asteriny czy będziesz je chciał, czy nie i tak będą bez względu na wielkość akwarium. To marzenie masz na bank spełnione. Niestety z niesłyszalnością akwarium morskiego jest bardzo trudno, nie wiem, czy jest to w ogóle możliwe. Światło trzeba dopasować do planowanego życia. Jak nie będzie koralowców, to nawet można rozważyć bez światła. Di również wskazane, chyba że masz super wodę i sama membrana da radę...
 5. Mogą żyć po kilkanaście lat. Sam mam ryby, które są ze mną od początku, czyli 8 lat. Śmiem twierdzić, że w miarę dobrze prowadzonym akwarium będą żyć dłużej niż na rafie.
 6. Ja od tego bym zaczął. Szczególnie na cyjano, a nie zerowe NO3. Możesz mocniej podlewać amino. Ewentualnie dodać więcej rybek... W moim zbiorniku na wszystkich testach Fe wychodzi bardzo niskie lub zerowe. A koralowce nie są blade... Blade są bo są głodne.
 7. Ja widzę znacznie lepiej funkcjonujący zbiornik jak utrzymuje pH od 8 do 8.3. Wcześniej miałem znacznie niższe pH, aż do ekstremalnie niskiego 7.54. Przy najniższym korale powoli padały i nie wiedziałem co jest nie tak, póki nie sprawdziłem pH.
 8. norbi2222

  Jod - I

  Robert, dawno pytałeś i pewnie już znalazłeś odpowiedź...Ja suplementuje jod własnej roboty. Rozrabiam 0,5 g na 50 ml wody. Kropię 3 krople co drugi dzień.
 9. norbi2222

  Odpieniacz

  Mój zbiornik również jest prowadzony bez odpieniacza i na pełnym zeo. Prócz produktów od biologii, to wszystkie inne leję w połowie lub 1/3 dawki. Zaczynałem lać od 1/4 dawki i obserwowałem co się dzieje w zbiorniku, a następnie o 10% zwiększałem dawkę i znowu obserwowałem. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że w moim zbiorniku jest dosyć duża biomasa koralowców.
 10. Ja po wymianie kamieni podaję zeobak przez tydzień codziennie, a potem wracam do dwóch razy w tygodniu.
 11. I przewidzieć 23% Vat + cło + opłatę za odprawę celną. Ja takową przyjemność miałem w zeszłym miesiącu. Sądzę, że Orphek to dobre lampy led. Jednak warto poczekać rok i dopiero wtedy porównywać do możliwości T5. Masz mocną tendencję do chwalenia tego co używasz...a doświadczenie pokazuje, że z czasem trzeba było zweryfikować wczesne oceny.
 12. Jod raczej odpowiada za niebieski i fioletowy kolor, szczególnie końcówki. Przynajmniej tak obserwuje w swoim akwarium, jak jest niski to końcówki tracą niebieski kolor - bieleją. Ponadto kolor staje się szary i zatrzymuje się wzrost. Nadwyżka powoduje ciemnienie wszystkich koralowców. Żelazo w zbiorniku mam niewykrywalne (test ICP), a zielone acropory mają nasycony zielony. Koralowce są przystosowane do do niskich wartości żelaza w wodzie. Głownie korzystają z żelaza organicznego, który dostarczany jest w żarciu. Nigdy nie suplementowałem żelaza i zawsze na testach jest niewykrywalny.
 13. norbi2222

  Ogólnie o T5

  W moim zbiorniku 160/100/60 świecę 10x80 plus po oby bokach boku po jednej listwie led. Acropory ustawione są po środku zbiornika pod samą lampą. W zbiorniku 90% to acropory a pozostałe to LPS-y. Do 200 cm trudno dobrać lampę, bo dwie T5 54W będą za długie, a jedna T5 80W za krótka. Można rozważyć dwie lampy 39W x 10 rur w każdej. Lub na bogato cztery lampy 39W x 6-8 rur w każdej.
 14. A może użyć jakąś małą pompę Jebao i dopasować zwężkę Venturiego...
 15. Ja bym kupił węgiel, tylko taki dla akwarysty...
×
×
 • Dodaj nową pozycję...