Skocz do zawartości

pandora

Moderator
 • Zawartość

  694
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

10 Good

O pandora

 • Tytuł
  rafoholik

Profile Information

 • płeć
  Not Telling
 • imię
  Paweł

Ostatnie wizyty

315 wyświetleń profilu
 1. pandora

  przyjmę lub zakupię ekipę sprzątającą

  Szczerze nie rozumiem pytania... Stare zostało zamknięte/zlikwidowane. Post w związku z tym, że w akroporze nie ma obecnie turbo. Małych wężowideł nie widziałem nigdzie w sprzedaży. Mam skałę z mega dojrzewaniem, a na dokładkę dla dowcipu dzieciaki pomyliły wodę do dolewki i włamy "Ustronianka". Tylko suma summarum to co ja się tak tłumaczę... Muszę pojechać do korali lub inne sklepy nawiedzić i tyle... Bo widzę że tu nie ma zainteresowania...
 2. Szanowni koledzy z Warszawy lub okolic, w związku z tym, że startuję od nowa swoją nano-rafę przyjmę ekipę sprzątającą w postaci ślimaków i innych wężowideł i drobnych zjadaczy g... Szczególnie zależy mi na turbo-ślimakach i takich drobniutkich wężowidłach z rodzaju Ophiactis spp.
 3. pandora

  Ozonowanie

  Od chemicznej strony ozonowanie wody prowadzi do utlenienia zawieszonych w niej bakterii oraz wirusów. Ozon prowadzi do rozpadu błony komórkowej, utlenia lipidy. Zapewne ten efekt jest odbierany jako klarowanie wody (usuwanie tłuszczy). Jednak podczas ozonowania zachodzą procesy w których wytwarzają się aldehydy i ozonki. Ozon silnie wiąże żelazo, mangan, magnez, brom. Myślę, że akwaryści zaczęli stosować węgiel na wylocie z odpieniacza do któ©ego podawany był ozon na skutek tzw działań eksperymentatorskich... Nie mając na uwadze, że proces ozonowania poza wybiciem flory bakteryjnej powoduje powstawanie substancji toksycznych, kancerogennych np. bromianów. Węgiel jako "eksperyment" w takich systemach eliminował te substancje. Myślę, że ozonowanie nie ma prawa zastąpić węgla w procesie wyłapywania toksycznych związków w wodzie akwaryjnej. Ponadto np ozonowanie ma zerowy wpływ na stężenie amoniaku, związki te nie reagują bezpośrednio ze sobą co też daje do myślenia. Zwiększenie potencjału redukcyjnego wody ma tak naprawdę związek z procesami chemicznymi w których powstają rodniki OHO. Tyle z mojej strony i nie mam żadnego praktycznego doświadczenia z ozonowaniem akwarium. Mam jedynie doświadczenie z ozonowaniem jako elementem dezynfekcji powierzchni użytkowych ;-) np. laboratoriów.
 4. pandora

  Ilość światła przy niskim zbiorniku.

  Nie rozpisując się... Moje akwa napędzane onegdaj było lampą która posiadała ledy w następującej konfiguracji: NT-1SB22-XPEREDN3R2 3 x szt Moduł 1xLED Cree XP-E, barwa czerwona, jasność N3 - 56.8 lm/35 ---------------------------------------------------------------------- XPESGRN-L1-R250-00901-G2Q3 3 x szt LED CREE XPEGRN-L1-R250-00901, Zielona, P4 - 80.6 lm/ 350mA,( ---------------------------------------------------------------------- NT-1SB22-XPEBR16D3 2 x szt Moduł 1xLED Cree XP-E, barwa Royal Blue, jasność 500mW, bin ko ---------------------------------------------------------------------- NT-1CB14-XPERO15D4 11 x szt Moduł 1x LED Cree XP-E Royal Blue , jasność 425 mW/350 mA , ro ---------------------------------------------------------------------- NT-1SB22-XPGWCR40D0 5 x szt Moduł MCPCB, aluminium Tc=2W/(m*K) ; star 22mm ; 2mm; 1 x XPG, Do tego podpięte były dwie świetlówki powercompact 36W jedna arcadia aktyniczna druga 14K. Wisiało to około 15 cm nad wodą i oświetlało SPS. Po zalaniu jej przez mojego tatę wodą z dolewki i spaleniu 99% ledów zakupiłem lampę lumina na T5 i miałem olbrzymie braki w świetle... (4x 24W). Obecnie zaawansowanym stadium jest projekt 2x 55W + 2x 24W w kombinacji 1x aktyniczna 55W + 1x 1/2biała i 1/2niebiska 55W oraz 1x 24W gismana pink + 1x 24W sylvania aktyniczna. To chyba tyle w największym skrócie.
 5. pandora

  Akwesan

  Jestem w drugim rzędzie i też kibicuję.
 6. pandora

  Wprowadzenie ZeoVit w baniaku 20 miesięcznym

  Radek, mam na imię Paweł, to tak na wstępie. Jakbyś nie zauważył to przeczytałem cały twój wątek od początku nawet odpowiadałem na wpisy z kwietnia... Nie chcę być złośliwy, więc starałem się dać ci radę ogólną dotyczącą twojego kolejnego pomysłu na to jak skomplikować sobie życie z tym akwa. Powiedz nam skąd pomysł na zoevit i co chesz uzyskać? Dlaczego sądzisz, że musisz walczyć z PO4, które jest na poziomie 0,1? Jak wygląda obsługa tego akwa? Co robisz, o jakich godzinach, co wlewasz, czy robisz podmiany, itd. Walczysz ze skutkiem nie z przyczyną i nie koniecznie jesteś zdeterminowany by poznać przyczynę, ale za to bardzo (tu sformułowanie "pędzisz") jesteś zdeterminowany by usunąć skutek.
 7. pandora

  Wprowadzenie ZeoVit w baniaku 20 miesięcznym

  Zastanawiam się dokąd pędzisz? To tak krótko i na temat... W jakiej masz kondycji zwierzęta, że tak eksperymentujesz? W jakiej kondycji są korale miękkie, a w jakiej twarde? Może jakieś zdjęcia i opis co robisz. Opis powinien zawierać uzasadnienie co chcesz przez dane działanie osiągnąć. Jak nie chcesz, to nie pisz na forum, ale napisz sobie na kartce. Napisz, a później skreśl wszystkie działania, które oceniasz za wątpliwe lub "eksperymentalne". Zostaw tylko te, co są potrzebne i tak prowadź akwa. Jest tu taki świetny i pouczający wątek "bez odpieniacza" przeczytaj i wyciągnij wnioski. Podstawowy jak dla mnie płynący z niego brzmi: prosto, spokojnie i z rozmysłem!!! Bez udziwnień i zbędnych eksperymentów!
 8. pandora

  Wprowadzenie ZeoVit w baniaku 20 miesięcznym

  Co do tropic marine Reef Active to jak ktoś chce to mam tego całą puszkę, dla mnie to placebo... Mogę podzielić się z chętnymi.
 9. pandora

  Wprowadzenie ZeoVit w baniaku 20 miesięcznym

  uuuu ostro... Odpowiem na swoim przykładzie, może nie jest to przykład mega akwa z mega pastelami itd. Chodzi bardziej o znikanie z forum. Ja tu jestem, nie pisze zbyt dużo, nie aktualizuje wpisów na zeovit.com. Można by uznać akwa umarło, akwarysta robi coś innego - ma chomika... Więc, nie koniecznie wszyscy chcą żyć i mają na to czas by żyć na forach akwarystycznych. Bywają zawirowania w życiu mniejsze lub większe, bywa znudzenie lub zniesmaczenie tym co się na forum dzieje, bywa też i jak wskazałeś upadek. Nie wolno wszystkich i wszystkiego pakować do jednego wora. Kończąc off-top, Zeo to nie jest zła metoda, nie jest też bardziej skomplikowana niż inne. Zeo to sposób myślenia i prowadzenia akwa, tu nie chodzi o same zbijanie PO4 i NO3 i kropelki. Tu chodzi by zrozumieć i załapać inny sposób prowadzenia akwa. Problemem z zabagnionymi akwaraiami, których właściciele rzucają sie na jakąś metodę jest właściciel akwa nie metoda. Ludzie przeważnie nie rozumieją, że robią coś źle i stąd jest problem, a problem ten nie rozwiąże metoda tylko może tego dokonać akwarysta poprzez zmianę złych standardów.
 10. pandora

  Znow problemy z KH i innymi....

  Jeszcze jedno pytanie. W jaki sposób zmieszałeś Ca z Mg? Na początku napisałeś, że masz to dozowane z jednej pompy. Teoretycznie nie powinno się nic złego dziać, ale jeżeli jeden z prochów jest "wadliwy" to już może... Czy nic się nie strąciło w zbiornikach z których "ciągnie" pompa? Czy nic się nie strąca w akwa po tym jak wlewasz płyn?
 11. pandora

  Zeovit w małych akwariach

  Michał trudno, ale da się. Z sukcesem prowadziłem małe akwa przez dobrze ponad 2 lata i wszystko żyło i rosło i było kolorowe. Zabawa jest oczywiście, trzeba uważać z każdym dodatkiem, a nawet z parametrami soli. Szczególnie zabawnie robi się gdy jest czysto w akwa i gdy są duże przyrosty, wtedy łatwo wypierdzielić system. Ja bym dał odpieniacz, nawet bez ryb. To nie jest co samo co 400-600 albo więcej. tu wlanie za dużej ilośći aminokwasów może skończyć się brązami i cyjano. Odpieniacz jednak trochę poprawia i reguluje pewne nadwyżki. Nie będzie pienił jak głupi ale zawsze coś tam spieni. W takich małych akwa to nawet tygodniowa podmiana i czyszczenie skały powodują wzmożone wywalanie syfu do kubka. W weekend wsadzałem łapy i wywalałem dwie skałki, małe na których było za dużo zoasów, a które przy okazji obrosły aiptasją i doprowadziłem do burzy pianowej i jak nic nie pieni ten tunze to nagle wyprodukował całkiem brzydka pianę. Więc reasumując z nano to wg mojego podejścia do tematu odpieniacz się przyda. Z zeo to będziesz miał problem jeżeli wrzucisz same korale bez chociażby ekipy sprzątającej i jakiejś ryby. Nie będzie to proste w utrzymaniu, nie złapiesz równowagi, nie ma szans. Będzie ci tańczyło przy byle czym. Poza tym nie mam pojęcia jak chcesz ustalić sobie dawki zeostartu, zeobaku i przepływ przy takim akwa (sama woda i korale). Będzie to co najmniej karkołomne. Spróbować możesz... koniecznie pisz o wynikach. Jednak nie wróżę sukcesów w szczególności, że start zaczynasz z jakimiś "ratowanymi" ogryzkami. Zeo to nie metoda ratowania korali. Wręcz przeciwnie to metoda dla zdrowych i silnych by je utrzymywać w cieszącej nasze oko kolorystyce.
 12. pandora

  głęboki piasek vs płytki vs bez piasku (ang)

  W głównym nie, a co z sumpem? Te całe DSB/Miracle Mud funkcjonujące w sumpie, jaki macie do tego stosunek, czy tam też jest zgnilizna, czy to w ogóle ma sens? Ja też mam mało piachu w baniaku i tylko na początku jako uczniak zacząłem z "live", później był jedynie żwirek argonitowy.
 13. pandora

  SPS - tkanka jest czy szkielet

  tak jak zobaczyłem pierwsze zdjęcia to od razu stwierdziłem, ze to trup... a raczej zombi było ;-(
 14. pandora

  Sól Fauna Marin Professional Sea Salt

  te zasłyszane są pozytywne, swojego czasu chciałem kupić jako alternatywę do redsea. Po bardzo krótkiej i rzeczowej rozmowie z p. Łukaszem z Akropory sam doszedłem do wniosku: "Jak coś dobrze działa, to nie ma sensu tego zmieniać" i kupiłem kolejne pudełko redsea ;-) Jak wychlapie to co teraz mam czyli Bluetresure to przejdę tym razem na TM ;-) tak sobie myślę. Więc będzie poligon, opiszę spostrzeżenia z użytkowania no i jak już postanowiłem będę wstawiał co tydzień foty więc sami ocenicie.
 15. Generalnie temat rzeka (jak gdzies bylo na forum to polaczmy watki albo tsn do kasacji). O nawet ja bym powiedział ocean, a nie rzeka ;-) I teraz pytanie co zaczac podawac zeby zobaczyc czy sie poprawi i w jakich dawkach? Chodzi mi po glowie Pohl Xtra lub znowu B-balance (ten drugi lalem ale nie widzialem jakos plusow, moze warto wrocic). B-balance ;-) tak zdecydowanie ;-) Z xtra to ja mam takie doświadczenia, że to tylko przyciemnia korale. Dobre na odbudowanie i poprawę kondycji, jednak rozjaśnić tkanki i uzyskac pastele to tym się nie da! Jeszcze na poprawę tych kolorów dobry jest spur makroelements z tym, że tutaj byłbym ostrożny z podawaniem w twojej sytuacji i zbiorniku. Dodam ze kolor zielony i niebieski sie jakos trzyma. Czyli żelazo, jod, fluor są ;-) No i jeszcze jedna sprawa jakie masz oświetlenie teraz? Chodzi o ilość świetlówek i ich "kolor". Może tutaj jest pies pogrzebany. Korale wytwarzają dany kolor jako hmm tak zwaną ochronę przed docierającym do nich światłem. Czyli pigment czerwony w tkance powstaje gdy w widmie światła padającego na dany koral jest też kolor czerwony. W sumie dla akropor to czerwonego potrzeba bardzo niewiele, bo na głębokościach jakich się one znajdują czerwony jest prawie "czarny", czyli praktycznie zerowy. Jednak przydaje się i to. Zastanawiam się z tym co pisałeś o glonach, nie wiem czy czytałeś moją odpowiedź. U mnie takie glony powstały pod diodą, która miała barwę zieloną. Można to było wyłapać, bo była blisko szyby i było (tych zielonych) raptem dwie sztuki na całą lampę. Ten przykład niejako na dowód poprawności tej teorii. Co prawda zaprzecza temu stwierdzenie o montiporze, bo na jej podstawie można powiedzieć, że i światło i pierwiastki są bo jest czerwona... Tyle, że to inny koral i może wytwarza inne barwniki w skład wchodzą inne pierwiastki i może reaguje na inną długość fali świetlnej (nieco przesunięte widmo w stronę żołtego lub zielonego) jej pasuje. Teraz przeszedłem na świetlówki i nie podoba mi się zbytnio ich światło, dla mnie jest za żółte, a wiesz jaki jest objaw u mnie? Mam glony... co jest byc może wywołane przez katastrofę, teraz też sam wywołuje efekt przekarmienia by korale mi nie poleciały... więc narazie myślę tylko o świetle, ale nie moge być tego pewnym. U ciebie światło (w ustabilizowanym) baniaku może być powodem braku danego koloru. No oczywiście może tez brakować jakiegoś pierwiastka by korale mogły wytworzyć dany barwnik (tkankę o czerwonym zabarwieniu).
×