Skocz do zawartości
Michał

Zeolit - opis działania, wiedza kontra mity

Rekomendowane odpowiedzi

Taka ciekawostka dla tych którzy używają reaktorów wapiennych - zeolit wyłapuje cząsteczki CO2 z wody.

Warto więc dać wylot z reaktora na złoże zeolitu i pH w zbiorniku mniej na tym ucierpi.

Thomas Pohl robi tak u siebie na sklepie, widać na to jednym filmiku który jest na Youtube, a który był załączony też tutaj na forum.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kolega eksperymentuje z zeolitem w przeciętnym, nie-zeo akwarium.

Efekt - jaśniejsze spsy, mniej glonów, woda bardziej przejrzysta.

Niestety musi kupić filtr, bo nie chciało mu się czyścić kamyków w worku i wytworzył się siarkowodór.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie jestem pewien czy piszę w dobrym temacie ale przy zeo mówi się że konieczny jest w systemie węgiel. Pytanie moje to czy przy stosowaniu wyłącznie  zeobak i zeofood7 bez zeolitu węgiel jest konieczny, wskazany czy nie potrzebny,a może wręcz szkodliwy na dłuższą metę?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja niezależnie od metody uważam, że węgiel to fajna sprawa. Używam FM tego L.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Piotrku, ja wiem że węgiel to fajna sprawa, zwłaszcza podczas dojżewania bańki :acute: ale mnie chodzi o konkrety przy stosowaniu zeobak i zeofood7 :yes . Czy dopiero przy kamykach węgiel jest nieodzowny, no i właściwie po co ten węgiel?

Podobno nie ma głupich pytań :secret: .

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

(...)

Niestety musi kupić filtr, bo nie chciało mu się czyścić kamyków w worku i wytworzył się siarkowodór.

(...)

Możesz rozwinąć temat? Jakie mogą być skutki tego że przez kamyki nie przepływa odpowiednia ilość wody czy nie są wzruszane?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Węgiel usuwa z wody to czego np. odpieniacz nie może i odwrotnie. 

Możesz rozwinąć temat? Jakie mogą być skutki tego że przez kamyki nie przepływa odpowiednia ilość wody czy nie są wzruszane?

Ano np... powstanie siarkowodór :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czyli wniosek z tego taki że przy kamykach węgiel być musi, bez kamyków nie koniecznie, dobrze kumam?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Węgiel usuwa też barwniki i zapachy.

Głównie żółte zabarwienie wody z odchodów i rozkładu pokarmów oraz towarzyszące im zapachy.

Ale również toksyny wydalane przez koralowce.

A panu z filmika nazbierało się detrytusu na zeolicie i w warunkach beztlenowych wytworzył się siarkowodór. Bo nie cyciało mu się go czyścić a nie miał filtra zeo.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pytanko czy kamyki mogą być w worku i do sumpa  czy konieczny jest filtr. Oczywiście w filtrze można ustawić przepływ w sumpie jest problem czy przepływ przez kamyki jest ważny jeżeli kamyki są czyszczone

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pytanko czy kamyki mogą być w worku i do sumpa  czy konieczny jest filtr. Oczywiście w filtrze można ustawić przepływ w sumpie jest problem czy przepływ przez kamyki jest ważny jeżeli kamyki są czyszczone

Kamyki powinny być w przepływie wody do 400l/h. Jeżeli woda przez nie płynąć będzie szybciej - nie będzie to efektowne. Moim zdaniem mogą prowizorycznie powisieć sobie w takim worku z dziurami - jak do prania, ale tylko chwilowo. Należy codziennie nimi wstrząsać. Jeśli nie masz reaktora to możesz sobie zrobić za ok. 60zł - z czego 40zł to pompa, a reszta to pojemnik na sałatki (taki 1l z sitkiem w środku) - w moim wątku jest fotka i sprawdza się to :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Właśnie rozmawiałem z Thomasem Pohlem i zapytałem wprost o to czy medium filtracyjne Zeovit wyciąga potas z wody w akwarium.

Odpowiedział że nic takiego nie stwierdzili w swoich zbiornikach.

Ja również niczego takiego nie zaobserwowałem u siebie, ale przytaczam tu oficjalne stanowisko producenta.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzięki Michał nie mogłem znaleźć tego tematu.

No i więc jak tam wasze eksperymenty z zeolitami ktoś coś próbował. Ja kupiłem ten worek 10 kg frakcji ok 20 mm i wkładałem. Moje obserwacje potasu nie pobiera. Trzeba dać ich więcej niż KZ. KZ starczyło połowę 0,5 kg. Tych 1 kg. Wizualnie nie różnią się niczym. KZ są lżejsze jednak. W takim 10 kg worku pewnie nie wiemy na co trafimy

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zeolity do zastosowań badawczych i przemysłowych mają swoje nazwy-kody.

I po tych kodach wiemy jakie konkretnie właściwości ma dany typ zeolitu.

Wizualnie nic tutaj nie zdziałamy bo na oko to one wszystkie wyglądają podobnie.

Gdyby znać kody tych trzech które są w KZ można by je sobie bez problemu zamówić w ilościach hurtowych.

A tak to można eksperymentować "na sobie".

Jedno jest pewne, skoro od 20 lat nie udało się podrobić tego miksu firmom znajdującym się na rynku akwarystycznym, to ja w domu tym bardziej tego nie zrobię.

I nie wiadomo czy było by dużo taniej.

Claude z FM pisał, że wyspecjalizowane zeolity używane do filtracji w laboratoriach i na uczelniach mogą kosztować ponad 10 euro za kilogram.

Szczerze to wolałbym wcale nie używać zeolitu, niż lekkomyślnie ryzykować z jakimiś z allegro i wysadzić akwarium.

Oryginalny zeovit nie jest tani, ale korale są jeszcze droższe.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Panowie pytanie, czy przepracowane kamyki mogę zostawić sobie w panelu jako dodatkowe złoże dla bakterii???

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Można, jakby nie patrzeć jest to jedna z ich głównych funkcji. Myślę, że gdy wyczerpią się właściwości filtracji chemicznej, zawsze można go zostawić jako filtr biologiczny. Kiedyś nazbierałem złoża z paru miesięcy i trzeba uważać, bo między kamykami odkłada się detrytus.

Zawsze zastanawiałem się nad wewnętrzną powierzchnią zeolitu, woda przelatuje przez niego jak przez drobną gąbkę... jak się ma porównanie zeolit vs ceramika... 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzięki Michał.

Ja wsypię do moich koszyków i będę sobie okresowo wstrząsać.:biggrin:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To ja jeszcze zapytam widziałem podczas wizyty taką mieszankę - kamyki na to węgiel i absorber na po4 to wszystko było w zwykłym filtrze przeplywowy ,ilości bodajże 300ml a akwa miało 500l . Nikt tym nie potrzasał wymieniane co 1miesiac . Co myślicie o takim czymś ? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Takie rozwiązanie raczej nie jest dobre, nadgorliwość nie raz już zniweczyła dobrze zapowiadający się baniak.

Przy dobrze prowadzonej pełnej metodzie ZEOwitowej stosowanie absorberów Po4 jest zbędne, a nawet zabronione,( choć jakiś można było stosować, ale nie pamiętam co było środkiem aktywnym tego absorbera.)

Kamienie bez potrząsania też robią swoje, ale w mniejszym stopniu, według mnie  to właśnie ten zlepek pyłu i bakterii  ma dużą zasługę w tym że SPSy wyglądają na zdrowe i atrakcyjne wizualnie. Bakterie jak się ogólnie uważa nie pochłaniają tylko nutrientów, ale jak każdy żywy organizm wbudowują w siebie masę innych minerałów wychwytywanych z wody morskiej, przez co niosą ze sobą duży ładunek energii i łatwo przyswajalnych minerałów z czego oczywiście korale czerpią całymi garściami, bardziej efektywnie niż wychwytywanie ich pojedynczo z toni wodnej. Więc lepiej przestrzegać zaleceń producenta, inaczej nie widzę w tym sensu.

Wszystko co napisałem to są tylko moje przemyślenia i nie są poparte doświadczeniem (nie mam SPS i nie używałem kamyków) ale może pomogą trochę inaczej spojrzeć na ten temat.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To było akwarium prowadzone na produktach AF i na ich zeomix jakaś mieszanka zeolitów w opisie niby pisze że nie trzeba począsać . 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Niepotrzebnie się napisałem,  szkoda że nie wspomniałeś że chodzi o produkty AF.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

:)  niby też zeolity , głównie chodziło mi o takie zastosowanie jak to się ma taka mieszanka w filtrze bo spsy wyglądały ładnie 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Oczywiście masz Darek rację, to ja założyłem że chodzi o produkty KZ, bo My zakładamy że pisząc tu na forum kamyki, to chodzi właśnie o KZ, a jeśli mowa o innych zamiennikach to precyzujemy jakie ?

Słuchaj jeśli AF mówi że nie trzeba potrząsać , i koralom też pasuje, to czemu nie, choć tego węgla to bym dał połowę mniej.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Spoko to była tylko moja taka ciekawość :) po przeczytaniu od początku było właśnie że począsać nie począsać , a tu widziałem w filterku z innymi mediami . Oczywiście ja też mogłem od razu napisać że to AF a nie KZ 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Przy nadmiernym zwiększeniu przepływu przez Zeolit i/lub zwiększeniu jego ilości - jak szybko można zauważyć, że u acropor jasnieją/ bledną m in.pnie itp

I drugie: zwiększając kamieni Zeo w systemie, czy jest możliwe "równoważenie" potencjalne jałowienie wody zwiększając ilości ZB ZF ZS ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi